21. února 2022 17:20
Čas čtení 2:24
Ilona Hobzová

Olympiáda v číslech: Norsko veze z Pekingu rekordní počet medailí, Česko jeden z nejhorších výsledků

Zdroj: TASR/AP/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
NEWS ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2022

Reprezentace Norska se postarala o celkem šestnáct zlatých medailí.

Absolutním vítězem Zimních olympijských her v Pekingu se stalo Norsko, jehož sportovci a sportovkyně se postarali o vůbec nejvyšší počet medailí. Největší zásluhu na tom mají biatlonisté Johannes Thingnes Bø, Marte Olsbuová Røiseland a běžkyně na lyžích Therese Johaug. Naopak Česko přiváží druhý nejhorší výsledek od roku 1994.

Norsko dominovalo

Norské reprezentaci se stejně jako před čtyřmi lety podařilo vybojovat největší počet medailí ze všech zemí. Tentokrát se do olympijské historie Norové zapsali nejvýrazněji. Celkový počet cenných kovů pro seveřany není tak vysoký jako z her v Pchjongčchangu, odkud jich odvezli 39. V Číně sice zaznamenali o dvě medaile méně, za to ale odváží rekordních šestnáct zlatých. Druhé v pořadí skončilo stejně jako před čtyřmi lety Německo s bilancí 12 zlatých, 10 stříbrných a 5 bronzových, třetí příčku obsadila domácí Čína (9-4-2).

Hvězdní biatlonisté a běžkyně na lyžích

Nejvýraznější podíl na norském úspěchu měli biatlonisté. Tím hlavním strůjcem norského úspěchu byl Johannes Thingnes Bö. Fenomenálnímu Norovi a trojnásobnému vítězi Světového poháru se první část sezóny nedařila podle představ. O to více načasoval formu na vrchol sezóny. Patřil mezi tři biatlonisty, kteří poprvé v historii vybojovali na jedněch hrách více než čtyři medaile. Nor si odvezl tu nejbohatší sbírku ze všech. Zlatou medaili si pověsil na krk čtyřikrát, čímž vyrovnal norskou legendu  Oleho Einara Bjørndalena. Bö navíc přidal ještě bronz.

Hokejová mládež se nám nedaří včas „probudit“, říká reprezentační kouč české dvacítky Hokejová mládež se nám nedaří včas „probudit“, říká reprezentační kouč české dvacítky 15. února 2022 7:00

Jeho krajanka Marte Olsbu Røiseland zase dominovala mezi ženami. Třikrát byla zlatá a dvakrát bronzová. Počtem medailí se těmto dvěma Norům vyrovnal jen Francouz Quentin Fillon Maillet. Norskou sbírku výrazně rozšířila také běžkyně na lyžích Therese Johaug. Ta přidala hned tři zlaté cenné kovy.

Další vládci tratí

Nebyli to ale jen Norové, kdo na právě skončených hrách zářil. Zlatým písmem se do olympijské historie zapsali také sportovci z jiných zemí. Pět medailí vybojoval běžec na lyžích Alexandr Bolšunov z Ruska. Ten získal medaili z každého závodu, do kterého nastoupil. Zlatý byl se štafetou, sám triumfoval ve skiatlonu a běhu na třicet kilometrů. Sbírku ještě rozšířil stříbrem z patnáctikilometrové trati a bronzem ze sprintu dvojic.

Z prvního olympijského zlata se radovala také nizozemská rychlobruslařka Irene Schouten. A to rovnou třikrát, na trati 3 000 metrů, 5 000 metrů i v hromadném startu. Do klubu těch, kteří mají čtyři a více medailí, ji poslal ještě bronz ze stíhacího závodu.

Češi nezazářili

Pro českou reprezentaci se jednalo o výsledkově druhé nejhorší zimní olympijské hry v historii novodobé České republiky. O medaili se postarala Ester Ledecká, která obhájila titul olympijské šampionky v paralelním obřím slalomu. Druhou a poslední medailí byl bronz rychlobruslařky Martiny Sáblíkové z pětikilometrové trati.

Násilí, genocida a ekologická hrozba za olympijskými kruhy. 5 důvodů, proč jsou Zimní olympijské hry v Pekingu problematické Násilí, genocida a ekologická hrozba za olympijskými kruhy. 5 důvodů, proč jsou Zimní olympijské hry v Pekingu problematické 12. února 2022 11:30

Horší výsledek zaznamenalo Česko jen v roce 1994, kdy z norského Lillehammeru nepřivezlo žádný cenný kov. Naopak nejúspěšnější byla reprezentace před osmi lety v Soči, kde se postarala o osm medailí: dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové.