Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
4
loja
21. říjen 2014, 15:46

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?

Talent z New Yorku, Lena Dunham, stojí za seriálem Girls a nyní vydala svou první knihu. Co je zač?

loja
21. říjen 2014, 15:46
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Lena Dunham má své televizní domov na HBO, proto je dost dobře možné, že její tvorbu aspoň zběžně znáš. Seriál Girls, její dítě, často přezdívají druhým Sexem ve městě – pokud by tomu tak ale bylo, byl by to Sex ve městě bez peněz, bez bot, bez drahých restaurací a barů. (Čímž zůstává hlavně ten sex - tuto disciplínu na druhou stranu Dunham obsáhla velmi detailně, o tom ale až později.) Kde se Lena Dunham vzala, jak se dostala ke své nynější práci a proč je prostě tolik zajímavá?

 

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?

 

Lena Dunham, newyorská rodačka, letos oslavila dvacáté osmé narozeniny. Narodila se do umělecké rodiny (otec malíř, matka fotografka), proto asi nikdy neuvažovala nad nějakou nekreativní činností, která by jí měla v budoucnu živit. Odmala byla středem mediální pozornosti, jako jedenáctiletá se vyjádřila do VOGUE US k "problematice" Calvina Kleina. (Přiznala, že nechápe, proč by k němu měla mít respekt, když je úplně všude. Jako jedenáctiletá.) Na Saint Ann’s School, střední škole s uvolněným přístupem, poznala svou budoucí kolegyni, Jemimu Kirke, která nyní hraje Jessu v Girls. Vystudovala tvůrčí psaní na Oberlin College, a ačkoli původně chtěla být básnířkou, nakonec se její cesta stočila k filmu.

 

Během studií sama natočila pár kraťasů a po dokončení Oberlin College produkovala sérii Delusion Downtown Divas o třech mladých ženách v uměleckém světě. Větší průlom přišel v roce 2010 s filmem Tiny Furniture, který se promítal třeba na Maryland Film Festival. Dunham se inspirovala vlastním životem, obsadila do něj polovinu vlastní rodiny (mladší sestru Grace a matku Laurie), Jemimu Kirke a další. „Drama s prvky komedie“ zkoumá život mladé Aury a vztah s jejím okolím. Film stál pouhých 45 000 dolarů a byl natočen za 18 dní. Práce se vyplatila, Tiny Furniture nakonec vyhrál „best narrative feature“ award na South by Southwest Film Festival.

 

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?

 

Úspěch filmu přivedl Lenu Dunham k filmovému tvůrci, Juddu Apatowovi (režíroval například film Knocked Up). Slovo dalo slovo, Apatow se rozhodl produkovat Girls, které běží na HBO, čímž definitivně otevřel Leně Dunham dveře do opravdového filmového světa. Girls vypráví o čtveřici mladých žen, studujících či těsně po škole, a o jejich protloukání se životem. Seriál má svůj vlastní humor, který nemusí sedět každému, stejně jako hodně otevřená nahota (a nejraději se svléká Lena Dunham v hlavní roli Hannah). V některých situacích se ale najde většina dívek, kterým je něco málo přes dvacet, proto má seriál obrovský úspěch po celém světě. Nutno dodat, že Dunham nechodí pro inspiraci daleko – některé části jsou jak vystřižené z jejího vlastního života.

 

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?

 

Co se týče hlavních postav, máme tu Hannah, začínající spisovatelku, někdy neuvěřitelně protivnou náladovou a citlivou bytost. Společnost jí dělá Marni (hraje jí Allison Williams), která je ztělesněním klasické „americké krásy“ a která projde několika životními zvraty. Z cest po světě se vrátí také Jessa, kterou hraje zmiňovaná Jemima Kirke. Jessa je sexy, tajuplná a každého si omotá kolem prstu (stejně jí ale musíte milovat). A nakonec, Shoshanna (Zosia Mamet), která stále studuje a po většinu času se chová neuroticky a podivně. Dívky si procházejí problémy s muži a penězi, střídají práce a jednoduše – snaží si najít svou vlastní cestu, po které by měly v životě jít.

 

Za seriál Girls získala několik nominací na cenu Emmy a dva Zlaté Globusy dokonce vyhrála. A protože je její tvorba hlavně autobiografická, do třetice všeho dobrého (film, seriál) napsala i knihu pojmenovanou Not That Kind Of Girl (vyšla 30. září). Právě teď jede americkou promo tour a podle všeho je kniha plná sexu, jídla a drobných historek „ze života“. Recenze však nejsou úplně sluníčkové. Informace, že Lena za dílko dostala 3 700 000 dolarů, je poměrně jasným ukazatelem, jak bylo ke knížce přistupováno. Dunham teď letí a čím více produktů bude do světa posílat, tím lépe (jistě že). Dalo se od ní očekávat trochu víc, než desetistránková kapitola o jídle. Totiž – kdyby za sebou měla dobrého editora/konzultanta/kohokoli, kniha mohla vypadat trochu jinak a mít trochu větší vypovídající hodnotu.

 

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?

 

Ať už je to s jejím knižním debutem jakkoli, nikdo nemůže Leně Dunham upřít, že má talent. A že ho má sakra dost. Osobitým způsobem baví (minimálně) mladé diváky a čtenáře celého světa a zdá se, že její hvězda stále stoupá. Jestli se zastaví na mrtvém bodě nebo někdy dosáhne úplného topu – kdo ví. Lena Dunham je mladý kreativní člověk, který rozhodně má něco do sebe. A to nám zatím musí stačit. 

 

Kreativní Lena Dunham natáčí seriál Girls a píše knihy - Co je zač?
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.