Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 13. 7. 2020 svátek má Markéta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
6
palo
7. říjen 2014, 22:26
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Přijímal rány a pokračoval dál, jak v životě, tak ve filmu - Sylvester Stallone

Sylvester Stallone je zaškatulkován mezi herce akčních filmů. Jaký je však doopravdy? Jaká byla jeho cesta na vrchol? Jak vznikly jeho filmy?

palo
7. říjen 2014, 22:26
Přijímal rány a pokračoval dál, jak v životě, tak ve filmu - Sylvester Stallone
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Sylvester Stallone - legenda akčních filmů, která na rozdíl od jiných nikdy nevyhasla a neskončila v propadlišti dějin.  Patří mezi herce z akčních filmů 80. a 90. let a řadí se tedy po bok Arnolda Schwarzeneggra, Jean-Claude Van Damma, Dolpha Lundgrena, Chucka Norrise a dalších. Na rozdíl od jiných však nedělá teleshopping na posilovací stroje, ale stále točí. Jeho série jako Rocky a Rambo jsou legendárními pojmy, které zná i tvoje babička a skoro každý určitě viděl minimálně jeden z jeho filmů. Sylvester však ale nepředstavuje jen dalšího naolejovaného svalovce v řadě, ale jeho schopnosti a úspěchy sahají mnohem dál.

 

Celým jménem Michael Sylvester Gardenzio Stallone  se narodil roku 1946 v New Yorku. Jeho otec, sicilský imigrant, byl kadeřníkem, matka tanečnicí a také promotérkou ženského wrestlingu. Při porodu museli lékaři použít kleště a nešťastnou náhodou poranili nerv na Sylvestrově obličeji. V důsledku toho je část jeho levé spodní tváře ochrnutá. Díky tomu má Sylvester svůj typický výraz a způsob řeči, který dotváří charakter jeho postav. Jeho rodiče měli hluboko do kapsy, i když se snažili, co to šlo. Své první roky života tak Sylvester strávil v malém bytě se studenou vodou ve čtvrti Hell's Kitchen. Přes týden rodiče pracovali, a tak měl Sylvester čas si vytvářet vlastní "fantaskní" světy a příběhy.

 

Steeve Reeves jako Hercules

 

V roce 1957 došlo k rozvodu jeho rodičů a Sylvester byl svěřen do péče svému otci, se kterým příliš nevycházel. Dokonce od něj utekl za svou matkou do Filadelfie, aby ho nakonec zpět k otci do Washingtonu DC doprovodila policie. Nakonec byl Sylvester společně se svým bratrem Frankem dán do péče jejich matky. Sylvester měl však problémy se školou a do svých 16 let tak vystřídal 20 různých škol. Jeho matka Jackie se znovu provdala a tím se i zlepšila jejich finanční situace. Rozhodla se tedy otevřít si tělocvičnu pro ženy. To bylo jeho první setkání s posilováním, skutečný zlom však nastal, když v kině viděl film Hercules se Stevem Reevsem v hlavní roli. Stallone byl Reevsovým vzhledem uchvácen a chtěl se mu podobat. Začal tedy cvičit naplno, chodil ke své matce do tělocvičny a na doma si vyrobil závaží ze starých automobilových součástek. Sylvester nebyl nijak hloupý, navzdory tomu však jeho výsledky ve škole nebyly valné a on nebyl oblíbený.

 

Sylvester Stallona za mlada

 

 

Sylvester, jako každý jiný kluk, toužil po dobrodružství a chtěl se tedy přidat k námořnictvu. Od toho ho odradil jeho otec tím, že ho zaměstnal v jednom ze svých kadeřnických salónů. Sly zde však vydržel jen 6 měsíců a poté se vrátil zpět ke své matce. Škola ho nudila a sedět v ní celý den nebylo nic pro něj. Jeho matka ho tedy umístila do školy pro problémové děti. Při zápisu se nechal zapsat jako Mike, aby se tak mohl odtrhnout od své minulosti. Zde se podrobil sérii terapií, po kterých se jeho výsledky začaly rapidně zlepšovat. Začal boxovat, dělat šerm, hrát americký fotbal a stal se tak oblíbencem ostatních, právě pro svou všestrannost. Po ukončení střední školy se Sly vydal studovat do Švýcarska. Místo zde mu zajistila jeho matka a domluvila mu i  práci instruktora boxu. Sylvester tady studoval dva roky a začal excelovat v literatuře a umění. Psal básně, připojil se k dramatickému klubu a byl celkově umělecky aktivní. Miloval díla Shakespeara, Hemmingwaye a Whitmana. Po dvou letech své studium ve Švýcarsku ukončil a vrátil se do Ameriky. Tady se snažil pokračovat ve své umělecké činnosti, ale jeho zájmy se začali obracet proti němu. Jeho vypracované tělo mu bylo spíše na škodu a pro učitele byl příliš "agresivní" a "fyzický".

