Neděle 21. 1. 2018 svátek má Běla

hledej na refresheru

Z ulice na pódium, z klubů na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

Podívej se, jak se z neznámých muzikantů stali uznávání a známí umělci, čím si prošli a jak se dokáží roky udržet na vrcholu.

11. duben 2015, 18:38
11. duben 2015, 18:38

Postupně si připomeneme důležité okamžiky v kariérách různých umělců a nejznámější písně, které jste od nich mohli slyšet. Pravidelně vám přineseme hudebníky či hudební skupiny, které dokázaly za poslední léta výrazně ovlivnit hudební scénu. Těšit se můžete i na český a slovenský speciál. Máme za sebou již dvě části. V první jsme začali s dvojicí talentovaných zpěvaček Lana Del Rey a Sia. Druhá část patřila výhradně mužům a to již notoricky známým Mumford & Sons a Edovi Sheeranovi. Třetí část si rozdělí hawaiský rodák Jack Johnson a indie rocková skupina Florence + The Machine na čele s fenomenální Florence Welch.

 

 

Jack Johnson (na hudební scéně od roku 1999)

Z ulice na pódium, z klubů na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

39-letý Jack Johnson z Havaje začal svou na první pohled nenápadnou kariéru již před 16 lety. Jack je syn slavného surfaře Jeffa Johnsona, který ho naučil surfovat již v 5-ti letech. Svou největší inspiraci vidí právě v oceánu a pro Rolling Stone magazín přiznal, že je to těžký život, pokud se stanete závislým na oceánu už v dětství. Jack byl v 17-ti kvalitním surfařem, sponzorovaný dokonce značkou Quiksilver, ale po vážném zranění musel s profesionálním surfingem skončit. Jeho hudební tvorba je paradoxně také zařazena do "surfové hudby" a obsahuje prvky folku, reggae a blues a je většinou akustická. Vztah k hudbě si našel, jak jinak, přes surf, když ke svým videím přidával vlastní tvorbu. Takto si ho později všimli lidé a žádali více jeho hudby. V roce 1999 se podílel na skladbě Rodeo Clowns od známé hip-hopové skupiny G. Love & Special Sauce. Sám řekl, že to byla velká náhoda a seběhlo se to velmi rychle. Jeho surfové videa, díky kterým se později zaměřil pouze na hudbu, získaly různá ocenění jako video roku 2000 za klip Thicker Than Water pro magazín SURFER, nebo September Session který byl součástí ESPN FilmFestivalu. Zajímavé je, že jako jediný muzikant se objevil také v prestižním sportovním časopisu ESPN Magazine.

 

 

Na debutovém albu z roku 2001 s ním spolupracoval kytarista Ben Harper, který mu dělal doprovodnou kytaru. Své vlastní vydavatelství s názvem Brushfire Records založil Jack o rok později, po albu Brushfire Fairytails. Když poprvé slyšeli jeho tvorbu producenti z LA, kteří spolupracovali s hudebníky jako Céline Dion či Michael Jackson, chtěli si ihned popovídat s Jackovým manažerem. Ale protože Jack žádného neměl, požádal svého kamaráda Emmetta, který si přečetl knihu "jak se stát hudebním manažerem" a předstíral, že jím je. Shodou okolností je Jackovým manažerem dodnes.

 

 

Jack miluje přírodu a je zanícený environmentalista. Například jeho album Sleep Trough The Static bylo vyrobeno díky solární energii. Jeho píseň Tape Deck je vzpomínkou na časy, když jako 18-letý hrával v punkové kapele ve škole. Tam primárně studoval filmografii.

 

Jack má na svém kontě již 6 studiových alb a 3 EPčka, z čehož bylo nejúspěšnější debutové album, album In Between Dreams z roku 2005 s více než 5 miliony prodanými kopiemi a třemi zlatými a pěti platinovými místy v žebříčcích, To The Sea na kterém se podílel G. Love a už za první týden získal 1. místo v žebříčku U.S. Billboard 200, nebo From Here to Now to You s romantickou píseň I Got You, kterou věnoval své ženě. O napsal i skladbu Angel.

 

V písni Taylor o mladé dívce si zahrál oblíbený herec Ben Stiller, který v klipu napodobuje Johnsona. Známá popová zpěvačka Taylor Swift dříve řekla, že tuto píseň měla dlouhé období jako vyzvánění. Píseň You and Your Heart napsal o separaci srdce od člověka a způsobu, jak znovu důvěřovat svému srdci. Protože v klipu zpívá do kamery když surfuje na vlnách, neuměl se soustředit na jízdu a tak padal častěji než stál na desce.

 

 

Jeho inspirace oceánem, vztah k přírodě a respekt k životu z něj udělali jednoho z nejvíce chill hudebníků, jakého dnes známe. Sám sebe označuje v hudbě za vypravěče a přes hudbu chce dosáhnout, aby se lidé cítili lépe. V jednom rozhovoru řekl, že touží po tom, aby si lidé uvědomili, že řeší stejné problémy jako ostatní a nejsou sami. Jeho písně vyprávějí o reálných vztazích nebo o domyšlený fantazijních příbězích inspirovaných rozhovory, které zachytí na ulici, či v restaurací. Jack rád vytváří ukolébavky a písně pro děti, např. píseň Upside Down, k dětskému celovečernímu filmu Zvědavý George.

