Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 14. 4. 2021 svátek má Vincenc

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

Ve čtvrtém dílu seriálu se podíváme na zoubek muži, který vedl rodinu Luciano a zároveň se pyšnil nesmírným politickým vlivem.

27. prosinec 2014, 14:19 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello
Zajímavosti
12
Matěj Toman
27. prosinec 2014, 14:19

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

Ve čtvrtém dílu seriálu se podíváme na zoubek muži, který vedl rodinu Luciano a zároveň se pyšnil nesmírným politickým vlivem.

Matěj Toman
27. prosinec 2014, 14:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

Po delší pauze se vracíme s úspěšným seriálem a jeho pokračováním. Dalším mafiánem, který jistě stojí za zmínku, bude Frank Costello. Právě Costello byl přezdíván Premiérem Podsvětí - to vše kvůli silnému politickému vlivu díky kontaktům, které měl jak mezi soudci, tak politiky nebo policejními úředníky. Velké moci ale předcházely nemalé strasti, které s sebou nesla emigrace z Itálie a tvrdé podmínky, které všechny přistěhovalce čekaly. Frank však ze svého osudu vytěžil, co se dalo, což ho vyneslo na ty nejvyšší pozice v americkém podsvětí. Pojďme se na jeho příběh podívat.

 

Francesco Castiglia se narodil 26. ledna (január) 1891 v horské vesničce Lauropoli. Ta leží na jihu Itálie v hornatém regionu zvaném Kalábrie. V dnešní době má Lauropoli asi 18 tisíc obyvatel. Ve svých čtyřech letech spolu se svojí matkou a bratrem odplul do Spojených států. Jejich otec tam měl v té době už zavedený obchod s potravinami, a tak měl malý Francesco alespoň o něco lepší podmínky, než většina přistěhovalců, kteří připluli úplně naslepo. A že jich bylo.

 

Jedna z ulic východního Harlemu, kde Frank Costello vyrůstal, vyfoceno v roce 1915

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

Tak, jako většina slavných mafiánů, začal i Francesco relativně brzy se svým kriminálním počínáním. Už ve svých třinácti letech se připojil místnímu gangu 104th Street Gang a zanedlouho se dostal do jeho vedení. Právě v této době si začal sám říkat Frankie. S odstupem několika let byl třikrát po sobě ve vězení, většinou za loupežná přepadení. V roce 1918 si ve svých 27 letech vzal sestru kamaráda, židovku Laurettu Giegermanovou. Po dalším uvěznění, tentokrát na deset měsíců, si uvědomil, že bude k vydělávání peněz raději využívat mozek, nežli násilí. A že to bylo rozumné rozhodnutí, od té doby se do vězení nepodíval po dalších 37 let.

 

Po deseti měsících v cele za nedovolené držení zbraně si Francesco Castiglia zašel na matriku a oficiálně si změnil jméno na Frank. Prvním řádným zaměstnavatelem Frankieho byl mafián Ciro Terranova, který ovládal východní Harlem. Tam Frank žil. Costello se v této době zabýval hlavně kontrolou hazardu a vymáhání dluhů. Při působení pod Terranovou se Costello setkal s Lucky Lucianem. Ten v té době vedl manhattanský Lower East Side Gang. Hned od začátku si dobře rozuměli a spolu s notoricky známými jmény jako Vito Genovese, Meyer Lansky nebo Bugsy Siegel se po schválení prohibice v roce 1920 naplno pustil do pašování alkoholu. Hlavním investorem byl Arnold Rothstein.

 

Ilustrace jedněch z nejmocnější mafiánů všech dob, zleva Lucky Luciano, Frank Costello, Meyer Lansky, Bugsy Siegel

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

První problémy přišly okolo roku 1924. Frank Costello se zapletl do obchodu s vedoucími irskými gangstery té doby. William "Big Bill" Dwyer a Owney Madden vedli operaci zvanou The Combine. The Combine se zabývala pašováním rumu a říká se, že právě dva irští společníci mohli za změnu příjmení z Castiglia na Costello. Dva roky běžela celá operace relativně hladce, což se přerušilo zatčením Big Billa. Bill dostal dva roky za úplatek pobřežního strážníka a Costello tedy zastoupil jeho post. To se však nelíbilo poručíkovi uvězněného Big Billa, Vanniemu Higginsovi. Trval na tom, že má The Combine vést právě on. Následkem těchto neshod byly tzv. Manhattanské pivní války. Na straně jedné stál Higgins, Jack Diamond a Vincent Coll, proti kterým bojovali Costello, Madden a Arthur Flegenheimer přezdívaný Dutch Schultz. Nakonec aliance Costello-Madden-Schultz prohrála.

 

Navzdory prohranému sporu pokračoval Costello v byznysu s Lucianem, Lanskym a Siegelem. Toto slavné kvarteto se věnovalo zejména gamblingu (provozování výherních automatů a kasín). Díky svým bohatým kontaktům mezi kriminálníky, politiky, obchodníky, soudci a policejními úředníky se Costellovi nakonec začalo přezdívat Ministr Podsvětí.

 

Roku 1928 se ozvala známá Castellamerská válka, o které jsme se zmínili už v příběhu Luckyho Luciana. Salvatore Maranzano dorazil do New Yorku v roce 1925, rychle se rozkoukal a zřídil relativně úspěšnou operaci, která se zabývala pašováním alkoholu, vydíráním a hazardem. Problémem bylo, že Maranzanovy aktivity přímo konkurovaly s činností Giuseppeho Masserii, který byl Costellův a Lucianův přímý nadřízený. Masseria byl v té době absolutním diktátorem podsvětí a od každého vyžadoval stoprocentní loajalitu, včetně ostatních čtyř newyorských rodin. Tehdejší vůdce Castellamerského gangu Nicola Schiro ve strachu utekl z New Yorku, a tak velení převzal právě Maranzano. Dva roky válčení vyčerpávaly jak řady italské mafie v New Yorku, tak jejich finance, a proto bylo jasné, že musí válka brzy skončit, jinak převezme nadvládu sílící irská odnož mafie.

 

Frank Costello ve svých 78 letech (4 roky před smrtí)

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

Castellamerská válka se začala blížit ke svému konci, když byl Masseria zabit. Toho lišácky využil Lucky Luciano, který se (nejspíše i s Costellem) přidal k Maranzanovi. Lucky Luciano a Meyer Lansky potom zorganizovali plán vraždy Maranzana, který se vyvedl. Castellamerská válka tak byla ukončena. Celkem si vyžádala asi šest desítek obětí.

 

Roku 1931 se vedení rodiny Luciano ujal Lucky, Vito Genovese fungoval jako underboss a Frank Costello jako Capo. Costello byl ve svých aktivitách velmi výnosný, ovládal výherní automaty a svět sázek. Uvádí se, že Frank Costello umístil po celém New Yorku asi 25 000 automatů. Navzdory obrovským výnosům, které Costello do rodiny přinášel (miliony dolarů), se po pár letech začala rodina hroutit. Vše začalo falešným usvědčením Luciana z provozování nevěstinců. Luciano byl poslán do Dannemorské věznice na 30 až 50 let. Novým bossem se stal Vito Genovese, který byl ale o rok později usvědčen také, a tak musel utéct do rodné Neapole. Hned jak Vito Genovese dorazil do Itálie, zavděčil se samotnému Benitu Mussolinimu 250 000 tisíci dolary z celkového tři čtvrtě milionu, který měl v kufříku. Vedení rodiny poté zbylo na Franka Costella.

 

I když se může zdát, že odchod dvou významných osob výrazně zasáhl osud Franka, bylo tomu právě naopak. S pomocí svých společníků Joe Adonise, Anthonyho Carfana a Michaela Coppoly ovládal Costello hladce celé americké podsvětí. Naprostou dominaci mu zajišťovaly automaty v New Orleans (Carlos Marcello), kasína na Floridě (Meyer Lansky), manipulace sázek (Frank Erickson) a ilegální ohlašování výsledků dostihů v Los Angeles, za čímž stál Bugsy Siegel. Costello byl populárním a oblíbeným bossem, se svými společníky sdílel férovou část zisků a nevyžadoval ani vysoká procenta ze zisků zbytku rodiny. Costello vydělával skoro milion dolarů ročně z podvodů a legálních investicí (nemovitosti a akcie). Dále také zřídil síť kasín v Las Vegas a na Kubě. Jedinou odnoží kriminality, kterou striktně odmítal, bylo pašování tvrdých drog. Frank Costello věřil v to, že mafie nepotřebuje narkotika k tomu, aby profitovala. Toto přesvědčení nesdílel jeho společník Vito Genovese.

 

Costello u slavného televizního výslechu, přenos výslechů sledovalo více než 30 milionů Američanů

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

Vito Genovese po několika letech úspešně setřásl své obvinění z vraždy a vrátil se do Spojených států. Pochopitelně se mu nelíbilo, že je současným bossem právě Costello, a tak si začal opět budovat svou reputaci. Jedinou zábranou v útoku na Costella byla Frankova pravá ruka, underboss Willie Moretti. V letech 1950 a 1951 docházelo v Americe k rozsáhlým výslechům osob, které měly co do činění se světem mafie. Celý projekt zorganizoval senátor Estes Kefauver. 600 gangsterů, pasáků, bookmakerů, politiků a právníků bylo vyslechnuto před kongresem a všechny tyto výslechy byly vysílány v televizi. Costello byl vyslechnut také, jelikož na rozdíl od všech ostatních, vysoko postavených mafiánů, odmítnul Pátý dodatek Ústavy Spojených států amerických. Některým otázkám se Costello úplně vyhnul, jiné nervózně okecával. Komise se poté otázala: „Co jste udělal pro svoji zemi pane Costello?", načež Frank odpověděl: „Platil daně!"

 

Gigante měl život Franka Costella ve svých rukou, nebýt jeho výkřiku před výstřelem, Frank by zemřel v 66 letech

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

Padesátá léta byla pro Costella značně namáhavá. Komise si vyžádala vraždu Morettiho a navíc byl sám Costello uvězněn na 18 měsíců. Po 14 měsících nakonec věznici opustil, ale ihned nato byl obviněn kvůli daňovým únikům. Do vězení měl jít na pět let, z čehož si odseděl 11 měsíců, jelikož bylo obvinění staženo po odvolání. To samé se opakovalo dva roky poté.

 

Genovese čekal celých 10 let, než si dovolil zaútočit na Costella. 2. května (máj) 1957 byl spáchán pokus o vraždu. Pověřen byl Genovův řidič Vincent Gigante. Costello právě kráčel k výtahu v jeho obytném domu na Manhattanu, když Gigante zakřičel: „Tohle je pro tebe Franku!" Právě toto varování Costellovi zachránilo život, jelikož se stihl otočit. Kulka Costella pouze "škrábla" a zanechala mu jizvu na hlavě. Gigante z místa utekl a jelikož se Costello skolil k zemi, myslel si, že svůj úkol úspěšně splnil. Poté, co se Vincent Gigante dozvěděl o svém nepodařeném pokusu, zhubl ze svých 130 kilogramů, aby skryl svou identitu. Nakonec se ale odhodlal čelit "mafiánskému soudu" v doufání, že se Costello odkáže na zákon omerty. To se také stalo a Gigante byl zproštěn viny.

 

Vito Genovese hrál v životě Franka velkou roli

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

Toto zapůsobilo na Genovese a přikázal tak, aby všichni z rodiny Luciano podpořili Costella navštívením jeho vily v New Jersey. Jediný, kdo tak neučinil, byl Anthony Carfano. O dva roky později byl za tuto urážku zabit. I když selhal pokus o atentát, Genovese se stále chtěl stát bossem rodiny Luciano, a tak svolal národní komisi mafiánů. Nejmocnější a nejbohatší rodina Luciano tedy byla přejmenována na rodinu Genovese. Costello tak ustoupil před nátlakem Vita a roku 1957 se usmířili. I když byl degradován na obyčejného "vojáka", nikdo na Costella nehleděl jinak, než na nejvyššího bosse kriminální organizace La Cosa Nostra, kterou pomáhal budovat.

 

Jediným odporovatelem byl stále živý Albert Anastasia. Ten zuřil nad pokusem o vraždu Franka. Proto Vito Genovese svolal Tommyho Luccheseho (boss rodiny Lucchese) a underbosse rodiny Anastasia, Carla Gambina. Ti nakonec splnili přání Vita a Alberta Anastasiu zabili. I když se zdálo, že konečně nastane mír a mafie bude relativně v klidu podnikat, nebylo tomu tak. Aliance Franka Costella, Lucky Luciana, Carla Gambina a Meyera Lanskyho se spojila, aby vrátila Genovesovi útok na Franka a Alberta Anastasiu. Celé spiknutí nakonec vyústilo v patnáct let vězení pro Vita Genovese (poté, co byl vlákán do drogového obchodu), kde také v roce 1969 zemřel. Bossem bossů se poté stal Carlo Gambino přesně tak, jak Luciano předpovídal.

 

Costello má svou hrobku na hřbitově v newyorském Queensu

Nejmocnější mafiáni všech dob #4 - Frank Costello

 

I ve svém důchodovém věku přetrvával Costello ve světě mafie, kde měl stále velký vliv. Sám Carlo Gambino a Gaetano Lucchese Costella navštěvovali, aby si vyslechli jeho rady. Francesco Castiglia naposledy vydechl 18. února (február) 1973, kdy zemřel na infarkt v manhattanské nemocnici. Za zmínku stojí také útok na jeho mauzoleum, který zorganizoval Carmine Galanta, starý nepřítel. Galanta tak ohlásil svůj návrat z vězení a také návrat na mafiánskou scénu.

 

Doufám, že vás článek navzdory své délce zaujal a že se budete těšit na další díly ze světa mafie. Zajímavých osob je totiž stále mnoho.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
4 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
5 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Boss japonské mafie byl na útěku 15 let. Stačila jediná fotka jeho tetování, aby si pro něj přišla policieBoss japonské mafie byl na útěku 15 let. Stačila jediná fotka jeho tetování, aby si pro něj přišla policie
Žena půjde do vězení za to, že lhala v životopisu. Podvodem získala práci s platem 185 000 dolarů ročněŽena půjde do vězení za to, že lhala v životopisu. Podvodem získala práci s platem 185 000 dolarů ročně
Mafiánského bosse z Itálie objevili policisté v tajné místnosti za jeho šatníkem. Skrýval se tam před spravedlností už přes pět letMafiánského bosse z Itálie objevili policisté v tajné místnosti za jeho šatníkem. Skrýval se tam před spravedlností už přes pět let
Útok na 'Ndranghetu: Policie zajistila majetek v hodnotě 4 450 000 000 korun a zatkla 75 lidíÚtok na 'Ndranghetu: Policie zajistila majetek v hodnotě 4 450 000 000 korun a zatkla 75 lidí
Slovák si na benzínce zapomněl asi 400 000 eur. Tajemný ruksak skončil v rukou policie, ale majitel se přihlásilSlovák si na benzínce zapomněl asi 400 000 eur. Tajemný ruksak skončil v rukou policie, ale majitel se přihlásil
Žena vyrábí dokonalé protézy malíčku pro bývalé členy YakuzyŽena vyrábí dokonalé protézy malíčku pro bývalé členy Yakuzy
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.