
Nebezpečně krásné fotografie sopky Calbuco z Chile, která vybuchla po 42 letech
Vulkán Calbuco se probral ze spánku trvajícího od roku 1972 a vycrhlil ze sebe obrovský oblak, který se v této chvíli vznáší nad Chile.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Výbuchy sopek znají Češi pouze ze zahraničního zpravodajství, protože na našem území se nacházejí pouze dávno vyhaslé vulkány, které již aktivitou vůbec neoplývají. Na světě se však stále můžeme setkat s aktivními sopkami přinášejícími vrásky na tváře obyvatel měst a vesnic, které leží v bezprostřední blízkosti vulkánu. Pravděpodobnost výbuchu ve většině sopek kolísá a odborníci se o většinu těch aktivních do detailů zajímají, aby dokázali před případnou erupcí varovat, což se ale v jihoamerickém Chile nepodařilo zcela na výbornou, když ve středu vybouchla sopka Calbuco po dlouhých 42 letech.
Znepokojení obyvatelé přilehlých oblastí se právem začali bát o svůj majetek a v podstatě i životy, neboť vulkán vybouchl hned dvakrát. Erupci kromě mohutného oblaku provázely padající rozžhavené kousky horniny všude kolem sopky, což způsobilo to, že se záchranné složky ihned vydaly evakuovat obyvatele z nejvíce postižené oblasti těsně u sopky. Prezidentka Michelle Bachelet okamžitě v zemi vyhlásila stav nouze a v pohotovosti jsou stále stovky záchranářů pomáhajících lidem s dočasným přestěhováním. Evakuováno muselo být více než 4 tisíce obyvatel z blízkých vesnic, pro které byly otevřeny školní tělocvičny, kde jim bude poskytnuta dočasná péče a střecha nad hlavou.

Vulkán Calbuco naposledy vybouchl v roce 1972 a stejně jako i nyní, kompetentní byli erupcí relativně překvapeni, protože do té doby nejevil žádné výrazné známky aktivity. Vrásky na čele odborníků přidává i fakt, že Calbuco patří mezi stratovulkán, které se vyznačují výškou přes 2000 metrů a charakteristickým kuželovým tvarem. I když má láva ze stratovulkánů vysokou viskozitu a ve většině případů zasychá ještě na svahu, sopečný oblak dokáže dosáhnout i výšky přes 12 tisíc metrů, což může způsobit komplikace pro pravidelné lety v oblasti. Místní se také obávají, že částice ze sopečného oblaku dopadající na zemský povrch znečistí vodní toky a připraví pro obyvatele těžké chvíle, protože by mohly způsobit respirační potíže. Calbuco je také považován za jeden ze tří potenciálně nejnebezpečnějších vulkánů v Chile, kterých se na území jihoamerické země nachází 90 v aktivním stavu.
Jedním z dalších fenoménů výbuchu v Chile, který mohli lidé pozorovat, byly výrazné blesky objevující se nad kráterem v sopečném oblaku. Tento neobvyklý přírodní jev se v angličtině nazývá „dirty thunderstorm", čili ve volném překladu „špinavá bouře" a dochází k němu tehdy, když do sebe narážejí krystalky ledu, horninových částic a prachu a vytvářejí elektrický náboj, z čehož následně vznikají majestátní blesky objevující se nad zuřícím vrchem vulkánu.










V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.