Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 3. 2021 svátek má Kamil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
43
Tomáš Blahuta
24. duben 2015, 15:07

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

Leží na měsíčním povrchu vrak staré mimozemské lodě? Uskutečnila se někdy mise Apollo 20, jejímž cílem bylo přezkoumání záhadných míst u kráteru Delporte?

Tomáš Blahuta
24. duben 2015, 15:07
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

Během studené války, která trvala desítky let, se západní a východní blok předháněly ve všem, v čem se dalo. Ať už to bylo v propagandě, vojenské síle, investicích do armády nebo i v technologiích. Jak se často říká, během války jde vývoj techniky výrazně směrem nahoru, což potvrzují například nacistické smrtící střely V1 nebo vývoj tanků za první světové války. Během té studené zase začal závod o dobývání vesmíru, díky kterému začaly technologie opět strmě stoupat. Jak víme, první muž ve vesmíru byl Jurij Gagarin ze SSSR a prvním návštěvníkem na povrchu Měsíce Neil Armstrong. Nové lokality ve vemíru přináší s sebou i nové záhady.

 

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Po známém prvním přistání na měsíčním povrchu se uskutečnily ještě mise jako Apollo 12, 13, 14, 15, 16 a poslední let na Měsíc - Apollo 17 (dále jen jako A-XY). Avšak podle konspirátorů byly vykonány i lety jako A-18 a 20, přičemž na téma A-18 byl natočen i film, který jsme zrecenzovali tady, ale to teď není naším tématem. Podívejme se blíže na misi A-20.

 

Všechno to začalo, když 26. června 1971 odstartovala ze Země mise A-15, která na Měsíci zaznamenala zvláštní objekt připomínající mimozemskou loď. Po dalších letech se měl zrealizovat let A-20, jehož cílem byl 3 kilometry dlouhý a 500 metrů vysoký koráb přezkoumat. O několik desetiletí později, konkrétně v roce 2007, se na toto téma začala šířit podivná videa, která "zaplavila" YouTube. Na nich byly krátké filmy od astronautů (tedy od údajné sovětsko-americké posádky), kteří natočili záběry z přistání, interiéru lodě (ve kterám ležala nějaká postava ženy nazývaná "Mona Lisa"), přeletu okolo lodě a také se našly i pohledy na mimozemské městečko. Videa na první pohled vypadají opravdu tajupně a reálně. Obrovský mimozemský koráb a v něm ještě i pozůstatek nějaké mimozemské rasy kdesi na Měsíci? Konspirační weby se tohoto tématu ihned chytily.

Videa dal doopravdy na YouTube 76letý muž žijící ve Rwandě v Africe, který řekl, že mise odstartovala 16. srpna 1975 a jejím cílem byla oblast ISZAK D u kráteru Delporte. Tento muž se jmenuje William Rutledge (změnil si identitu, bydliště, přestěhoval se do afrického státu) a tvrdil, že byl členem tajné posádky. Tu měli kompletně tvořit kapitán Dr. William Rutledge, Dr. Leona Snyderová a sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který byl prvním člověkem v otevřeném vesmíru. Vzpomínaný William měl přidávat videa na YT pod názvem Retiredafb, avšak později byla téměř všechna videa z účtu vymazána a dnes na něm najdeme jen jeden úbohý filmík. Poté začal opět vydávat videa, tentokrát se všek jmenoval ValValientThor (také záhadný pojem, kterému se budeme věnovat pozdději).

 

Pár obrázků

 

Logo mise s latinským nápisem "Carpent tua poma nepotes" (Tvoje jablka budou sbírat vnuci)

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané
"Mona Lisa"

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Oblast dopadu mimozemské lodě (zajímavý je i narušený kráter vlevo), snímek AS15-P-9630

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Google Earth nám v hledání moc nepomůže...

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Záhadné spisy

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

O celé této záhadě udělal s autorem videí rozhovor investigativní italský novinář Luca Scantamburlo (první a druhá část rozhovoru). Pro ty z vás, které to opravdu zaujalo, širší popis mise najdete TADY! Abychom si ale nehráli na nějaké konspirátory, přikládám také názor druhé strany, tedy to, co si o celém tomto případě myslí skeptici. Aby článek nebyl kilometr dlouhý, tady je video, které celou záhadu vysvětluje:

 

 

Najčastěji se objevují názory, že fotografie mimozemské lodi je jen hra světla a stínu, jde tedy jen o přirozený přírodní terénní útvar, který nejlépe prezentuje tato fotografie:

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Autorem všech videí je ve skutečnosti francouzský umělec Thierry Speth, o kterém sice na internetu moc informací nenajdete, ale video tvrdí, že se narodil v roce 1962 a je francouzským sochařem, fotografem, video-artistou a malířem. Celý tento příběh údajně (nenašel jsem odkaz na původní článek) zavěsil 9. července 2007 na web need2know.eu a vzbudil velký rozruch. Na jeho stránku se přesměrujete kliknutím sem a když si pozorně prohlédnete jeho tři sochařské výrobky, tak "Monu Lisu" připomíná maximálně ta třetí soška, ale tady je základním problémem to, že socha se jí sice celkem podobá, jenže nemá otevřená ústa. Na videu už ústa otevřená jsou. Je to tady mistr v otevírání úst sochám? Anebo má takýchto podobných soch víc? Jinak nic super uměleckého...

 

Co se týká měsíčního města, podle kritiků jde jen o šikovnou práci s počítačem, kdy do původních snímků NASA bylo vloženo město z nějaké hry nebo něčeho podobného.

 

Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané
Rozebírání záhad: Tajná mise Apollo 20 a mimozemšťané

 

Samozřejmě, nemůžeme vyloučit možnost, že NASA toto město ze snímku počítačově odstranila. Ale nezacházejme do konspirací. Kdyby někdo poznal budovu na červeně zbarveném obrázku, může dát nějaké informace o ní do komentářů.

 

Přikládám ještě vzpomínaná kontroverzní videa vložená do jednoho celku.

 

Na závěr je třeba zmínit, že článek je pouze informační a jeho cílem není tuto záhdau potvrdit, ani vyvrátit. Snažím se přiložit co nejvíce faktů, které nahrávají odpůrcům, ale i příznivcům této teorie. Ale úsudek si musí udělat každý sám - čemu chce věřit a čemu ne. Každý, kdo o misi Apollo 20 ví něco, co by mohlo teorii vyvracet, nebo potvrzovat, má možnost komentáře. Chce nám NASA něco zatajit? Jde jen o velmi dobře promyšlenou fikci, nebo se jedná o událost, která se skutečně stala? Je mimozemská loď pouze divně tvarovaný měsíční terén, nebo jde o reálný stroj? Chce někdo skeptickými záběry všechno zahrabat pod koberec a zesměšnit?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.