Úterý 20. 3. 2018 svátek má Světlana, Světla

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

10 nejlepších skladeb kapely, které změnila (nejen) hudební průmysl: Pink Floyd

Udělat žebříček nejlepších songů Pink Floyd je náročné. Je to jen variace.

20. březen 2015, 16:00

Udělat žebříček nejlepších songů Pink Floyd je náročné. Je to jen variace.

Pink Floyd. Co se ti spojí s tímto názvem? Určitě to znáš, určitě víš, o čem je řeč, ovšem pravděpodobně jsi neslyšel mnoho skladeb této legendární, trend určující kapely, skupiny hudebníků tzv. art rocku, psychedelického/progresivního rocku, kteří dokázali definovat muziku 20. století. Neslyšel, protože nejsme až tak "jejich" generace. Definuje nás něco jiného. Zeptej se ovšem svého otce, co ti řekne...

 

10 nejlepších skladeb kapely, které změnila (nejen) hudební průmysl: Pink Floyd

 

Myslím si, že tak, jako současná hudba vzhlíží stovky let dozadu ke géniům, jako Mozart, Bach (atp.), bude generace o stovky let vhlížet k Pink Floyd. Nevěříš? Zkus na chvilku vypnout. Zkus si pustit to, co ti teď nabízím. Legendu. Představím deset singlů, které, podle mě, pro začátek stojí minimálně za povšimnutí, poslechnutí, posouzení, jako jejich top 10 singlů. To je ale velmi odvážné, jelikož vydali nespočet alb. Snažil jsem se ovšem postavit žebříček jinak, než ho najdeš běžně na internetu.

 

10. Young Lust

Young Lust je rocková pecka silně ovlivněna bluesem. Vypráví příběh rockové hvězdy (jako v celém albu the Wall, kde se song nachází), která získala uznání, slávu a utápí své smíšené pocity (strach, bolest, zároveň radost) v sexu. Je úderná, melodická, odvážná a hlavně, perfektní. Zpívá ji David Gilmour s vokálem Rogera Waterse. Skladbu ukončuje telefonát, přesněji rocková hvězda (Pink - ne ta zpěvačka) telefonuje své manželce, přičemž telefonát zdvihne muž. Zjišťuje, že mu je nevěrná. Ničí ho to.

 

 

9. Comfortably Numb

Šestý singl z alba the Wall (CD 2). Tento singl je fanoušky často považován za nejlepší, jaký kdy Pink Floyd, přesněji David Gilmour spolu s Rogerem Watersnem, nahráli. Hlavně díky kytarovým sólům. V hudebním časopisu Guitar World je Comfortably Numb umístěná na čtvrtém místě ve stovce best kytarových sól, jaká kdy byla nahrána. Zavřít oči, sluchátka a lítej. Časopis Rolling Stone umístil tuto skladbu na 314. místě seznamu 500 nejlepších skladeb všech dob. Každá kapela by chtěla mít aspoň jednu píseň v tomto seznamu. Podle mě.

 

 

8. Us and Them

Nebudu tě stále unavovat, kdo  co v písni udělal, kdo zpíval, kdo napsal text a tak. Singl Us and them je bluesově rockový, z alba The Dark Side of the Moon. 4. únor 1974. Jemné fakty: Nejdelší píseň alba, v Kanadě bodovala dlouhé období. Pink Floyd ve studiu, přemýšlí, začínají pozvolna, Gilmour zpívá, jemný Wrightův talent, a potom se to rozběhne. A je to velkolepé.

 

 

7. Any Colour You Like

Osmá skladba z The Dark Side of the Moon. Bez zpěvu, vokálů. Ty byly přidané až k "live" verzím, ale ve studiových nahrávkách zůstává skladba instrumentální. Jemné spojení dvou soupeřících nástrojů - jen klavír a kytarové sólo; harmonie. Nepotřebuješ slova, abys cítil tu hloubku. A nepotřebuješ ani řešit, co tím chtěl kdo říct. Jen poslouchej a užívej.

