Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 5. 12. 2020 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Umění
12
Tomáš Macho
2. únor 2015, 12:06
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

Talent spod Tater s dalším pokračováním!

Tomáš Macho
2. únor 2015, 12:06
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Po více než měsíční pauze jsme jako projekt Umění ze slovenských a českých ateliérů opět narazili na dalšího talentovaného fotografa a shodou okolností úplnou náhodou - jeho příspěvek se mi objevil na zdi skrz like od známé. Malé, roztomilé miminko zachycené na nádherném snímku v modré peřince mě přesvědčilo nahlédnout do tvorby českého fotografa Jiřího Šubrta a po pár záběrech jsem zůstal mile překvapený. Ladný glamour, t. j. fotografie lehce oděných žen, které však nezaměřují na jejich nahotu, ale spíše na jakousi provokaci nebo svádění. Kromě jiného taky zabředává do fashion fotografie a jde mu stejně dobře jako jiné styly. Více o JIřím si můžete přečíst níže nebo se podívat na jeho web.

 

Ahoj, mohl by ses nám na úvod představit? Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Jsem snílek, muž v kristových letech, pro kterého bylo posledních 12 let na denním i nočním programu jen tvorba vlastního vnitřního bublinového světa modelingu, focení, užívání si života ve formě každonočních párty, fotografických umělecky, či nude art zaměřených projektů, plnění snů volně zadaného muže, ať už byly jakékoli. Posledních 26 dní jsem navíc ještě otcem a tím i malou kuličkou v labyrintu změn, často však i naopak bourací koulí zaškatulkovaných mýtů.

 

Dále jsem hlavním fotografem módního časopisu Menhouse, testerem nových fotoaparátů pro Fujifilm, též pro ně přednášejícím o focení fashion editoriálů či fashion samotné, glamour, art, bookovým fotografem pro některé přední modelingové agentury, porotcem v dlouhé řadě miss, zakladatelem a správcem Royal Angels (výběru top modelek na základě výher v miss či topmodelingových soutěžích), se kterými spolupracuji na všech svých projektech. Prostě jak jsem psal, architektem vlastní bubliny, svého vnitřního světa.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Kedy a akou cestou si sa dostal k umeniu a prečo si si vybral práve fotografiu?

Umění jako projev vlastního vnitřního já mne zastihl už na základní škole. Chodil jsem na uměleckou s rozšířenou výukou výtvarné výchovy, ale ještě než jsem tam stačil cokoli pochytit, již jsem své tenkrát ještě dětské emoce vyjadřoval tancem, který mne provázel na cestě životem v té závodní podobě do vysoké školy a jinak až dodnes. Tanec má pro mou fotografickou tvorbu jak modelingových, glamour, tak uměleckých děl obrovský význam.

 

Fotografie jako hlavní vyjadřovací metoda uměleckých nálad se klubala postupně z již existující skutečnosti focení pro účely profilových soutěžních fotek pro druhou nejstarší internetovou soutěž miss - Miss web. Byl jsem jejím zakladatelem a pořadatelem, nebyly ještě digitální fotoaparáty a chodily fotografie zcela odlišného charakteru. Jediná možnost pro zachování regulérnosti soutěže tenkrát byla sám vzít foťák do ruky a všechny účastnice vždy s každou soutěží jednou za čtvrt roku nafotit. A to bylo prvně, kdy jsem účelově tvořil s pomocí fotoaparátu.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Čím sa najčastejšie zvykneš inšpirovať?

Dnes jsou to již nápady často vycházející ze zadání třetích stran. Snažím se upřednostňovat v posledních letech spíš fashion editorialy a art editorialy. Dokud ještě je ta možnost, existence tištěných esteticky a vznešeně vyhlížející časopisů na pultech trafik. Něco takového, až budu vyprávět svým možná dokonce už i dětem, třeba vůbec nebude. A co se týká konkrétních nápadů, tak ty jsou u mne právě spojeny s již zmíněným tancováním. Mou tvorbu bych vyjádřil jako liniovou. Zachycení linií těla světlem a stíny. Inspirací v mém životě je místo, ve kterém žiju a děje tam probíhající, v Schonfeldském paláci, v tom stařičkém domě u Karlova mostu, kde se děje podstatná část toho, co jsem zmínil již na začátku.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Aký štýl ťa vie najviac naplniť?

Nejraději ze všeho mam vlastní umělecké projekty, které nejlépe buďto představím na vernisáži výstavy, či mi je otiskne některý z časopisů, jež má k tomu odpovídající papír, velkost a prestiž.

 

Venuješ sa okrem fotografie aj nejakej inej forme umenia?

Slovo "umění" má pro mne velmi široký pojem. Na to neumím nezdlouhavě odpovědět. Ve standardním pojetí jsem za poslední roky namaloval jen pár obrazů, všechna ostatní "umělecká" energie šla do focení.

