Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.

KVÍZ: Od účinkovania Slovenska na MS 2010 v Južnej Afrike uplynulo už 12 rokov. Ako dobre si na to spomínaš? Otestuj sa

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
SPORT

Myslíš si, že vieš, ako prebiehalo účinkovanie slovenskej futbalovej reprezentácie na doposiaľ prvých a posledných MS?

Rok 2010 sa hrubými písmenami zapísal do histórie Slovenska. Naši reprezentanti sa prvýkrát v ére samostatnosti predstavili na najprestížnejšom futbalovom turnaji – na majstrovstvách sveta – a výsledok, ktorý sa im podaril, ďaleko predstihol očakávania.

Odvtedy si Slováci dvakrát zahrali na majstrovstvách Európy – v rokoch 2016 a 2020. Kvalifikácia na MS 2018 a 2022 nám nevyšla, preto nám neostáva nič iné, iba si zaspomínať.

Kvíz
KVÍZ: Ako dobre si pamätáš účinkovanie Slovenska na MS 2010 vo futbale?
Kedy a s akým výsledkom sme sa kvalifikovali na MS 2010 v Juhoafrickej republike?
115
14. októbra 2009 po výsledku 0 : 1
14. novembra 2009 po výsledku 0 : 2
14. septembra 2009 po výsledku 0 : 1
Vysvětlení
V poľskom Chorzówe nastúpili Slováci 14. októbra v roku 2009 proti domácemu Poľsku. Víťaz tohto zápasu mal získať postupovú miestenku na záverečný šampionát v Juhoafrickej republike. V čase výkopu bolo na Sliezskom štadióne nula stupňov, no ani to neodradilo vyše 6-tisíc divákov od toho, aby sa prišli pozrieť na takmer kompletne zasnežené ihrisko.
Vysvětlení
Už v 3. minúte za hustého sneženia odcentroval loptu do poľského pokutového územia nový kapitán slovenskej reprezentácie Marek Hamšík. Hoci sa k lopte nikto zo Slovákov nedostal, za brankára Jerzyho Dudeka ju poslal obranca Seweryn Gancarczyk. Ten sa ju snažil odkopnúť, no vďaka zasneženému ihrisku sa mu to nepodarilo. Tento gól bol zároveň jediný presný zásah, ktorý v zápase padol.
Marcel Merčiak bezprostredne po postupe na MS 2010 v Afrike povedal: „Wamkelekele emsanzi Afrika! Ke Naka!“ Čo to znamená?
Zdroj: TASR/Marko Erd
315
Uvidíme sa v Južnej Afrike! Nastal náš čas!
Už sme na ceste, Južná Afrika! Dokázali sme to!
Naša milovaná Južná Afrika! My tam budeme!
Vysvětlení
V Juhoafrickej republike sa hovorí 11 jazykmi. V tomto prípade šlo o jazyk khoza a zulu. Zároveň to bol oficiálny slogan MS 2010.
Kto bol reprezentačným trénerom ako počas kvalifikácie, tak aj na majstrovstvách sveta 2010?
Zdroj: TASR/Martin Baumann, TASR/Martin Baumann
415
Ján Kozák
Vladimír Weiss st.
Ján Kocian
Vysvětlení
Reprezentačným trénerom bol od roku 2008 Vladimír Weiss st. Post trénera prebral po Jánovi Kocianovi. Slovensko dokázal po dobrých výkonoch a výsledkoch priviesť na historicky prvé a doposiaľ aj posledné MS. Aj počas MS 2010 v Juhoafrickej republike bol reprezentačným trénerom. Na svojej pozícii skončil začiatkom roka 2012. Po ňom sa nakrátko stal trénerom Michal Hipp.
Ktoré ďalšie krajiny doplnili Slovensko v základnej skupine na MS 2010?
Zdroj: Getty Images/Dan Kitwood-Staff
515
Holandsko, Taliansko a Uruguaj
Austrália, Taliansko a Paraguaj
Taliansko, Paraguaj a Nový Zéland
Vysvětlení
Slovensko bolo spolu s Talianskom, Paraguajom a Novým Zélandom súčasťou F-skupiny.
V ktorých mestách odohralo Slovensko svoje skupinové zápasy?
Zdroj: Getty Images/Adam Jacobs Photography-Contributor
615
Durban, Kapské Mesto a Pretória
Rustenburg, Bloemfontein a Johannesburg
Pretória, Polokwane a Nelspruit
Vysvětlení
Slovensko odohralo svoje zápasy najprv v Rustenburgu proti Novému Zélandu, neskôr v Bloemfonteine proti Paraguaju a posledný zápas proti Taliansku v Johannesburgu. V Pretórii mali Slováci „základňu“.
Akým výsledkom sa skončil zápas Nového Zélandu proti Slovensku?
715
1 : 1
1 : 0 v neprospech Slovenska
1 : 2 v prospech Slovenska
Vysvětlení
Zápas skončil 1 : 1. Prvý gól strelil v 50. minúte Róbert Vittek. V 93. minúte, približne 30 sekúnd pred koncom zápasu, prišla do slovenského pokutového územia centrovaná lopta. Hlavičkou sa dokázal presadiť Winston Reid. Zápas sa tak skončil remízou, hoci boli Slováci v zápase lepším tímom.
