4. října 2021 8:30
Čas čtení 5:42
Adrián Lukáč

Kríza Barcy, prvý gól Messiho a prehry favoritov. Zápas Glasgowa v Prahe mal opäť dohru a Sagan si prešiel peklom. Týždeň v športe

Zdroj: Twitter/Paris Saint-Germain

Hlavné udalosti a zaujímavosti zo sveta športu za uplynulý týždeň.

Ďalší týždeň bohatý na športové udalosti je za nami a opäť sme sa dočkali viacerých zaujímavých zápasov a pretekov, ale i šokujúcich výsledkov. Poďme sa teda postupne pozrieť, čo sa v športe udialo.

Liga majstrov

V utorok a stredu sa v tradičných večerných časoch odohralo druhé kolo skupinovej fázy Ligy majstrov a prinieslo nielen skvelé zápasy, ale aj jeden šokujúci výsledok.

Súboj ašpirantov na ušatú trofej PSG – Manchester City pre domácich

Šlágrom utorňajšieho večera bol jednoznačne zápas PSG – Manchester City. The Citizens prišli do Paríža s ambíciami na výhru. Už v 8. minúte ich plány narušil Gueye, ktorý peknou strelou do vinkla poslal PSG do vedenia. A hoci mali Citizens väčšinu zápasu hernú aj streleckú prevahu, skórovať sa im nepodarilo. V 74. minúte sa na radosť tribún prvýkrát v drese PSG krásnou strelou z hranice šestnástky presadil Lionel Messi. Skóre sa už do konca zápasu nezmenilo a Parížania výhrou 2 : 0 urobili dôležitý krok na ceste k prvému miestu v skupine A.

Real šokujúco zlyhal. Na čele je moldavský outsider

Iný príbeh sa odohral na Santiago Bernabéu, kde domáci Real Madrid hostil outsidera skupiny – moldavský Šeriff Tiraspoľ. Pred zápasom azda nikto nepochyboval o ďalšej pohodlnej výhre bieleho baletu. Domáci mali od začiatku prevahu, ale v 25. minúte celý štadión prekvapil útočník hostí Jakhshibaev, keď hlavou poslal svoj tím do vedenia. Pusinky mali aj v ďalšom priebehu hry jednoznačne navrch a vyslali množstvo nebezpečných striel. Väčšina z nich však išla mierne vedľa alebo ich zneškodnil vynikajúci brankár hostí. Brána Tiraspoľu vyzerala ako zakliata až do 65. minúty, keď po faule na Viníciusa z penalty vyrovnal Benzema. Real stále bojoval o 3 body, ktoré mali byť samozrejmosťou, no v 90. minúte ich šokoval hosťujúci Thill, ktorý nechytateľnou bombou z prvej spoza šestnástky zariadil 3 body pre moldavský tím. Šeriff Tiraspoľ má po dvoch kolách na konte 6 bodov a je prekvapujúcim lídrom skupiny D.

Barcelona stále bez bodu a s katastrofálnym skóre beznádejne posledná

FC Barcelona sa od odchodu Messiho výrazne trápi a po prehre s Bayernom ich v stredu čakal dôležitý zápas na pôde Benficy Lisabon. Ten sa im začal rúcať hneď v úvode. V 3. minúte si po rýchlom prenesení hry s hosťujúcou obranou poradil domáci útočník Nunez a umiestnenou strelou po zemi prekvapil brankára Barcelony Stegena. Ten mohol znova inkasovať v 52. minúte, keď pri protiútoku domácich zle vybehol z brány cez 30 metrov. Na jeho šťastie tentoraz Nunez z veľkej diaľky trafil len tyč. Presnejší bol v 69. minúte Silva a z dorážky zvýšil na 2 : 0. O 10 minút neskôr ešte z penalty upravil skóre opäť Nunez. Barcelona tak má po dvoch prehrách 0 : 3 na konte 0 bodov a so skóre 0 : 6 je posledná v skupine E. Bude ešte zaujímavé sledovať, či sa jej vôbec podarí postúpiť zo skupiny.

Zázračný Ronaldo v 95. minúte spasil červených diablov

V podobnej pozícii ako Barcelona sa nachádzal aj Manchester United. V prvom kole prekvapivo prehral na pôde Youg Boys gólom z 95. minúty. Nič iné ako výhru si teda červení diabli v domácom zápase s Villarealom nemohli pripúšťať. V prvom polčase najviac vynikol domáci brankár de Gea, ktorý zneškodnil viacero šancí Villarealu a aj vďaka nemu išli tímy na prestávku za bezgólového stavu. Ten netrval dlho. V 53. minúte de Geu prekonal Paco Alcácer a s Manchestrom United to nevyzeralo dobre. Našťastie pre domácich už o 7 minút neskôr štadión rozjasal Telles, ktorý po štandardke nechytateľnou strelou z voleja vyrovnal. Dlho to vyzeralo na deľbu bodov, až prišla opäť 95. minúta a hviezdna chvíľa portugalskej legendy tímu United. Cristiano piatym gólom v piatom zápase za staronový klub zariadil výhru červených diablov 2 : 1.

Európska liga

Ako to už býva zvykom, spolu s Ligou majstrov sa hráva aj Európska liga, ktorá je už bez slovenského účastníka. Štvrtok tak patril Európskej lige a nás najviac zaujal zápas Sparty Praha a Glasgowa Rangers.

