16. května 2022 17:42
Čas čtení 4:20
Adrián Lukáč

MS 2022 v hokeji: Slovensko po obetavom výkone podľahlo favorizovanej Kanade 1 : 5. V boji o štvrťfinále ešte nie je nič stratené

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenskí reprezentanti predviedli obetavý výkon, no na favorizovanú Kanadu to nestačilo.

Slováci vo svojom treťom vystúpení na majstrovstvách sveta v hokeji 2022 nestačili na favorizovanú Kanadu, ktorej podľahli 1 : 5. Zápas bol veľmi ofenzívny, obaja brankári predvádzali krásne zákroky, no slovenskí reprezentanti opäť doplácali na nízku efektivitu v zakončení.

Refresher monitoruje priebeh celých majstrovstiev sveta. Aby ti nič neušlo, určite sleduj tému MS 2022 v hokeji.

Zostava prešla výraznou obmenou

Pred tretím vystúpením slovenskej reprezentácie na majstrovstvách sveta tréneri poriadne premiešali zostavu. V bráne dostal príležitosť Adam Húska, ktorému dvojku robil Matej Tomek, zatiaľ čo Patrik Rybár ostal po dvoch zápasoch iba na tribúne. Výraznou obmenou prešiel najmä útok. Do prvej formácie sa namiesto Lantošiho posunul Pospíšil, do druhej formácie sa k Slafkovskému a Regendovi posunul Minárik, tretí útok nastúpil v zložení Liška – Roman – Lantoši a vo štvrtom útoku sa s Takáčom a Tamášim predstavil najmladší hráč slovenskej výpravy a zároveň jediný „košikár“ Adam Sýkora. Obranné dvojice zostali takmer nezmenené, jedinou zmenou je posun Grmana do tretej formácie namiesto Gachulinca, ktorý nastúpil ako siedmy obranca.

Prvá tretina

Zápas sa začal v ofenzívnom tempe a hneď v prvom striedaní sa obidva tímy dostali do dobrých streleckých príležitostí, ale brankári boli pozorní. O pár desiatok sekúnd neskôr predviedol Lantoši svoje rýchle nohy, dostal sa do brejku, v ktorom našiel peknou prihrávkou Lišku, ten však kanadského brankára nedokázal prekonať. Už v nasledujúcom striedaní sa hra presunula do obrannej tretiny Slovenska, v ktorej sa Rosandič dopustil podrazenia a museli sme sa prvýkrát brániť. V oslabení nás Kanada dokázala zatlačiť, no paradoxne najväčšiu šancu na gól mal Slafkovský, ktorý sa vďaka napádaniu Krištofa dostal do výbornej streleckej príležitosti, ale aj tentoraz bol Thompson v kanadskej bránke pozorný.

Zápas aj naďalej pokračoval vo veľkom ofenzívnom snažení na oboch stranách. V 8. minúte sa do obrovskej šance dostal opäť Slafkovský spolu s Regendom a Minárikom. Kanadská obrana bola úplne rozhádzaná a pred Thompsonovou bránkou to niekoľko sekúnd doslova horelo. Kanadský brankár však opäť ostal neprekonaný. O minútu neskôr sa po Rosandičovej chybe v strednom pásme dostal do úniku Comtois, ale Húska si udržal čisté konto. V 11. minúte to už však, bohužiaľ, neplatilo. Po nastrelení Lowryho na Húskov betón si na veľkú smolu zrazil puk do vlastnej brány Jánošík, ktorý sa snažil brániť jedného z kanadských útočníkov pri pokuse o dorážku. Situáciu ešte preveroval videorozhodca, ktorý potvrdil gól a vedenie Kanady 0 : 1.

V 13. minúte sa dopustil útočného faulu Roy a na radosť slovenských fanúšikov si na trestnej lavici veľmi neoddýchol. Slovensko využilo presilovku už po šiestich sekundách, keď si Takáčovu strieľanú prihrávku zrazil kanadský obranca pri bránení Regendu do bránky a vyrovnal stav stretnutia na 1 : 1. Okamžite po inkasovanom góle Kanaďania pritvrdili svoju hru a začali dohrávať každý osobný súboj, niekedy až na hranici pravidiel. Tú prekročil Whitecloud, ktorý tvrdým neskorým hitom dohral Pospíšila, čo hlavný rozhodca ocenil dvoma trestnými minútami za napadnutie. V presilovke si Slováci vypracovali viacero dobrých príležitostí, ale žiadna z nich sa neskončila gólom. V závere tretiny pozitívne prekvapil debutant Sýkora, ktorý hral absolútne bez rešpektu a vytvoril si aj šancu. Nanešťastie záverečný klaksón prišiel práve v čase, keď sa na kanadskú bránku rútili Slováci v prečíslení dvaja na jedného. Regendova strela s klaksónom ešte vyvolala menšiu šarvátku za kanadskou bránkou.

