Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura
3
loja
28. říjen 2014, 10:08

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

Jak vypadala padesátá léta minulého století v USA? Jack Kerouac vám ty jazzové večírky rád barvitě popíše!

loja
28. říjen 2014, 10:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Žít ze dne na den, nekonvenčně, spontánně... to si alespoň jednou přál určitě každý z vás. Jak to vypadá v praxi, je jedna věc, rozhodně si ale nenechte ujít nespoutanou Beat generation, tedy literární hnutí, které bylo v kurzu především v padesátých letech minulého století. Pojďte se s námi ponořit do světa beatniků!

 

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

O koho vlastně šlo? Jak již bylo řečeno, šlo o hnutí uměleckého charakteru, které mělo svou domovinu víceméně jen v USA. Jeden z beatnických předáků, Jack Kerouac, poprvé celou skupinu označil jako „beat generation“ v roce 1948. Pojem „beat“ má kořeny u Herberta Hunckeho, který tímto slovem popisoval svůj stav po zdrogování sama sebe – znamená zbitý, unavený, zničený. Není náhodou, že se beatnici se svým odmítáním běžného života objevili zrovna po druhé světové. Někteří vyznávali tzv. zen-buddhismus, což je odnož tradičního buddhismu, která se odlišuje například v chápání konvenční morálky. V dalších letech se rozšířila i mezi stoupence dalšího hnutí – hippies.

 

Politicky tíhli spíše k liberálům, ale nakonec by se například u Kerouaca dalo najít i konzervativní smýšlení. Beatnici se zajímali o afroamerickou kulturu, proto je logicky zaujal jazz. A ne málo, což dokazuje nespočet odkazů na tento hudební styl v jejich dílech. V knihách je psáno o divokých jazzových večírcích, po kterých začnete toužit i vy (i když o jazzu nemáte ani páru). Sami autoři se pak na svých čteních, která pořádali v barech a kavárnách, aby se přiblížili svým čtenářům, obklopovali jazzovými hudebníky. Ti dodali čtením pořádnou šťávu.

 

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Herb Caen poprvé použil slovo „beatnik“ ve svém článku v roce 1958. Jde o složeninu slov beat a koncovky –nik, kterou si „vypůjčil“ od ruského satelitu Sputniku I. Pokud jde o hlavní představitele, rozhodně bychom si měli uvést tři jména, která zastupují ono literární hnutí. William Borroughs, Allen Ginsberg a zmíněný Jack Kerouac. O těchto osobnostech jste se jistě doslechli něco málo už ve škole, ale opakování je matka moudrosti.

 

William Seward Borroughs je považován za duchovního otce celé Beat generation. Kromě toho, že založil kyberpunk (podžánr sci-fi), také vymyslel pojem heavy metal a vystudoval anglickou literaturu a lingvistiku na Harvardu. Pocházel z  bohatých poměrů, proto mohl celý život poměrně nezávisle proplouvat životem, fetovat a psát. Díky studiu na Harvardu měl možnost být součástí gay smetánky, kterou ale neuvěřitelně pohrdal, což je znát v povídce Queer (Teplouš).

 

William Seward Borroughs 

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Ač gay, za život měl dvě manželky – první byla Židovka Ilse Klapper, kterou sňatkem zachránil v době války před nacisty a pomohl jí utéct do USA, druhou Joan Vollmerová, která s ním sdílela lásku k drogám a porodila mu syna Billyho, který zemřel na následky fetování o šestnáct let dříve než jeho otec. Osud Joan byl zpečetěn v Mexiku, kde jí chtěl William ve své variaci na Viléma Tella sestřelit z hlavy šampusku. Netrefil, zastřelil manželku.

 

Co se týče jeho literární činnosti, mezi jeho nejznámější díla patří určitě Naked Lunch (Nahý oběd). Toto psychedelické dílo je zajímavým náhledem do spisovatelova drogového/halucinogenního/prostě šíleného světa, který je přinejmenším zmatečný. Po vydání byl Borroughs obžalován za obscénnost díla. Naked Lunch  byl také v roce 1991 zfilmován Davidem Cronenbergem, kdo nechce číst, nechť si alespoň pustí filmovou verzi. Mezi další díla, která byste neměli minout, patří zmíněný Queer nebo kniha s milým názvem, Junkie (Feťák).

 

William Seward Borroughs

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Dalším je spisovatel Jack Kerouac, jehož dílo On The Road vám jistě není cizí (nepříliš povedená filmová verze s Kristen Stewart v předchozích letech obletěla svět). Kerouac pocházel z katolické kanadsko-francouzské rodiny a v dětství mluvil lépe francouzsky, než anglicky. Jeho první publikovanou novelou bylo The Town And The City, které se točí okolo New Yorku a malého městečka v Massachusetts.