 

 

6. Welcome to the Machine

Druhá skladba z alba Wish You Were Here, 1975. 7 minut a 31 sekund rebelie a boje proti zkorumpovanému hudebnímu průmyslu, který funguje jen, jako byznys na peníze a podupává skutečné hudební umění - to je "mašina". "What did you dream? / It's all right, we told you what to dream!" Akustická kytara a silný syntezátor. K písni byl natočen i klip, který znázorňuje monstrum procházející se postapokalyptickým světem. Tvoří metaforu k textu. Totiž boj (a tak) s neúprosně zkaženým světem hudebního průmyslu. Píseň tě strhne.

 

 

5. High Hopes

Jedenáctá a poslední skladba z alba The Division Bell. Kytarovým sólům padá jako dlouhá, geniální opona a uzavírá vynikající pouť. Text písně mluví o životě, o jeho jedinečnosti a nepředvídatelnosti, o ztrátách a ziscích. David Gilmour, její skladatel v ní silně zakomponoval autobiografické črty. Tato skladba je veřejně jedna z nejznámějších. Kostelní zvony, vyznání a závěrečné sólo, které vždy ,,vypeckuju" tak, až mi trhá uši. A klidně ať trhá. Rozkoš natrhnout si uši takovou skladbou.

 

 

4. Shine On You Crazy Diamond 1-5

Zjistil jsem, že není lehké psát o této muzice. Co napsat? Že je výjimečná? Ale to každá jedna píseň a o mnoho více, a to nemůžu psát pořád, zní to neprofesionálně. Píseň je hold, pocta bývalému členovi: Syd Barrett, který Pink Floyd založil. Syd Barrett napsal její text, původně to měla být hudení kompozice, která má přes 25 minut a která by tvořila jedno album. Nakonec ovšem byla rozdělená do dvou částí, první část otevírá a druhá část uzavírá album. Velkolepě, jako vzdání úcty.

 

 

3. Another Brick in the Wall pt. 1, The Happiest Days of our Lives, Another Brick in the Wall pt. 2

Ano, jsou to tři písně, ale zní jako jedna. Z alba the Wall. Jejich poselstvím byl protest proti zlým podmínkám ve školství v Británii, stejně tak i ve světě. A bylo poselství opodstatněné? V Jižní Africe byl singl absolutně zakázán a vlastnění, poslouchání této písně a celkově alba the Wall bylo trestné. ,,We don't need your educaton. We don't need no thought control" Mnoho ocenění, výsluní, hudební klip považován za, slovem, Top... Ještě důkazy, abys začal poslouchat?

 

 

2. Coming Back to Life

Píseň Davida Gilmoura, o jeho ženě. Moje srdcovka, během kytarových sól jsem zažíval hudební orgasmus pokaždé, když jsem singl poslechl. Z alba The Divison Bell 1994. Píseň o ženě, manželce, o lásce. Není divu, že jsem se do ní zamiloval celou svou bytostí (i když lásku neuznávám, neheh). Ne každý, možná, bude souhlasit s umístěním této skladby na druhé místo (kritici to rázně odmítají). Náš žebříček je ovšem jiný. Skladba je možná méně "pinkfloydovská", ale o tom výjimečnější, minimálně pro mě.

 

 

1. The Gunner´s Dream

Album The Final Cut, 1983. Nejvtipnější na tom je to, že původně jsem prvenství chtěl ponechat jiné písni. Těsně přes dokončením článku jsem se dostal k této a v momentě mi mysl explodovala a zamiloval jsem se, do hudby, do ženy, do života. Vypráví příběh o umírajícím vojákovi, který v posledních sekundách života sní o lepším světě, bez války, v blahobytu. Sní o ráji, loučí se se slzami v očích a se zbraní v rukou. Samotnému zpěvákovi se třese hlas... Inspirováno skutečnými válečnými tragédiemi, jako vzpomínka, jako vyroněná slza. A věř mi příteli můj, měl jsem slzu na krajíčku.

