Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 25. 11. 2020 svátek má Kateřina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
46
johnnybravo
20. duben 2015, 19:02
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Neipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New York

Myanmar v roce 2005 změnil své hlavní město, které bylo přestěhováno do Neipyijto. Dnes je z něj prázdné město duchů v srdci džungle, které nikdy neuspělo.

johnnybravo
20. duben 2015, 19:02
Neipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New York
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
46
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Pokud se řekne Myanmar, o této zemi toho běžný Čech mnoho neví. Rozsáhlá republika rozprostírající se na více než 670 tisíc kilometrech čtverečních se nachází v jihovýchodní části Asie a sousedí například s některými federálními státy, jako je Indie, Čína, Thajsko či Bangladéš. Myanmar bylo ještě několik let po skončení druhé světové války zámořskou kolonií Spojeného království, ale toto spojení skončilo v roce 1948, kdy se Myanmar osamostatnilo a země vyhlásila nezávislost. Pokud se divíš, že tuto asijskou zemi znáš spíše pod názvem Barma, v tom případě se nemýlíš, protože Myanmar se tak opravdu jmenovalo do roku 1989, kdy se zemi místní vojenská vláda rozhodla přejmenovat na dnešní Myanmar s odůvodněním, že anglický název, který zní Burma, lidem zbytečně připomíná stále nezapomenuté koloniální období.

 

V tomto článku se ale nebudeme věnovat rozporuplným změnám názvů, ale především neobvyklému hlavnímu městu, které Myanmar změnilo pouze nedávno v roce 2005. Do té doby bylo oficiálním hlavním městem a centrem kultury město Rangún s počtem obyvatel téměř 5 milionů, ale kromě změny názvu před několika lety se tamní vláda dohodla i na přestěhování hlavního města z Rangúnu do uměle vytvořeného Neipyijto. Stalo se tak na podzim v roce 2005, respektive v březnu 2006, a svět zůstal tímto krokem patřičně zaskočen zejména proto, že se v případě Neipyijto jedná o uměle vybudované město postavené na místě, kde se dříve nacházela džungle a vesnice původních obyvatel oblasti. I když nebyla situace v dosavadním hlavním městě Rangún nerůžovější, obyvatelé Myanmaru nepochopili, proč se vláda zavázala k přestěhování svého hlavního města do oblasti ve vzdálenosti více než 350 kilometrů. Situace je dokonce o to neobvyklejší, že většina obyvatel kdekoliv na světě by ti na otázku týkající se barmského hlavního města nedokázala odpovědět, což se bohužel potvrdilo i v případě mnoha místních obyvatel.

 

Neipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New York

 

Přestěhování hlavního města bylo zahaleno rouškou tajemství a vláda (vojenská diktatura v roce 2012 naoko skončila, ale stejní lidé tahají za nitky i v této chvíli) prakticky dodnes zcela jasně nevysvětlila, co ji k tomuto kroku vedlo. Oficiálnímu stahování předcházely roky důsledných stavebních prací, na kterých se podílely desítky tisíc stavbařů, zedníků a dalších řemeslníků nejen z Myanmaru, ale povídá se dokonce, že tamní vláda se dohodla se Severní Koreu, která jí poskytla vyškolený personál výměnou za potravinovou a blíže nespecifikovanou pomoc. Neobvyklé na celé věci je to, že i přes honosnosti města Neipyijto a miliardám eur, které do něj byly napumpované, cestovní kanceláře z Myanmaru odmítají organizovat výlety pro zahraniční návštěvníky toužící na vlastní oči zažít atmosféru megalomanského projektu. Do hlavního města měli dlouhou dobu vstup zakázán dokonce i ti nejvýznamnější novináři a fotografové, ale před několika měsíci se do něj podařilo proklouznout pár žurnalistům s připravenými fotoaparáty, díky kterým si můžeme prohlédnout fascinující fotografie města asi 6krát rozlohově většího než americký New York. Město se sice může pyšnit šestiproudými hlavními tahy, luxusními vilami a domy, ale skutečnost je taková, že ulice Neipyijto zejí prázdnotou.

 

Oficiální informace mluví o tom, že ve městě by mělo mít trvalý pobyt více než 1 milion obyvatel, ale následující záběry nasvědčují, že se zřejmě někde při sčítání obyvatelstva stala chyba. I když bylo už od začátku jasné, že Neipyijto bude sloužit hlavně jako vládní centrála, nikdo nečekal, že ohromný potenciál města zůstane nevyužitý do takové míry. Není ničím zvláštním, pokud člověk na neuvěřitelných šestiproudovkách spatří klidně si kráčejících lidí s taškami středem cesty, protože frekvence dopravy se pohybuje v oblasti pár aut za hodinu. I když se místní vláda již od počátku snažila do města přivézt alespoň nějaký počet lidí, většina plánů ztroskotala, protože nikdo z předchozího hlavního města Rangún se nehrne za tím, aby bydlel v oblasti v srdci džungle, kde lidská noha aktivně nevkročila již více než 2000 let.

 

Neipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New York

 

Zajímavým kontrastem mezi nedostatkem obyvatel a nabízenými službami jsou například i pootvírané kavárny a restaurace hlásající, že svým zákazníkům poskytují Wi-Fi připojení zdarma, i když skutečnost je taková, že valná většina barmských obyvatel nevlastní mobil, natož počítač. Mezi místními se povídá, že důvodem pro stavbu širokých silnic nebylo pouze zvládnutí dopravní situace, ale masivní asfaltové cesty by v případě nouze mohly sloužit i jako provizorní letištní dráha, kdyby se situace v zemi zhoršila natolik, že by členové vlády museli houfně utíkat do opevněných rezidencí uprostřed džungle. Smutný osud proto postihl například i obyvatel v okrajových částí zapomenuté džungle, kteří tam žili několik generací a když jim stavební stroje zničily jejich příbytky, byli nuceni přestěhovat se do moderních bytových komplexů. Výhrůžky vězením byly adresovány například i státním úředníkům, kteří se i přes rozkaz odmítali přestěhovat do nově vybudovaného hlavního města, a proto se i oni museli nakonec podvolit, aby ochránili nejen sebe, ale i své rodiny.

 

I tento případ obrovského města duchů pouze smutně poukazuje na fakt, že lidé dokáží i v dnešní době udělat nepromyšlené rozhodnutí, z nichž těží pouze oni, ale jejich obyvatelé na podobné tahy spíše doplácejí. Pokud si na podobný výlet do Myanmaru troufáš, pak se musíš obrnit trpělivostí při vyřizování všech potřebných dokladů na vycestování do této asijské země, kde mnohé zahraniční agentury doporučují raději necestovat kvůli možnému nebezpečí hrozícímu každému návštěvníkovi, který se místním autoritám jeví o něco víc zvědavý, než se jim zdá zdravé.

 

Neipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New YorkNeipyijto: Myanmarské město duchů s rozlohou větší než New York

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
277
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.