Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
22
Mieleki
30. říjen 2014, 19:26

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

Vietnamská válka jako hluboká studna témat z oblasti psychologie lidství. Geniální filmy nám nabídly sondy do duší a myšlenek lidí, kteří si prošli opravdovým peklem.

Mieleki
30. říjen 2014, 19:26
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

Válka, typické a ideální podhoubí pro vyjádření uměleckých představ a názorů, které se zrcadlí ve filmech, hudbě a literatuře. Ta vietnamská, trvající 20 let, se stala studnicí námětů pro nespočet filmů, které reagovaly na válečná zvěrstva a utrpení, jaká si vietnamští veteráni často přiváželi s sebou zpátky domů. Psychicky rozložení, nesčetněkrát nemocní lidé, kteří prožili válku ve Vietnamu a podmínky, které s ní přicházely, poskytovali rozhovory a drastické reportáže o tom, jaké to ve skutečnosti bylo – Vietnamské peklo. Válka skončila v roce 1975 a filmoví umělci na sebe nenechali dlouho čekat. Filmů vzniklo opravdu hodně. Já si dovolím vybrat, alespoň 3 nejdůležitější, které by měly být povinností pro každého filmového fanouška, kterému nejde pouze o válečnou vřavu, ale i o mentální a psychické pochody vojáků bojujících na frontě, kteří netušili, za jakým keřem se skrývá jejich vlastní smrt – Vietcong. Jejich výpovědi a reportáže tak poskytují velmi detailní sondu do lidské psychiky vystavené neustále hrozícímu nebezpečí a vědomí, že už se nikdy nemusí vrátit domů.

 

Apokalypsa / Apocalypse Now (1979)

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Film Francise Forda Coppoly, který přídomek kultovní získal až časem. Snímek o vynikajícím kapitánu Willardovi, který je díky svému renomé povolán na speciální misi do Vietnamu, kde má za úkol najít a zlikvidovat dezertéra - plukovníka Waltera E. Kurtze. Ten si uprostřed vietnamské džungle vybudoval vlastní armádu domorodců a postavil se do role boha. V celém filmu se s válečnou vřavou nesetkáme přímo. Celý film je protkaný depresivní a hutnou atmosférou, která je cítit při každém dalším dialogu, každé další scéně. Válka tak ani nemusí být nutně přítomna. Filmu bohatě stačí vědomí a myšlenky vojáků, že smrt a boj je blízko.

 

Willard má na hlídkovém člunu plujícím na řece Mekong vstříc Kurtzově vybudované pevnosti dost času na to, aby přemýšlel nad osudem celé války a drastickým lidským chováním. Obklopují ho přitom zprávy o postupující válce a kurzově novém počínání. Film vrcholí, když Willard dosáhne svého cíle a dostane se do Kurzovy vesnice. Postupně přitom zjišťuje, že splnit jeho hlavní úkol nebude tak snadné. Je vystaven dlouhým rozhovorům s šíleným plukovníkem, který mu vyjeví své katastrofické vize světa a války. Diskutují o filosofickém rozměru lidství a zlu, které dělá vietnamské peklo opravdovým peklem. Jeho úkol tak najednou dostává nový rozměr a pod tíhou okolností se Willard rozhoduje, zda je jeho úkol skutečně tím správným a dobrým, co je třeba vykonat.

 

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Celé natáčení snímku jako by odráželo jeho depresivní atmosféru. Martin Sheen (Willard) během natáčení prožil infarkt a veškeré pracně postavené kulisy vietnamských vesnic smetl hurikán. Natáčení se protáhlo o několik měsíců a rozpočet narostl z původních 12 miliónů dolarů na rovných 31, což byla v té době astronomická částka. Dalším problémovým faktorem byl také Marlon Brando (Kurtz), který se odmítal učit své repliky. Díky tomuto je ve filmu snímán v polovičním stínu. Coppola mimochodem za roční natáčení snímku zhubl přes 45 kilo.

Přestože byl film zprvu přijat rozpačitě, postupem času získal status geniální filosofického díla, které se tradičně umisťuje na vysokých příčkách na žebříčcích nejlepších filmů všech dob aneb ''Miluji vůni napalmu takhle po ránu''.

 

 


  

Četa / Platoon (1986)

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Stoneův mistrovský kousek. Oliver sám, jako vietnamský veterán, vzal své zkušenosti a přetavil je do neuvěřitelně nervy drásající podívané o zelenáčovi, kterého události doby dohnaly až do Vietnamu. Roli Chrise Taylora ztvárnil Charlie Sheen, který tak navázal na svého otce, který hrál hlavní postavu v předešlé Apokalypse. Mladík se okamžitě dostává do válečného konfliktu a poznává skrytou realitu nemilosrdné války z asijských džunglí. Je přidělen jednotce Bravo Company, součásti 25. pěchotní divize.

 

Chris jako zelenáč je zprvu naplněn entusiasmem. Obdivuje své starší a zkušenější spolubojovníky. I přes jejich nechuť se s nimi snaží spřátelit. Brzy však pozná, že v jednotce dochází k rozkolu mezi seržantem Eliasem a seržantem Barnsem a on si bude muset vybrat, na kterou stranu se přidá. Jednotce totiž může velet pouze jeden. Barnse zde ztělesňuje pomyslné zlo se všemi příkrasami a Elias válečného idealistu, který stále věří v lidskou dobrotu. Všudypřítomný Vietcong tedy dostává silného spoluhráče – vnitřní rozpory, se kterými se jeho nepřítel musí potýkat. Film samotný se stal jedním z nejvěrnějších vyobrazení situace mladých vojáků v nekončícím pekle Vietnamu. Stres, samota a konstantní strach působily na všechny a záleželo pouze na člověku, jak se s nimi vypořádá.

 

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Na rozdíl od Apokalypsy trvalo natáčení pouhých 54 dní. I přesto si ale vybralo svou daň. William Dafoe (Elias) byl po každém natáčecím dni tak vyčerpaný, že byl pak stěží schopen jakékoli jiné aktivity a Charlie Sheen prý při příletu do Ameriky po konci filipínského natáčení políbil americkou zem. Na věrnosti filmu také dodal fakt, že herci byli nuceni před začátkem produkce podstoupit dvoutýdenní táborový výcvik, kde jim byly odpírány sprchy, jídlo dostávali na příděl, spali v džungli a museli držet klasické vojenské hlídky. Stone za snímek získal 4 Oskary, z toho 2 v hlavních kategoriích (režie, film).

 

  


 

Olověná vesta / Full Metal Jacket (1987)

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Snímek amerického génia Stanleyho Kubricka. Film je výsledek mistrovského myšlení zasazeného do děje kruté vietnamské války. Kubrick moc dobře věděl, proč si tohle téma vybral. Jeho díla jsou většinou studií vnitřních lidských pochodů a imaginací. Co tedy jiného nabízí společností kritizovaná, avšak vládou propagovaná válka na druhé straně zeměkoule? Kubrick se trefil do černého.

 

Film pojednává o humanistovi ''Vtípálkovi'' Davisovi (Matthew Modine), které je mezi novými rekruty pod vedením seržanta Hartmana (v perfektní roli R. Lee Ermey) ve výcvikovém centru. Hartman je neobyčejný despota. Jednotka je tak vystavena krutému vojenskému drilu, kdy seržant šikanuje prakticky všechny členy jednotky. Zvláště si vybral neohrabaného a tlustého Leonarda, kterého ponižuje a jeho neúspěchy dává sežrat celé jednotce.

Druhá část filmu se odehrává ve Vietnamu. Vtipálek je seržantem a pracuje jako válečný zpravodaj pro armádu. Davis, silný humanista a člověk s pozitivním názorem na život, je vystaven kruté válečné realitě. Kubrick zkoumá zákoutí vtipálkovy psychiky a zjišťuje, co dokáže válka udělat s člověkem, jehož myšlení bylo do styku se smrtí prakticky neporušené. Jeho chování a činy jsou tak typické akty člověka, kterého život zahnal do kouta.

  

Filmy, které nám ukázaly, co ve skutečnosti vojáci ve Vietnamu zažívali

 

Film byl divácky oproti Stoneově Četě přijat chladněji. Divákovi totiž nenabízí vizuální orgasmus a doslovné exteriéry vietnamských džunglí, ale studený výcvikový tábor a pochmurné vietnamské město. Nenabízí černobílé charaktery, ale paletu lidí, kteří mají své problémy, jsou komplikovanými osobnostmi a ve válce vlastně ani být nechtějí. Toto nejlépe ztělesňuje hlavní postava s výmluvou přezdívkou Vtipálek. Snímek byl, jako jeden z mála odehrávajících se ve Vietnamu, natočen celý v Anglii. Jako ukázka atmosféry filmu může posloužit scéna, která byla z konečné podoby snímku vystřižena. Ukazovala vojáky hrající fotbal. Při detailnějším pohledu bylo možné zjistit, že vojáci si nehraji s fotbalovým míčem, ale s lidskou hlavou...

 

 

 

Nechť mi všichni odpustí, že se mezi těmito 3 filmy neobjevil váš oblíbený. Proto alespoň v jednom odstavci musím vzpomenout klenoty jako Lovec jelenů, Narozen 4. července, Forrest Gump, Vlasy nebo Dobré ráno, Vietname.

Který film z Vietnamu je váš oblíbený?
Apokalypsa
167 hlasů
Olověná vesta
250 hlasů
Četa
568 hlasů
Lovec jelenů
65 hlasů
Narozen 4. července
20 hlasů
Vlasy
23 hlasů
Forrest Gump
823 hlasů
Dobré ráno, Vietname
87 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: csfd.cz, imdb.comFoto: youtube.com Tagy: vietnam, movie, war, kubrick, valka, coppola, stone
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.