Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 6. 6. 2020 svátek má Norbert

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
74
sedlowski
26. březen 2015, 20:01
Čas čtení: 7:18
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

Po slovenské blogerce Bronce Baníkové přinášíme další rozhovor, ale tentorkát s českou fashion blogerkou Markétou.

sedlowski
26. březen 2015, 20:01
Čas čtení: 7:18
Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
74
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

O Markétě jsme psali už v minulém roce, a tak jsme si řekli, proč jí nepoložit pár otázek v reálném životě a zjistit více. Markéta je dvaadvacetiletá česká blogerka, která momentálně žije a studuje mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě v Brně, pochází ale z malého města Broumov. Jak oblíbená fashion blogerka hodnotí módu v Česku a na Slovensku, proč je odpůrcem sociální sítě Facebook a co ji vedlo k tomu stát se vegankou, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Ahoj, mohla by ses blíže představit těm, kteří by tě náhodou ještě neznali?

Ahoj, jmenuji se Markéta a už druhým rokem vedu vlastní fashion blog (marketabartova.com), skrze nějž prezentuji svůj vlastní styl a to, jak se oblékám. Na svém blogu se také snažím se svými čtenáři podělit o mé vlastní veganské recepty a celkově o filozofii veganství. Dříve jsem se také hodně věnovala fotografování, v poslední době ale už na tento koníček nemám dostatek času. Myslím si však, že mé zkušenosti s focením dodnes uplatním právě při tvorbě například fotoreceptů a dalších fotoreportů na blog.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Co bylo prvotní příčinou se zpoza objektivu postavit před něj?

K založení blogu mě motivovaly uživatelky na serveru vinted (kdysi ještě votočvohoz), které zakládaly různá módně zaměřená fóra, do kterých se tamější čtenářky zapojovaly s podomácky vyfocenými outfity ve snaze se vzájemně inspirovat. Já jsem se chtěla také zapojit, ale nechtěla jsem se fotit jen doma před zrcadlem a chtěla jsem publikovat kvalitnější fotky. Začala jsem s bývalým přítelem, který se také věnuje fotografování, chodit fotit své outfity do ulic. Následná kladná odezva od uživatelek a jejich pobídky, že by chtěly sledovat nějakou mou osobní stránku, mě motivovaly k tomu, abych si založila vlastní blog. Musím ale říct, že jsem ještě dlouhou dobu sama sebe přemlouvala. Nebyla jsem si jistá, jestli to má cenu, jestli mám dostatečný potenciál a kapacity na to, vést vlastní blog.

 

Tvůj blog má docela velký úspěch, co myslíš, že za tím stojí?

Největší roli přikládám dynamickému vzestupu v samých počátcích mého blogu. Krátce poté, co jsem si blog založila, se o mně zmínilo několik známých českých blogerek v čele se Sárou Soškovou, a pomohly mi tak v krátkém čase získat velké množství čtenářek. To si myslím, že mi neuvěřitelně pomohlo a těžím z toho dodnes.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Prošel tvůj pohled na módu a tvůj osobní styl nějakou zásadní změnou, nebo to považuješ jako přirozený vývoj tvého dospívání?

Určitě se můj vkus a styl přirozeně vyvíjí, nedokážu vypíchnout nějaký zásadní zlom v mém pohledu na módu, vyvíjela jsem se současně s chodem a přílivem nových trendů.

Můžeš popsat jeden kousek z tvého šatníku, kterého si opravdu ceníš?

Jako první mě napadají boty a především tenisky, do kterých jsem poslední dobou strašný blázen, ač je na blogu moc neukazuji. Asi nedokážu vybrat jeden konkrétní kousek. Zmínila bych zkrátka celkově svůj botník, protože sama se jako první u druhých zaměřím na boty a navíc se o boty možná až přehnaně starám. Po každém nošení si boty umyji, často je krémuji, měním tkaničky a podobně.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Jak hodnotíš módu v Česku a na Slovensku?

Nechci vyznít moc kriticky, ale celkově hodnotím zdejší módu špatně. Hrozně mi vadí názor, že móda je drahá. Například co se zimy týče, já osobně poslední měsíce v podstatě střídám dva kabáty ze secondhandu, které oba stály pár korun. K tomu teoreticky stačí pořídit si dva páry jeanů a dvě výrazné šály pro oživení a máte na celou zimu a v podstatě i podzim vystaráno. Stačí o tom jen více přemýšlet. Otázka peněz je pro mnohé spíše takový alibismus podle mého názoru. Ale to je asi na delší debatu.

