Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 18. 1. 2021 svátek má Vladislav, Vladislava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
0
LukasBCitnar
27. říjen 2014, 14:56

Všechno, co potřebujete vědět o filmu #4 - Víš, kdo učil legendárního Chaplina?

Mezi obecenstvem začínají být oblíbené krátké komediální filmy. Přichází Max Linder, který v mnohém inspiroval legendárního Charlieho Chaplina.

LukasBCitnar
27. říjen 2014, 14:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Všechno, co potřebujete vědět o filmu #4 - Víš, kdo učil legendárního Chaplina?

Francouzský filmový průmysl byl jedním z největších na světě a udával tempo. Společnosti Gaumont a Pathé stále kralovaly a jejich snímky se těšily obrovské oblibě a tak díky tomu mohly expandovat do dalších zemí. Pathé měla už na začátku století tři vlastní ateliéry a stala se také jednou z prvních vertikálně integrovaných společností.

 

To znamená, že si daná firma sama natáčí filmy, stará se o jejich distribuci do kin, která převážně vlastní a následně je i uvádí. Všechny tyto tři položky zaručují fakt, že filmy, které daná firma vyprodukuje, budou mít zaručený aspoň základní divácký ohlas. Tento systém se později velmi osvědčil v USA.

 

Pathé zaměstnávala šest stálých režisérů, mezi ně se řadil i například Ferdinand Zecca. Každý z těchto režisérů natáčel jeden film týdně, aby tak mohli uspokojovat stále narůstající poptávku.

 

Rigadin si hraje na doktora

 

V této době se velmi uchytily snímky s populárními komiky. Oblíbenou se stala série s tzv. Rigadinem, kterého ztvárnila vaudevillová hvězda Prince. Nejznámější postavou těchto raných komických filmů se bezpochyby stal Max Linder.

 

Ztvárňoval postavu elegantního muže z vyšší střední třídy, jeho typickým znakem byl cylindr, vycházková hůl a jasně střižený knír. Filmy s Maxem stavěly na obyčejných a leckdy až trapných zápletkách, kdy se například potýká s problémem, jak se dostat ke své milé nebo řeší patálii s těsnými botami při slavnostní večeři. Tady je menší náhled do Maxovy filmografie.

 

Max se potřebuje vykoupat, jenomže voda teče jenom na chodbě. Jak se s tím popere?

 

 

 

 

Když už o něm hovoříme, musíme zmínit Charlese Chaplina, který právě Maxe Lindera označil za svého učitele a sám se pasoval do role jeho žáka. Jestli je toto tvrzení jenom historickou povídačkou nebo opravdovým faktem to už možná těžko zjistíme. Skutečností zůstává, že Chaplin z Linderovy poetiky hodně přejímá.

 

Postava Tuláka, kterou Chaplin vytvořil se v některých pohybech, situacích a stylu oblékání hodně podobá těm Maxovým smolařům. Linder se díky svému úspěchu ve Francii dostal do Ameriky, kde do roku 1925 natáčel filmy, poté spáchal sebevraždu. Nicméně mu nelze upřít obrovský vliv na vývoj filmové komedie.

 

Gaumont, největší konkurent Pathé, nezahálel a také angažoval vlastní režiséry. Nejznámějším je Louis Feuillade, který do firmy přišel jako začátečník a postupně se vypracoval na scénáristu a režiséra velkých melodramat, thrillerů a historických snímků. Freuillade také jako jeden z prvních začal točit filmové seriály, ale na něj a jeho tvorbu ještě určitě přijde řada.

 

Maxe opouští žena a ten musí zvládnout domácnost

 

Do teď jsme mluvily o filmu jenom jako o zábavě, která vyplňovala volný čas a to se právě nelíbilo skupině umělců Film d’Art, která vznikla v roce 1908 ve Francii. Tito tvůrci se snažili povýšit film na ten nejvyšší level. Natočili film Zavraždění vévody de Guise (1908), kde hráli slavní divadelní herci, a příběh se inspiroval velkými francouzskými dějinami.

 

Snímek si získal oblibu hlavně ve Spojených státech a stal se prvním filmem, o kterém se začalo mluvit jako o „umění“. Následná produkce společnosti Film d’Art byla prodělečná, a tak v roce 1911 zkrachovala.

 

 

Příště si představíme kinematografii ve Skandinávii, která měla obrovský vliv na podobu filmového vyprávění a také si připomeneme, jak nadále probíhaly soudní spory v USA. Zamíříme také na Jih do Itálie, kde vznikaly monumentální historické filmy a kde se zrodil hvězdný systém. Stay Fresh!

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.