Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 24. 9. 2021 svátek má Jaromír, Jaromíra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s…
Známá youtuberka jela kempovat se snoubencem, on se ale domů vrátil bez ní. Mlčel, zatímco její mrtvé tělo našli v národním parku Známá youtuberka jela kempovat se snoubencem, on se ale domů…
Mafie z dolního Zemplína: tělo roztrhané výbušninou s hřebíky či vražda 10letého chlapce Mafie z dolního Zemplína: tělo roztrhané výbušninou s hřebíky či…
Zdraví baterie a Android zařízení. Jak zkontrolovat stav akumulátoru? Zdraví baterie a Android zařízení. Jak zkontrolovat stav…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Zajímavosti

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

Země trojlístku není jen o pivu, ale také o množství jiných zajímavých faktů, které na tebe čekají.

johnnybravo
22. duben 2015, 9:27 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku
Zajímavosti
21
johnnybravo
22. duben 2015, 9:27

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

Země trojlístku není jen o pivu, ale také o množství jiných zajímavých faktů, které na tebe čekají.

johnnybravo
22. duben 2015, 9:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

Země typická zejména pro svou zelenou barvu, trojlístky či dobré pivo se ve skutečnosti může pochlubit i mnoha dalšími zajímavostmi, které si stojí za to přečíst a případně jimi ohromit paní učitelku na geografii při probírání jednotlivých států v Evropě. Irsko totiž není jen cílovou destinací pro tisíce Poláků cestujících za lepším a vysněným životem, ale i krajinou s bohatou historií, neobvyklými zvyky a hlavně svébytnými lidmi.

 

Nejstarší bar v Evropě (i na světě) se nachází v Irsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

dublinparabrasileiros

 

O tom, že si Irové rádi a často připíjí na zdraví nemusíme snad vůbec pochybovat, ale věděl jsi o tom, že irská tradice útulných barů a hospůdek sahá až do období v 9. století našeho letopočtu? Určitě si alespoň matně umíš představit typické irské uličky se zašitými hospodami, kde si štamgasti každý den přijdou dát jedno pivo či něco tvrdšího, ale hospoda s názvem Sean's Bar nacházející se ve městě Athlone může kromě kvalitního piva pochlubit také jedním celoevropským a možná brzy už i celosvětovým rekordem. Historie tohoto baru podle několika archeologických nálezů sahá až do konce 9. a počátku 10. století našeho letopočtu. Za všechno mohly rekonstrukce v 70. letech minulého století, během nichž se dělníkům podařilo zjistit, že původní stěny v baru jsou z materiálů datujících se několik století do historie. Kromě podniku Sean's Bar se ve Velké Británii nachází i několik dalších hospod, které se odvážily tvrdit, že právě jejich bar je nejstarší v Evropě, avšak i ten nejvážnější konkurent musel přiznat porážku po tom, co se v otevřeném řečnickém souboji setkali majitelé obou soutěžních barů jen kvůli tomu, aby majitel konkurenčního baru přiznal, že i archeologické nálezy potvrzují to, že Sean's Bar je starší o více než 200 let.

 

Za darování krve půllitr piva

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

lesserknownfacts

 

Motivace lidí jít darovat krev je různá. Někteří to dělají výhradně pro svůj dobrý pocit, a hlavně proto, aby pomohli někomu jinému a další lidé se zase rozhodnou jít darovat krev jen kvůli tomu, aby si mohli ve škole či práci udělat volno a případně dostat menší dárek za svou krátkodobou oběť pro dobrou věc. Až do roku 2009 existovala v Irsku dohoda mezi společností Diageo stojící za oblíbenou značkou piva Guinness a organizací IBTS spravující dárcovství krve po celém Irsku spočívající v tom, že každý dárce si mohl za svou kapku krve vyprosit ne omluvenku, ale téměř půl litru tradičního irského moku - piva Guinness. Jelikož pivo bylo v Irsku, ale i v jiných zemích, dlouhá léta propagované jako všelék, Irové byli za pivo zdarma velmi rádi, až do listopadu 2009, kdy dohoda skončila. Společnost Diageo totiž řekla, že pivovar Guinness už svou politiku nestaví na pivu jako léčivem nápoji, proto by se prý už za darovanou krev nehodilo. Škoda.