Druhá tretina

Druhú tretinu začala lepšie Kanada, ktorá hneď v prvom striedaní dokázala vytvoriť tlak a usadiť sa v útočnom pásme. Keď sa Slovákom podarilo odolať tlaku a prejsť do útoku, nešťastného faulu sa dopustil opäť Rosandič, ktorý zasiahol hokejkou do tváre Comtoisa, a keďže mu spôsobil krvavú ranu, nasledovalo dlhé štvorminútové oslabenie Slovenska. Nanešťastie trvalo len necelé tri minúty, keďže krížnu kanadskú prihrávku si do vlastnej bránky zrazil Slafkovský a Kanada sa dostala do vedenia 1 : 2.

Okamžite po inkasovanom góle si Slovensko vypracovalo šancu, ale opäť bez gólového zakončenia. O pár sekúnd neskôr už však opäť „horelo“ pred Húskom, ktorý vytiahol viacero neuveriteľných zákrokov a udržal len jednogólové manko. V nasledujúcich minútach sa hra presunula od Húsku k Thompsonovi, pred ktorým sa usadila najskôr naša štvrtá a vzápätí aj prvá formácia. Najväčšiu príležitosť mal Tamáši, ktorému pred kanadskou bránkou nesadol ideálne puk a trafil len Thompsonov betón.

hokej

Slovensko pokračovalo v obrovskom tlaku a Thompson musel vytiahnuť ďalší excelentný zákrok, pri ktorom chytil strelu do odkrytej bránky. Tento ofenzívny tlak vyústil v slovenskú presilovku po faule Andersona. V nej sa až dvakrát dostal do nájazdu kanadský útočník Mercer, no Húska jeho blafáky s prehľadom zneškodnil. Po nevyužitej presilovke Slovenska sa do útočného pásma dostala Kanada a útočník Winnipegu Jets Dubois sa dokázal v páde presadiť cez slovenských obrancov, strelou po ľade prekonal Húsku a zvýšil vedenie Kanady na 1 : 3. Hoci v druhej tretine mala Kanada viac z hry,  niekoľko gólových šancí si vypracovalo aj Slovensko, ale problém s nízkou efektivitou zakončenia nás trápil aj v tomto zápase.

Tretia tretina

Posledná tretina sa pre Slovensko začala ako zo zlého sna. Nádeje na kontaktný gól schladil už v 42. minúte Sillinger, ktorý prestrelil Húsku z veľkého uhla a zvýšil vedenie Kanady na 1 : 4. V nasledujúcich minútach sa Slováci pokúšali o zníženie stavu, no kanadská obrana bola zodpovedná a do výraznejšej šance našich chlapcov nepustila. V rovnakom duchu sa niesla aj slovenská presilovka po faule Andersona. V 51. minúte sa naša nádej na zdramatizovanie zápasu ešte zmenšila, keď Kanaďania v strednom pásme zachytili puk, okamžite otočili hru a Geekie v úniku piatykrát prekonal Húsku a zvýšil vedenie Kanady už na štyri góly.

Posledná desaťminútovka sa niesla v znamení dobývania kanadského obranného pásma. Slovensko sa viackrát usadilo pred Thompsonom, no Kanaďania vytláčali hru do rohov a k mantinelu a naši hokejisti sa len s ťažkosťami dostávali do lepších streleckých príležitostí. Jednu z nich mal v 56. minúte dobre hrajúci Sýkora, ktorý sa ocitol sám pred kanadskou bránkou, no jeho blafák úspešný nebol. V závere si Kanada ešte zahrala presilovku po tom, čo Grman vyhodil puk z obranného pásma cez plexisklo, no nedokázala ju využiť a skóre sa už nemenilo.

hokej

Hoci sme prvé dve tretiny dokázali držať krok s Kanadou, opäť sa prejavil jeden z najväčších nedostatkov Slovenska, ktorým je veľmi nízka efektivita zakončenia. Slovensko malo v prvej a druhej tretine viacero gólových šancí, ktorými sa mohlo dostať do vedenia, no nestalo sa tak, čo, naopak, využila Kanada a po pomerne zbytočnom treťom a štvrtom góle definitívne zlomila zápas na svoju stranu.

Situácia v skupine A

Po troch odohratých zápasoch je Slovensko v tabuľke skupiny A aj na 6. priečke. Spolu s Kanadou máme odohraný zápas navyše oproti ostatným tímom. Na našich postupových šanciach sa však nič nemení, čakajú nás ešte zápasy so Švajčiarskom, s Dánskom, Kazachstanom a Talianskom.