 

Na tvém blogu mimo příspěvků týkající se módy najdeme i veganské recepty. To, že si veganka má nějaký hlubší důvod?

Je to především otázka přesvědčení. Dnes už se snažím veganství skloubit i se zdravým životním stylem, ale to je až důsledek filozofie veganství ve své podstatě. V prvopočátcích to bylo ryze kvůli mému vztahu k zvířatům. Už od prvních dnů, kdy jsem se stala vegetariánkou, jsem věděla, že se časem vzdám i veškerých živočišných produktů a dám se na veganství. V podstatě nechci kvůli vlastnímu požitku podporovat týrání zvířat. Protože podmínky, jaké panují na drůbežárnách a farmách na mléko, jsou tristní. A kupováním produktů z těchto průmyslů lidé nepřímo podporují tyto podmínky. A to já jsem nadále nechtěla. Dnes se navíc veganské stravování snažím skloubit se zdravým životním stylem, začala jsem se více zajímat zdravou stravu a celkově můj jídelníček prošel během posledních dvou let radikální změnou.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Cítíš se jako veganka lépe?

Nepociťuji žádnou změnu. Nejsem ten typ člověka, který vás bude k veganství přemlouvat se slovy, jak je to naplňující a jak se cítím skvěle, protože to bych lhala. A především já se na veganství nedala kvůli nějakým očekáváním, že se budu cítit lépe. V době, kdy jsem z jídelníčku vyřadila veškteré živočišné produkty, mi bylo prakticky jedno, co se s mým tělem děje a chovala jsem se hrozně nezodpovědně. V podstatě mi šlo jen o to, abych tím, co jím, nevykořisťovala jiné tvory. Teď už to beru více do hloubky, a jak už jsem zmínila, snažím se stravovat zdravě a mám vyvážený jídelníček. Každopádně, abych zodpověděla otázku, tak s přechodem na veganství jsem se fyzicky nezačala cítit hůře ani lépe. Jenom po psychické stránce, protože to považuji za správnou věc.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Minulý týden proběhla zpráva v médiích o Michaele Fialové, která žije v JAR a živí se lovem zvířat. Co si o tom myslíš, vzhledem k tomu, že jsi veganka?

Zpočátku na mě zprávy o ní působily asi stejně jako na 90 % lidí, kteří si o ní kdy přečetli, byla jsem pohoršena až rozčílená. To byl ale pouze první dojem. Nedávno se mi do rukou dostal rozhovor s Michaelou, kde vysvětlovala, jak ten lovecký systém opravdu chodí v Africe, konkrétně pak v Jihoafrické republice, kde ona loví. Nechci jí parafrázovat, jelikož o tom sama nemám dostatečné informace a potřebovala bych se o tom dozvědět více, každopádně jsem po přečtení několika jejích vyjádření docela změnila na celou záležitost názor. Ve zkratce Michaela ospravedlňovala a vysvětlila způsob lovení, který ona praktikuje, tak, že ve výsledku jsem pochopila, že tito lovci napomáhají - skrze obrovské finanční investice do tamějších farem - ochraně ohrožených zvířat mnohem víc, než jsme si ochotní přiznat. Když se budu snažit oprostit od té stránky věci, jakým způsobem se Michaela chlubí svými trofejemi a podobně, což samozřejmě naprosto odsuzuji, a zamyslím se nad konečným dopadem, který lovci na tamější zvířata mají, tak to musím hodnotit kladně, ač to asi zní z úst veganky velice kontroverzně.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Na Instagramu a lookbooku máš velké množství followers, soukromý profil ani fan page na Facebooku ale nemáš. Proč jsi odpůrce zrovna této sociální sítě?

V podstatě už to nemá asi žádné pořádné logické vysvětlení. Facebook jsem si zrušila, když mi bylo 16 let, což už je 6 let zpátky. Zrušila jsem si ho, protože mě obtěžovala skupina několika lidí, kteří mě skrze Facebook sledovali, a než si je jednotlivě dávat do nějakého ignor listu, přišlo mi jednodušší si zrušit účet. To byl asi ten první impulz. Také jsem si vytvořila určitou averzi, když jsem viděla, jak Facebook ovlivňuje lidi okolo mě. Když jsem si šla s kamarády posedět někam ven, tak trávili většinu času na facebooku, což se mi nelíbí a jsem absolutně proti tomu. Vyloženě jsem toho názoru, ač to může působit hrozně staromódně až kontroverzně, že Facebook ničí reálné mezilidské vztahy.

 

Jak trávíš svůj volný čas, když se nevěnuješ škole a nepřispíváš na blog? Zajímáš se i o jiné formy umění, jako je hudba, malířství a podobně?

O malířství jsem se dříve zajímala hodně, protože sama kreslím, a převážně na střední jsem hodně četla o malířích a umělcích, sledovala různé dokumenty a čas od času i zašla na nějaké výstavy. Dnes už si na to ale nenajdu tolik času. Hudba je moje závislost, nedokážu si představit jediný den bez hudby. První věc po ránu, co udělám, je, že si zapnu Spotify. Žánr, který poslouchám nejvíce, se hodně mění ve spojitosti s nějakým mým životním obdobím. Třeba celý minulý rok jsem poslouchala staré rockové kapely jako AC/DC, Led Zeppelin nebo The Rolling Stones. Poté jsem měla období, kdy jsem od rána do večera poslouchala psychedelický rock a elektronickou hudbu v čele s Justice, RATATAT, MSTRKRFT a podobné. Teď poslední půlrok poslouchám nejvíce asi hip hop, ale je docela možné, že se zítra probudím a začnu poslouchat po celý další půl rok jen country. Myslím si, že mám široký rozhled, co se hudby týče, a dokážu si poslechnout od každého žánru něco.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Práce modelky tě nikdy nezajímala, když na to máš zřejmě fyzické předpoklady?

Nemyslím si, že bych měla fyzické předpoklady, ač možná působím hodně sebevědomě, ve skutečnosti o sobě nemám příliš vysoké mínění. Dříve jsem se trochu o modeling zajímala, ale v dnešní době už v podstatě vůbec. Teď už je to navíc spjato s filozofií veganství. Jako modelka bych zcela určitě byla líčená kosmetikou testovanou na zvířatech a s velikou pravděpodobností bych musela na focení nebo na přehlídkách nosit výrobky z kůže, což je proti mým zásadám. Jakožto veganka totiž používám pouze veganskou a nejlépe i přírodní kosmetiku, která není testována na zvířatech. Současně odmítám nosit kožené výrobky, takže celý můj botník a veškeré kabelky, které mám, jsou vyrobené z imitací kůže. Další důvod je ten, že se prostřednistvím blogu snažím prezentovat hlavně sama za sebe, k čemuž modelky na takové té průměrné úrovni prostor nedostanou. Spíše jsou jakýmsi prostředkem, skrze nějž se prezentují návrháři. A to bych asi zkrátka nechtěla.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Co považuješ za svůj největší dosavadní úspěch?

Nemyslím si, že jsem zatím něčeho zásadního dosáhla, čekám, že to na mě ještě v budoucnu čeká. Jako osobní úspěch považuji to, že jsem se dala na veganství. Ze začátku to pro mě bylo hodně těžké a bylo to samé odříkání, protože jsem milovala sýry a maso. Také miluji módu, chtě nechtě se mi líbí kožené věci a designérské kabelky, žádné ale nevlastním a definitivně jsem se vzdala myšlenky na to, že si nějakou v budoucnu pořídím. Na což jsem také hrdá.

 

Kde se vidíš nebo kde bys chtěla být za 10 let? Chceš se blogu a módě věnovat i v budoucnu, nebo to považuješ spíše jako momentální koníček, kterému se v budoucnu věnovat nebudeš?

Nemám plán, co budu dělat za rok, natož za deset let. Vyloženě neplánuji. Jelikož se znám, že jsem strašně přelétavý člověk, protože se mi často mění životní cíle a životní plány, takže opravdu nevím. Netroufám si tedy ani tvrdit, jakým směrem se vydám, co se blogu týče.

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

 

Sleduješ naši stránku? Pokud ano, které příspěvky jsou tvé oblíbené?

Jelikož jsem hrozný blázen do filmů a seriálů, nejradši mám Vaši filmovou sekci a nejvíce si cením filmových tipů a podobných příspěvků.


Na závěr ještě můžeš zanechat krátké poselství našim, respektive tvým fanouškům?

Poselství? Poselství jako takové mě žádné nenapadá, spíše bych chtěla využít tento prostor a poděkovat svým čtenářům a followerům za jejich podporu. Moc si toho vážím a jsem opravdu vděčná za každou kladnou odezvu na to, co dělám v rámci blogu. Děkuji!

 

Vyzpovídali jsme krásnou Markétu Bártovou, stylovou blogerku, kuchařku a veganku v jedné osobě

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
6
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.