Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 15. 4. 2021 svátek má Anastázie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

Žádní hadi, žádné atomové elektrárny, jezero s nejčistější vodou nebo místo natáčení Pána prstenů. I takový je překrásný Nový Zéland.

8. březen 2015, 11:28 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu
Zajímavosti
22
johnnybravo
8. březen 2015, 11:28

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

Žádní hadi, žádné atomové elektrárny, jezero s nejčistější vodou nebo místo natáčení Pána prstenů. I takový je překrásný Nový Zéland.

johnnybravo
8. březen 2015, 11:28
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

Ostrovní stát, součást Commonwealthu a jedno z nejpříjemnějších míst pro život. Nový Zéland je sice relativně izolované místo, ale i díky tomu se na jeho území nenachází téměř žádné nebezpečné zvíře v porovnání s asi 2000 kilometrů vzdálenou Austrálií, ba dokonce se může pochlubit neexistující populací hadů, čímž asi potěší mnoho lidí. Pohodlně se usaď a začti do několika desítek řádků obsahujících sesbírané zajímavosti o zemi, kterou by každý měl navštívit alespoň jednou za život.

 

1. The Baldwin Street je nejstrmější ulicí na světě

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

 wikimedia

 

Většina z nás se už určitě alespoň jednou setkala se zajímavými fotografiemi z amerického města San Francisco charakteristického zejména pro své velmi strmé ulice, na kterých jezdí tramvaje a ostatní dopravní prostředky, i když se často setkávají s menšími či většími problémy. I když mohou ulice San Francisca vypadat příliš strmě, žádná z nich není tou nejstrmější vůbec. Tento titul patří ulici s názvem The Baldwin Street ležící na Novém Zélandu a musíme říci, že stačí jediný pohled na ni a můžeme konstatovat, že stoupání po ní si rádi odpustíme. Pokud by si byť jen na chvíli zapochyboval o tomto tvrzení, tak Baldwin Street je dokonce oficiálně uznána v Guinnessově knize rekordů a místní nadšenci ji dokonce každoročně proměňují na místo běžeckých závodů, ve kterém si síly může změřit kdokoliv. Stačí se dostavit na začátek ulice a porovnat síly s ostatními soutěžícími. Optimisticky sice nezní informace, že k tomu, aby si se dostal na konec ulice musíš zdolat až 38 procentní stoupání, avšak události se rok co rok účastní stále více běžeckých nadšenců, a proto pokud si myslíš, že výdrž a kondice ti nechybí, běž si objednat letenku na Nový Zéland.

 

2. Na Novém Zélandu by ses nechtěl setkat s tímto druhem hmyzu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

carnivoraforum

 

Nový Zéland si sice během let získal příznivou reputaci týkající se nebezpečných zvířat, které se v této zemi vyskytují v porovnání se "sousední" Austrálií ve velmi malém množství, ale zřejmě ani tam si na své nepřijdou lidé se strachem z hmyzu. Na Novém Zélandu člověk nenatrefí na žádného suchozemského hada, ale docela pravděpodobně se může setkat s nejtěžším hmyzem na světě. Dosud nejtěžším hmyzem na světě se před pár lety stal roztomilý živočich jménem weta, která je vzdáleným příbuzným kobylek, po tom, co se jeden neobvyklý exemplář podařilo najít a odchytit biologovi Markovi Moffettovi. Tento hmyz je na Novém Zélandu endemický, což znamená, že bychom ho nenašli nikde jinde na světě, ale to nám pravděpodobně vyhovuje, protože jeho rozměry znějí a hlavně vypadají na hmyz velmi přehnaně. Weta nebo jinak Deinacrida heteracantha, dorůstá délky kolem 8 centimetrů a vážit může až 60 gramů, avšak tato čísla se podařilo trumfnout jedné hmyzí samičce. Moffett po změření pouze nevěřícně kroutil hlavou. Dorostla totiž do délky 8,5 centimetru, ale její hmotnost se zastavila až na hodnotě 71 gramů, což z ní činí nejtěžší hmyz, který byl kdy nalezen a zdokumentován. Aby toho nebylo málo, tak živočichové z této rodiny patří také k těm největším příslušníkům hmyzu, což z nich dělá lidmi nepříliš atraktivní turistickou atrakci.

 

3. Na Gisbornském letišti dávají letadla přednost projíždějícím vlakům

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

amusingplanet

 

Na východním pobřeží severního ostrova Nového Zélandu se nachází jedno z nejzajímavějších míst, kam by se alespoň jednou v životě zřejmě rád přišel podívat každý milovník nejen letadel, ale i vlaků. Gisbornské letiště se nemůže pochlubit vytížeností nebo obrovskou rozlohou a tisíci cestujícími každý den, ale určitě patří k těm nejneobvyklejší letištím na světě. Fígl spočívá v tom, že i přesto, že letadla jsou ve většině případů majestátní stroje bezpodmínečně si razící cestu oblohou, v tomto případě musí poslušně dát přednost vlaku, který čas od času jezdí přímo přes střed přistávací dráhy. Přes zmíněné letiště se ročně přežene více než 150 tisíc cestujících a některým z nich se podaří zažít bizarní situaci, kdy musí nečinně přihlížet na vlak projíždějící přímo před jejich zastavujícím letadlem. Určitě nezávidíme práci místních letištních dispečerů, protože letiště se musí každý den dokonale přizpůsobit jízdnímu řádu vlakové společnosti, což se však v některých případech nedá, a proto se i dnes stávají situace, že jeden z dopravních prostředků musí počkat na to, až mu ten druhý uvolní cestu na bezpečný průjezd.