 

Pátrání po zločinci s polskými kořeny

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

dlewis

 

Pokud se řekne Irsko, mnozí z nás si zřejmě vybaví početnou komunitu našich severních sousedů, kteří tam i dnes ve velkém proudí s vidinou lepšího života. Zajímavě však může vyznít fakt, že Poláci už irským policistům způsobili řadu problémů a vrásek na čele, zejména co se týče nebezpečného chování na silnicích a neustálého měnění si identity. Divíš se o čem je řeč? Irsko bylo před pár lety svědkem národního skandálu, když vyšlo najevo, že příslušníkům policejního sboru se podařilo vytvořit více než 50 identit v databázi s hledanými osobami, avšak fígl spočívá v tom, že každá identita měla stejné jméno i příjmení - Prawo Jazdy. Policisté byli zoufalí, protože pokuty se neustále nabalovaly, pan Prawo Jazdy si měnil adresy a oni ho stále nedokázali dopadnout. Vše se vysvětlilo, když jednomu bystrému policistovi došlo, že prawo jízdy ve skutečnosti v překladu znamená řidičský průkaz.

 

Nejoblíbenější turistická atrakce opět souvisí s pivem

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

deviantart

 

Není pochyb o tom, že i Irsko se může pochlubit desítkami zajímavých turistických atrakcí, které se každoročně stávají cílem milionů turistů, ale nejnavštěvovanější místo Irska vůbec tě možná překvapí, protože nejde o žádnou historickou památku, ale o něco mnohem více s touto zemí spojeného. Už jistý čas se každoročně největšímu objemu návštěvníků za kalendářní rok těší takzvaný Guinness Storehouse ve městě Dublin, který navštíví více než 1 milion turistů ročně. Storehouse je název pro turistickou atrakci vytvořenou pro všechny milovníky piva, ale i zvědavce z celého světa zajímajících se o historii, ale i současnost jednoho z nejprodávanějších piv vůbec. Pouze o několik desítek tisíc trumfnul pivovar dublinskou zoologickou zahradu, což nám jasně naznačuje, že do Irska se vůbec nejezdí za prací, ale za dobrým pivem a zvířaty.

 

Zkáza Titanicu započala v irském městě Cobh

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

ustatic.de

 

 

Katastrofa zaoceánského parníku s názvem Titanic, o níž dnes ví snad každý z nás, šokovala v roce 1912 celý svět, ale ne všichni vědí, že smutným posledním přístavem, odkud Titanic vyplul na svou první a zároveň poslední oceánskou plavbu byl právě ten v irském městě Cobh, které se v té době jmenovalo Queenstown. Podle oficiálních zachovaných dokumentů se před zahájením plavby Titanic zastavil ještě ve městě Cherbourg, aby na jeho palubu mohli nastoupit další pasažéři a nakonec se zastavil ve zmiňovaném Cobhamu, kde přistoupilo dalších 123 lidí, netušíc o tom, že si právě podepsali rozsudky smrti.

 

Svatý Valentýn odpočívá v kostele ve městě Dublin

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

fertxu

 

Sice jsme už více než dva měsíce po mezinárodním svátku lásky, který každoročně připadá na 14. únor, málokdo však ví, že ostatky patrona zamilovaných svatého Valentýna se ve skutečnosti nacházejí přímo ve městě Dublin, v kostele na ulici Aungier Street. V Dublinu se však nenacházely vždy, ale někdy v polovině 19. století je daroval jistému irskému knězi sám papež Řehoř XVI. poté, co se je archeologům podařilo odhalit na počátku 19. století v italském Římě. Valentýn to neměl jednoduché ani po smrti, protože po přesunu do Irska zůstal více než jedno celé století zapomenut ve skladu jednoho z dublinských kostelů, aby si ho před více než 40 lety všimli pozorní pracovníci a rozhodli se ho s úctou umístit pod jeho velkou sochu v zmiňovaném kostele.

