Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 13. 8. 2020 svátek má Alena

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Tip na hudbu
13
AdamDonoval
12. duben 2015, 17:00
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 nejlepších skladeb legendární irské čtveřice U2

Bono, Edge, Adam a Larry. Nezměněna formace a jejich nejlepší skladby.

AdamDonoval
12. duben 2015, 17:00
10 nejlepších skladeb legendární irské čtveřice U2
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

U2 patří mezi kapely, které rozdělují fanoušky na dva fanatické tábory. Jedni je nenávidí, druzí je milují. Loni irská čtveřice, fungující mimochodem od roku 1976, rozvířila vody hudebního průmyslu jejich kontroverzním způsobem vydání alba Songs Of Innocence. Jak všichni uživatelé zařízení značky Apple vědí, nové album kapely U2 se jim objevilo v iTunes knihovně bez jakéhokoliv varování. Tento "dárek" byl přijat různě. Mnozí byli vděční a opovrhovali nevděčníky, nevděčníci zase omílali dokola něco o narušování soukromí. U2 si za měsíc leden 2015 poslechlo až téměř 25 % uživatelů iTunes. Názor si udělejte sami.

 

U2 se ale za celou dobu svého působení snažili o inovaci, o sdílení názorů, které považovali za důležité, či o podporování těch, kteří jejich podporu potřebovali. Tato upřímnost, pracovitost, inovativnost a především jednota (kapela už téměř 40 let funguje v nezměněné formací) z nich udělala jednu z nejúspěšnějších kapel historie. Vydali 13 alb, prodali přes 150 milionů kopií studiovek, mají 22 Grammy ocenění (žádná kapela nemá více), a Rolling Stone je označil za "největší kapelu na světě".

 

Níže najdete výběr 10 nejlepších skladeb této irské čtveřice z legendárních alb jako The Joshua Tree, Achtung Baby, ale i z předposledního No Line On The Horizon. Výběr je samozřejmě subjektivní, takže budu rád pokud v komentářích vyjmenujete vaše oblíbené skladby U2. V úvahu jsem bral i můj zážitek z jejich živého vystoupení v Záhřebu během U2 360° Tour (na turné mimochodem vyprodali každý koncert, který hráli. Je také historicky nejúspěšnějším turné ve výdělcích a počtu fanoušků, kteří se koncertů zúčastnili: $ 736 milionů vydělala kapela na lístcích a poslechlo si je přes 7.2 milionu lidí). Pochlubte se i vy nějakými zážitky s touto kapelou.

 

PS: Odpusťte mi, pokud jste některé skladby, které byste zde rádi viděli, v seznamu nenašli. Tento žebříček se mi dělal zatím asi nejhůře, a i já bych v žebříčku rád viděl ještě alespoň 5 dalších skladeb.

 

10 nejlepších skladeb legendární irské čtveřice U2

 

 

10. Stuck In A Moment You Can't Get Out Of

 

Toto byla asi nejnáročnější příčka na vyhodnocení a u mě souboj vyhrála skladba z roku 2000 Stuck In A Moment You Can not Leave Behind, z alba All You Can´t Leave Behind. Asi každý z nás se jednou zasekl v nějakém momentě, ze kterého se mu těžko dostávalo. Bonovy refrény a harmonie s Edgem jsou v této skladbě naprosto dokonalé. "It's just a moment/This time will pass" - uzavřel Bono. Všechno bude v pořádku. Akustická live verze je k nezaplacení a alternativní video s fotbalistou je mnohem lepší než to, které vidíte výše. Ale nevadí. Všechno je v pořádku.

 

 

9. Ordinary Love

 

Nejnovější skladba od U2, kterou na mém seznamu najdete. Psal se rok 2013, všichni jsme čekali na nové album a U2 vypustili tento singl, který se nakonec objevil ve filmu o již zesnulém Nelsonu Mandelovi. Fámy o spolupráci U2 a Danger Mousea (producent Gorillaz, Portugal. The Man, polovina Gnarls Barkley, spolupracovník Jacka Whitea) se hned při prvním poslechnutí potvrdili a já jsem se nemohl dočkat nového alba (které nakonec vypálil úplně jinak než jsem čekal). Touto skladbou se U2 po experimentálnějším albu No Line On The Horizon jaksi vrátili na cestu "v jednoduchosti je krása" a společně s charakteristickým Danger Mouseovým zvukem si získaly mé srdce. Výborná skladba.

 

 

8. Magnificent


Nejoldschoolovější i nej-U2 skladba na experimentálním albu No Line On The Horizon. Na Magnificent slyšíme Edgeovo krásné vyhrávky na kytaru, Adamovu stabilní basovou linku, Larryho nevýrazné, ale o to důležitější beaty, a především Bonovy zpěvy spojené s výborným textem. Ještě k tomu přidejme krásný klip natočený v Maroku a máme před sebou potenciálně legendární skladbu z repertoáru této irské čtveřice. Och a zapomněl jsem na neuvěřitelně jednoduché a přímočaré kytarové sólo. Edge je mistr svého řemesla.

 

7. Mysterious Ways

 

Tak a máme tu tedy skladbu ze zmíněného album Achtung Baby. Mysterious Ways dlouho nebyla skladbou, pouze jamem, který vymyslel Adam. Když si Edge však začal hrát s Korg A3kou, vznikl jeho funky hutný kytarový riff, který se stal základní částí této skladby. Podporují ho téměř africké perkuse, Bonovy mystické texty o romatice a ženách, a samozřejmě psychedelické video.

 

 

6. Sometimes You Can't Make It On Your Own

 

 

Jedna z nejsilnějších skladeb od U2 je z alba How To Dismantle An Atomic Bomb. Bono napsal tuto skladbu pro svého umírajícího otce, který bojoval s rakovinou, a zazpíval ji i na jeho pohřbu v roce 2001. U U2 musíte skladby hodnotit i z textové stránky. Toto je jedna z nejkrásnějších, jaké kdy napsali, protože dojímavý text doplňuje hudba dokonalým způsobem. Jemné sloky, výbušný refrén s jemnými kytarami. Na začátku videa Bono věnuje krátký vzkaz svému otci. Děkuje mu za svůj hlas, ale lamentuje, že by ho byl rád znal lépe. Na smutné večery.

 

 

5. New Year's Day

 

Jedna z nejstarších skladeb na seznamu je New Year's Day z roku 1983. Skladba z alba War byla v podstatě první, kterou výrazně prorazili za hranice své země. Také byla magazínem Rolling Stone zařazena do seznamu 500 nejlepších skladeb historie, či do Pitchfork 500. Trošku neobvyklým jevem je Edgeovo hraní na klavír, které hraje dost výraznou roli. Skladba byla nejprve inspirována Bonovo ženou, ale nakonec se z ní stala skladba o polském solidárním hnutí. Bono se o ní nechal slyšet, že určitě není takovou popovou skladbou, jaké byly v té době úspěšné. I přesto je dodnes jednou z nejhranějších skladeb na koncertech U2.

 

 

4. Pride (In The Name Of Love) 

 

Pride je také z kategorie starších skladeb U2 - těch z osmdesátých let. Vlastně na prvních pěti příčkách mého žebříčku se umístily jen takové. V době vydání vyvolala skladba o Martinu Lutheru Kingovovi smíšené ohlasy, ale i přesto se stala jednou z historicky nejúspěšnějších skladeb od U2. Skladbu poznáte podle již tehdy charakteristické Edgeovy hry na kytaru: hodně delaye, naoko komplikované licky, ale reálně velmi málo hraní. V klipu můžete vidět mladé U2 jak skladbu cvičí na soundchecku před koncertem. Edge měl ještě vlásky - zlaté, ne?

 

 

3. Sunday Bloody Sunday

 

 

This song is not a rebel song, this song is Sunday Bloody Sunday. Militaristický beat, výrazná kytarová linka a perfektní harmonie. Sunday Bloody Sunday je asi nejpolitičtější skladbou od U2 (Walk On je také podobně laděná), a je často označována za nejlepší protestní skladbu vůbec. V době vydání způsobila obrovskou kontroverzi (hlavně její živé reprodukce), podobně jako incident, kvůli kterému byla prvotně napsána. Více si o něm můžete přečíst zde. Kapela vyjádřila svůj názor o této problematice takto: "Zajímá nás politika lidí, ne politika jako taková. Spousta kapel píše anti-politické skladby a nesouhlasí s politikou. Nám však záleží na tom, že lidé bezdůvodně umírají. Ať už je to kdekoliv. Zapomeňme na politiku a přestaňme se střílet." Skladba byla, jako i mnoho dalších U2 skladeb, zařazena do žebříčku nejlepších skladeb historie magazínu Rolling Stone. Silné.

 

2. With Or Without You

 

 

With Or Without You je skladba, která dokonale ztělesňuje kouzlo kapely U2. Je to asi jejich nejminimalističtější skladba, ale je v ní tolik emocí, tolik osobních podnětů, je tak výborně vyprodukována, a po hudební stránce je tak výborně předvedena, že jsem ji musel zařadit takto vysoko. Bono složil výborný text, dobře ho zazpíval, Adam drží kapelu při zemi, dodává jí hloubku a vážnost, Larry bubnuje, vybuchuje, ale i ubírá. Ale tato skladba je o kytaristovi. The Edge je dokonalý. Minimalismus a zároveň propracovanost navýšil na zcela nový level. Bez efektů by jeho kytarová část zněla primitivně - sólo označil za svou oblíbenou kytarovou sekci z celého alba The Joshua Tree. Více o jeho úloze v této skladbě naleznete zde. "Velmi snadno mohla tato skladba vyeskalovat do nějakého neuvěřitelného sóla, ale my jsme udělali přesný opak. A je na tom něco neuvěřitelně uspokojujícího." Idol.

 

 

1. Where The Streets Have No Name

 

Otevírací skladba z alba The Joshua Tree je bezkonkurenčně jejich nejlepší. Při psaní žebříčku jsem ji okamžitě dal na první místo. Bez váhání. Dokonalá Edgeovo kytara, Adamova intenzivní basa, Larryho parádní bicí a Bonův fenomenální zpěv. Říkejte si co chcete, ale Bono umí zpívat. Ve videu kapela hraje skladbu na střeše budovy v nepříjemném sousedství v LA. Za video získala skladba mimochodem i Grammy ocenění. A myšlenka této skladby je důležitější než cokoliv jiného. Byla napsána jako reakce na to, že v irském městě Belfast jste mohli být zařazeni do náboženské skupiny na základě toho, na jaké ulici jste bydleli. Bono ve skladbě zpívá o vizí, že takové věci v budoucnosti nebudeme muset řešit. Některé interpretace skladby uvažují i o tom, že v příštím životě ulice jména mít nebudou. A pokud nevěříte, že toto je nejlepší skladba od U2, tak se podívejte na tohle video. Amazing Grace vyústí do Where The Streets Have No Name a budete mít husí kůži, to vám slibuji.

 

 

Ani vlastně nevím, jak se mi podařilo tento žebříček sestavit. Mám výčitky, že jsem některé skladby z tohoto žebříčku vynechal, ale tak co už. Zmíním je alespoň tady, protože si to zaslouží: hitovka One, kterou znáte snad každý alespoň z cover verze, výborná I Still Haven´t Found What I´m Looking For, politicky laděná Walk On, pozitivní Beautiful Day, energická Elevation, a neznámá Fez-Being Born z předposledního alba. Poslední zmiňovanou vám obzvláště doporučuji. Doufám, že jste v žebříčku našli alespoň pár oblíbených od této jedinečné irské kapely, která už téměř 40 let inspiruje, inovuje, pomáhá, a místy i irituje. Jejich snaha a dobré úmysly jsou však nepopiratelné.

 

Nejčerstvější hudební novinky vám přináší NewSound!

Ktorú od U2 máš najradšej ty?
Stuck In A Moment You Can't Get Out Of
47 hlasů
Ordinary Love
40 hlasů
Magnificent
21 hlasů
Mysterious Ways
20 hlasů
Sometimes You Can't Make It On Your Own
28 hlasů
New Year's Day
23 hlasů
Pride (In The Name Of Love)
47 hlasů
Sunday Bloody Sunday
35 hlasů
With Or Without You
169 hlasů
Where The Streets Have No Name
75 hlasů
Iná
116 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
15
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.