Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 1. 2. 2023 svátek má Hynek

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány pokutu 870 tisíc korun

V kauze těžby kamene uložil soud šéfovi Lesní správy Lány peněžitý trest a zákaz činnosti. Není to první kauza, ve které Miloš Balák figuruje.

Radim Šlechta, ČTK
23. 8. 2022 16:44 Čas čtení: 1:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
0
Radim Šlechta
ČTK
23. 8. 2022 16:44
Čas čtení: 1:41

Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány pokutu 870 tisíc korun

V kauze těžby kamene uložil soud šéfovi Lesní správy Lány peněžitý trest a zákaz činnosti. Není to první kauza, ve které Miloš Balák figuruje.

Radim Šlechta
ČTK
23. srpen 2022, 16:44
Čas čtení: 1:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Kladenský soud dnes uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v Lánské oboře peněžitý trest 870 000 korun a zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný.

 

Státní zástupkyně Denisa Sotáková navrhovala Balákovi dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky v organizacích, které spravují státní majetek. Obhájce požadoval zproštění obžaloby, případně peněžitý trest. Šéf Lesní správy vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil. Informuje o tom ČTK.

 

V závěrečné řeči Sotáková uvedla, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Jednal podle ní vědomě v rozporu s účelem, pro nějž mu byl majetek svěřen. Svým podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun. Sotáková uvedla, že nevýhodnou zakázku Balák plánoval, což podle ní dokazují některé odposlechy. „Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie,“ řekla žalobkyně.

 

Zdroj: ČTK/Bejšáková Sandra

 

Balákův obhájce uvedl, že se u soudu neprokázalo, že škoda vznikla. Výpovědi ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že by se s kamenivem nakládalo nezákonně. Cena určená za materiál byla zcela odpovídající, uvedl obhájce. „Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt té stavební činnosti bylo zajištění opravy cest,“ řekl advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

Sotáková dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře. V té byl Balák pravomocně odsouzen k tříletému vězení. Soudce Ivo Poštoka ve zdůvodnění rozsudku řekl, že Balák byl odsouzen za přečin, což je méně závažný trestný čin. Shodně se státní zástupkyní zdůraznil, že na Baláka je třeba po milosti nahlížet jako na dosud bezúhonného občana.

 

Tehdejší omilostnění se dočkalo velké kritiky ze strany Senátu. „Veřejnost vnímá tuto milost velmi negativně, nicméně samotné udělení milosti nezakládá možnost, aby byla žaloba podána,“ uvedl tehdy senátor Zdeněk Hraba (STAN). Podle senátora Michaela Canova (STAN) se rovněž jednalo o porušení ústavy. 

 

Na nový rozsudek reagoval na Twitteru poslanec za Piráty Jakub Michálek. „Miloš Balák dostal u soudu za další čachrování v Lánech další trest. Nepravomocně. Pokutu a zákaz činnosti. To znamená, že nebude moci působit v organizacích, které spravují státní majetek. Bude další prezidentská milost?“ napsal Michálek.

 

 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ceskenoviny.cz, idnes.cz, twitter.comNáhledový obrázek: ČTK/Bejšáková Sandra
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.