Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 14. 5. 2021 svátek má Bonifác

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

Vídeň se před pár dny umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších míst pro život a my ti proto přinášíme článek o několika zajímavých věcech charakteristických pro rakouské hlavní město.

johnnybravo
12. březen 2015, 8:57 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni
Zajímavosti
14
johnnybravo
12. březen 2015, 8:57

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

Vídeň se před pár dny umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších míst pro život a my ti proto přinášíme článek o několika zajímavých věcech charakteristických pro rakouské hlavní město.

johnnybravo
12. březen 2015, 8:57
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

Vídeň. Město od slovenských hranic vzdáleno pouze několik desítek kilometrů, ale i tak běžnému Slovákovi tak velmi vzdálené. Rakouské hlavní město si toho v historii zažilo již mnoho, nechyběly válečné konflikty, převraty a revoluce, ale i různé další události, které poznamenaly směrování Vídně a vlastně i celého Rakouska do podoby, v jaké ho známe dnes. Vídeň sice na jedné straně patří k místům a městům, kde se může relativně rychle dostat i obyčejný Slovák, ale ze slovenského platu by se člověku ve Vídni podařilo přežívat jen velmi těžko. Před pár dny vydala společnost Mercer nový žebříček těch nejlepších míst pro život a protože v této chvíli čteš článek o Vídni, je ti snad jasné, které město se umístilo nejvýše. Průzkum se zaměřoval na různé aspekty, vzpomenout snad stačí fungování školství, zdravotnictví nebo veřejné dopravy, které jsou v rakouské metropoli na nejvyšší úrovni. Mimochodem, před tím, než se pustíme do fascinujících informací o Vídni, dodáváme, že na dalších příčkách žebříčku se umístily další evropská města jako Ženeva, Mnichov nebo Kodaň.

 

 

Nejstarší zoologická zahrada na světě

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

viennatraveltours

 

Vídeňská zoologická zahrada se svým oficiálním jménem Tiergarten Schönbrunn nejenže patří mezi místa obsahující nejrozmanitější druhy živočichů, ale je dokonce oficiálně nejstarší zoologickou zahradou na světě. Založena byla ještě v roce 1752 a jejím původním účelem bylo sloužit městu jako doslovný zvěřinec, kde si lidé mohli přijít vychutnat pohled na zvířata, která by ve svém okolí běžně nepotkali. Během let se však zvěřinec měnil až do té podoby, v jaké ho známe dnes a také prostřednictvím zákonů se z něj stala zoologická zahrada, jejímž prvotním cílem není pobavit své návštěvníky, ale poskytnout přebývajícím zvířatům dostatečný prostor pro zachování okolí připomínajícího jejich původní místo výskytu a jejich ochranu před predátory. Mimochodem, pokud si ještě nikdy v životě neviděl pandu, tvé následující kroky by měly směřovat právě do Vídně, protože vídeňská zoologická zahrada patří mezi nízký počet zahrad, které se mohou pochlubit utěšující populací ohrožené pandy obrovské.

 

Habsburský poklad ukrývá největší světový smaragd

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 internetstones

 

Habsburská monarchie ovládala střed Evropy téměř 400 let a po tak dlouhou dobu nebylo vydáno pouze množství nařízení či zákonů, ale mocná říše se netajila ani svým ohromujícím bohatstvím. Někdejší nejdůležitější místo habsburských monarchů, palác Hofburg, dnes není pouze sídlem spolkového prezidenta, ale na své si zde přijdou i hledači pokladů, i když si odtud téměř na sto procent neodnese kromě krásných vzpomínek nic. Můžeš si tam totiž prohlédnout okouzlující sbírku pokladů, kterou monarchie nasbírala během dlouhých let svého vládnutí, avšak v tomto případě nemluvíme jen o množství zlata, ale hlavně o klenotu, kterým se nazývá smaragd a každoročně se kvůli němu do Vídně hrnou tisíce turistů jen pro to , aby si jej na několik minut mohli důkladně prohlédnout. Jeho název zní Emerald Unguentarium a je největším smaragdem na svete. Vytesán byl ještě v roce 1641 na pokyn císaře Ferdinanda III. Habsburského a pochází až z daleké Kolumbie, odkud ho přivezli do Vídně, aby ho na královském dvoře mohli vyříznout až do dnešní podoby. Smaragd byl vytesán z jediného krystalu, jeho velikost je přibližně 11,5 centimetru a pochlubit se může přibližně 2,5 tisíc karáty.

 

 

Až neuvěřitelných 300 bálů každičký rok

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 wien.info

 

Plesová sezóna se už bohužel chýlí ke konci, ale obyvatelé Vídně vůbec nemusí smutnit, protože během uplynulých měsíců už museli mít různých bálů a plesů plné zuby. Statistiky totiž hovoří o tom, že jen během prvních tří měsíců v roce se v rakouském hlavním městě koná asi 150 veřejných a stejný počet soukromých plesů, což nám dohromady dává až závratných 300 plesů v průběhu 90 dní. Mezi nejznámější plesy u našich západních sousedů definitivně patří Opernball nebo Ples v opeře, jehož pompézní tradice začala ještě v roce 1877 a pokračuje až do dnešních dnů, hostící ty nejvýznamnější a nejznámější osobnosti celého Rakouska. Na druhé straně, ve Vídni můžeme natrefit i na o něco nezvyčajnejšie akce jako například Kaffeesiederball, což je vlastně ples organizovaný na počest oblíbené kofeinové pochoutky Rakušanů, kávy. Vysoké číslo plesů tak nemůže nikoho překvapit, protože Vídeň již v minulosti patřila mezi místa s nejrozvinutější kulturou a uměním, což otevřelo dveře i akcím s ním spojenými.

 

Jeden z nejrozlehlejších hřbitovů v Evropě

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 wikimedia 

 

Vídeň není jen rušnou rakouskou tepnou s nádhernou architekturou a více než 1,7 miliony obyvatel, ale i místem, kde už posmrtný odpočinek našlo obrovské množství zesnulých. I když to sice zní morbidně a chlubit se něčím takovým jako hřbitov není možná vhodné, ve Vídni se opravdu nachází druhý největšíí hřbitov v celé Evropě s názvem Zentralfriedhof. Dalo by se říci, že hřbitov je to opravdu ohromný zejména co se týče rozlohy, protože se rozprostírá na území o rozloze až neuvěřitelných 2,5 kilometrů čtverečních a hluboko pod studenou zemí odpočívá až více než 2,5 milionu zesnulých lidí. Paradoxem proto zůstává, že pouze na místě s rozlohou necelých tří kilometrů čtverečních je uloženo více lidí než je samotný počet vídeňských obyvatel. Nesmíme zapomenout ani na to, že Rakušané si uložením na toto místo uctili i takových velikánů, jako například Beethovena, Brahms nebo Strauss.

 

Vídeň ve velké míře ovlivnila vznik psychoterapie a psychoanalýzy

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 denstoredanske

 

Během let se v rakouském hlavním městě nesoustředili pouze nejvýznamnější představitelé různých oblastí umění, ale Vídeň výrazně ovlivnila i práci takových lidí jako Sigmund Freud či Viktor Frankl. Přestože se Freud narodil v městě Příbor ležícím v dnešním Česku, byl to Rakušan a dlouhou etapu svého života strávil právě ve Vídni, kde působil například jako univerzitní profesor neuropatologie, ale i psychiatr. Myšlenky jeho práce v té době obletěly celý svět a jeho teorie lidského vědomí, nevědomí a předvědomí v těch dobách vyvolaly bouřlivé reakce. Dalším zmiňovaným velikánem byl i Viktor Frankl, který pracoval jako neurolog a během své kariéry se nezabýval jednotlivými částmi lidského těla a psychiky, ale individualitu považoval za celek. Oba zmiňovaní pánové strávili velkou část svého aktivního života právě ve Vídni, a tak ji můžeme považovat za silný motivační a inspirační prvek, díky kterému se dnes můžeme mluvit o pojmech jako psychoanalýza či psychoterapie v pravém slova smyslu.

 

 

Šicí stroj je práce Rakušana žijícího ve Vídni

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 habsburger

 

Pokud se ti předchozí tvrzení nezdá, tak máš pravdu. Myšlenka vymyslet stroj, který by člověku výrazně usnadňoval a urychloval proces šití se Evropou začala šířit už někdy v polovině 18. století a první vynálezci představovali svých fungujících předchůdců dnešního šicího stroje. Psal se rok 1807, kdy se rakouský krejčí Josef Madersperger chytil stejné myšlenky jako několik pánů před ním a pustil se do prvních náčrtů stroje, který by za několik let mohl zefektivnit proces výroby oblečení. Zpočátku mu to nešlo úplně podle představ, ale ani navzdory několika vážným technologickým a funkčním překážkám to Madersperger nevzdal a o celých 7 let později světu představil svůj funkční šicí stroj, který fungoval na stejném principu jako lidská ruka. Bohužel, do vývoje svého vynálezu investoval Madersperger téměř všechny své úspory a neváhal se ani potopit do velkých dluhů jen proto, aby svému okolí dokázal, že jeho stroj jednou uspěje. Následkem nedostatku peněz a následné ztráty motivace pokračovat ve svém projektu bylo to, že zdeprimovaný krejčí se svého snu postupně vzdal a protože neměl dostatek peněz na otevření si vlastní fabriky, rozhodl se svůj prototyp darovat Technické univerzitě ve Vídni, protože v té době na jeho nabídku nezareagovala žádná jiná společnost.

 

 

Řetízkový kolotoč dosahující závratné výšky

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 smarttravel

 

Vídeňský zábavní park Prater patří mezi nejnavštěvovanější a nejstarší parky v Evropě a i když je už zdaleka charakteristický obrovským ruským kolem, které dokonce několik desítek let drželo světový rekord pro nejvyšší ruské kolo na světě, před 5 lety se jedna z atrakcí opět stala držitelem světového rekordu . V roce 2010 se vedení parku rozhodlo pro ambiciózní projekt, jehož produktem se měl stát nejvyšší řetízkový kolotoč na světě. Stavba trvala několik měsíců a musíme říci, že designéři takzvané Prater Tower se pořádně hecli, jelikož její výše se zastavila až na hodnotě téměř 117 metrů nad zemí. Díky takové závratné výšce řetízkového kolotoče ihned do Vídně zavítala komise z Guinnessovy knihy rekordů a následně ho oficiálně prohlásila za nejvyšší kolotoč podobného typu na světě. Pokud si proto až dosud stále toužil navštívit zábavní parky jako Disneyland nebo Legoland, možná by ses měl uskromnit a nasměrovat své kroky právě do Rakouska, protože vychutnat (nebo ani velmi nevychutnat) si jízdu na sedačce k věži připevněné pouze pár řetězy ve výšce asi 100 metrů nad zemí určitě důstojně nahradí pocity ze všech těch moderních atrakcí v jiných parcích.

 

 

Snežítko pochází z Vídně

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 flickr

 

Roztomilá dekorace, s kterou se už každý z nás určitě alespoň jednou ve svém životě potkal, i takové je snežítko. Používané zejména v období Vánoc, prosklená koule na podstavci s umělým sněhem a různými motivy vevnitř se rychle stala oblíbeným dárkem se schopností potěšit nejen ty nejmenší, ale i dospěláky. I tato zábavná dekorace pochází právě z rakouské Vídně a stejně bizarní je i příběh o tom, jak se ji jistému Erwinovi Perzymu podařilo na konci 19. století vlastně vyrobit. Persie pracoval ve výrobě medicínských nástrojů používaných například během operací a jednoho dne byl pověřen úkolem vytvořit efektivnější a praktičtější lampičku, která by usnadnila práci chirurgů během náročných operací a umožnila by jim posvítit si i na místa, kde se světlo v dostatečné míře nedostávalo. Zajímavě možná vyzní, že namísto šikovné lampičky se mu podařilo vyrobit to, co dnes známe pod pojmem snežítko, ve kterém se mimo Mariazellské baziliky uprostřed nacházela i rýže nahrazující sníh. Pokud by si měl o podobnou autentickou rakouskou dekoraci zájem i ty, stále máš možnost objednat si jednu podle vlastních představ, protože rodina pana Perzyho vlastní malou snežítkovou fabriku ještě i dnes a kouli s vlastním motivem si u ní může objednat kdokoliv.

 

 

Schönbrunn je zámkem, který by pojal i celou slovenskou vesnici

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 planetden

 

Habsburští monarchové nejčastěji své horké červencové dny trávili ve svém letním sídle na ohromujícím zámku Schönbrunn, který sice byl původně stavěn jako lovecká usedlost, ale v průběhu několika let v polovině 18. století byl přestavěn v barokním, respektive rokokovém stylu, aby se něj stal jeden z nejkrásnějších evropských zámků vůbec. Mohli bychom sice zmínit, že jeho pokoje obývali i takoví panovníci jako Marie Terezie nebo známá princezna Sissi, ale v této chvíli nás mnohem víc zajímá jedno z charakteristických čísel, která se ke zámku vážou. Pokud si v posledních měsících přemýšlel nad tím, kde se v létě vybereš na zaslouženou dovolenou, možná si měl dilema koho vlastně s sebou vzít. Bylo by ti líto jít pouze s přítelkyní a nechat kamarády ve štychu nebo naopak, ale zase pokud by si šel s kamarády, určitě by se k vám chtěli přidat i jejich přítelkyně a další kamarádi, což by nakonec způsobilo to, že by vás nikde neubytovali kvůli příliš nízké kapacitě. V tom momentě ti zřejmě ani nenapadlo, že pár desítek kilometrů od Bratislavy na tebe čeká zámek Schönbrunn, který se může pochlubit až 1440 pokoji, což by bylo jedno z možných řešení tvého problému s příliš lidmi. Některé z nich jsou sice menší, ale na druhé straně by si neměl problém natrefit ani na obrovské síně a haly, takže konec konců by si s sebou mohl vzít nejen blízký okruh přátel, ale i celou vesnici a společně byste mohli strávit úžasný týden na místech, kde se ještě před pár sto lety procházeli nejmocnější evropští panovníci.

 

 

Bonbóny PEZ jsou vídeňskou záležitostí

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Vídni

 keeppy

 

Pamatuješ si ještě fenomenální bonbóny PEZ, které sice chutnaly výtečně, ale jejich největším tahákem byl takzvaný "PEZ dispenser", čili to plastové zařízení, pomocí kterého si byl schopen rychle a snadno dostat svůj oblíbený bonbón do ruky či úst? I když se dnešní PEZ bonbóny prodávají výlučně v různých ovocných příchutích, původní verze obsahovala peprmintové bonbóny, ba co víc, ze slova pepermint dokonce vznikla i samotná zkratka PEZ, co se stalo pomocí zkrácení německého slova Pfeffermintz. Samozřejmě, i zmíněný plastový vydavač bonbónů byl vídeňským dílem. První bonbony se na světlo světa dostaly ještě v roce 1927 a PEZ dispenser byl do výroby uveden až o 22 let později, v roce 1949, poté, co zákon obyvatelům zakázal kouření cigaret obecně. Společnost PEZ se proto na vzniklou frustraci kuřáků rychle zareagovat, což vyústilo do tvorby dávkovače bonbonů, který se původně nápadně podobal obyčejný zapalovač.

Tak čo, vedel by si si predstaviť život vo Viedni?
Určite áno
1809 hlasů
Radšej v Bratislave
132 hlasů
Je mi dobre, kde momentálne žijem
293 hlasů
Oh God, tá nemčina
688 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Kdo usedne na Hrad v roce 2023? Kandidaturu zvažuje těchto 10 osobností
Politika
Kdo usedne na Hrad v roce 2023? Kandidaturu zvažuje těchto 10 osobností
Který z nich by dostal tvůj hlas?
Polonahý Vémola, 140 kilový Baba Jaga a Attila Végh s čirém. Toto jsou nejvzácnější fotografie domácích MMA zápasníků
Sport
Polonahý Vémola, 140 kilový Baba Jaga a Attila Végh s čirém. Toto jsou nejvzácnější fotografie domácích MMA zápasníků
Jak vypadal Karlos Vémola s dioptriemi ještě na střední škole a který český MMA zápasník se v pubertě fotil polonahý v trenkách v tramvaji?
České a slovenské DJky: jedné nevěří, že hudbu opravdu tvoří ona, zatímco druhé se dívají na ruce
Hudba
České a slovenské DJky: jedné nevěří, že hudbu opravdu tvoří ona, zatímco druhé se dívají na ruce
10 dýdžejek z Česka a Slovenska jsme se zeptali, jaké je mixování a bavení lidí na parketu z pohledu žen.
Nynější protesty radikálních skupin v Izraeli jsou bezprecedentní. Je to nová situace, kterou ještě nikdo neviděl, říká Szántó
Rozhovory
Nynější protesty radikálních skupin v Izraeli jsou bezprecedentní. Je to nová situace, kterou ještě nikdo neviděl, říká Szántó
Bývalý blízkovýchodní reportér ČT Jakub Szántó pro REFRESHER objasnil, co se to v Izraeli momentálně děje.
John Wick Hex je nejlepší hrou ze světa Johna Wicka, kterou si zamilují akční nadšenci, ale i herní amatéři
Tech
John Wick Hex je nejlepší hrou ze světa Johna Wicka, kterou si zamilují akční nadšenci, ale i herní amatéři
I dnes doporučujeme 3 levné a zajímavé indie hry, které tě zabaví na dlouhé hodiny.
VÍCE ČLÁNKŮ
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
více z témy zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.