 

Zajímal se především o absurdní a avantgardní divadlo, s čímž u profesorů také příliš nepochodil. Psal si tedy sám hry, které se svými přáteli hráli po různých sklepeních a garážích. Sylvester se rozhodl své studium ukončit a odjel do New Yorku. Zde psal scénáře a obrážel různé castingy, ale jako svalnatý a mumlající byl všude odmítán jako další "wannabe" Marlon Brando. Peníze docházely rychle, a tak se ze Slye nakonec oficiálně stal bezdomovec. Díky své hrdosti říci si o peníze rodičům nakonec přijmul roli v pornofilmu, který byl později po úspěchu Rockyho přejmenován na Italian Stallion. Za tuto roli dostal $200.

 

Místo, kde Stallone pracoval a potkal svou první lásku

 

To mu však alespoň zaručilo, že bude mít kde bydlet a tehdy to nebyly zas tak malé peníze. Sylvester si postupně přivydělával všemožně - porcoval ryby v obchodě, rozvážel pizzu a dokonce čistil klece v zoo v Central Parku. Později se dostal i k práci na kase v kině Baronet Theatre, kde začal prodávat lístky na černo. Sylvester si totiž všiml, že se na mnoho lidí z fronty  nedostává místa, a tak jim nabízel koupi lístků "bokem". O práci přišel, když se takto pokusil prodat lístek jednomu postaršímu muži, z kterého se nakonec vyklubal sám majitel kina. Tato práce mu však přinesla první lásku v podobě Sashy Czack, původem Češky. Stallone dostával různé drobné roličky a stále hrál i v divadle a psal scénáře, ale na svůj průlom stále čekal. Občas sice nějaký scénář prodal a časem se dostával i k lepším rolím, ale pořád to nebylo "ono."

 

Zlom nastal v okamžiku, když Stallone viděl záznam zápasu Muhammada Aliho s Chuckem Wepnerem. Všichni včetně Aliho očekávali jeho rychlé vítězství, ale Chuck do zápasu vložil své srdce a nakonec prohrál jen na body. Tento film inspiroval Slye k napsání scénáře k filmu Rocky, který mu udělal jméno. Původně chtěli producenti do jeho role obsadit jiného herce (James Caan), ale Sylvester si prosadil, že hlavní roli musí hrát on. Na film byl přidělen rozpočet jednoho milionu dolarů, a tak byla řada komparzistů z řad Stallonových známých a rodiny. Film se dočkal u diváků i kritiků velice vřelého přijetí a měl zcela nečekaný úspěch. Získal deset nominací na cenu Akademie. Dvě pro samotného Sylvestra za hlavní roli a scénář, to se v historii podařilo pouze Charliemu Chaplinovi a Orsonu Wellsovi. Film nakonec vyhrál ceny tři a katapultoval Slye do kategorie "horkého zboží" Hollywoodu.

 

Společně s režisérem filmu přebírá Oscara za Rockyho

 

Následovalo pokračování příběhu boxerského outsidera Rockyho Balboy. Sly měl však příliš práce a manželku Sashu spolu s jejich dvěma syny zanedbával. Nakonec tedy málem došlo k rozvodu, poté co měl Sly za milenku jinou herečku, ale vše se nakonec "uklidnilo." Role se jen hrnuly a Sly se snažil vymanit ze své "Rocky" aury, která kolem něho vznikla. Příkladem může být role ve filmu Escape to Victory, kde Stallone hrál vězně v nacistickém táboře pro vojáky. Film se natáčel v Maďarsku. Během natáčení se mu také povedlo dát zpět dohromady se svou manželkou Sashou. Rok 1982 byl pro Sylvestra velice úspěšným, a to díky dalšímu pokračování jeho zajeté série pod názvem - Rocky III. Rocky III byl filmem, který opět táhl do kin a byl druhým nejúspěšnějším filmem roku hned za Spielbergovým filmem E.T. Během roku 1982 ale vznikl také první snímek o válečném veteránovi Johnu Rambovi, s názvem First Blood, který byl také velikým hitem. Zajímavostí je, že byl natočen i konec, ve kterém Rambo zemře, ale nakonec byl zamítnut.

 

Z tréninkové sekvence ve filmu Rocky  

 

Úspěšnější filmy střídaly ty méně úspěšné, ale osvědčené série jako Rocky diváky stále lákaly do kin. Sly však neměl příliš času na rodinu, a tak nyní už došlo k definitivnímu rozvodu s jeho manželkou Sashou.Ta od soudu odešla se slušnou částkou 32 milionů dolarů. Stallone pokračoval s filmem Rambo II,  který se odehrával ve Vietnamu a byl neméně úspěšný než první díl. V průběhu natáčení čtvrtého Rockyho se Stallone dal dohromady s herečkou Brigiette Nelson, která ve filmu hrála přítelkyni Ivana Draga. Jednalo se však jen o krátký vztah, který v roce 1987 skončil. Stallone měl poté poměr s řadou modelek a hereček, které se snažily udělat kariéru, nebo se jen zviditelnit.