Škótsky klub Rangers opäť prehral v Prahe, Kamara inkasoval červenú a Škóti obvinili tisíce pražských detí z rasizmu

Návrat Glasgowa Rangers na pražskú pôdu pútal pozornosť najmä vzhľadom na jeho neslávne známe jarné súboje so Slaviou. Sparta Praha si odpykávala trest od UEFY, a tak mohli byť v hľadisku len deti. Tých bolo na štadióne napokon vyše 10-tisíc a vytvorili úžasnú atmosféru. Škótsky tím nebol ani do tretice tento rok úspešný na pražskej pôde, keď domáca Sparta vyhrala gólom Slováka Hancka z 29. minúty. Viac ako o samotnom výsledku sa, bohužiaľ, opäť hovorilo o rasizme. Hosťujúci Kamara videl po druhej žltej červenú kartu a jeho právnik po zápase obvinil české deti na tribúnach z rasizmu za to, že pri každom Kamarovom dotyku s loptou bučali. Olej do ohňa svojimi vyjadreniami ešte prilial poradca škótskej futbalovej asociácie a škótske médiá, na čo už zareagoval aj český premiér Andrej Babiš a minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek, ktorý si predvolal britského veľvyslanca.

Prehra Barcelony, Realu, PSG aj Bayernu v jednom kole

Cez víkend boli na programe futbalové kolá národných líg. V každej z top 5 európskych líg (Premier League, La Liga, Serie A, bundesliga a Ligue 1) okrem talianskej Serie A sa cez víkend zrodila prehra jedného z najväčších favoritov na titul.

Barcelona nestačila na Atlético a je na 9. mieste

FC Barcelona prežíva obrovskú krízu, akú si nepamätá veľmi dlho. Rovnako ako v Lige majstrov sa jej nedarí ani v domácej La Lige. V sobotu zavítala na štadión Atlética Madrid, kde ju čakala náročná úloha. A hoci mala počas zápasu až 71-percentné držanie lopty, nebolo jej to nič platné. Na Atlético hrajúce v dobrej forme nestačila a prehrala 0 : 2. Z posledných 6 odohraných zápasov vyhral katalánsky veľkoklub len jediný, a hoci má v lige zápas k dobru, bude mať čo robiť, aby sa ešte dotiahol na čelo.

Real zahodil šancu osamostatniť sa na čele

Real v nedeľu zavítal na štadión Espanyolu a mal šancu osamostatniť sa na prvom mieste tabuľky. Po nevýraznom výkone však túto šancu zahodil a po šokujúcej prehre v Lige majstrov prehral druhý zápas v rade v pomere 1 : 2. Aj napriek tomu je stále prvý, no len o skóre pred mestským rivalom Atléticom a Realom Sociedad.

PSG v hviezdnej zostave prehralo prvýkrát v lige

PSG malo v tabuľke komfortný 6-bodový náskok pred druhým Lensom, ktorý chcelo zvýšiť na 9 bodov. Na pôdu Rennesu dorazilo s nabitým útokom v základnej zostave v zložení Mbappé, Neymar, Messi, Di María. Nebolo mu to však nič platné, lebo ani jeden z hviezdnych útočníkov sa nedokázal presadiť. Naopak, útok domácich to zvládol hneď dvakrát – v poslednej minúte prvého polčasu a v prvej minúte druhého polčasu. PSG tak zaznamenalo prvú prehru v sezóne. Za očakávaniami zaostáva aj Lionel Messi, ktorý síce v Lige majstrov skóroval, ale v domácej Ligue 1 vyšiel zatiaľ v troch stretnutiach gólovo naprázdno.

Bayern prvýkrát prehral, Frankfurt prvýkrát vyhral

V nemeckej lige je na čele podľa očakávaní Bayern Mníchov, ktorý si chcel udržať 3-bodový náskok. V Allianz aréne hostil Frankfurt, ktorý doposiaľ v tejto sezóne bundesligy ešte nevyhral. A jeho prvá výhra sa rozhodne neočakávala na pôde lídra tabuľky, čomu nasvedčoval aj kurz v stávkových kanceláriách až 30 : 1. Domáci favorit mal počas celého zápasu navrch a v 29. minúte sa ujal vedenia. Už o 3 minúty sa však hosťom podarilo po rohovom kope vyrovnať a nakoniec v 83. minúte aj streliť víťazný gól. O ten sa prekvapivou strelou postaral Kostić.

Cyklistické peklo na klasike Paríž – Roubaix

V nedeľu sa po ročnej prestávke spôsobenej covidom konala prestížna cyklistická klasika Paríž – Roubaix. Na najlepších cyklistov sveta čakala tradičná 257 kilometrov dlhá trať, no tento rok ju výrazným spôsobom sťažilo počasie. Na víťazstvo pomýšľal aj Peter Sagan, ktorý išiel svoje posledné preteky v tíme Bora-Hansgrohe. Úspech z roku 2018 sa mu, bohužiaľ, zopakovať nepodarilo – 135 kilometrov pred cieľom padol tesne pred Petrom jeden z jeho súperov a zobral ho so sebou. V pretekoch síce Sagan pokračoval, do boja o víťazstvo sa však už zapojiť nedokázal a skončil na 55. mieste so stratou 12 minút a 24 sekúnd. Po napínavom finiši sa z víťazstva premiérovo tešil Talian Sonny Colbrelli pred druhým Belgičanom Vermeerschom a tretím Holanďanom van der Poelom.

To bolo od nás na tento týždeň zo sveta športu všetko. Ak ti v článku chýbal súhrn nejakých športových udalostí, pokojne nám daj svoj návrh do komentára a o týždeň ho možno zaradíme do ďalšieho týždňového prehľadu.