 

Veľmi sa nám zapáčila fotografia bábätka zabaleného v modrej „perinke“. Je fotografovanie malých detí náročnejšie než zvyčajne?

Již jsem zmiňoval, že jsem se stal před 26 dny otcem. Je to takovej první pokus o focení minimodelky, spojení kýče a fashion. Abych se přiznal, je to náročnější. Na čas, kdy kvůli prochladnutí se dá fotit jen chviličku. Na místo či osvětlovací techniku, protože kvůli citlivým očičkám miminka není možno použít vlastní světelnej park. Na pózování modelky, která nespolupracuje. Na druhou stranu alespoň odpadá vizážistka i většina retuší.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Mohol by si nám v krátkosti popísať, ako tvoje výtvory vznikajú a koľko času ťa stoja?

Jak vznikají, je velmi individuální. Konkrétním případem může být tvorba fotografie pro reklamu, jež se pouštěla při reklamních blocích na ČT při přímém přenosu z Olympijských her v Sochi. Po Facetime jsme s majitelem módní značky "Bandi" online po celou dobu focení komunikovali. Bandi nám online vysvětloval svou vizi a dohlížel na každý detail. Focení trvalo několik hodin na tři cílové fotografie

 

Co se týká širšího pojetí focení a retuší, je to zas individuální. Téma na celou knížku. Jednoduše řečeno v rámci retuší je důležité si nastavit vizuální standart, kterého chci dosáhnout a styl retušování tak, aby časově seděl k předurčenému výsledku, protože retušovat jednu fotografii se dá i týdny, možná i měsíce, než se dosáhne oné relativní dokonalosti. I když tak daleko jsem tedy už nikdy nezašel. Nejdéle mi trvají titulky časopisů, obvykle kolem 3 dnů. Standart u mne nastavený 1-3 hodiny, dle toho, co na fotce je.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Najzaujímavejšia príhoda počas fotenia? 

Nejzajímavější neumím vybrat, ale pro mne nejemotivnější příhoda se stala na focení u moře, kdy jeden krok vzad z důvodů používání pevných skel znamenal pád do třímetrové díry, rozbití prakticky veškerého fotografického vybavení (vše jsem měl navěšené na sobě), což bylo tenkrát v téměř milionové hodnotě a asi to už nikdy nezapomenu. Naštěstí se ani mne, ani té veverce, vedle které jsem spadl, nic nestalo.

  

Čo by si poradil začínajúcim fotografov, aby sa úspešne presadili?

Vytyčte si ten největší sen, co jste si kdy představili a jděte za ním nalajnovanou cestou menších úspěchů. Nebojte se dělat věci, za které vás ostatní odsoudí, pokud sami věříte v jejich správnost. Nebojte si vytvořit alter ego, kam přenesete vše ze své umělecké duše, která po vás ty věci dělat žádá. Nebojte se vyjádřit.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Fashion alebo glamour?

Fashion.

 

Zrkadlovka alebo telefón ?

Jak kdy. Veškerá má profesionální i umělecká tvorba je zrcadlovkami, avšak pro běžné zachycení okamžiku i já sám používám raději telefon.

 

Aký máš názor na Instagram/500px?

Instagram v kombinaci s fotoaparátem v telefonu ideální pro zachycení okamžiku a vyjádření svým osobitým způsobem. Instagram je v kombinaci se zrdcadlovkou dobrý prezentační prostředí. 500px v dnešní době asi ideální způsob, kde skladovat alespoň s minimální autorskou ochranou své výtvory, hlavně teď po tom, co provedl Facebook, avšak vlastní praktické zkušenosti nemám.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Myslíš si, že má slovenský/český umelec reálnu šancu živiť sa svojou záľubou?

Určitě. Ale musí být buďto v zahraničí, nebo uplně nejlepší, nebo mít opravdu schopného manažera, či sám být jím, nebo dělat to, co 99,9 % všech takto vydělávajících si fotografů na plný úvazek, a to je fotit dětičky na kýčovitý styl, akce či děti ve školách.

 

Čomu by si sa chcela venovať v budúcnosti?

Ten směr, kterým se ubírám, to co dělám, bych rád i do budoucna. Většinu svých snů jsem si již splnil, nebo jejich plnění právě probíhá. Další je rodina čítající mou milovanou Klaudii Chlustinovou a naši maličkou Claudii Šubrt. Té bych se velmi rád věnoval a i sám jsem zvědav, jak slučitelný je svět modelingu na té úrovni, kde se pohybuji se světem rodinně soukromým, který jsem doteď vůbec neznal. A to častokrát ani v tom spánku.

 

Nechávame priestor na zopár slov pre čitateľov REFRESHER.

Soustřeďte se na jednu jedinou věc. Na vlastní seberealizaci a na to, co vás uživí.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech
Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.