 

First Blood, kde poprvé představil jako John Rambo

 

Filmy Tango a Cash a Lock up sklízely úspěch a přilákaly do kin spousty diváků, oproti tomu Rambo III byl v kinech propadákem, i když stál nejvíc z celé série, Rocky V také nebyl největším hitem a byla z něho cítít jistá "vyčpělost" celé série. Zajímavostí je, že ve filmu můžeme vidět jeho skutečného syna, který na něj křičí, že si na něj ani na matku nikdy neudělal čas. To tehdy nebylo tak daleko od pravdy a těžko říct, do jaké míry se to dá považovat za určitou sebereflexi. Pokud však tyto film byly nezdarem tak to, co přišlo, bylo daleko horší. Období, kdy Stallone točil komedie jako Stop! Or My Mom Will Shoot by každý jeho fanoušek nejraději zapomněl a nejspíše i on sám. Bylo to období, kdy, jak sám později přiznal, se Stallone zajímal hlavně o hollywoodský styl života a byl arogantní. Něco se muselo stát.

 

Jsou filmy na které by bylo lepší zapomenout - Stop! Or My Mom Will Shoot

 

A také se stalo, když přišel film Cliffhanger, který byl za poslední roky Stallonovým nejlepším filmem a opět nakopl jeho kariéru. Následovalo sci-fi Demolition Man, ve kterém je Stallone za trest zmražen a probouzí se v budoucnosti, kde musí čelit svému úhlavnímu nepříteli v podání Weasleyho Snipese. Film sice nedosáhl úspěchů Cliffhangera, ale propadákem také nebyl. To se povedlo až The Specialist, kde se tentokrát Stallone představil jako specialista na výbušniny. Na place se dal Stallone dohromady s mladičkou modelkou Jeniffer Flavin, ale zároveň si udržoval románek s milenkou. Ta mu oznámila, že s ním čeká dítě, a tak se Stallone rozešel s Flavin. Celá aféra vyústila, když došlo na testy DNA a ukázalo se, že dítě není jeho. Sly se vrátil k Flavin, která mu nakonec vše odpustila a v roce 1997 se za něj i provdala. 

 

Cliffhanger mu příznačne pomohl zpět na vrchol

 

U Sylvestra to však vypadalo tak, že se mu může buď dařit v kariéře, nebo v osobním životě. Jeho další snímky jako Judge Dredd, Assasins  nebo Dalight, byly všechny drahé, ale ve výsledku zklamaly. V roce 1997 vystoupil Stallone na festivalu v Cannes a prohlásil, že končí s točením akčních filmů. Omluvil se za nesmyslně násilné filmy, které dělal a prohlásil, že to vše bylo jen pro peníze. Chtěl točit něco hodnotnějšího. Výsledkem byl film Cop Land, kde Sylvester hrál po boku herců jako je Robert De Niro a Ray Liotta. Jednou z podmínek však bylo, že Stallone musel kvůli hraní serióznějších rolí vypadat více "obyčejně" To pro něj však nebylo lehké, byl totiž zvyklý se udržovat v kondici. Film se však přes své kvality úspěchu nedočkal. Následovaly další neúspěšné filmy. Stallone už zcela přestával točit a byly zde jen malé cameo role v podivných filmech jako jsou Spy Kids 3D.

 

Vypadalo to, že i jeho kariéra vyhasla a že akčním hvězdám odzvonilo. Stallone se však nevzdal a vrátil se ke své nejlepší postavě - Rockymu. 16 let po filmu Rocky V přišel snímek Rocky Balboa, který vzbudil nebývalý zájem veřejnosti. Film lidi zasáhl a zakončil tak příběh postavy, která se nikdy v životě nevzdala navzdory tomu, kolik utržila ran. Sylvester Stallone byl zpět, a to v té nejlepší formě. Následoval Rambo IV. Film, který opět sklízel ovace a jen potvrdil Slyův definitivní návrat. V roce 2010 pak přišla první část série Expendables, jejíž třetí pokračování jste měli možnost nedávno vidět v kinech. Tato série je divácky velice úspěšná, a i proto je už nyní plánován čtvrtý díl. Slyův itinerář je více než plný a má naplánováno spoustu dalších filmů. Ať už jde o Ramba V, nebo film Creed, který bude spin-offem k sérii Rocky.

 

Rocky Balboa nevypadá ani v důchodovém věku sešle

 

Sylvester Stallone zůstává i nadále akční legendou, jejíž filmy stále dokážou přitáhnout diváky a bavit je. Rocky je sérií, na které vyrůstala nejedna generace a pro mnohé je dodnes "srdcovkou." Slovo Rambo se používá ustáleně pro někoho "namakaného." Stallone si filmy psal, režíroval, produkoval - nikdy nebyl jen tím svalovcem před kamerou. Je tedy nepochybně nadaný po všech stránkách. Měl samozřejmě i své temnější momenty, ale nakonec se vždy dokázal životem probít jako Rocky. Ať už šlo o jeho profesní problémy, nebo něco tak těžkého, jako je ztráta vlastního syna. Jeho životní příběh tak zůstává "americkým snem" o outsiderovi, který to dotáhl až do Hollywoodu.

 

Alternativní konec prvního filmu o Rambovi

 

10 nejlepších snímků Sylvestra Stallona

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
23
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.