 

 

Pink Floyd není hudba pro každého. Musíš si k tomu sednout, pustit a cítit. Mně se skvěle poslouchá, když se učím, tvořím, nebo jen tak chatuju, čtu. Díky Bohu za den, kdy jsem si je poprvé pustil. Od té doby jsem s hudbou spojen více, jinak, jsem náročný a nedokáži bez ní žít. A pokud bys sis měl poslechnou jednu skladbu, pusti poslední, ta tě přesvědčí (tedy číslo 1).

 

V komentářích očekávám nápady na další žebříček, popřípadě, jaká píseň ti chybí v seznamu. Totiž, kolik lidí, tolik chutí. Zamiluj se do nich. Poslouchej od teď, až celý život. A budeš i výjimečný. Není mnoho mladých, kteří se mohou pochválit tím, že mezi jejich top kapely patří právě Pink Floyd. A ty chceš být přeci jiný, fresh, no ne?

Zdroj: Wiki, Official Tagy: pink floyd
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse35 komentářů
nebo odeslat jako anonym
35 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Eugen20. březen 2015, 23:34

A konecne clanok na Refresheri o poriadnej hudbe :)

22 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mare K21. březen 2015, 13:26

Toto je hudba!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
flipp20. březen 2015, 16:26

konečne poriadna muzika !

16 Odpovědět · Nahlásit
avatar
anon20. březen 2015, 17:02

nedat do top 10 pink floyd echoes, bodaj ta wright s barrettom strasili v nocnych morach!

12 Odpovědět · Nahlásit
avatar
debil20. březen 2015, 16:29

Velice prevelice mi tam chýba Time... Super text a ušnoorgazmistické gitarové sólo... Ale inak zaujímavý výber :D

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Eugen20. březen 2015, 23:32

Vzdy ked si pustim Pink floyd tak si len pomyslim, kam sa hrabu tie nastrocne sracky(rozumej HAHA crew). Ako 100 ludi 100 chuti, ale kto nema rad pink floyd nech zajde k usnemu

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Kik20. březen 2015, 16:35

Wish you were here je pre mna srdcovka <3

7 Odpovědět · Nahlásit
Andrej Herman20. březen 2015, 17:13

Wish You Were Here <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
wildcard_hendrix20. březen 2015, 17:15

Ako veľkého milovníka Pink floyd je pre mňa ťažké vybrať len 10 naj skladieb, ale taká inštrumentálka Marooned za ktorú získal David Gilmour aj cenu Grammy by som nevynechal :)

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
whisky bar21. březen 2015, 15:04

sprav vyber THE DOORS!!!

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
debil21. březen 2015, 20:23

Tiež sa za nich prihováram

0 Odpovědět · Nahlásit
20. březen 2015, 20:33

počúvam síce iba rap ale Pink Floyd je pre mňa aj tak najviac :D

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
emu sp 120020. březen 2015, 22:53

Be carefull with that axe eugen, one of these days i gonna cut you in litlle pieces

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
matkotejko20. březen 2015, 16:44

chýba mi tam echoes, a niečo z animals ale inak fajn :) a jedna vec shine on you crazy diamond napísal roger waters, a k tomuto sa spája príhoda, ked natáčali pink floyd práve wish you were here tak sa za nimi v štúdiu zastavil syd barret, ktorého najprv ani nespoznali, a bolo to velmi emotívne pre rogera a davida, zdroj kniha pink floyd od nicka masona, každy fan pink floyd by ju mal mať v knižnici velmi dobre sa číta a je tam vela zaujímavých faktov :)

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
freeIce-Cream20. březen 2015, 22:26

ja som ho nespoznal. Spýtal som sa kto je tam vzadu. 'To je Syd', povedal niekto. Bolo to ako keby niekto do mňa strelil… nedokázal som tomu uveriť. Mal oholenú hlavu, myslím aj obočie, všetko… popri tom ako si zubnou kefkou čistil zuby, poskakoval hore dolu… bolo to hrozné. Bol som hotový, myslím že Roger plakal, myslím, že sme plakali obaja. Bolo to veľmi šokujúce… zdroj wikipedia

0 Odpovědět · Nahlásit
20. březen 2015, 18:41

Nabudúce Beatles :)