 

Poté se vrhl na spontánní prózu, tedy způsob, jakým napsal On The Road (Na cestě). Opatřil si několik desítek metrů dlouhou roli papíru a začal psát na svém psacím stroji. Spontánnost tkví v tom, že autor psal dlouhá souvětí, citoslovce, myšlenky a nespisovná slova (a zapomeňte na interpunkci), z nichž nakonec vznikl explicitní autobiografický popis road tripu napříč Amerikou s neskutečnou atmosférou. Jack Kerouac popisuje také vztahy s tehdejšími beatniky a především se svým nerozlučným přítelem, Nealem Cassidym.

 

Jack Kerouac

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Z jeho dalších děl je nutno uvést například Big Sur, Tristessa, Doctor Sax a také knihu, kterou označil za dílo svého života, The Legend Of Duluoz. V knize The Dharma Bums se zase Kerouac věnuje svému zážitku s buddhismem. Byl silně ovlivněn jazzem, především bebopem, a Jamesem Joycem. Sám byl naopak inspirací pro mnoho umělců pozdějších dob, například pro Boba Dylana, The Beatles a The Doors. Samozřejmě se jako správný umělec své doby nevyhnul drogám, alkoholu a experimentům se svou zdánlivou homosexualitou (opět – měl několik manželek). Zemřel na důsledky alkoholismu v pouhých 47 letech.

 

Jack Kerouac

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Posledním představitelem je básník, Allen Ginsberg. Proslavil se svým antipostojem vůči materialismu a militarismu. Hojně se také politicky angažoval, například ve věci války ve Vietnamu. Byl členem skupiny RESIST, do které patřil například Noam Chomsky (uznávaný filozof a politický komentátor; před několika měsíci navštívil v rámci politické debaty Prahu) a která byla silně protiválečná. Bojoval dlouhá léta za práva gayů a legalizaci marihuany, také však za propagaci širšího užívání LSD.

 

Nejznámějším dílem Allena Ginsberga je rozhodně Howl (Kvílení), které bylo silně ovlivněno spisovatelovým přítelem, Carlem Solomonem. Dále se v něm vypisuje ze svých zážitků s rodiči, matka měla totiž duševní chorobu. V roce 1954 se Ginsberg setkává se svým životním partnerem, Peterem Orlovskym. Jejich korespondence byla částečně vydána v pozdějších letech. V rámci jedné ze svých několika duchovních obrod podnikl cestu do Indie a v New Yorku se spřátelil s buddhistickým mistrem, Chögyam Trungpa Rinpocheou, který se stal jeho velkým přítelem a pomohl mu při mnoha projektech. Ginsberg zemřel na rakovinu jater.

 

Allen Ginsberg

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Tito tři spisovatelé samozřejmě nejsou “všechno”. Mezi další představitele Beat generation patří například kritik a básník Kenneth Rexroth, Neal Cassidy, který sice nikdy nic nevydal, ale byl obrovskou inspirací pro všechny “tvořivé”, a konečně Ken Kesey. Kesey je autorem světoznámého románu One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Vyhoďme ho z kola ven), brilantní knihy, která byla brilantně zfilmována Milošem Formanem (Jack Nicholson v hlavní roli). Kdo naopak nepatří do beatnického hnutí, je Charles Bukowski. Ačkoli je často mylně uváděn jako jeden z beatniků, sám se vyslovil, že k nim nechce být zařazován. (Ale i jeho tvorbu rádi doporučujeme.)

 

Beatnici byli předchůdci hippies. Ať už svým nespoutaným způsobem života – nezávazný sex, drogy, ale také antiválečným postojem. A pro zajímavost, Jack Kerouac byl jeden z prvních, co užil pojem „hipster“. Tehdy tím však nebyla myšlena parodie na člověka, co přes svůj ironický knír nevidí na svět. Kerouac je popsal jako osobnosti, které (třeba) stopují křížem krážem napříč Amerikou a především mají zajímavého ducha.

 

Allen Ginsberg a Bob Dylan

Sex, drogy and all that jazz – Jací byli nespoutaní beatnici?

 

Rozhodně šlo o hnutí, které svou neskrývanou explicitností dovedlo zvednout ze židle celou společnost. Zanechalo po sobě však nedocenitelný odkaz na tehdejší způsob života, za což můžeme být jedině vděční. Naše generace už asi nebude labužnicky kroutit boky při jazzové improvizaci, pořád nám ale jejich výpověď má co říct. Každý si z toho vezměte něco svého, ale hlavně – čtěte! 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.