 

Zrzouni a zrzky vůbec nejsou tak početní

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

greenforest

 

Pokud se ti v mysli po vyslovení slova Irsko před očima objeví zelená barva a zástupy zrzavých obyvatel, musíme tě v této chvíli vyvést z omylu. I když se na první pohled může zdát, že lidé se zrzavou barvou vlasů v Irsku dominují, ve skutečnosti bychom je mohli považovat spíše za utlačovanou menšinu. Podle různých průzkumů se procentuální hodnoty zrzavých obyvatel Irska zastavují kdesi na hodnotě 9 procent, což znamená, že i tam by si na ulici potkal dříve hnědovlasou slečnu než zrzku, která je vysněnou ženou mnoha mladých, ale i starších chlapů.

 

 

Bílý dům navrhl a zkonstruoval Ir. Dvakrát.

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

whitehousemuseum

 

Američtí prezidenti si už několik století mohou užívat pohodlí rozlehlého Bílého domu, ale možná někteří z nich ani nevěděli, že prezidentský palác ve skutečnosti nenavrhl Američan, ale právě Ir. Talentovaný architekt se jménem James Hoban se narodil v irském městečku Kilkenny, ale když ho osud zavedl za oceán a dozvěděl se o soutěži organizované prezidentem Georgem Washingtonem a Thomasem Jeffersonem, neváhal a rozhodl se vypracovat návrh na to, jak by v budoucnu mohlo sídlo prezidentů vypadat. Soutěž skončila v roce 1792 a následující roky se nesly ve znamení důsledného navrhování posledních detailů a samotné výstavby budovy, kterou dnes svět zná pod názvem Bílý dům. Aby toho nebylo málo, výherce architektonické soutěže se nejenže podepsal pod prvotní a také zrealizovaný projekt, ale byl o několik let pozván i k tomu, aby dohlížel na jeho rekonstrukci v roce 1812, kdy Bílý dům téměř úplně vyhořel.

 

Jednoduchý systém jmen a příjmení

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

osoutdoor

 

Mnozí Češi možná berou tradiční irské příjmení jako běžnou věc, které nepřipisují přílišný význam, vždyť komu už dnes záleží na příjmení, ale pravda je taková, že právě v Irsku funguje systém jmen a příjmení docela šikovně a inteligentně. Určitě ses už setkal s příjmením začínajícím například na „Mac“, například MacDonald nebo „O‘“, jako například v příjmení O’Neill. I když se to na první pohled může zdát nepravděpodobné, jakási „předpona“ Mac ve skutečnosti v gaelštině, starém jazyce používaném na tomto území, znamená  „syn“ a předpona O zase „vnuk“. Abychom si to ukázali na praktickém příkladu ze života, kdyby ses před pár stovkami let setkal s chlápkem s příjmením MacDonald, celkem klidně bys dokázal říci, že jeho otec se jmenoval jednoduše Donald.

 

Země bez hadů či lasicovitých zvířat

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Irsku

blogcdn

 

Někteří Irové si dodnes myslí, že za nepřítomnost hadů na svém území vděčí svému patronovi svatému Patrikovi, který je všechny posbíral a odnesl pryč z ostrova, avšak pravda leží někde jinde. Obyvatelé Irska za nepřítomnost hadů mohou vděčit hlavně geologickému vývinu území země, která se v dobách, kdy se začínaly vyvíjet první druhy hadů, ještě nacházela zcela ponořena v oceánu, díky čemuž tam pro plazy nebyl žádný přístup. To přetrvává až dodnes, protože Irsko je ze všech stran obklopeno vodní hladinou, která hadům znemožňuje přístup. Podobně jsou na tom dokonce i pro nás takoví běžné živočichové jako jsou lasice či krtek, kterých by si v Irsku určitě nenapočítal mnoho.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Známá youtuberka jela kempovat se snoubencem, on se ale domů vrátil bez ní. Mlčel, zatímco její mrtvé tělo našli v národním parku Známá youtuberka jela kempovat se snoubencem, on se ale domů vrátil…
Mafie z dolního Zemplína: tělo roztrhané výbušninou s hřebíky či vražda 10letého chlapce Mafie z dolního Zemplína: tělo roztrhané výbušninou s hřebíky či…
Zdraví baterie a Android zařízení. Jak zkontrolovat stav akumulátoru? Zdraví baterie a Android zařízení. Jak zkontrolovat stav akumulátoru?
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít