Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 27. 9. 2021 svátek má Jonáš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

S posledním dílem Hobita v kinech přichází na mysl otázka - co bude dál? Díky zatvrzelým dědicům práv asi bohužel ještě dlouho dobu nic.

Mieleki
11. prosinec 2014, 16:08 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
18
Mieleki
11. prosinec 2014, 16:08

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

S posledním dílem Hobita v kinech přichází na mysl otázka - co bude dál? Díky zatvrzelým dědicům práv asi bohužel ještě dlouho dobu nic.

Mieleki
11. prosinec 2014, 16:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

Poslední Hobit klepe neúprosně na dveře a my (Česko i Slovensko) můžeme ve čtvrtek 11. 12. 2014 očekávat jeho premiéru. Bitva pěti armád uzavře filmovou hexalogii, se kterou se s grácií vypořádal Peter Jackson. Ač Hobit nedosáhl na kvality Pána prstenů, na poslední film se objevují vesměs pozitivní recenze a strach o zkažený konec tak mít nemusíme. Hobit v celkovém počtu dosáhl pouze na jednoho Oskara, a to ještě v méně populární technické kategorii. V porovnání s celkovými 17 soškami, které získala trilogie prstenu, to je zanedbatelné číslo. To je tak, když rozdělíte jednu tenkou knížku do třech tříhodinových filmů... ale budiž.

 

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

 

Jedna éra bohužel končí a současnost napovídá, že v dohledné době další filmové příběhy Středozemě neuvidíme. Proč? To se vám alespoň v základních bodech a poznatcích pokusím vysvětlit v následujících odstavcích.

 

Začněme v minulosti. Příběhy Středozemě vymyslel a sepsal oxfordský profesor John Ronald Reuel Tolkien. Sám spisovatel se plně zapříčinil pouze o vznik trilogie Pána prstenů a více pohádkovějšího Hobita. Následující Silmarillion už nestihl dokončit, a tak za něj zbytek práce odvedl jeho syn Christopher, který knihu dopsal a celou seřadil. K Silmarillionu ale později.

 

Hlavní problém nastává roku 1957, kdy Tolkien, pravděpodobně i pod tíhou finančních závazků, prodává práva na Hobita a Pána prstenů skupině United Artists. Tolkien sám filmovému zpracování nefandil. Bál se, že by se z knížek vytratila veškerá filosofie a skryté myšlenky, které byly ukryty pouze pro vášnivé čtenáře jeho knih a věřil, že materiál v jeho knihách není vhodný pro animovaný film, který měl původně vzniknout (animované verze Hobita a Pána prstenů nakonec stejně vznikly v letech 1977 a 1978) – citovaně: „The Lord of the Rings cannot be garbled like that.”

 

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

  

Za Tolkienova života nakonec žádné filmové verze nevznikly a až s prodejem práv Saulu Zanetsovi byly natočeny 2 animované filmy, které ale nebyly příliš kvalitní a ve filmovém světě nezpůsobily prakticky žádný rozruch. Ze stejných práv o pár let později těžil Peter Jackson a vznikla Středozem, jak ji známe dnes.

 

A u Pána prstenů začínají a končí veškeré problémy spojené s adaptací Silmarillionu a Hurínových dětí (další Tolkienova knížka ze Středozemě). Filmová verze prstenu se hrubě nelíbila synu Tolkiena, Christopherovi, který až do dnes vlastní se svou společností Tolkien Estate (veškeré právní pozůstatky na Tolkienova původní díla) práva na dvě zmíněné knížky. Christopher, kterému je dnes již 90, disponuje velmi podobným názorem na filmové adaptace, jaké měl i jeho otec. Dokonce se s nabývajícím počtem adaptací (a věkem) stupňují a krystalizují. Při vzniku první trilogie se Christopher od filmů pouze distancoval a vyjádřil ve smyslu, že film nikdy nemůže pojmout obsah knihy takovým způsobem, jaký si jeho otec vysnil. Jeho nedávné výroky na stranu aktuálního Hobita jsou už daleko peprnější.

  

Christopher Tolkien, v letech 1964 - 1975 byl jako jeho otec oxfordským profesorem

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

 

Na jednu stranu můžeme Christophera chápat. Vyrostl v prostředí Středozemě, kterou pro něj a jeho další sourozence otec vytvořil. Jak se sám v nemnohých rozhovorech vyjádřil, jsou pro něj města a bytosti Silmarillionu mnohem živější a skutečnější, než obyvatelé Babylonu nebo Sparty. S přibývajícím věkem se ale jeho názory radikalizují a stále častěji z jeho úst zaznívá myšlenka, že on je ten jediný, který doopravdy rozumí poselství svého otce. Komu jinému taky byla tato díla přednášena přímo od autora Pána prstenů Tolkiena.

 

Strange as it may sound, I grew up in the world he had created, he says. For me, the cities of the Silmarillion have more reality than Babylon. At night, he came into my room and told me, standing by the fireplace, great stories, that of Beren and Luthien for example. All that seemed interesting was from his way of looking at things.

 

Benzín do ohně přilila aféra při rozdělování zisků z trilogie prstenu. Knihy se sice začaly prodávat v několikanásobně větším množství, ovšem částka (procenta) z tržeb, kterou mělo Tolkien Estate s filmovými tvůrci dohodnutou, byla porušena a Tolkienovi dědici viděli pouze malou část dohodnutých peněz. Vezmeme-li v potaz Christopherovy názory na film samotný, dostáváme smrtící koktejl zabíjející veškeré další potencionální adaptace ze světa Středozemě. Dá se tedy říci, že nemalý podíl na tom mají i tvůrci sami.

 

Nejstarší vnuk Tolkiena - Simon Tolkien

Proč bude třetí Hobit ještě dlouho posledním filmem ze Středozemě?

 

Před premiérou prvního Hobita dosáhly spory svého vrcholu. Tolkien Estate odmítlo všechna pozvání Petera Jacksona na schůzku a distancovalo se od veškerého kontaktu s ním. Christopherovi se v té chvíli stoprocentně potvrdilo, že knihy padly do nesprávných rukou a že ze Středozemě se stala pouze braková zábava pro co možná nejširší skupinu lidí. Filmům vyčítá přílišnou jednoduchost a absurditu, které dominuje právě ono myšlenkové okleštění příběhu. Christopher byl v tomhle směru celkem aktivní - doslova se vyjádřil, že vzniklý film je hovadina vhodná pro věkovou kategorii 15-25. Inu, podle gusta...

 

Se Silmarillionem už to pak šlo od desíti k pěti. Přesněji řečeno, k absolutní nule. Vzhledem k tomu, že Silmarillion je prakticky dílem Christophera, který se zapříčinil za vznik celé souvislé knihy, je dnes prakticky nemožné uvažovat, že by se Tolkienovi dědici někdy v blízké době snažili práva na film prodat. Připočteme-li k tomu ještě epizodovost, kterou je knížka protkána (Silmarillion je spíše kronika Středozemě než souvislá dobrodružná kniha – tolik námětů ke spracování!), dostaneme mix, který vrtá hlavou nejednomu filmaři. V blízké době je tak s příběhy ze Středozemě konec. Ale kdo ví, možná bude další generace Tolkienovců mnohem sdílnější a dočkáme se tak mnoha filmových adaptací, které si, alespoň dle mého názoru, rozhodně zaslouží šanci.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: examiner.com, nerdalicious.com, wikipedia.org
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 2 minutami
LGBT+ komunita slaví výsledek německých voleb. V parlamentu budou sedět první trans političky.
před hodinou
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Vít Rakušan a Petr Fiala v televizní debatě porazili Andreje Babiše. Rozhodli diváci Vít Rakušan a Petr Fiala v televizní debatě porazili Andreje Babiše.…
Ronaldo dal šéfkuchařům Manchesteru United seznam svých oblíbených jídel. Spoluhráči z toho nejsou příliš nadšení Ronaldo dal šéfkuchařům Manchesteru United seznam svých oblíbených…
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít