Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 1. 10. 2020 svátek má Igor

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
21
Branislav Noskovič
1. duben 2015, 16:45
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

Převést na plátno literární dílo je po čertech těžká práce. Kterým tvůrcům se to podařilo na výbornou?

Branislav Noskovič
1. duben 2015, 16:45
10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Pokud patříte k nadšencům žánru vědecké fantastiky v oblasti literatury i filmu, určitě nám dáte za pravdu, že vybrat 10 opravdu kvalitních a hodnotných snímků podle knižní předlohy je nevděčně náročný úkol a její výsledek je do velké míry subjektivní. My jsme se o to přesto pokusili a sesbírali jsme podle nás to nejlepší, co nám světová kinematografie dosud nabídla. Uvedený seznam neberte jako žebříček, filmy jsou představeny bez pořadí. 

 

 

1. 2001: A Space Odyssey

V roce 1968 Stanley Kubrick natočil něco, co do té doby v rámci kinematografie nemělo obdoby. Spolu se spisovatelem Arthurem Charlesem Clarkem začali současně pracovat na knize a filmu 2001: A Space Odyssey, vizionářském díle, které ohromilo diváky a kritiky po celém světě nejen triky, ale i výraznou filozofickou rovinou. Ačkoliv projektu mnozí vyčítají nudu a utahanost, skutečný sci-fi nadšenec ocení tento skvost i v současnosti, zejména v záplavě prostoduchých CGI space oper. Film si za úžasné vizuální efekty (geniálně sladěny s klasickou hudbou) odnesl v roce 1969 Oscara.

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy
Odyseou se inspirují tvůrci vědeckofantastických snímků dodnes. Za zmínku stojí design některých lodí ve starých Star Wars, nebo mnohé odkazy v Interstellar (zkuste nám napsat do diskuse, které jste si všimli) a samozřejmě tisíce citací, parodií nebo variací v jiných filmech.  

 

2. Blade Runner

Philip K. Dick, kterého právem občas nazývají Kafkou sci-fi literatury, přinesl světu několik pozoruhodných děl, které inspirovaly filmaře a dokonce i tvůrce počítačových her. Jeho nejznámější zfilmovanou knihou je nepochybně Do Androids Dream of Electric Sheep?, dnes známá spíše jako Blade Runner. Režisér Ridley Scott jí po čtrnácti letech vdechl nový život ve stejnojmenném snímku. Světlo světa spatřila v roce 1982. Hlavní postavu - lovce androidů Ricka Deckarda, si střihl, tehdy už slavný, Harrison Ford. Blade Runner ve své době nezaznamenal bůhvíjaký úspěch a kultovním se stal až později.

  

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Lidé často kritizují množství změn oproti knižní předloze nebo málo poutavý příběh. Naopak příznivci Blade Runnera dodnes oceňují hlavně temnou noirovou atmosféru (mnozí ho dokonce považují za průkopníka žánru neo-noir) a zajímavý retrofuturistický vizuál, který ocenil i samotný Dick. 

 

3. Minority Report

Při Dickovi ještě zůstaneme. Další filmovou adaptací na motivy díla tohoto talentovaného spisovatele byl Spielbergův Minority Report z roku 2002. Vznikl podle povídky, která se odehrávala v blízké budoucnosti a představovala nový koncept boje se zločinem. Kriminálníci jsou zatýkáni ještě před tím, než poruší zákon na základě vizí třech humanoidních mutantů. Film rozvedl Dickův nápad do velkolepého akčního sci-fi thrilleru, kde exceloval Tom Cruise jako policista, který se sám stal obviněným.

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Přestože Minority Report nezískal žádného Oscara a v době svého vzniku se nestal nikterak populárním, my si myslíme, že jde o "scifičko" propracované po všech stránkách a uspokojí a zabaví i náročnějšího fanouška vědecké fantastiky. Oplývá skvělými triky, propracovaným příběhem a samozřejmě Spielbergovou režií, řemeslně jako vždy zvládnutou na výbornou. 

 

4. Contact

Na poli komerčnější kinematografie ještě chvilku zůstaneme. V roce 1979 se začalo pracovat na filmu Contact, ale výroba byla zastavena. Scénář však použil spisovatel Carl Sagan pro celistvé literární dílo, které se o pár let později stalo ve spojených státech bestsellerem.

 

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Témata se chopil zručný Robert Zemeckis a v roce 1997 natočil stejnojmenný film, ve kterém zazářila Jodie Foster a Matthew McConaughey. Opět, jako v případě Minority Report, se nějaký extrémní úspěch nekonal a kvality Contactu prověřil až čas. Ačkoli CGI vizuál především ze závěru snímku dost zestárl, film je nadčasový díky precizní rozvinuté myšlence prvního kontaktu s mimozemskou civilizací, skvěle vygradované vyústění jednotlivých událostí a samozřejmě výborným hereckým výkonem. Mnozí ho díky některým tématům srovnávají se stále aktuálním Interstellarem, dokonce tvrdí, že Contact je lepší. 

 

5. Metropolis

S následujícím tipem se vrátíme zpět v čase o téměř 90. let až k začátkům německého němého expresionistického filmu. Fritz Lang natočil první distopické sci-fi a to o městě Metropolis, které obývala vyšší vrstva žijící v blahobytu na úkor pracujících. Ti žili v podzemí a ovládali stroje, díky kterým město fungovalo. Metropolis měl na tu dobu nevídanou výpravu, silný příběh a výrazné politické poselství. A samozřejmě expresionistické laděný vizuál, typický pro toto umělecké hnutí. Za zmínku stojí i dva a půl hodinová stopáž, takže, kdo si myslí, že téměř tříhodinové filmy jsou výsadou pouze moderní kinematografie, je na omylu.

 

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy 

Metropolis patří ke klenotům světového filmu a je zdrojem inspirace pro mnohé tvůrce, podobně jako Kubrickova Odysea. O knižní předlohu se postarala režisérova žena Thea von Harbou, přičemž napsala i scénář.

  

6. Planet of the Apes

Jedna z nejikoničtějších scén světové kinematografie 60. let - zoufalý Taylor klečící v písku a před ním ošerpovaná Socha svobody napůl zahrabaná do země. Film Planet of the Apes od Franklina J. Schaffnera byl na svou dobu doslovnou peckou. Sympatický Charlton Heston v hlavní roli, propracované kostýmy, atmosférická hudba Jerryho Goldsmitha a zejména tajemná až hororová první polovina udělaly z tohoto snímku nestárnoucí klasiku. Jednoznačně zastínila knižní předlohu francouzského spisovatele Pierra Boule a dokonce se dočkala remaku od Tima Burtona. Ten se však na svůj vzor nechytal po žádné stránce, přestože nebyl až takový tragický jako zbytečné a místy až béčkové pokračování původního filmu.

 

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

I když v druhé polovině Planeta opic ztrácela tempo a cosi i ze své atmosféry, stále si myslíme, že do tohoto výběru nejlepších adaptaci literárních děl ze žánru sci-fi určitě patří. Poslední čtyři filmy z našeho seznamu budou tak trochu mimo oblasti, kterou se zabývá těch prvních šest. Nepojede do vesmíru, ani do daleké budoucnosti, ale přesto se jedná o snímky s vědeckofantastických námětem a samozřejmě vysokou uměleckou hodnotou, nebo přínosem do světové kinematografie.

  

7. Stalker

Bratři Strugackij z dnes již neexistujícího Svazu sovětských socialistických republik byli zvyklí kritizovat totalitní režim v alegoriích, které jim v literatuře umožnil právě žánr science-fiction. Jejich nejznámější dílo je nepochybně Piknik na krajnici, v české verzi známý spíše jako Stalker. Filmová adaptace příběhu o drsném sběrateli artefaktů ze zakázané "Zóny", která byla kdysi působištěm mimozemské civilizace, na sebe nenechala dlouho čekat. Ujal se jí umělecký režisér Andrej Tarkovskij, který s tímto žánrem už zkušenost měl (Solaris).

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Přestože natáčení provázely mnohé problémy a nedostatečný rozpočet, film se okamžitě po vzniku stal kultovní záležitostí, a to i přesto, že s knihou měl společnou pouze postavu Stalkera a Zónu. Více šlo o filozofické dílo o síle a morálce člověka jako o nějaké temné a tajemné dobrodružství hlavního hrdiny Redricka Schuharta, známého z knihy. Je to trochu škoda, ale v intelektuálních kruzích a mezi milovníky uměleckého filmu je Stalker zkrátka klasika.

  

8. A Clockwork Orange

Další v pořadí je opět Kubrick. I když už teď slyším škarohlídy, že Clockwork Orange není science-fiction a nemá tu co hledat, opak je pravdou. Minimálně druhá polovina filmu nese výrazný motiv vědecké fantastiky o přeměně chování člověka pomocí stroje a celkově se příběh odehrává v blízko nespecifikované a bizarní blízké budoucnosti. Tyto dva atributy a samozřejmě kvalita díla ho určitě řadí do tohoto seznamu.

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Knižní předloha vznikla v roce 1971, tedy ve stejném roce, jako celovečerák a příběhově nebo ideově se od něj příliš neliší. Typický ruský slang, násilí, humor, satira na mnohé společenské fenomény a následná přeměna hlavního hrdinu Alexe (v podání skvělého Malcolma McDowella) byla Kubrickem vystižena dokonale. Clockwork Orange byl ve Velké Británii zakázán do roku 2000, kdy nás režisér navždy opustil a dodnes se nemůže promítat v některých státech USA. V době svého vzniku byl stažen z kin v Malajsii, Singapuru, Íránu, Jihoafrické republice, Španělsku a Jižní Koreji. Důvody byly většinou obavy z násilností, které by páchala mládež po vzoru čtyř ikonických rváčů v bílém.

            

9. Jurassic Park

Steven Spielberg uměl hollywoodský svět vždy obrátit na ruby, ale to, co se mu podařilo s Jurským parkem nemělo dosud obdoby. Adaptace skvělého románu od Michaela Crichtona vyvolala doslovnou dinománii, trhala žebříčky návštěvnosti a udala směr, jakým se filmové triky a zábava budou ubírat na dlouhé roky dopředu.
Většina snímků o dinosaurech se před tím opírala o teorii cestování v čase, ale Spielberg s Crichtonem přenesli tyto gigantické ještěry do současnosti díky teorii o klonování pomocí zachovalé DNA. Za technickou stránku si snímek odnesl tři Oscary a dočkala se dvou pokračování, které však kvalitou mírně zaostávají. V současnosti se připravuje čtvrtý film, o kterém jsme vás již nejednou informovali.

 

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Jurssic Park nebyl umělecký film a ani nenesl nějaké filozofické poselství (tedy až na známé klišé o hraní se člověka na Boha) ale jeho kvalita a hodnota spočívá v něčem jiném. Nabídl divákům zábavu ve formě dosud nepředstavitelné a namíchal dobrodružný koktejl s těmi nejlepšími ingrediencemi a s citem pro detail, který je málokomu tak vlastní jako Spielbergovi. 

 

10. Children of Men

Poslední zastávka bude ve Spojeném království. Už poněkolikáté blízká budoucnost - lidstvo vymírá, protože se z neznámého důvodu nerodí děti. Film Children of Men od mexického, talentem překypujícího, Alfonse Cuaróna je adaptace stejnojmenné novely od spisovatelky P.D. James. Oba sledují příběh úředníka Thea (v knize je univerzitní profesor) a jeho postupné vzepření se totalitnímu systému, přestože je zpočátku nedobrovolné. Kniha se však od filmu výrazně liší. Zatímco filmový Theo proniká do podzemní teroristické skupiny a má jim pomoci převést těhotnou ženu, která znamená naději celého lidstva, ten knižní se sám stává otcem dítěte, které bylo jako první počato po dvou desetiletích. Odlišné jsou tím pádem i konce příběhu.

 

 

10 nejlepších sci-fi filmů podle knižní předlohy

 

Potomci lidí jsou výrazně nedoceněným počinem, který má neuvěřitelný spád, zručně vystavěný příběh a nabízí zajímavou vizi orwellovské budoucnosti, přičemž jsou některé její charakteristiky občas až mrazivě aktuální. Za zmínku určitě stojí i formální stránka, zejména mimořádná scéna na konci, která je celá natočena na jeden záběr. Samozřejmě nebudeme prozrazovat, o co v ní jde. Pokud nevíte, okamžitě si Potomky sežeňte!

 

Další snímky, které se do tohoto výběru nevešly ale rozhodně stojí za pozornost, jsou K-Pax, 1984, Solaris a Total Recall. Ať už sáhnete po literární předloze, nebo filmovém zpracování, nebude to krok vedle. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli nebo máte vlastní TOP 10, klidně nám to začerněte v diskuzi.

Ktorý z menovaných filmov považujete vy za jednoznačne najlepší?
2001: A Space Odyssey
209 hlasů
Blade Runner
129 hlasů
Minority Report
235 hlasů
Contact
133 hlasů
Metropolis
28 hlasů
Planet of the Apes
268 hlasů
Stalker
87 hlasů
A Clockwork Orange
141 hlasů
Jurassic Park
541 hlasů
Children of Men
202 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
15
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.