Středa 17. 1. 2018 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

10 nejlepších skladeb legendární irské čtveřice U2

Bono, Edge, Adam a Larry. Nezměněna formace a jejich nejlepší skladby.

12. duben 2015, 17:00
12. duben 2015, 17:00

U2 patří mezi kapely, které rozdělují fanoušky na dva fanatické tábory. Jedni je nenávidí, druzí je milují. Loni irská čtveřice, fungující mimochodem od roku 1976, rozvířila vody hudebního průmyslu jejich kontroverzním způsobem vydání alba Songs Of Innocence. Jak všichni uživatelé zařízení značky Apple vědí, nové album kapely U2 se jim objevilo v iTunes knihovně bez jakéhokoliv varování. Tento "dárek" byl přijat různě. Mnozí byli vděční a opovrhovali nevděčníky, nevděčníci zase omílali dokola něco o narušování soukromí. U2 si za měsíc leden 2015 poslechlo až téměř 25 % uživatelů iTunes. Názor si udělejte sami.

 

U2 se ale za celou dobu svého působení snažili o inovaci, o sdílení názorů, které považovali za důležité, či o podporování těch, kteří jejich podporu potřebovali. Tato upřímnost, pracovitost, inovativnost a především jednota (kapela už téměř 40 let funguje v nezměněné formací) z nich udělala jednu z nejúspěšnějších kapel historie. Vydali 13 alb, prodali přes 150 milionů kopií studiovek, mají 22 Grammy ocenění (žádná kapela nemá více), a Rolling Stone je označil za "největší kapelu na světě".

 

Níže najdete výběr 10 nejlepších skladeb této irské čtveřice z legendárních alb jako The Joshua Tree, Achtung Baby, ale i z předposledního No Line On The Horizon. Výběr je samozřejmě subjektivní, takže budu rád pokud v komentářích vyjmenujete vaše oblíbené skladby U2. V úvahu jsem bral i můj zážitek z jejich živého vystoupení v Záhřebu během U2 360° Tour (na turné mimochodem vyprodali každý koncert, který hráli. Je také historicky nejúspěšnějším turné ve výdělcích a počtu fanoušků, kteří se koncertů zúčastnili: $ 736 milionů vydělala kapela na lístcích a poslechlo si je přes 7.2 milionu lidí). Pochlubte se i vy nějakými zážitky s touto kapelou.

 

PS: Odpusťte mi, pokud jste některé skladby, které byste zde rádi viděli, v seznamu nenašli. Tento žebříček se mi dělal zatím asi nejhůře, a i já bych v žebříčku rád viděl ještě alespoň 5 dalších skladeb.

 

10 nejlepších skladeb legendární irské čtveřice U2

 

 

10. Stuck In A Moment You Can't Get Out Of

 

Toto byla asi nejnáročnější příčka na vyhodnocení a u mě souboj vyhrála skladba z roku 2000 Stuck In A Moment You Can not Leave Behind, z alba All You Can´t Leave Behind. Asi každý z nás se jednou zasekl v nějakém momentě, ze kterého se mu těžko dostávalo. Bonovy refrény a harmonie s Edgem jsou v této skladbě naprosto dokonalé. "It's just a moment/This time will pass" - uzavřel Bono. Všechno bude v pořádku. Akustická live verze je k nezaplacení a alternativní video s fotbalistou je mnohem lepší než to, které vidíte výše. Ale nevadí. Všechno je v pořádku.

 

 

9. Ordinary Love

 

Nejnovější skladba od U2, kterou na mém seznamu najdete. Psal se rok 2013, všichni jsme čekali na nové album a U2 vypustili tento singl, který se nakonec objevil ve filmu o již zesnulém Nelsonu Mandelovi. Fámy o spolupráci U2 a Danger Mousea (producent Gorillaz, Portugal. The Man, polovina Gnarls Barkley, spolupracovník Jacka Whitea) se hned při prvním poslechnutí potvrdili a já jsem se nemohl dočkat nového alba (které nakonec vypálil úplně jinak než jsem čekal). Touto skladbou se U2 po experimentálnějším albu No Line On The Horizon jaksi vrátili na cestu "v jednoduchosti je krása" a společně s charakteristickým Danger Mouseovým zvukem si získaly mé srdce. Výborná skladba.

 

 

8. Magnificent


Nejoldschoolovější i nej-U2 skladba na experimentálním albu No Line On The Horizon. Na Magnificent slyšíme Edgeovo krásné vyhrávky na kytaru, Adamovu stabilní basovou linku, Larryho nevýrazné, ale o to důležitější beaty, a především Bonovy zpěvy spojené s výborným textem. Ještě k tomu přidejme krásný klip natočený v Maroku a máme před sebou potenciálně legendární skladbu z repertoáru této irské čtveřice. Och a zapomněl jsem na neuvěřitelně jednoduché a přímočaré kytarové sólo. Edge je mistr svého řemesla.

 

7. Mysterious Ways

 

Tak a máme tu tedy skladbu ze zmíněného album Achtung Baby. Mysterious Ways dlouho nebyla skladbou, pouze jamem, který vymyslel Adam. Když si Edge však začal hrát s Korg A3kou, vznikl jeho funky hutný kytarový riff, který se stal základní částí této skladby. Podporují ho téměř africké perkuse, Bonovy mystické texty o romatice a ženách, a samozřejmě psychedelické video.

 

 

6. Sometimes You Can't Make It On Your Own

 

 

Jedna z nejsilnějších skladeb od U2 je z alba How To Dismantle An Atomic Bomb. Bono napsal tuto skladbu pro svého umírajícího otce, který bojoval s rakovinou, a zazpíval ji i na jeho pohřbu v roce 2001. U U2 musíte skladby hodnotit i z textové stránky. Toto je jedna z nejkrásnějších, jaké kdy napsali, protože dojímavý text doplňuje hudba dokonalým způsobem. Jemné sloky, výbušný refrén s jemnými kytarami. Na začátku videa Bono věnuje krátký vzkaz svému otci. Děkuje mu za svůj hlas, ale lamentuje, že by ho byl rád znal lépe. Na smutné večery.

 

 

5. New Year's Day

 

Jedna z nejstarších skladeb na seznamu je New Year's Day z roku 1983. Skladba z alba War byla v podstatě první, kterou výrazně prorazili za hranice své země. Také byla magazínem Rolling Stone zařazena do seznamu 500 nejlepších skladeb historie, či do Pitchfork 500. Trošku neobvyklým jevem je Edgeovo hraní na klavír, které hraje dost výraznou roli. Skladba byla nejprve inspirována Bonovo ženou, ale nakonec se z ní stala skladba o polském solidárním hnutí. Bono se o ní nechal slyšet, že určitě není takovou popovou skladbou, jaké byly v té době úspěšné. I přesto je dodnes jednou z nejhranějších skladeb na koncertech U2.

 

 

4. Pride (In The Name Of Love) 

 

Pride je také z kategorie starších skladeb U2 - těch z osmdesátých let. Vlastně na prvních pěti příčkách mého žebříčku se umístily jen takové. V době vydání vyvolala skladba o Martinu Lutheru Kingovovi smíšené ohlasy, ale i přesto se stala jednou z historicky nejúspěšnějších skladeb od U2. Skladbu poznáte podle již tehdy charakteristické Edgeovy hry na kytaru: hodně delaye, naoko komplikované licky, ale reálně velmi málo hraní. V klipu můžete vidět mladé U2 jak skladbu cvičí na soundchecku před koncertem. Edge měl ještě vlásky - zlaté, ne?

 

 

3. Sunday Bloody Sunday

 

 

This song is not a rebel song, this song is Sunday Bloody Sunday. Militaristický beat, výrazná kytarová linka a perfektní harmonie. Sunday Bloody Sunday je asi nejpolitičtější skladbou od U2 (Walk On je také podobně laděná), a je často označována za nejlepší protestní skladbu vůbec. V době vydání způsobila obrovskou kontroverzi (hlavně její živé reprodukce), podobně jako incident, kvůli kterému byla prvotně napsána. Více si o něm můžete přečíst zde. Kapela vyjádřila svůj názor o této problematice takto: "Zajímá nás politika lidí, ne politika jako taková. Spousta kapel píše anti-politické skladby a nesouhlasí s politikou. Nám však záleží na tom, že lidé bezdůvodně umírají. Ať už je to kdekoliv. Zapomeňme na politiku a přestaňme se střílet." Skladba byla, jako i mnoho dalších U2 skladeb, zařazena do žebříčku nejlepších skladeb historie magazínu Rolling Stone. Silné.

 

2. With Or Without You

 

 

With Or Without You je skladba, která dokonale ztělesňuje kouzlo kapely U2. Je to asi jejich nejminimalističtější skladba, ale je v ní tolik emocí, tolik osobních podnětů, je tak výborně vyprodukována, a po hudební stránce je tak výborně předvedena, že jsem ji musel zařadit takto vysoko. Bono složil výborný text, dobře ho zazpíval, Adam drží kapelu při zemi, dodává jí hloubku a vážnost, Larry bubnuje, vybuchuje, ale i ubírá. Ale tato skladba je o kytaristovi. The Edge je dokonalý. Minimalismus a zároveň propracovanost navýšil na zcela nový level. Bez efektů by jeho kytarová část zněla primitivně - sólo označil za svou oblíbenou kytarovou sekci z celého alba The Joshua Tree. Více o jeho úloze v této skladbě naleznete zde. "Velmi snadno mohla tato skladba vyeskalovat do nějakého neuvěřitelného sóla, ale my jsme udělali přesný opak. A je na tom něco neuvěřitelně uspokojujícího." Idol.

 

 

1. Where The Streets Have No Name

 

Otevírací skladba z alba The Joshua Tree je bezkonkurenčně jejich nejlepší. Při psaní žebříčku jsem ji okamžitě dal na první místo. Bez váhání. Dokonalá Edgeovo kytara, Adamova intenzivní basa, Larryho parádní bicí a Bonův fenomenální zpěv. Říkejte si co chcete, ale Bono umí zpívat. Ve videu kapela hraje skladbu na střeše budovy v nepříjemném sousedství v LA. Za video získala skladba mimochodem i Grammy ocenění. A myšlenka této skladby je důležitější než cokoliv jiného. Byla napsána jako reakce na to, že v irském městě Belfast jste mohli být zařazeni do náboženské skupiny na základě toho, na jaké ulici jste bydleli. Bono ve skladbě zpívá o vizí, že takové věci v budoucnosti nebudeme muset řešit. Některé interpretace skladby uvažují i o tom, že v příštím životě ulice jména mít nebudou. A pokud nevěříte, že toto je nejlepší skladba od U2, tak se podívejte na tohle video. Amazing Grace vyústí do Where The Streets Have No Name a budete mít husí kůži, to vám slibuji.

 

 

Ani vlastně nevím, jak se mi podařilo tento žebříček sestavit. Mám výčitky, že jsem některé skladby z tohoto žebříčku vynechal, ale tak co už. Zmíním je alespoň tady, protože si to zaslouží: hitovka One, kterou znáte snad každý alespoň z cover verze, výborná I Still Haven´t Found What I´m Looking For, politicky laděná Walk On, pozitivní Beautiful Day, energická Elevation, a neznámá Fez-Being Born z předposledního alba. Poslední zmiňovanou vám obzvláště doporučuji. Doufám, že jste v žebříčku našli alespoň pár oblíbených od této jedinečné irské kapely, která už téměř 40 let inspiruje, inovuje, pomáhá, a místy i irituje. Jejich snaha a dobré úmysly jsou však nepopiratelné.

 

Nejčerstvější hudební novinky vám přináší NewSound!

Ktorú od U2 máš najradšej ty?
Stuck In A Moment You Can't Get Out Of
34 hlasů
Ordinary Love
24 hlasů
Magnificent
8 hlasů
Mysterious Ways
5 hlasů
Sometimes You Can't Make It On Your Own
14 hlasů
New Year's Day
10 hlasů
Pride (In The Name Of Love)
29 hlasů
Sunday Bloody Sunday
21 hlasů
With Or Without You
133 hlasů
Where The Streets Have No Name
50 hlasů
Iná
98 hlasů
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 13 komentářů
Diskuse
nebo odeslat jako anonym
13 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
HarveySpecter12. duben 2015, 19:32

One

14 Odpovědět · Nahlásit
avatar
rasto12. duben 2015, 17:21

Je to subjektívny rebríček, tak to aj beriem. Ja by som tam dal určite electrical storm, vertigo, moja obľúbená ultraviolet ( light my way) a until the end of the world. Každopádne U2 sú legendy .-)

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Eden12. duben 2015, 19:25

Presne tak, je to veľmi subjektívne. Mne tam napríklad chýba I Still haven`t found what I`m looking for. U mňa je v top 3, skvelá muzika, skvelý text aj zmysel celej skladby :)

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Filip12. duben 2015, 19:30

za mňa to je napríklad electrical storm, hold me, thrill me .. a elevation

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
MM13. duben 2015, 0:24

mam rada aj Beautiful Day, Still havent found what Im looking for a Sweetest Thing :)

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Laco14. duben 2015, 14:37

S prvou stvorkou rozhodne suhlasim, moj rebricek by som ale urcite doplnil o Ultraviolet, Fly, Until the end of the worl...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
oliveris12. duben 2015, 20:19

Veľmi cením za článok.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mirin24. listopad 2016, 13:23

najlepšia pesnička od U2 je ULTRAVIOLET. je tak nedocenená a tak neznáma, že je to obrovská škoda. najmä z koncertu je to hudobné nebo.
ale skvelá je tiež Until the end of the world, Zoostation ( opäť koncertná verzia ), Zooropa, First time, No line on the horizon, Bad, Even better... no ja jednoducho milujem U2

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
JZ23. červen 2015, 21:34

krásny článok, som rád že nie som jediný, kto má tak rád U2, z albumu Joshua Tree viacero srdcoviek, za zmienku stoja určite koncertové prevedenia Where the streets have no name, In God s Country, Walk On, Stay (far away, so close), Kite mám rád aj Sweetest Thing, Electrical Storm, Love Is Blindess ..z posledných albumov určite Magnificent, Iris, Every Breaking Wave ...škoda, narodiť sa niekde v Amerike, určite by som pobehal ich koncerty :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
SkurvySyn23. duben 2015, 21:06

Vertigo

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
s15. duben 2015, 10:31

walk on? nič?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Andy14. duben 2015, 20:45

co sa stalo ze Refresher pisalo o U2?))

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Anonym13. duben 2015, 1:14

super článok :) za mňa ešte možno skladba k filmu Gangs of New York
https://www.youtube.com/watch?v=UxCAvK2wIEo

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa