Sobota 21. 4. 2018 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Excentrická Karen O, zpěvačka z Yeah Yeah Yeahs, si odskočila vydat sólové album - měl bys jí věnovat svou pozornost?

Karen O - divoška z Yeah Yeah Yeahs, lamačka srdcí na svém sólovém albu. Co je zač a jaká její první deska vlastně je?

8. říjen 2014, 17:20
8. říjen 2014, 17:20

Karen O - divoška z Yeah Yeah Yeahs, lamačka srdcí na svém sólovém albu. Co je zač a jaká její první deska vlastně je?

Frontmanka Yeah Yeah Yeahs, výrazná postava na onom méně závislém hudebním poli a neodolatelný přísun energie – to je Karen O. Pokud se alespoň trochu zajímáš o (americkou) indie scénu, toto jméno ti jistě něco říká. A proč je teď tolik aktuální? Kromě toho, že jde o (jak jinak) vysoce inspirativní osobu, vydala před několika týdny své vůbec první solo album pojmenované Crush Songs.

 

 

Karen Lee Orzolek se narodila v Jižní Koreji před třiceti pěti lety. Přesně tak, není jí dvacet osm, jak bys mohl tipovat. Příjmení Orzolek dostala do vínku díky polskému původu svého otce. S rodinou se přestěhovala do New Jersey a o svém dětském já prohlašuje, že „je až trapné, jak dobře byla vychovaná“ a že „to teď v dospělosti dohání šílenými kousky na pódiu“. Vystudovala umění v New Yorku a konečně, začala zpívat spolu s Yeah Yeah Yeahs.

 

Co se týče jejich úplně prvního koncertu, rozhodně nešlo o žádné troškaření – rovnou totiž předskakovali kultovním The White Stripes (o jejich frontmanovi, Jacku Whitovi, se dočteš tady).  Spolu s YYYs nahrála Karen pět studiovek. Objektivně můžeme říct, že jde o doopravdy skvělá alba a minimálně stojí za to, si poslechnout desky It’s Blitz (2011) a Show Your Bones (2009) a v lepším případě trochu znásilnit tlačítko repeat. Kromě Yeah Yeah Yeahs spolupracovala například se Swans, Santigold a Flaming Lips.

  

 

Pokud jsi fanoušek fincherovin (tedy filmů Davida Finchera), její hlas tě provázel po celou dobu úvodních titulků ve filmu The Girl With The Dragon Tattoo, kdy za spolupráce s Trentem Reznorem a Atticem Rossem přezpívala píseň od Led Zeppelin, Immigrant Song. V roce 2006 uniklo přes stránku BitTorrent její podomácku nahrané „sólové“ album, KO At Home (14 tracků). Původně ho darovala Daveovi Sitekovi z TV on the Radio, ten ho však, nešika, zapomněl v hotelovém pokoji, čímž započala cesta KO At Home do iPodů a empétrojek fanoušků z celého světa. Karen O na celou událost reagovala poměrně statečně, nakonec se uvolila jmenovat skladby, které „měla nejraději“. Před měsícem však vydala, jak už bylo řečeno, naprosto oficiální a první opravdovou desku, Crush Songs. Jaká je?

 

 

V první řadě by rozhodně mělo být řečeno jedno – zvuk Yeah Yeah Yeahs a zvuk Karen O na desce Crush Songs jsou dvě naprosto odlišné věci. Ta tam je bouřlivost a lehce agresivní projev. Crush Songs je zpověď, skromná a jemná. Písně jsou krátké,  plné ruchů, občas to zní, jako by je zpěvačka skládala jaksi za pochodu. Pokud se něco Karen O skutečně podařilo, tak určitě vyjádřit emoce. Lásku, smutek, zklamání, nejistotu. Ty jsou schovány za jednoduchými rýmy (city-pity). Skromná stopáž a stydlivé vyprávění jsou nejspíš největším kamenem úrazu a zároveň i největší výhrou. Po poslechu celého alba (26 minut) ti asi vyvstanou na mysl dvě otázky: docela příznačná a) To je všechno? a problematická b) To nebyla jedna dlouhá písnička? Přechody mezi songy jsou totiž často rozeznatelné jen díky counting-offu, melodie si jsou podobné. Ačkoli to zní negativně, vůbec to není špatné album. Je jako půl hodinový příběh o srdcebolu a lidech, kteří přicházejí a zase odcházejí. Vrcholy jsou písně Rapt a Visits. Vhodné pro nadcházející podzim, k čaji a k čokoládě!

 

 

A ačkoli se na své sólovce předvedla jako něžná a citlivá bytost, obvykle je zpěvaččin projev poněkud extrovertnější. Ať už jde o její styl oblékání, které bylo extravagantní i před nástupem Lady Gaga, nebo její veřejný projev. Pro její neodmyslitelné charisma byla jmenována Spin magazínem v letech 2004 a 2005 „sexy bohyní“ a Playboy jí nabízel titulku, což ale odmítla. Pokud tě její crush monolog zaujal a chceš tuto sexy divu vidět naživo, máš víceméně smůlu. Svůj koncert totiž pod hlavičkou Electronic Beats odehrála již včera v Berlíně. Můžeme jen doufat, že do našich končin zavítá co nejdříve a ještě lépe - že s sebou vezme raději i zbytek Yeah Yeah Yeahs. 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější