Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
39
palo
21. leden 2015, 15:00

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

Záhady lidi fascinují od nepaměti. My se dnes podíváme na příběh Filadelfského experimentu - pokusu, který se údajně nikdy nekonal.

palo
21. leden 2015, 15:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

Filadelfský experiment je označení pro utajovaný vojenský experiment, který měl údajně proběhnout na námořní základně ve Filadelfii v Pensylvánii roku 1943. Jde o jeden z nejznámějších vojenských experimentů, o kterém však dodnes koluje mnoho dohad a je zde spousta nejasností. Právě proto se o něj zajímá tolik lovců záhad a v oběhu je spousta konspiračních teorií. Experiment nebyl vládou USA nikdy oficiálně potvrzen, a dodnes je tedy obestřen řadou tajemství. Předem tedy upozorňuji, že se nejedná nutně o pravdu a celou událost je třeba brát s rezervou a odstupem. 

 

USS Eldridge

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

 

Cílem pokusu mělo být skrytí, nebo "zneviditelnění" torpédoborce USS Eldridge tak, aby byl skrytý nejen před nepřátelskými radary, ale i zrakem běžného pozorovatele. To by USA poskytlo ohromnou vojenskou výhodu ve válce. Na pokusu se měli podílet i světově proslulý vědci jako Nikola Tesla nebo Albert Einstein. K prvním neúspěšným experimentům tohoto druhu mělo dojít již v letech 1933 a 1940. Projekt stál na základě právě Einsteinovi teorie relativity a využití spojení gravitačního a magnetického pole. Pole by se sjednotila do jednoho unitárního pole, které by pak mohlo měnit geometrické vlastnosti prostoru. Dokonce i podle oficiálních záznamů byl Einstein u námořnictva zaměstnán jako poradce v letech 1943-1944. Podle vědců měly obrovské elektrické generátory ohnout světlo v okolí objektu, a tak ho učinit neviditelným.

 

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

 

Testování začalo roku 1943, ale první pokus byl úspěšný jen z části. Během jednoho testu, který proběhl 22. července (júl) mělo dojít k téměř úplnému zmizení torpédoborce. V jeho okolí se kromě jiného měla objevit nazelenalá mlha a posádka si následně stěžovala na stavy nevolnosti a bolesti hlavy. Armáda se tedy rozhodla, že jim stačí, pokud torpédoborec bude neviditelný pro radary. Zařízení se však nepovedlo přenastavit k tomuto účelu včas, ale pokus namísto toho proběhl znovu a za stejných podmínek. Psalo se datum 28. října (október) roku 1943, když torpédoborec úplně zmizel před očima pozorovatelů. Nejdříve postupně ztrácel jasné kontury, aby pak za prudkého záblesku modrého světla zcela zmizel z dané oblasti. Tentokrát měl pokus dalekosáhlé následky na celou posádku. Členové posádky se po znovuobjevení lodi chovali jako smyslů zbavení. Díky šoku z celého experimentu se u nich projevila schizofrenie nebo další mentální poruchy. Pět námořníků pak mělo být doslova "vtaveno" do trupu lodi a další byli úplně nezvěstní. Po pokusu museli účastníci, co si zachovali zdravý rozum přísahat, že nic neprozradí. Pro jistotu jim byla také předložena potvrzení o jejich nesvéprávnosti. Několik dní po experimentu měli další vojáci, co se ho účastnili, zmizet přímo před hosty jednoho baru. 

 

Údajná fotografie z porady před samotným pokusem - její věrohodnost však byla mnohokrát zpochybněna

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

  

Kam ale loď zmizela? Loď se po svém zmizení měla objevit ve 440 km vzdáleném Norfolku, kde ji viděli místní rybáři a následně se znovu objevit ve Filadelfii. Armáda následovně celé testování zastavila a snažila se veškeré důkazy zamést pod stůl, aby se vyhnula jakémukoliv vysvětlování veřejnosti. Vojáci, kteří se zbláznili, byli zavřeni do institucí pro mentálně choré, kde by si jich stejně nikdo nevšímal a jejich řeči považoval za pouhé výmysly. Výsledkem pokusu tedy měla být první skutečná teleportace, nebo cestování v čase. O lodi USS Eldridge je celkově známo jen málo informací, což je samo o sobě podivné. Loď měla být roku 1951 prodána do Řecka, ale v řeckých dokumentech je jako datum odstavení do doků uváděno 25. června (jún) 1943. Celkově ve všech datech, která tuto loď obklopují, panuje spousta nejasností a informací je žalostně málo. Tento fakt naznačuje, že ze záznamů byla řada údajů o lodi vymazána.

 

Morris.K. Jessup

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

 

O rozluštění záhady pokusu se také pokoušela řada vědců a odborníků, nicméně neúspěšně. Nejznámějším "svědkem" celé události pak byl C. M. Allen, který se v roce 1969 ohlásil redakci časopisu APRO. Ten měl sloužit na lodi SS Andrew Furuseth, která během pokusu plula v těsné blízkosti a sloužila jako doprovod. Vše bylo potvrzeno i jeho řádným průkazem a zápisem v námořní knížce. Na podložení svého tvrzení dokonce uvedl jména námořníků z obou lodí, která po kontrole seděla. Nikoho z nich se ale nepodařilo dohledat. Při pátrání se objevila ještě další skutečnost - palubní deník lodi SS Andrew Furuseth byl na příkaz válečného námořnictví zničen. V celé záležitosti také již dříve kontaktoval Morrise K. Jessupa, který mu pomáhal v pátrání. Společně o celém experimentu dokonce i napsali knihu. Ten spáchal údajnou sebevraždu roku 1959, a tak v pátrání pokračoval Allen sám.

 

(ilustrační fotografie)

Filadelfský experiment - teleportace, cestování v čase, nebo jen smyšlená historka?

 

Celý experiment tak nadále zůstává záhadou. Kam zmizel onen palubní deník? Kam se poděli námořníci z obou lodí? A proč osud lodi USS Eldridge obestírá tolik tajemství? Odpovědi se dozvíme jen těžko, snad jenom, že by americké námořnictvo odhalilo své spisy, což je více než nepravděpodobné. Je tedy jen na nás, čemu budeme věřit a zda si vůbec připustíme možnost existence takovéhoto experimentu, nebo si myslet, že se jedná o pověru, která vznikla na tvrzení jednoho "pomatence" a série článků. Nicméně si myslím, že si celá záležitost určitě zaslouží pozornost a jde minimálně o zajímavý příběh, nebo tzv. urban legend. Ale kdo ví, jak to vše bylo.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.