Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 14. 4. 2021 svátek má Vincenc

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

Lední medvědi, poctiví lidé, nejdelší ulice na světě nebo služba, která tě opilého bezplatně odveze domů - i taková je Kanada.

24. březen 2015, 13:58 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě
Zajímavosti
29
johnnybravo
24. březen 2015, 13:58

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

Lední medvědi, poctiví lidé, nejdelší ulice na světě nebo služba, která tě opilého bezplatně odveze domů - i taková je Kanada.

johnnybravo
24. březen 2015, 13:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

Po kratší pauze jsme tu zpátky s rozsáhlým článkem o vysněné krajině mnoha lidí. Kanada není jen poctivější soused Spojených států amerických, ale i země, kde si lidé plní své sny a začínají nové životní etapy. Přečti si několik zajímavých informací, které jsi doteď o Kanadě pravděpodobně nevěděl a co ty víš, možná tě tato země zaujme natolik, že letní prázdniny strávíš až za Atlantickým oceánem.

 

Lidé v městečku Churchill nezamykají svá auta a příbytky, aby poskytli útočiště ostatním lidem utíkajícím před ledními medvědy

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 buzzfeed

 

Kanadské městečko Churchill se nemůže pyšnit obrovskou rozlohou ani přijemným teplým klimatem, ale jedna z mála atrakcí, které turisty do osamělého města přitahují, jsou lední medvědi. Huňatá zvířata klidně procházející se po zamrznutých pláních a hledající potravu sice vypadají v dokumentárních filmech celkem klidně, ale realita je v kanadaském městečku nejspíše úplně jiná. Město Churchill se skládá jen z několika desítek budov, třech kostelů a několika řádových staveb, vždyť na přibližně 800 obyvatel toho není potřeba moc. Problém ale nastává ve chvíli, kdy potenciální turisti spatří v okolí městečka výstražné tabule s ilustrací velkého ledního medvěda varující lidi před tím, že není ničím výjimečným, pokud se do oblasti u města zatoulá hladový lední medvěd.  V tom spočívá kouzlo tohoto města, jelikož obyvatelé byli již v historii nejednou svědky divoké honičky nic nečekajícího turisty a zvídavého ledního medvěda, místní obyvatelé se proto svorně rozhodli, že po zaparkování svého auta před domem ho nebudou zamykat, ale nechají ho odemknuté pro případ, že by kolem utíkal člověk, jehož by naháněl lední medvěd. Někteří obyvatelé jsou dokonce tak milí, že nechávají otevřené i dveře do vlastních příbytků, protože v okolí není registrovaná žádná kriminální činnost, vždyť kdo by chtěl něco krást v takové zimě. Párkrát se už tak stalo, že klidné odpolední počteníčko přerušil vystrašený člověk dobývající se do něčího domu se slovy, že mu za zády běží obrovský lední medvěd.

 

 

Yonge Street je nejdelší ulicí na světě, jejíž vzdálenost přesahuje i cestu z Košic do Bratislavy a zpátky

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 blogto

 

Plánuješ s kamarády přes prázdniny epický road trip, ale ještě stále nemáte vybranou ideální trasu? Poznávání evropských zemí sice může znít lákavě, ale co se tak vydat za oceán a začít v kanadském městě Toronto? Právě v něm se totiž nachází doposud nejdelší ulice na světě s názvem Yonge Street, jejíž délka může na první pohled vyznít nejen neuvěřitelně, ale hlavně nereálně. Pokud bys sedl do auta v Košicích a vydal se přes Prešov, Poprad a Žilinu do Bratislavy, i tak bys projel mnohem menší porci kilometrů, než jakou se může pyšnit Yonge St. Její celková délka se zastavila až na čísle 1 896 kilometrů a čteš správně, v tomto čísle nám nechybí desetinná čárka. Začíná už na kraji Toronta, ale následně pokračuje ven z města, promění se v dlouhou dálnici, prochází odlehlými vesničkami a farmářskými oblastmi až se nakonec zastavuje někde v divoké kanadské přírodě. Svůj letní výlet proto dobře zvaž, vždyť nezněl by lépe příběh o tom, jak ses vozil téměř dva tisíce kilometrů po stejné ulici?

 

 

Kanada vyhlásila válku Japonsku po útoku na Pearl Harbor dříve než Spojené státy americké

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 britannica

 

Psal se 7. prosinec roku 1941 a na havajské americké vojenské základně Pearl Harbor to nevypadalo nijak zvláštně, až dokud se na obloze nedaleko základny najednou objevila letka neznámých letadel, které byla za pár sekund identifikována jako japonská. V průběhu japonského útoku na Pearl Harbor zahynulo více než dva tisíce vojáků sloužících na Havaji a více než tisíc dalších lidí bylo zraněných. Nemluvě o potopených a poškozených lodích, USA zůstaly šokovány a ihned se připravovaly na vyhlášení války. Zajímavostí však je, že uběhlo jen několik hodin od samotného útoku a nejrychleji nezareagovaly překvapené USA, ale právě jejich kanadský soused. Netřeba za tím hledat nic zvláštního, jelikož za tento urychlený kanadský krok mohla větší jednoduchost vyhlášení války jiné zemi, na druhé straně musely Spojené státy americké v kongresu schválit návrh, který později podepíše samotný prezident, aby mohla být válka vůbec vyhlášena. Nic to však nemění na faktu, že Kanada se stala první západní zemí, která Japonsku vyhlásila válku.

 

 

Namísto pokut děkovné zprávy od policie

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 evrd

 

Policisté jsou zřejmě nejznámější tím, že rádi řidičům, ale i chodcům rozdávají pokuty za nejrůznější přečiny a dotčenému člověku nechávají jen ústa plné nadávek nebo lítosti. Samozřejmě, že pokuty fungují i v Kanadě, ale policie se rozhodla podívat na celou situaci i z jiného úhlu a motivovat lidi tak, že je za dobré chování odmění pochvalnou „pokutou". Dobrým chováním se myslí například bezpečné přecházení přes přechod pro chodce nebo dobrovolné zvedání odpadků povalujících se na chodnících nebo v parcích. Policisté taky náhodně vybírají lidi dodržující dopravní předpisy a všem těm, ale i výše vzpomínaným potom pošlou milý lístek podobající se na pokutu, který je ve skutečnosti pochvalnou zprávou. Pozitivní pokuty od policistů nejčastěji dostávají mladí lidé neváhající přiložit ruku k dílu ve své komunitě a možná i takovýmto způsobem si právě mladá generace uvědomí, že lidé kolem si váží i dobrých skutků, kterých je dnes bohužel čím dál méně. Pokud by se ti proto stalo, že se budeš v Kanadě v klidu procházet po chodníku a rozhodneš se pomoci bezbranné stařence přejít přes cestu, po čemž tě osloví dvojice policejních důstojníků s blokovými pokutami, klidně můžeš zůstat stát, protože se  tě pravděpodobně chystají odměnit za tvé dobré chování.

 

 

Holandská princezna porodila svou dceru na kanadském území, které bylo dočasně prohlášeno za mezinárodní oblast

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 wikimedia

 

Neobyčejná událost z rozbouřeného válečného roku 1943 spojila dvě vzdálené země na dlouhá desetiletí. Ještě před třemi lety musela korunní holandská princezna Juliana se svou rodinou urychleně opustit Holandsko před hrozbou německé vojenské invaze a jako místo svého dalšího života jím byla vybrána Kanada, konkrétně hlavní město Ottawa. V Ottawě se princezna rychle udomácnila a pomalu se začleňovala do společnosti, kde zapadla mezi místní smetánku a pro každého Kanaďana byla čest potkat samotnou holandskou princeznu. Holandsko a Kanada měli dobré diplomatické vztahy už v té době, ale všechno se změnilo, když se na začátku roku 1943 kanadská vláda dozvěděla o pokročilém těhotenství princezny Juliany a rozhodla se pro ni vytvořit doslova domácí prostředí. Dědička trůnu dorazila do městské nemocnice, ale kompetentní řešili ještě jeden prekérní problém. V případě, že se dítě princezny narodí na kanadské půdě, bude to znamenat, že automaticky získá kanadské státní občanství. I kdyby to na jedné straně mohlo vypadat zajímavě, Holandsko si nemohlo dovolit, aby dcera dědičky trůnu měla občanství jakékoliv jiné země. Tehdy do hry vstoupila kanadská vláda a ta rozhodla, že porodnice nemocnice bude na krátkou dobu vyhlášena za mezinárodní území, díky čemuž se novorozená Margriet Francisca poprvé dostala na svět na území nezávislém na jakémkoliv státu a zdědila tak občanství jen po své matce, což v praxi znamenalo, že z ní byla dokonalá holandská občanka. Na znak díku darovala princezna Juliana Kanadě neuvěřitelných 100 000 tulipánů a zavázala se poslat dalších 20 000 každičký rok jejího života. Svůj slib od této chvíle dodržela, a aby toho nebylo málo, k jejím tulipánům se postupem let začali přidávat i náhodní holandští obyvatelé nebo organizace.

 

 

Kanada je domovem Santa Clause, který má v zemi vlastní adresu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 buzzfeed

 

Děti z celého světa se každý rok v období vánočních svátků chystají své dlouhodobě a důkladně připravované seznamy dárků, které by rády našly pod vánočním stromečkem a jelikož v té době stále věří na Santa Clause nosícího dárečky, svůj seznam vloží do obálky a společně s rodiči ho odešlou tam, odkud vousatý dědeček pochází - na severní pól. Už před dlouhými lety se mezi zaměstnanci kanadské pošty ujala myšlenka zabrat si adresu Santa Claus, North Pole, H0H 0H0 za svou a společnými silami tak nejen přijímat, ale i odesílat odpovědi na roztomilé dopisy napsané dětmi v očekávání. Zajímavostí je, že kanadská „kancelář" Santa Clause nefunguje nijak výjimečně, protože za její chod zodpovídají iniciativní zaměstnanci pošty, kteří dokonce práci dělají dobrovolně a bez jakýchkoliv pokynů seshora. Aby dětem navodili co nejautentičtější atmosféru veselého dědečka, jako poštovní směrovací číslo příznačně zvolili H0H 0H0, což jsou v podstatě slova, kterými Santa Claus zdraví děti při osobním setkání. Nakonec jen dodáváme, že pokud se pokusíš Santovi napsat i ty a za pár dní dostaneš odpověď podepsaný paní Clausovou, nemusíš se obávat. Zaměstnanci pošty totiž na každý dopis odepisují v jejím jménu, protože samotný Santa má v té chvíli kopu práce s organizováním výroby hraček.

 

 

Iniciativa Červený nos poskytuje v období svátků bezplatný odvoz opilým a unaveným řidičům

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 metronews

 

Nebudu si lhát a na rovinu přiznáme, že v období vánočních svátků se mnozí z nás nechávají přemluvit na to, aby si přeci s kamarády a rodinou připili a nebyli za suchara. Jeden pohárek se promění v druhý a člověk potom pomalu přestává vnímat své okolí, což způsobuje, že v případě, že by přijel společensky unavený člověk autem, musí ho nechat na místě a odvézt se zpět taxíkem nebo pomocí kamarádů. Pokud se ti ale nechce platit za taxík nebo nemáš kamarády, kanadská organizace Červený nos myslí i na tebe, a proto každoročně v období Vánoc organizuje bezplatný měsíc, po dobu kterého poskytuje více než 55 tisíc dobrovolníků  své řidičské služby opilým nebo unaveným lidem, kteří se už na řízení necítí a raději se domů chtějí dostat zodpovědnějším způsobem. V tom případě stačí zavolat na linku Červeného nosu a operátor ti pošle nejbližšího volného řidiče, který tě odveze, kam budeš chtít. Služba je sice bezplatná, ale funguje na principu dobrovolných darů, které se po skončení svátků v plné výšce využijí na podporu mladých lidí, neziskových organizací nebo amatérských sportovních klubů.

 

 

Havajská pizza byla vymyslena v Kanadě, a to úplnou náhodou 

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 pizzadominium

 

Přemýšlel jsi už někdy nad tím, kdo jako první vymyslel tvůj oblíbený pokrm? Nebudeme sice mluvit o tom, koho jako první napadlo upéct něco tak bizarně vypadajícího jako pizza, ale následující chlapík má ke kruhové pochoutce velmi blízký vztah. Řek Sam Panopolous přišel do Kanady ještě v roce 1954 se svým bratrem a sourozenci zanedlouho přišli s nápadem otevřít si vlastní restauraci. Situace v restauračním byznyse však nebyla nejrůžovější a bratři se tak po nocích dušovali, jak by se mohli odlišit od všech ostatních konkurentů. Jednoho dne se Sam od svých přátel dozvěděl o nové lahodné pochoutce, kvůli které se mnohé rodiny vydávaly na dlouhé výlety až do města Detroit, aby si mohli do úst vložit trojúhelníkový kousek křupavého těsta se sýrem, rajčaty a šunkou. Původní pizza byla v té době velkou novinkou, a když se s receptem na ni Sam vrátil do své restaurace, neměl tucha, jestli o podobný pokrm budou mít lidé v okolí vůbec zájem. Netušil, že po představení své první pizzy se ve městě Chatham strhne davová psychóza a jeho restaurace začne praskat ve švech lidmi s potřebou ochutnat jídlo, o kterém v životě neslyšeli. Byznys s pizzou se však pro bratry navždy změnil, když Sama napadlo použít kromě běžných ingrediencí i ananas. Do té doby lidé brali míchání sladkých a slaných chutí nevrle, ale když Sam náhodně vylil na pizzu konzervu s ananasovým kompotem, lidi začali šílet ještě více. Pokud se tě proto v budoucnu někdo zeptá na havajskou pizzu, s klidným tónem mu můžeš odpovědět, že ananasová pochoutka v skutečnosti pochází z Kanady.

 

 

Neposlušní lední medvědi končí ve vězení

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 metro

 

Už na začátku článku jsme vzpomínali městečko Churchill, které se nemůže stěžovat na nedostatek příležitostí na setkání s ledními medvědy, ale místním obyvatelům začali postupem času tito huňatí obři lézt na nervy až do takové míry, že pro ně vybudovali speciální vězení pro lední medvědy. Nebylo ničím nezvyklé, že se drzí medvědi nezastavili ani před lidskými obydlími a vloupali se přímo do garáže nebo kuchyně, aby si v letních měsících ulovili alespoň nějakou potravu. Za odvahu je sice obyvatelé oceňovali, ale musíš uznat, že asi nebude nic příjemného se ráno vzbudit a zjistit, že ti před domem leží spokojeně nakrmený lední medvěd vážící více než půl tuny. Vzpomínané vězení proto obsahuje 28 cel a je schopné medvědy zadržet nejen na několik dní, ale v případě potřeby se dokáže přizpůsobit a pro medvěda vytvořit podmínky i na pár měsíců. Nemysli si ale, že medvědí pobyt v podobném zařízení probíhá v láskyplném duchu, ba právě naopak. Strážci přírody se snaží o to, aby medvědům pobyt ve vězení a vlastně v celém okolí města znechutili až tak, že se zvíře poučí a na inkriminované místo už nikdy nevrátí. Abychom ti nabídli i náhled na to, kolik medvědů se ročně městem projde, podle přibližných odhadů se číslo medvědích návštěv zastavuje asi na hodnotě 1000.

 

 

Příběh medvídka Pú byl inspirován kanadským medvědem Winniem

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě

 thegate

 

Pohádka o medvídkovi Pú provázela mnohé z nás v období velké části dětství, ale téměř nikdo ani netuší, že světoznámý pohádkový medvěd byl ve skutečnosti vytvořen podle skutečné předlohy. Kanadský medvídek se jmenoval Winnipeg a byla to mládě medvěda baribala, který byl darován londýnské zoologické zahradě ještě v roce 1915. V tom čase se v Londýně nacházel i pozdější autor příběhů o medvídkovi Pú Alan Alexander Milne společně s jeho synem Christopherem. Otec se synem se jednoho dne vydali na návštěvu místní zoologické zahrady, a jelikož byli lidé z celého okolí zvědaví na nový medvědí přírůstek, ani oba Milneovi nevynechali Winnieho výběh a právě pohled na těšícího se syna zapříčinil, že Alan začal přemýšlet o psaní vlastních medvědích příběhů. Díky tomu, že se malému Christopherovi kanadské medvědí mládě zalíbilo nejvíc, rozhodl se Alan použít zkrácenou verzi jeho jména a inspiroval se ním při psaní svých příběhů.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
4 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
5 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Marihuana nebo čaj? Kanada bude legální konopí prodávat ve speciálních baleních, které si možná v domácnosti snadno spleteteMarihuana nebo čaj? Kanada bude legální konopí prodávat ve speciálních baleních, které si možná v domácnosti snadno spletete
Scéna jako z akčního filmu, pilot letadla nouzově přistál na dálnici plné autScéna jako z akčního filmu, pilot letadla nouzově přistál na dálnici plné aut
Přibližující se pumu turistka odehnala skladbou od MetallicyPřibližující se pumu turistka odehnala skladbou od Metallicy
Z kanadské mincovny vynesl zlato za 4,5 milionu korun ve vlastním zadku. Vynalézavý pracovník nakonec poputuje do vězeníZ kanadské mincovny vynesl zlato za 4,5 milionu korun ve vlastním zadku. Vynalézavý pracovník nakonec poputuje do vězení
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.