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
kktus20. březen 2015, 20:32

A Time? Trebalo by TOP 20 skladieb. A Dark Side of the Moon je najlepsi album vsetkych cias ))

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nechap20. březen 2015, 21:59

napisat 10top PF je debilina.. cenim autora vsak ze hned podotkol, ze to je debilina :D a cenim aj to, ze nekopiroval len nazor internetu a celeho sveta, a nahodil vlastnych top 10. Kazdy vie o wish u were here a tak.. tuto su aj ine, subjektivne skladby. A PF je subjektivna kapela- kazdy na nej miluje daco ine

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lucas21. březen 2015, 13:24

Money ;)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
milan20. březen 2015, 21:47

Len to, že každý výber je subjektívny, mi zabránilo vyhodnotiť to ako povrchné, narýchlo zbúchané... Ale vďaka za akú-takú osvetu. ;-)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zadaj nick20. březen 2015, 19:30

Za to prvé miesto máš u mňa pivo ! :)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
david23. březen 2015, 10:31

Viem, že hudba je dosť subjektívna, tak by bolo lepšie konkretizovať "rebríček top 10 podľa mňa".
V tom rebríčku sa nenachádza ani jedna pesnička z prvých 5 albumov, ktoré sú práve tie prelomové a geniálne. Troška sklamanie, že ľudia od nich poznajú len The Wall a The dark side of the moon.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
giacommo23. březen 2015, 16:45

Wearing The Inside Out ;)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Wea24. březen 2015, 15:22

https://www.youtube.com/watch?v=lBWY3bli92Y

Pink Floyd Pulse Tour - "Great Gig in the Sky

toto je podľa mňa najlepšia verzia...je v nej veľa energie...zaradila by som ju do 10 best :-)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Bujak25. březen 2015, 23:05

Chyba tu jedna z najsilnejsich skladieb od Pink Floyd, Echoes.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
groo2. červenec 2016, 0:10

zo svojej skúsenosti môžem povedať ,že pri Pink Floyde sa hlavne veľmi dobre rozmýšľa nad životom a tak okolo

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
oh20. březen 2015, 21:38

posledna posledna posledna!!! Ako sa to rozbehne, trha to kosci!!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zadaj nick20. březen 2015, 21:20

Myslím si že aj The Cure sú spomenutia hodný.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bgb20. březen 2015, 20:38

https://www.youtube.com/watch?v=0Ilb_57xUC4

https://www.youtube.com/watch?v=Sy8iUI_ayuo


most uderrated songs

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
juro19. srpen 2015, 3:38

Příteli, text k "Shine on..." opravdu nenapsal Syd Barrett :-) Sakra, tohle veřejně napsat... Text o něm pojednává, to ano, ovšem je z pera Rogera Waterse! Chce to aspoň doplnit historická fakta a ne psát o něčem, o čem nemáš ani páru...Uvědom si, o kom vůbec píšeš !

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Dali22. březen 2015, 1:22

Ja nedokážem triediť songy z albumov, pre mňa je album jeden celok.. u mňa vyhráva Wish you were here (z iných, ako hudobných dôvodov), ale keď sa na to pozriem ako gitarista, neviem sa rozhodnúť medzi Meddle, Dark Side.. a Animals.. veľké veci, veľkí ľudia :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michal22. březen 2015, 12:00

Pre mňa top album jednoznačne The dark side of the moon. :) Inak skvelý článok

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
zappa23. březen 2015, 1:05

to je rebricek coho? top pesnicka z albumu?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Plukac3. srpen 2015, 21:54

shine on you crazy diamonds is missing, my friend
mimochodom pekny clanok ;)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
HotDog18. červenec 2017, 14:02

Ano, skvela kapela, ovlivnujici mnohe a snad na veky. Ale take skvely clanek, mozna bych pridal nejakou jejich dalsi vec, ale rozhodne z Tveho seznamu zadnou nevypustil. Malokdy se lide shodnou, tady jsi se trefil do mych stejnych poctu...dekuji.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější