Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 17. 1. 2021 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
12
palo
4. prosinec 2014, 0:22

Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

Film Lawless byl inspirován skutečnými událostmi v okrese Franklin County v 30. letech minulého století. Jak to tedy bylo doopravdy?

palo
4. prosinec 2014, 0:22
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

Film Lawless si získal mnoho příznivců díky skvělému hereckému obsazení i kvalitnímu soundtracku. Ale hlavním důvodem, proč se film dočkal tak vřelého přijetí, je ústřední příběh bratrů Bondurantů. Ten byl inspirovaný skutečnou historií rodiny Bondurantů z Franklin County ve Virginii.  Film si samozřejmě pro své potřeby určité věci vyfabuloval, ale základ příběhu, či spíše "legendy" má své pravdivé jádro. Pojďme tedy letmo nakouknout do světa pašeráků pálenky Moonshine, kde činy dělají muže a pro ránu nikdy není daleko. Stačí nastartovat motor, naložit zavařovací sklenice naplněné pálenkou a doufat, že policisté mají zrovna volno. Pojďme se podívat do Virginie 30. let minulého století.

 

Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

 

Dnešní členové rodiny Bondurantů o své historii neví vše a některá fakta vyšla navenek teprve nedávno. Všichni sice věděli, že jejich děda Jack za mlada během prohibice pálil alkohol a kšeftoval s ním. Mysleli si ale, že šlo jen o malý postranní obchod, kterým si Jack přivydělával v těchto těžkých časech. Samotná výroba domácích pálenek nebyla bezpečnou záležitostí. Hrozilo nebezpečí výbuchu či oslepnutí při nesprávné manipulaci a postupu. Pašování alkoholu pak bylo kapitolou samo pro sebe. Policie hlídala cesty a pašování tak připomínalo hru na kočku a myš. Pro pašeráky alkoholu se v této době v angličtině uchytil název bootleggers.

 

Skutečný Jack Bondurant

Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

 

Rodina se o své historii dozvěděla až díky novinovému článku z roku 1930. Psalo se v něm o přestřelce na mostě Maggodee Creek Bridge. Ve článku byl jejich děda Jack a jeho bratři Forest a Howard jako notoricky známá skupina s reputací drsných chlapíků, které by člověk nechtěl potkat po setmění. V době, kdy rodina objevila tento článek, byl Jack ještě naživu a rodina se ho na přestřelku na mostě zeptala. Jack však jen mlčky vyhrnul svou košili, aby ukázal jizvu od zásahu kulkou. Mezi tehdejšími muži totiž výmluvnost nebyla ceněnou vlastností, a tak šetřili slovy a spíše konali. Matt Bondurant, který je vnukem Jacka napsal knihu The Wettest County in the World, která později inspirovala film. Chtěl se svého dědy již tehdy zeptat na podrobnosti, ten ale bydlel napříč celým státem od něho. Jack zemřel o rok později ve věku 91 let.

 

Přestřelka na mostě Maggodee Creek Bridge se podobně odehrála i ve skutečnosti

Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

 

Matt Bondurant říká, že mu jeho děda od mala imponoval a měl k němu velký respekt. Trávil hodně času tím, že byl s dědou v jeho obchodě se smíšeným zbožím. Ve skladu v tomto pokoji byla dvojice boxerů pověšených na zdi, která ho vždy fascinovala. Amerika ve 30. letech minulého století prodělávala krizi, a tak nebylo příliš času na psaní deníků, či jiných písemností, tím spíše na venkově ve Franklin County. Každý se snažil ohánět, aby uživil sebe a svou rodinu, a tak se nedochovalo příliš písemných památek o příběhu bratrů Bondurantů.

 

Jejich příběh byl tedy poskládán ze série novinových článků a policejních protokolů. Finální přestřelka na mostě, která je vyvrcholením celého filmu, se však zcela jistě odehrála, a to podobně jako ve filmu. Policisté most blokovali, a po hádce došlo ke střelbě, při které zástupce Charlie Rakes střelil Jacka z blízkosti do hrudi. Jeho bratr Forest mu přispěchal na pomoc a byl postřelen do oblasti žaludku. Rakes se chystal k dalšímu výstřelu, když mu jeden z policistů vyrazil zbraň do strany, a rána tak padla vedle.  Další scéna, u které si člověk říká, že si ji určitě někdo vycucal z prstu, je podříznutí Foresta.

 

Pašování alkoholu a život na hraně zákona - skutečný příběh filmu Lawless

 

Jde však holou pravdu, prastrýc Matta Bonduranta byl skutečně podříznut v jejich rodinném podniku. Podle rodinné legendy pak šel 10 mil sněhem do nejbližší nemocnice. Nejméně první část příběhu je však skutečná. Charlie Rakes sice nezemřel v přestřelce na mostě tak, jako tomu je ve filmu. Byl ale následovně stíhán za korupci. Odhalila se tak obrovská korupční síť v celém okresu Franklin County. Policisté brali úplatky od pašeráků za volný průjezd, stejně jako ve filmu. Charlie Rakes však neputoval za mříže spolu s ostatními, zemřel za záhadných okolností předtím, než padl rozsudek.

 

Příběh filmu Lawless byl tedy "inspirován" skutečným osudem bratrů Bondurantů. Jde o příběh z časů, kdy konání znamenalo víc jak slova a muži měli svou čest. Filmy, které jsou založeny na skutečném základě, navíc vždy mají svoje kouzlo a dokáží často překvapit tím, co se opravdu stalo. Tento film určitě spadá do této skupiny a fakt, že je inspirován realitou, mu jen přilepšuje. A to ať už byli bratři Bonduranti ve skutečnosti pouhými zločinci, nebo muži, kteří se snažili uživit svou rodinu, jak se dalo. Ve filmu je totiž vždy potřeba hrdinů i padouchů.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.