Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Móda
4
loja
12. říjen 2014, 21:51

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

Dov Charney - otec American Apparel a sexuální loudil. Co předcházelo sesazení z vedení jeho vlastní společnosti?

loja
12. říjen 2014, 21:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Ačkoli je móda primárně o penězích o umění a zábavě, často nezůstává jen u toho. Návrháři, fotografové a další se ukazují ve světle, které jim obvykle nepřísluší, ať už jsou obviněni ze sexuálního obtěžování či se vyjadřují k Židům a druhé světové. V novém seriálu se zaměříme na skandály, které otřásly módním světem, někdy ho dokonce rozdělily na dva nesmiřitelné tábory a dodnes se o nich mluví.

 

V minulém díle jsme si představili Terryho Richardsona, talentovaného fotografa a chlápka, co čas od času souloží s ovcemi a modelkami (a nechává se při tom fotit). V tom dnešním se podíváme na zoubek otci American Apparel, muži, který stojí za provokativní image tohoto labelu a vlastně vším, co se AA týká. Poznej Dova Charneyho, módního vizionáře a nenapravitelného hříšníka, který na soudních sporech prošustroval miliony dolarů.

 

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

 

Dov Charney, pětačtyřicetiletý podnikatel židovského původu, pochází z Montrealu v Kanadě. Ačkoli vyrůstal ve velmi kreativním prostředí, studoval (ale nedostudoval) byznys na Tufts University a již od útlého věku se snažil nějakým způsobem vydělávat peníze a podnikat. A začínal skutečně od píky, sbíral například od sousedů lahve, které posléze prodal dál.

 

Odjakživa ho fascinovala americká kultura, která tvrdě kontrastovala s tou kanadskou. Zamiloval se do nespočtu možností, které USA nabízela. Dovážel odtud do Kanady mimo jiné (jakožto středoškolák!) i značková trika, která rozprodával. Po střední zamířil na zmiňovanou Tufts University, kterou ale nedokončil, protože se začal naplno věnovat opravdovému podnikání. Půjčil si od otce deset tisíc dolarů, přestěhoval se do jižní Kalifornie a namísto dovážení triček začal vyrábět svá vlastní. V roce 1997 zamířil do Los Angeles, otevřel zde první American Apparel obchod a zaměstnal na tisíc zaměstnanců.

 

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

 

Kromě jiného proslul péčí o podřízené (tou finanční), na Michael Awards získal v roce 2008 cenu Retailer of the Year (před ním ji získal například Oscar de la Renta a Calvin Klein) a po dlouhá léta měl rozhodující podíl na své společnosti. Vynikal také svým vytříbeným vkusem, mezi věci, ze kterých měl pořádný vítr, patřilo padnoucí triko a boty ladící ke zbytku oblečení. V American Apparel dohlížel prakticky na všechno a aktivně se podílel na kampaních a dalším.

 

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

 

Jeho kampaně ale ležely spoustě lidem v žaludku – postavil je totiž na základních pudech, polonahých holkách a neskrývané sexualitě. Mnoho jich bylo kvůli příliš provokativnímu obsahu staženo. Není se čemu divit, často byly fotografované dívky ještě pod zákonem, bylo štěstí, když měly aspoň triko a kalhotky, a o explicitních pózách snad ani netřeba mluvit. Perličkou (co se týče kampaní) je ale billboard, na kterém byla otisknuta fotka Woodyho Allena z filmu Annie Hall a nápis THE HIGH RABBI. Allen společnost zažaloval (za porušení osobních práv, vlastnických práv a tak dál) a vysoudil na American Apparel, respektive Dovu Charneym, pět milionů dolarů. Chudák Woody, původně jich totiž požadoval deset.

 

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

 

Sexy fotky puberťaček a naštvaný Woody Allen však nejsou tím nejskandálnějším. To se přeci stane. Pořád ale na světě existují věci, které by se stávat neměly, například sexuální obtěžování svých podřízených, ponižující způsoby přijímacího řízení a rasistické poznámky (a podtext reklam). Jako krásný příklad za všechny lze určitě uvést slavné interview, během kterého si před novinářkou dělal Charney celou dobu... dobře. Osmkrát. Také rád chodil nahý, hlavně v kanceláři. Své by mohla asi vyprávět i jistá Irene Morales, která (stejně jako Woody Allen) z American Apparel dostala pár dolarů. Kolik a za co?

 

Irene Morales

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?

 

Irene Morales (tehdy 18letá), bývalá zaměstnankyně American Apparel, podala žalobu na Charneyho, protože ji prý nutil být jeho „sexuálním otrokem“. Z obvinění vznikl velký případ a také vyšlo mimo jiné najevo, že ublížená Irene není tak úplně nevinná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Během soudního procesu se totiž objevil nespočet fotek (nahatých fotek), které slečna Morales spolu s pikantními popisky poslala svému nadřízenému. Původně žádala o dvě stě šedesát milionů dolarů a dostala (jak bylo neurčitě řečeno) částku s šesti nulami – a jako bonus Charneyho na lopatkách.

 

V létě tohoto roku byl Dov Charney sesazen z vedení své společnosti. Kvůli zmíněným skandálům, kvůli milionům, které byly za jeho vedení nesmyslně utraceny, a kvůli světlu, které na American Apparel jeho život vrhal (a které se odráželo ve finanční situaci společnosti). Tím skončila jedna éra značky, o které se dříve psaly články s názvy jako „Co by bylo American Apparel bez sexu?“. Díky Charneymu šlo očividně hlavně o nahé holky, provokaci a sex – a jak to bude dál? Můžeme se nechat překvapit.

 

Největší skandály ve světě módy #2 – Proč musel Dov Charney opustit vedení American Apparel?
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.