 

4. Na Novém Zélandu se nenacházejí žádní hadi!

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

 flickr

 

Obyvatelé Česka se sice ve většině případů nemusí jedovatých hadů obávat, ale i na našem území se objevují dva základní druhy hadů, které zná i to nejmenší dítě. V Česku se vyskytuje jedovatá zmije a méně nebezpečná užovka, ale Novozélanďané se nemusí obávat (téměř) žádných hadů. Problematika novozélandských hadů je však na druhé straně o něco složitější zejména kvůli jeho poloze v oceánu, ale hlavní myšlenkou zůstává to, že na Novém Zélandu se nevyskytuje žádný, ale absolutně žádný druh suchozemského hada. Nejklidnější spánek z pohledu hadího nebezpečí mohou mít lidé žijící ve vnitrozemí, protože i tato země se občas stane vyvolenou destinací, kam zavítají dva druhy vodních hadů (Mornar dvoubarevný a Ploskochvost Užovkovitý). Ani jeden z těchto vodních hadů však na pobřeží Nového Zélandu nezavítá příliš často, vždyť o tom svědčí pouze přibližně 35 setkání s nimi za posledních více než 80 let. Zmínění vodní hadi by pro lidi neměly být výrazněji nebezpeční, protože i přesto, že jejich kousnutí do těla uvolní velké množství silného jedu, kvůli své stavbě těla a velikosti nejsou podle odborníků schopny svými zuby propíchnout relativně hrubou lidskou pokožku.

 

5. Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu  

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

buzzfeed 

 

Pokud patříš mezi lidi, kteří mají výrazné problémy se zapamatováním si jmen, pak by si ani neměl přemýšlet nad návštěvou následujícího novozélandského pohoří. Hora nacházející se blízko oblasti Hawke Bay se totiž může pochlubit nejdelším názvem jakéhokoli místa na světě, což potvrdila i Guinnessova kniha rekordů oficiálním zápisem. Její název zní ..

 

Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu 

 

..a mezi rekordy se dostala díky tomu, že jí tento název dali ještě původní obyvatelé Nového Zélandu Maoři. Tyčí se do výšky až 305 metrů nad mořem a místní si už během let raději zvykli na zjednodušené pojmenování Tauma, protože musíme upřímně přiznat, že oslovovat kopec oficiálním jménem by jim zabralo pořádně dlouhou dobu. Podle knihy rekordů je název dlouhý až 92 písmen, ale některé jiné zdroje toto tvrzení vyvracejí s tím, že původní obyvatelé, jejichž potomci stále žijí v přilehlých oblastech používají mírně pozměněnou verzi. Díky svému názvu se Tauma rychle stala populární novozélandskou turistickou destinací a každý návštěvník této země by si definitivně měl domů přivézt alespoň jednu fotografii z místa, kde stojí bizarně vyhlížející tabule označující zmiňovaný název.

 

6. Nový Zéland nemá žádnou atomovou elektrárnu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

 wikimedia

 

Dnes se mnohé země světa snaží zbavit závislosti na atomových elektrárnách a snaží se vytvořit prostor pro alternativní zdroje energie, avšak v této souvislosti je Nový Zéland předběhl už před několika desítkami let. Psal se rok 1984, když tehdejší novozélandský premiér David Lange oficiálně zamezil přístup lodím s atomovým pohonem a zbraněmi do přístavů své země, což se již v roce 1987 promítlo do nařízení, které z Nového Zélandu udělalo zemi bez atomové energie. Země se od té doby spoléhá na výrobu elektrické energie z vodních elektráren a různých ostatních přírodních zdrojů, avšak ani dnes, více než téměř 30 let po nařízení, se Nový Zéland svých zásad nevzdal a na jeho území bychom tak marně hledali jakoukoliv jadernou elektrárnu. Nový Zéland ale na druhé straně vůbec není jedinou zemí, která si zvolila podobnou cestu a odmítla využívání jaderné energie, neboť stejnými principy se již delší dobu řídí i země jako Austrálie, Rakousko, Dánsko či Norsko.

 

7. Novozélandské Blue Lake je nejčistší sladkovodní jezero na světě

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

twistedsifter 

 

Novozélandská verze Alp neskrývá pouze nekonečné lesy a krásné výhledy z hřebenů hor, ale i jedno z nejvýznamnějších jezer na světě. Pohoří Jižní Alpy je domovem národního parku Nelson Lakes National Park, jehož název už dopředu napovídá, že tato chráněná oblast je příznačná zejména množstvím jezer s průzračnou vodou. Voda v jezeře Blue Lake, nebo jak ho nazývají místní obyvatelé Rotomairewhenua, je průzračná až do takové míry, že to vědcům nenechalo spát, a proto se k jezeru v roce 2011 vydali osobně, odebrali z něj několik vzorků vody a po analýze výsledků oznámili světu dlouho očekávanou zprávu. Blue Lake, respektive Modré jezero, se oficiálně stalo nejčistším sladkovodním jezerem jaké kdy člověk měl možnost najít a otestovat. Neuvěřitelně znějí zejména informace obsažené v závěrečné zprávě novozélandského institutu, která po sérii testů dokázala, že lidské oko dokáže dohlédnout do hloubky až závratných 80 metrů pod hladinu, což z něj dělá jezero s tak čistou vodou, že bychom ji mohli porovnat s její destilovanou verzí.

 

8. Obrovské množství ovcí a neuvěřitelná výroba mléčných výrobků na jednoho obyvatele

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

 kategale

 

Přesto, že Nový Zéland bychom rozlohou mohli klidně přirovnávat například k Japonsku, jeho populace je oproti podobným zemím relativně nízká. Díky tomu, že na ostrovech Nového Zélandu žije přibližně pouze 4,5 milionu obyvatel, můžeme hovořit o několika zajímavých statistikách. Na internetu se dlouho tradovalo, že poměr obyvatel a ovcí žijících na ostrovech je neuvěřitelně vysoký, ale to už není až taková pravda, protože během let stihlo lidí přibýt a počet ovcí spadl v roce 2011 na přibližně polovinu své původní úrovně, neboť jich na Novém Zélandu žilo asi 30 milionů kusů. S ohromnou populací skotu a ovcí je úzce spojen i fakt, že Nový Zéland ročně vyprodukuje velké, pro někoho možná příliš velké, množství másla či sýrů na jednoho obyvatele. Co se týče másla, roční výroba na jediného obyvatele se zastavila na hodnotě 100 kilogramů a v případě sýra a sýrových výrobků je toto číslo o trošku menší, ale stejně překvapivé, tedy asi 65 kilogramů. Různé výzkumy dokonce tvrdí, že na Novém Zélandu žije pouze 5 procent obyvatel a ostatních 95 procent připadá zvířatům, ale toto tvrzení je jen velmi obtížně ověřitelné, protože počet zvířat není možné přesně určit.

 

9. Trilogie Pán Prstenů byla natáčena výhradně na Novém Zélandu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

nzstatic

 

Nový Zéland se díky své přírodě a její krásám stal vyvolenou destinací mnoha filmových štábů, ale zřejmě tím nejvýznamnějším se stal štáb natáčející dnes již legendární filmovou trilogii Pán prstenů, která se celá natáčela na Novém Zélandu. Místo natáčení zřejmě výrazně ovlivnil i režisér Peter Jackson, který je rodákem z malého novozélandského městečka Pukerua Bay, a právě jemu a jeho kolegy napadlo, že Středozem by mohla ideální scenérie najít právě v jeho domovině. Mezi zajímavosti spojené s natáčením Pána prstenů na Novém Zélandu patří například i to, že tradiční pivo, které si mohli často během natáčení vychutnávat zejména herci hrající hobity, bylo speciálně vyrobeno pouze pro tuto příležitost a obsahovalo pouze 1 procento alkoholu, takže hercem nestihlo zatemnit mysl a mohli spokojeně pokračovat v práci. Na druhé straně, novozélandská pošta má i dnes podepsanou exkluzivní smlouvu, podle níž je jedinou společností s oficiálním právem vydávat pamětní mince s podobiznou postav z Pána prstenů, ale také z filmů o Hobitovi.

 

10. Dokonalý přístup k moři či oceánu odkudkoliv

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu

absolutenewzealand

 

Novozélanďané mohou příjemně těžit z tvaru a rozlohy své země nejen během horkých letních dnů, ale i tehdy, když se nacházejí v procesu stěhování a hledají pro sebe a svou rodinu to ideální místo, které se sice nachází ve vnitrozemí, ale v případě potřeby by se odtud dalo snadno a rychle dostat na pobřeží. Velkou výhodou je v tomto případě skutečnost, že žádné místo na Novém Zélandu se od pobřeží nenachází dále než přibližně 120 kilometrů. Může za to zejména tvar ostrovů a jejich relativní úzkost. V nejširším místě má Nový Zéland pouze asi 450 kilometrů a shora dolů je dlouhý přibližně 1500 kilometrů, což z něj sice nedělá nejmenší zemi na světě, ale lidé s chutí na vodní osvěžení mohou klidně ráno sednout do auta, vydat se na asi dvouhodinový výlet k nejbližší pláži, stihnout se půl dne vykoupat a vyřádit v oceánu a ještě před setměním mohou opět sedět v pohodlném křesle, neuvědomujíce si, že před pár hodinami plavali v osvěžujícím oceánu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
2 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Usedlost Cibulka koupili manželé Vlčkovi. Hodlají v ní vybudovat hospic pro děti
5 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Repasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříšRepasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříš
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.