Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 31. 5. 2020 svátek má Kamila

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Umění
12
Tomáš Macho
2. únor 2015, 12:06
Čas čtení: 5:03
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

Talent spod Tater s dalším pokračováním!

Tomáš Macho
2. únor 2015, 12:06
Čas čtení: 5:03
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Po více než měsíční pauze jsme jako projekt Umění ze slovenských a českých ateliérů opět narazili na dalšího talentovaného fotografa a shodou okolností úplnou náhodou - jeho příspěvek se mi objevil na zdi skrz like od známé. Malé, roztomilé miminko zachycené na nádherném snímku v modré peřince mě přesvědčilo nahlédnout do tvorby českého fotografa Jiřího Šubrta a po pár záběrech jsem zůstal mile překvapený. Ladný glamour, t. j. fotografie lehce oděných žen, které však nezaměřují na jejich nahotu, ale spíše na jakousi provokaci nebo svádění. Kromě jiného taky zabředává do fashion fotografie a jde mu stejně dobře jako jiné styly. Více o JIřím si můžete přečíst níže nebo se podívat na jeho web.

 

Ahoj, mohl by ses nám na úvod představit? Kdo jsi a čemu se věnuješ?

Jsem snílek, muž v kristových letech, pro kterého bylo posledních 12 let na denním i nočním programu jen tvorba vlastního vnitřního bublinového světa modelingu, focení, užívání si života ve formě každonočních párty, fotografických umělecky, či nude art zaměřených projektů, plnění snů volně zadaného muže, ať už byly jakékoli. Posledních 26 dní jsem navíc ještě otcem a tím i malou kuličkou v labyrintu změn, často však i naopak bourací koulí zaškatulkovaných mýtů.

 

Dále jsem hlavním fotografem módního časopisu Menhouse, testerem nových fotoaparátů pro Fujifilm, též pro ně přednášejícím o focení fashion editoriálů či fashion samotné, glamour, art, bookovým fotografem pro některé přední modelingové agentury, porotcem v dlouhé řadě miss, zakladatelem a správcem Royal Angels (výběru top modelek na základě výher v miss či topmodelingových soutěžích), se kterými spolupracuji na všech svých projektech. Prostě jak jsem psal, architektem vlastní bubliny, svého vnitřního světa.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Kedy a akou cestou si sa dostal k umeniu a prečo si si vybral práve fotografiu?

Umění jako projev vlastního vnitřního já mne zastihl už na základní škole. Chodil jsem na uměleckou s rozšířenou výukou výtvarné výchovy, ale ještě než jsem tam stačil cokoli pochytit, již jsem své tenkrát ještě dětské emoce vyjadřoval tancem, který mne provázel na cestě životem v té závodní podobě do vysoké školy a jinak až dodnes. Tanec má pro mou fotografickou tvorbu jak modelingových, glamour, tak uměleckých děl obrovský význam.

 

Fotografie jako hlavní vyjadřovací metoda uměleckých nálad se klubala postupně z již existující skutečnosti focení pro účely profilových soutěžních fotek pro druhou nejstarší internetovou soutěž miss - Miss web. Byl jsem jejím zakladatelem a pořadatelem, nebyly ještě digitální fotoaparáty a chodily fotografie zcela odlišného charakteru. Jediná možnost pro zachování regulérnosti soutěže tenkrát byla sám vzít foťák do ruky a všechny účastnice vždy s každou soutěží jednou za čtvrt roku nafotit. A to bylo prvně, kdy jsem účelově tvořil s pomocí fotoaparátu.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Čím sa najčastejšie zvykneš inšpirovať?

Dnes jsou to již nápady často vycházející ze zadání třetích stran. Snažím se upřednostňovat v posledních letech spíš fashion editorialy a art editorialy. Dokud ještě je ta možnost, existence tištěných esteticky a vznešeně vyhlížející časopisů na pultech trafik. Něco takového, až budu vyprávět svým možná dokonce už i dětem, třeba vůbec nebude. A co se týká konkrétních nápadů, tak ty jsou u mne právě spojeny s již zmíněným tancováním. Mou tvorbu bych vyjádřil jako liniovou. Zachycení linií těla světlem a stíny. Inspirací v mém životě je místo, ve kterém žiju a děje tam probíhající, v Schonfeldském paláci, v tom stařičkém domě u Karlova mostu, kde se děje podstatná část toho, co jsem zmínil již na začátku.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Aký štýl ťa vie najviac naplniť?

Nejraději ze všeho mam vlastní umělecké projekty, které nejlépe buďto představím na vernisáži výstavy, či mi je otiskne některý z časopisů, jež má k tomu odpovídající papír, velkost a prestiž.

 

Venuješ sa okrem fotografie aj nejakej inej forme umenia?

Slovo "umění" má pro mne velmi široký pojem. Na to neumím nezdlouhavě odpovědět. Ve standardním pojetí jsem za poslední roky namaloval jen pár obrazů, všechna ostatní "umělecká" energie šla do focení.

 

Veľmi sa nám zapáčila fotografia bábätka zabaleného v modrej „perinke“. Je fotografovanie malých detí náročnejšie než zvyčajne?

Již jsem zmiňoval, že jsem se stal před 26 dny otcem. Je to takovej první pokus o focení minimodelky, spojení kýče a fashion. Abych se přiznal, je to náročnější. Na čas, kdy kvůli prochladnutí se dá fotit jen chviličku. Na místo či osvětlovací techniku, protože kvůli citlivým očičkám miminka není možno použít vlastní světelnej park. Na pózování modelky, která nespolupracuje. Na druhou stranu alespoň odpadá vizážistka i většina retuší.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Mohol by si nám v krátkosti popísať, ako tvoje výtvory vznikajú a koľko času ťa stoja?

Jak vznikají, je velmi individuální. Konkrétním případem může být tvorba fotografie pro reklamu, jež se pouštěla při reklamních blocích na ČT při přímém přenosu z Olympijských her v Sochi. Po Facetime jsme s majitelem módní značky "Bandi" online po celou dobu focení komunikovali. Bandi nám online vysvětloval svou vizi a dohlížel na každý detail. Focení trvalo několik hodin na tři cílové fotografie

 

Co se týká širšího pojetí focení a retuší, je to zas individuální. Téma na celou knížku. Jednoduše řečeno v rámci retuší je důležité si nastavit vizuální standart, kterého chci dosáhnout a styl retušování tak, aby časově seděl k předurčenému výsledku, protože retušovat jednu fotografii se dá i týdny, možná i měsíce, než se dosáhne oné relativní dokonalosti. I když tak daleko jsem tedy už nikdy nezašel. Nejdéle mi trvají titulky časopisů, obvykle kolem 3 dnů. Standart u mne nastavený 1-3 hodiny, dle toho, co na fotce je.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Najzaujímavejšia príhoda počas fotenia? 

Nejzajímavější neumím vybrat, ale pro mne nejemotivnější příhoda se stala na focení u moře, kdy jeden krok vzad z důvodů používání pevných skel znamenal pád do třímetrové díry, rozbití prakticky veškerého fotografického vybavení (vše jsem měl navěšené na sobě), což bylo tenkrát v téměř milionové hodnotě a asi to už nikdy nezapomenu. Naštěstí se ani mne, ani té veverce, vedle které jsem spadl, nic nestalo.

  

Čo by si poradil začínajúcim fotografov, aby sa úspešne presadili?

Vytyčte si ten největší sen, co jste si kdy představili a jděte za ním nalajnovanou cestou menších úspěchů. Nebojte se dělat věci, za které vás ostatní odsoudí, pokud sami věříte v jejich správnost. Nebojte si vytvořit alter ego, kam přenesete vše ze své umělecké duše, která po vás ty věci dělat žádá. Nebojte se vyjádřit.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Fashion alebo glamour?

Fashion.

 

Zrkadlovka alebo telefón ?

Jak kdy. Veškerá má profesionální i umělecká tvorba je zrcadlovkami, avšak pro běžné zachycení okamžiku i já sám používám raději telefon.

 

Aký máš názor na Instagram/500px?

Instagram v kombinaci s fotoaparátem v telefonu ideální pro zachycení okamžiku a vyjádření svým osobitým způsobem. Instagram je v kombinaci se zrdcadlovkou dobrý prezentační prostředí. 500px v dnešní době asi ideální způsob, kde skladovat alespoň s minimální autorskou ochranou své výtvory, hlavně teď po tom, co provedl Facebook, avšak vlastní praktické zkušenosti nemám.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

 

Myslíš si, že má slovenský/český umelec reálnu šancu živiť sa svojou záľubou?

Určitě. Ale musí být buďto v zahraničí, nebo uplně nejlepší, nebo mít opravdu schopného manažera, či sám být jím, nebo dělat to, co 99,9 % všech takto vydělávajících si fotografů na plný úvazek, a to je fotit dětičky na kýčovitý styl, akce či děti ve školách.

 

Čomu by si sa chcela venovať v budúcnosti?

Ten směr, kterým se ubírám, to co dělám, bych rád i do budoucna. Většinu svých snů jsem si již splnil, nebo jejich plnění právě probíhá. Další je rodina čítající mou milovanou Klaudii Chlustinovou a naši maličkou Claudii Šubrt. Té bych se velmi rád věnoval a i sám jsem zvědav, jak slučitelný je svět modelingu na té úrovni, kde se pohybuji se světem rodinně soukromým, který jsem doteď vůbec neznal. A to častokrát ani v tom spánku.

 

Nechávame priestor na zopár slov pre čitateľov REFRESHER.

Soustřeďte se na jednu jedinou věc. Na vlastní seberealizaci a na to, co vás uživí.

 

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

Roztomilé fotografie miminek a atraktivní ženy v jednom. Takový je talent z Čech

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.