Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 15. 1. 2021 svátek má Alice

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
7
LukasBCitnar
1. květen 2015, 16:13

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Krok za krokem a Cody jako nesmrtelná zábava

Nostalgicky se vraťme do zlatých devadesátých, kdy televizním obrazovkám kraloval Krok za krokem.

LukasBCitnar
1. květen 2015, 16:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Krok za krokem a Cody jako nesmrtelná zábava
Zdroj: Warner Bros. Television Distribution

Dalším z velkých seriálových počinů je bez dlouhého zamyšlení zcela nepochybně Krok za krokem. Právě tenhle rodinný seriál je podle mého uvážení jedním z nejvýznamnějších televizních pořadů 90. let (hned po Přátelích samozřejmě). Takovou nemilou zajímavostí hned ze začátku je, že, kdo si pamatuje dobu vysílání nebo jeho zpětné opakování, tak si určitě vzpomene na nepříliš slavný konec téhle zábavné záležitosti. K tomu se však v průběhu rekapitulace toho nejzajímavějšího, co se během vysílání stalo, ještě dostaneme. Začneme takovou krátkou rekapitulací všech postav, kdyby se zde našel náhodou někdo, kdo si tu bláznivou partu nepamatuje. 

 

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Krok za krokem a Cody jako nesmrtelná zábava
Zdroj: Warner Bros. Television Distribution

 

Frank Lambert: Hlava celé rodiny, postava napohled rázného, ale i obyčejného podnikatele, který se snaží nějakým způsobem nezbláznit ze všech těch šíleností, co se kolem něj dějí. Postavu ztvárnil Patrick Duffy, v té době asi nejznámější herec z celého osazenstva. Představil v se v seriálu Dallas či Griffinových

 

Carol Lambert (dříve Foster): Manželka Franka, která se stala vdovou a následně si vzala právě Franka, což logicky pobouřilo její tři děti. Zde tak vznikl první dramaturgický problém, který seriál rozvíjel, v podobě roztržek, hádek a škodolibostí, mezi jednotlivými tábory otce a matky. S podobným problémem pracovali kupříkladu Horákovi (2006). Nicméně zpátky k postavě. Carol ztvárnila Suzzanne Somers, která se po skončení seriálu objevila už jen v nepříliš úspěšných filmech. Za zmínku stojí její role v Three's Company, za kterou byla v roce 1979 nominována na Zlatý Glob.  

 

Kdo tedy vlastně miluje Franka? Ukázkový případ, jak postava Codyho svým způsobem ovládá celý seriál. 

 

J.T. Lambert (John Thomas): Trochu průšvihář, lenoch, prostě profi povaleč. Rád sleduje televizi a v pozdních nočních hodinách se vydává na dobrodružné výlety k rodinné ledničce. Brandon Call je opět případ herce, který se stal hvězdou díky jednomu seriálu. Po skončení se objevil ještě ve dvou projektech. 3. září 1996 pro něj zůstane asi nezapomenutelným večer, kdy ho po natáčení jedné z epizod postřelil do obou paží neznámý střelec. Brandon se naštěstí rychle zotavil a pokračoval v natáčení. V současnosti provozuje myčku aut a benzínku ve městě Vista. 

 

Al Lamber (Alicia): Svérázná, tak trochu tvrdohlavá. Tuto mladou a neochvějnou dívku si zahrála Chrisitne Lakin, která se oproti svému seriálovému bratrovi věnuje herectví do dnes. Otázka je, jak úspěšně, poněvadž co se týká filmových a televizních rolích, tak se objevuje jen v silně podprůměrných produkcích. Naopak na divadle patří mezi uznávané a oceňované herečky. 

 

Jedna z výborných scén sestersko-bratské souhry

 

Brendan Lambert: Dlouhou dobu nejmladší člen rodiny, postava, která se moc neprojevovala. Když už, tak byl tvůrci používán jako "pointa celé scény", svým kouzelných dětským pohledem dokázal bezkonkurenčně odzbrojit celou rodinu. Tohohle klučinu si zahrál Josh Byrne, který se v posledních 30 epizodách vůbec neukázal (jeho nepřítomnost nebyla nijak vysvětlena). 

 

Dana Foster: Feministicky a dosti emancipovaně se projevující postava. Dana dlouhou dobu "válčila" s J.T., později však začne chodit s jeho nejlepším kamarádem, Ritchiem. Danu představovala Staci Keanan, která se předtím představila v seriálu My Two Dads. V roce 2010 se objevila ve špatném pokusu o komedii Zase ona! 

 

Asi nejznámější scéna Dany a Ritchieho

 

Karen Foster: Typicky povrchní člověk s nemalými plány a sny, chce se stát modelkou. Ovšem přesto, že se snaží budovat nedosažitelnou auru dokonalosti. Mnohokrát je přistižena při tom, jaká skutečně je a to, že jde o dobrou a roztomilou dívku. Angela Watson se také neprosadila dále, nicméně v roce 2000 založila společnost, která podporuje mladé herce. Přivedl jí k tomu totiž fakt, že její rodiče utratili všechno, co si vydělala z Kroku za krokem. 

 

Mark Foster: V dnešní terminologii bychom ho označili jako typického nerda. Na všechno šel logicky a pomocí různých výpočtů. Jeho šílené brýle si musí pamatovat snad každý. Christopher Castile se později objevil ještě v rodinné komedii Beethoven a Beethoven 2.