Akým výsledkom sa skončil zápas Slovenska proti Paraguaju?
815
1 : 0 v prospech Slovenska
0 : 1 v neprospech Slovenska
0 : 2 v neprospech Slovenska
Vysvětlení
Zápas sa skončil prehrou 0 : 2. Góly strelil v 27. minúte Enrique Vera a v 86. minúte víťazstvo potvrdil Cristian Riveros. Slovensko malo po 2 odohratých zápasoch na konte 1 bod za remízu s Novým Zélandom.
Akým výsledkom sa skončil zápas Slovenska proti Taliansku?
915
3 : 2 v prospech Slovenska
2 : 1 v prospech Slovenska
3 : 1 v prospech Slovenska
Vysvětlení
Slovensko zápas vyhralo 3 : 2. Prvé dva góly strelili Slováci. O oba sa postaral najprv v 25. a potom v 73. minúte Róbert Vittek. Taliani sa chceli nadýchnuť a siahnuť aspoň na jeden bod. V 81. minúte strelil kontaktný gól Antonio Di Natale. V 90. minúte strelil ďalší gól Fabio Quagliarella. Avšak v tom čase už Slováci vyhrávali 3 : 2.
Kto a v akom čase strelil víťazný gól proti Taliansku?
1015
Róbert Vittek v 89. minúte
Kamil Kopúnek v 89. minúte
Erik Jendrišek v 86. minúte
Vysvětlení
O víťazný gól sa postaral Kamil Kopúnek. Ten sa na ihrisko dostal iba 2 minúty predtým, ako strelil gól brankárovi Marchettimu. V 87. minúte vystriedal Zdena Štrbu.
V akom poradí sa umiestnili krajiny vrátane Slovenska v F-skupine po odohratí všetkých zápasov?
1115
1. Paraguaj, 2. Slovensko, 3. Nový Zéland a 4. Taliansko
1. Slovensko, 2. Paraguaj, 3. Taliansko a 4. Nový Zéland
1. Taliansko, 2. Slovensko, Nový Zéland a Paraguaj
Vysvětlení
Slovensko obsadilo po jednej remíze, jednej prehre a jednom víťazstve so 4 bodmi druhé miesto. Vďaka tomu slovenskí futbalisti postúpili zo skupiny do osemfinále. Prvý skončil Paraguaj s 5 bodmi za jednu výhru a dve remízy. Futbalovú tragédiu prežilo Taliansko ako úradujúci majster sveta. Z turnaja vypadlo po tom, ako skončilo na poslednom, 4. mieste. Po 3 odohratých zápasoch malo na konte dve remízy a jednu prehru.
S kým sa Slovensko stretlo v osemfinále?
1215
Nemecko
Španielsko
Holandsko
Vysvětlení
28. júna si v Durbane zmerali Slováci sily s Holandskom. Šlo o historicky prvú konfrontáciu týchto dvoch krajín. Slovensko tento zápas prehralo 2 : 1. Spomedzi všetkých hráčov na ihrisku nabehal najviac Slovák Peter Pekarík – 10 917 metrov. Druhý bol Juraj Kucka s 10 744 nabehanými metrami a až potom nasledoval Holanďan Dirk Kuyt s 10 615 metrami.
Kto všetko strelil v zápase Holandsko – Slovensko góly?
1315
Za Holandsko Arjen Robben a Robin van Persie, za Slovensko Róbert Vittek.
Za Holandsko Arjen Robben a Wesley Sneijder, za Slovensko Róbert Vittek.
Za Holandsko Wesley Sneijder a Robin van Persie, za Slovensko Vladimír Weiss ml.
Vysvětlení
Góly strelili ako prví Holanďania. Najprv to bol v 18. minúte Arjen Robben a v 84. minúte Wesley Sneijder. Za Slovensko strelil gól v 90. minúte po faule na Jakubeka z penalty Róbert Vittek. So štyrmi gólmi bol najlepším strelcom slovenského tímu.
Kto sa proti sebe stretol v zápase o tretie miesto?
1415
Uruguaj – Nemecko
Nemecko – Španielsko
Holandsko – Argentína
Vysvětlení
V Port Elizabeth proti sebe nastúpili Uruguaj a Nemecko. Hoci sa stav stretnutia prelieval z jednej strany na druhú, bronzovú medailu si z turnaja odniesli futbalisti Nemecka. Tí po góloch Thomasa Müllera, Marcella Jansena a Samiho Khediru zdolali Uruguaj 3 : 2. Za Juhoameričanov sa presadili Edinson Cavani a Diego Forlán. Zápas sledovalo na štadióne 38-tisíc divákov.
Ktoré krajiny proti sebe nastúpili vo finále a kto sa stal majstrom sveta?
Zdroj: Getty Images/Robert Cianflone-Staff
1515
Holandsko – Španielsko a majstrom sveta sa stalo Španielsko.
Španielsko – Argentína a majstrom sveta sa stalo Španielsko.
Brazília – Holandsko a majstrom sa stalo Holandsko.
Vysvětlení
Majstrom sveta sa stalo po výhre nad Holandskom Španielsko. V riadnom hracom čase gól nepadol, no o víťazstvo sa v predĺžení, konkrétne v 116. minúte, postaral po prihrávke od Cesca Fábregasa Andrés Iniesta. Pre Španielsko to bol historicky prvý titul majstra sveta. Naopak, pre Holanďanov šlo po rokoch 1974 a 1978 o tretie neúspešné finále.