Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
9. srpna 2022 20:15
Čas čtení 1:00

Spí pavouci? Podle vědců probíhá jejich spánek podobně jako u lidí

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Spí pavouci? Podle vědců probíhá jejich spánek podobně jako u lidí
Zdroj: TASR/AP/Winfried Rothermel

Výzkum se zaměřil na složité zkoumání spánkových cyklů u pavouků.

Vědecký tým pod vedením evoluční bioložky Daniely Roessler se zabýval otázkou, zda pavouci spí nebo ne. Aby našel odpověď, rozmístil kamery, které v noci sledovaly pavoučí mláďata. Výsledky svého výzkumu zveřejnili vědci v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Probíhá u pavouků REM fáze spánku? 

Videozáznamy ukázaly, že pavoukům cukaly nohy a pohybovaly se oči. Výzkumníci uvedli, že tento stav je podobný spánkové fázi REM. U lidí je tato fáze charakterizovaná právě rychlými pohyby očí. REM fáze spánku je také spojena se sněním. Zatímco u jiných zvířat, jako jsou savci nebo ptáci, bylo zažívání REM fáze už prokázáno, u pavouků to dosud tak jednoduše prokázat nešlo. Mnoho druhů totiž nemá pohyblivé oči, což zkoumání ztěžuje.  

Roessler se spolu s týmem ale zaměřila na pavouky z čeledi skákavkovitých, kteří při lovu pohybují sítnicí. Navíc k výzkumu použila mláďata, která mají průhlednou vnější vrstvu.

Pavouk jako takový je na evolučním stromě od člověka velmi vzdálen. Někteří vědci tak pochybují, že by se opravdu jednalo o stejný spánek, jaký probíhá u lidí. Podle jiných je naopak fascinující, že lze tak podobné znaky najít u dvou tolik vzdálených druhů. Budoucí výzkumy by se tak mohly zabývat otázkou, jak moc rozšířený REM spánek u pavouků je a k jakému účelu jim slouží. 

12. dubna 2024 11:27 Čas čtení 0:35 Norský region chce, aby byl den o dvě hodiny delší. Plán ale příliš promyšlený nemá Norský region chce, aby byl den o dvě hodiny delší. Plán ale příliš promyšlený nemá

Výzkumy zabývající se aktivitou pavouků využili nedávno také vědci Rice University v americkém Houstonu. Tělo mrtvého pavouka využili k sestavení robota. Přeměnili ho na takzvaná nekrobotická chapadla, která mohou manipulovat s předměty. Unesou až 130 procent vlastní hmotnosti a jsou biologicky rozložitelná

Zpět
Sdílet
Diskuse