 

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Krok za krokem a Cody jako nesmrtelná zábava
Zdroj: Warner Bros. Television Distribution

 

Poslední postavou, díky které si mnozí pamatují tenhle seriál, je Cody. Synovec Franka. Člověk trochu jednoduší, ovšem s nezaměnitelným pohledem na svět, život a všechno okolo. Občas provede nějakou šílenost, ale zároveň může i dobře poradit. Podle mého asi nejde úplně detailně a precizně představit tento charakter, který tvůrci vytvořili, protože nejen, že byl celkem nesourodý a jeho znaky se skládaly jen z několika rutinně opakujících se postupů, ale že jeho fungování bylo gradováno do naprosto abstraktní tuposti a právě díky tomu se asi stal ikonou tohohle seriálu. Proto si myslím, že nejlepší, jak na něj zavzpomínat, bude následující úsek těch největších šíleností, které v seriálu prováděl. 

 

Sashu Mitchella přivedl do seriálu Patrick Duffy, a proto se postava Codyho objevuje až ve čtvrtém díle první série. Tahle postava sklízí v seriálu úspěch až do roku 1996, kdy je Sasha vyhozen z důvodu obvinění, že se dopustil domácího násilí. Vrátí se v jedné epizodě v roce 1998. V seriálu je to vysvětleno tak, že Cody odjíždí, aby prozkoumal svět. 

 

Cody kouzelníkem

 

Cody filmařem

 

Cody barovým ochráncem

 

Od "Couďáka" se přesuňme k obecnějším zajímavostem, které zde ještě nezazněly. Však dřív, než představím nějaký krátký výběr, se ještě na chvíli zastavme u samotného seriálu a jeho podoby. Poněvadž Krok za krokem nepatří mezi ty "velikány", které měli možnost skončit z vlastní vůle. Poslední dva roky totiž probíhal velký propad ve sledovanosti, a tak byl seriál z důvodu opadnutí popularity ukončen, nebyla ani tak natočená žádná "rozlučková" scéna. V poslední odvysílaní epizodě jenom Frank a Carol přemýšlí o tom, že se s celou rodinou odstěhují, ale nic takového se nestane a všichni zůstávají ve svém domě. Seriál měl premiéru 20. září (september) 1991 a ukončen byl 26. června (jún) 1998. Hovoří se o tom, že ke konci přispěl i přechod z ABC na stanici CBS. Seriál čítá celkem 160 epizod, které se rozdělují do 7. řad. S tím, že průměrná délka dílu je 23 minut.  

 

V první sérii se během úvodních titulků neobjevuje ještě Christopher Castile, který později představuje Marka, jde úplně o jiného chlapce. 

 

Herci na sebe často odkazují. Kupříkladu J.T. se v jednom díle dívá na Pobřežní hlídku a říká Frankovi, že jestli se dívá na Pobřežní hlídku, tak neví nic o manželství. Přitom právě Brandon Call hrál v první sezoně Pobřežní hlídky Hobieho Buchanana.

 

V další z epizod luští Frank křížovku a nemůže si vzpomenout na název texaského města, jde samozřejmě o Dallas a narážku na roli Bobbyho Ewinga, kterou P. Duffy ztvárnil. 

 

Zábavný park, který hraje hlavní roli v úvodní sekvenci, se jmenuje Six Flags a nachází se poblíž Los Angeles. 

 

Občas i tak striktní charakter jako Dana se prostě musí uvolnit.

 

Již jsem zmiňoval epizodu, kdy do Codyho zasáhne blesk celkem třikrát. Přitom pravděpodobnost zásahu člověka bleskem je 1:3 000 000.

 

 Sasha Mitchell je opravdu kickboxer a má černý pás z karate.

 

"Moře" v titulcích je jen naklíčované, ve skutečnosti se vedle horské dráhy nachází "pouhé" parkoviště.

 

V letech 93-99 získalo mladé herecké osazenstvo 14 nominaci na Young Artist Awards a jednu jedinou výhru.

 

P. Duffy se režijně podílel na celekem 39 dílech.

 

Název seriálu má dvě interpretace. První je, že "krok po kroku" se sbližují děti obou rodičů a vyrůstají "day by day". Druhá je, že polovina si je nevlastní, což se do angličtiny překládá jako "step".

 

Novorozeně Lilly je jediné společné díte Franka a Carol.

 

Nakonec si připomeňme tohle boží intro.

 

 

Krok za krokem je jedním z nejúspěšnějších seriálů vůbec, což vzhledem k jeho nepříliš příznivému ukončení může být jenom dobře. Jde o klasický televizní sitcom, který sleduje v něčem dost bláznivý život obyčejné americké rodiny. Je třeba uznat, že právě USA je v tvorbě tohoto žánru naprostými profíky, takže díky tomu mohou vznikat takovéto super seriály. Kvalitu potvrzuje už jenom ona "nesmrtelnost" díla. Vtipy, skeče a herectví nás baví i po několika letech. Ještě jednou díky tvůrcům, že jsem mohl vyrůstat s touhle partou.

 

Jaká je Vaše nejoblíbenější postava či scéna?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
1
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.