 

 

I když má Jack klidnou povahu, dokážou ho vytočit rozvrhy, nebo časové harmonogramy, které nemá rád a ani jim nerozumí. Jack se poslední měsíce věnuje hlavně svým dětem, manželce, zahrádkaření a nadací Kokua Hawai. Ve své zahradě avokádový strom, ze kterého připravuje různé pomazánky a pokrmy. Jeho žena ho však označila za odpadkového strávníka, protože dokáže sníst všechno.

 

Kromě své tvorby se Jack podílel na 33 různých projektech a každoročně pořádá hudební festival na Hawai. Přestože je Jack Johnson v našich končinách stále trochu neznámý, za velkou louží je poměrně slavným a oblíbeným umělcem.

 

 

Florence + The Machine (na hudební scéně od roku 2007)

Z ulice na pódium, z klubů na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Skupina Florence + The Machine se skládá dnes celkem z osmi členů, v čele s hlavní zpěvačkou Florence Welch a druhou zakládající členkou Isabella "Machine" Summers. 28-letá britská zpěvačka Florence se narodila do zajímavé rodiny. Její matka Evelyn je historička a spisovatelka s diplomem z Harvardu a otec Nick vede reklamní firmu. Také se na ni nalepily geny od jejího dědy Colina Welche, zakládajícího člena novin Daily Telegraph. Její otec ji rád říká Flossy a známí a přátelé zase Flo. Jako 11-letá začala navštěvovat hodiny zpěvu a její první prezpívanou písní se stala Spooky od Dusty Springfield. Zajímavé je, že první nástroj, na který se Flo naučila hrát, byly bicí. Ty se spolu s jejím mocným hlasem staly základním kamenem skupiny. V 13-ti letech se její rodiče rozešli a zpěvačka bydlela s maminkou a s dvěma sestrami u matčina přítele, který měl už 3 děti. Právě kvůli porouchaným vztahům v rodině si zpěvačka dokázala najít spoustu inspirace pro své písně. Jako malá vyráběla z krabic od cereálií malé domečky pro panenky s miniaturními židlemi a stoly. Jako malá se dívala na Disney pohádky a později si večer nacvičovala písně. Tehdy jí stačilo koště jako mikrofon. Sama je dnes velkou fanynkou seriálu Glee a muzikálů na Brodwayi. Dnes diváci milují její live vystoupení, ze kterých si odnášejí vždy skvělé zážitky. Jeden z jejích největších fanoušků je módní návrhář Karl Lagerfield.

 

Během puberty ji inspirovaly nejvíce kapely Nirvana a Green Day a sebe vnímala spíš jako punkerku, čemu dnes její fanoušci nechtějí věřit. Její první (punk) kapela měla název Toxic Cockroaches (Toxičtí šváby). Přestože diagnostikovali Florence dysgrafii a dyslexii, byla úspěšně přijata na uměleckou školu Camberwell College, kde studovala ilustraci. O své hudební kariéře řekla, že pokud by jí nevyšla, věnovala by se dekoratérství a interiérovému designu. Tvorba z jejích začátků, z roku 2007, je dodnes dostupná na internetu, jako například tento záznam koncertu, nebo skvělá live verze písně Girl With One Eye, kde Florence ukazuje bezkonkurenční sílu svého hlasu. Ve stejném roce se Welch poznala s manažerem kapely Mairead Nashem v klubu, když ji slyšel na toaletách zpívat Ettu James.

 

 

Florence před prvním albem spolupracovala se skupinou Ashok. Napsala píseň Happy Slap, což byla první verze její punkové písně Kiss With A Fist, která se stala úvodní skladbou debutového alba Lungs se 13 skladbami z roku 2009. Hned za ní následovala píseň Dogs Days Are Over se snovým kosmickým videoklipem, který má dnes přes 54 milionů shlédnutí. V jedenom rozhovor se Florence přiznala, že píseň vytvořili ze zábavy a samotný celosvětový úspěch skladby jejich překvapil. Píseň byla nominována na různá ocenění a použita v několika seriálech. Paradoxně byly při nahrávání použity různé předměty ve studiu, protože neměli potřebné vybavení. Využili zvuky stěny, sklenic, rtů, lžiček a jiných věcí, aby dosáhli výsledného efektu.

 

Kromě již dvou zmíněných skladeb zaznamenali úspěch z alba Lungs i písně jako You'Ve Got The Love s pozdějším citlivým remixem od skupiny The XXRabbit Heart s pohádkovým klipem, dynamická skladba Drumming Song, nebo magická Cosmic Love.

 

 

Florence toužila po silnější a lepší verzí prvního alba a po skvělém kariérním startu v hudebním světě byla v roce 2011 vydána deska Ceremonials s první písní What The Water Gave Me, která za 2 dny dosáhla 1,5 milionu zhlédnutí na YouTube. Skladba působí jemně spirituální, a pasáže, kde Welch dokazuje sílu a velikost svého hlasu vytvářejí zcela nový styl hudby, dnes již typický pro tuto skupinu.

 

Lídrem alba se stala skladba Shake It Out, kterou si díky její úspěchu dnes lidé začnou prozpěvovat hned po přečtení názvu. Skladba se stala nejznámější písní skupiny. Frontmanka skupiny přiznala, že si ji často zpívá během turné, aby se zbavila stresu, nebo během dne pro uvolnění. Welch ji napsala, když měla jednou opici. Právě hit Taylor Swift - Shake It Off byl některými médii zpočátku přirovnáván k tomuto slavnému předchůdci.

 

Dalšími úspešnými skladbami z druhého albumu byly písně No Light, No Light se strašidelným a šokujícím klipem, melancholická Never Let Me Go, či silná a divoká Spectrum (Say My Name) se surrealistickým videem. Remix poslední skladby od Calvina Harrise dosáhl první prříčku v hudebním žebříčku Velké Británie.

 

 

Hudební styl projektu Florence + The Machine je mixem různých žánrů od barokního popu, přes indie rock po soul a čistý pop. V tvorbě je slyšet inspiraci hymnami, poezií a gospelem. Texty jsou zas inspirované renesančními autory. Díky různorodosti hudebních nástrojů jako harfa, klávesy, bubny, basové kytary, a perkusí je jejich styl jedinečný. Spolu s krásným, silným hlasovým projevem trochu šílené, ale fenomenální Florence zanechává každá skladba osobitý a výrazný dojem.

 

Před vystoupením Florence ráda tancuje různé směšné absurdní kreace, což jí pomáhá se zbavit stresu a podle jejích slov podporuje kreativitu. Je známá, podobně jako frontmanka skupiny Paramore Hayley, častou změnou své vizáže. V rozhovorech pro různé periodika o sobě prozrazuje mnoho věcí, jako například fakt, že je v nakupování prostopášná a ráda nakupuje online, přičemž tak umí trávit celé hodiny.

 

Kromě již zmíněných hudebních inspirací ráda poslouchá kostelní zvony na náměstí, a pokud by si měla vybrat oblíbenou karaoke píseň, byla by to Total Eclipse Of The Heart od Bonnie Tyler.

 

Z ulice na pódium, z klubů na festivaly #3 Jack Johnson + Florence & The Machine

 

Dnes je skupina s více než 67 různými nominacemi a 21 výhrami v různých kategoriích jednou z nejznámějších uskupení na kontemporární hudební scéně. Letos plánují vydat své třetí album s názvem How Big, How Blue, How Beautiful. Dočkat bychom se ho měli 1. června. Nové album je narozdíl od předešlých dvou zaměřený na skutečný život a na každodenní starosti. Zatím jsou venku 3 z 11 písní: What Kind Of Man, St. Jude a Ship To Wreck.

 

 

 

Naše redakce se samozřejmě těší na novou tvorbu a přeje ještě mnoho úspěchů.

 

 

O jakých dalších umělcích byste se rádi dozvěděli zajímavosti z jejich kariéry?

Nezapomeňte sledovat NewSound!

 

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
návrat nahoru Zdroj: jackjohnsonmusic, instyle, abcnews, the guardian
Zobrazit 3 komentáře
Diskuse
nebo odeslat jako anonym
3 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Tomáš Juracska11. duben 2015, 20:21

Florence je neskutočná ,ja som ju počúval ešte ked na SVK ju moc ludí nepoznalo. Potom začali hrávat v rádiách Say my name remix a vtedy ju tu ludia začali spoznávat.Ale ešte aj teraz stretnem málo ludí,ktorým ked poviem Florence+the machine vedia o koho ide.Čo je dost škoda,lebo pre mna je to najlepšia speváčka momentálne. Bohužial som len na YT videl jej vystúpenia,ale všetky pesničky dokáže live zaspievat rovnako kvalitne ako na CD,čo je dnes už rarita.A má a skvelý prednes na koncertoch,taká diva to je. Síce to neni šou ako u Katty Perry (ktorá je snad najfalošnejšia live speváčka),ale aspon je spev tá podstata a nie efekty.

12 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Terii1. květen 2015, 22:48

Děkuji za článek! Florence poslouchám už pár let a není den, kdy bych si nepustila alespoň jednu jejich skladbu. Každý song je jedinečný, magický a svým způsobem trochu divný. Texty písní jsou někdy složité na pochopení, protože mají hlubší význam, ale právě to tomu dodává další rozměr. Doporučuju si je poslechnout :)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
k11. duben 2015, 22:02

Florence je božská! Její vystoupení mají nepopsatelnou atmosféru, která dokáže hrozně nabít energií.

zrovna při rozliknutí tohoto článku mi ve sluchátkách hrála live verze Dog Days Are Over, hh)

1 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa