Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 5. 12. 2020 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Filmy a Seriály - Recenze
2
Adam Smeták
23. květen 2015, 17:12
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Poslední Lidská stonožka je plná zvrácených scén, které ti obrátí žaludek vzhůru nohama (Recenze)

Poslední díl Lidské stonožky si odbyl svou premiéru. Dodržel Tom Six slovo a dočkali jsme se nejnechutnějšího filmu všech dob?

Adam Smeták
23. květen 2015, 17:12
Poslední Lidská stonožka je plná zvrácených scén, které ti obrátí žaludek vzhůru nohama (Recenze)
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Filmový fanoušek je rok od roku hladovější po senzacích. Na začátku minulého století lidé zírali s vykulenýma očima na černobílé plátno, na kterém běžel desetiminutový film, na němž jen tak bezdůvodně projížděl vlak.

 

O několik desítek let později tu máme tisíce kin po celém světě a milióny diváků, kteří zívají u snímku, ve kterém je věrně zobrazena apokalypsa. Co na tom. To už tady bylo a lze to ohodnotit jen zíváním a odhazováním popcornu. I hororový žánr je na tom podobně. Existuje jen pramálo, čím by se po mainstreamové sérii Saw a desítkách méně známých filmů, ve kterých teče krev po litrech, dalo šokovat.

 

A právě v tento moment přišel na scénu holandský režisér Tom Six s nápadem, který svou úchylností předčil, troufám si říct, všechno předtím. V roce 2009 vypustil do světa první díl Lidské stonožky. Snímek se točil kolem šíleného chirurga, který unesl trojici mladých lidí a následně z nich, přišitím jejich úst k zadku, vytvořil společný zažívací systém.

 

Řemeslně dílo řadím spíše do podprůměru, ale co se týče nápadu, nic tak originálního a zároveň společensky nepřijatelného jsem dlouho neviděl. Tom Six pochopil, že natočil materiál, kterým dokázal šokovat velkou část světa. Neváhal tedy a v roce 2011 natočil druhý díl, který byl nejen několikanásobně odpornější, ale i lépe natočený a více konzistentní. Na dokončení trilogie si nechal více času a konečně zde, 22. května máme třetí (a snad už) poslední díl.

 

Poslední Lidská stonožka je plná zvrácených scén, které ti obrátí žaludek vzhůru nohama (Recenze)
Zdroj: Six Entertainement Company

 

V prvním díle stvořil šílený německý doktor lidskou stonožku ze tří obětí. V druhém díle si režisér Tom Six dovolil humorný kousek. Hlavní „hrdina“ v podobě slizkého tlouštíka se stal posedlý filmem Lidská stonožka a pokusil se ho úspěšně napodobit. Jeho „podomácku“ vyrobená stonožka čítala kolem dvou desítek lidí.

 

Třetí díl měl být, dle chvástavých výroků Sixe, několikanásobně odpornější a druhý díl měl proti němu vypadat jako Disneyovka. No, hned na začátek prozradím, že nic takového se nekoná, ani v nejmenším. Přesto se míra úchylnosti v maličkostech vystupňovala a celá podoba stonožky čítá 500 vězňů, ale o tom později. 

 

Příběh začíná v jedné velké věznici v USA. Zdejšího ředitele Billyho Bosse hraje Dieter Laser, který si v prvním díle střihnul roli úchylného chirurga. Jeho poskoka ztvárnil Laurence R. Harvey, úchylný napodobitel z druhého dílu. Oba herci sice představovali antihrdiny předchozích snímku, ve třetím díle však hrají zcela jiné osobnosti.

 

Dalším, kdo se ve snímku ukáže, je i samotný režisér Tom Six, který si střihne roli sama sebe. V roli guvernéra státu, ve kterém se věznice nachází, se pak objevil Eric Roberts. Důležitou roli pak má i Billyho osobní sekretářka Bree Olson, která vykoupila otce z tamější věznice. Na oplátku prokazuje řediteli věznice určité „službičky“.

 

Poslední Lidská stonožka je plná zvrácených scén, které ti obrátí žaludek vzhůru nohama (Recenze)
Zdroj: Six Entertainment Company

 

Pokud má film vůbec nějaký příběh, točí se kolem neschopnosti ředitele věznice Billyho Bosse. Ten si i přes svoje příznačné příjmení nedokáže vzbudit sebemenší respekt. Jeho věznice má nejhorší statistiky ze všech, od výdajů za léčbu, až do počtu vzpour. Aby statistiky zmírnil a přidal svému egu, které prahne po dominanci a ubližování druhým, používá až středověké tresty. Které nám v úvodní půlhodince Tom Six nezapomene detailně zobrazit, což je jedna z těch nejúchylnějších částí filmu.

 

Mám toho nakoukáno spoustu, ale některé použité tresty jsem ještě nikdy neviděl a nejsem si ani jist, jestli měl před Sixem někdo odvahu něco takového natočit. Krvavé tresty však šéfovi věznice respekt nepřinesou a navíc mu od guvernéra státu hrozí vyhazov. Na poslední chvíli se pak rozhodne realizovat plán svého obtloustlého poskoka, o kterém mu přijede poreferovat i režisér Tom Six. Jak to dopadne, je vám už známo z obrázků a traileru.

 

Abych se přiznal, čekal jsem daleko více a možná právě to ovlivnilo můj konečný pohled na film. Jako fanoušek série (ano, veřejně přiznávám) jsem zklamán. Film jako celek působí neuspořádaným dojmem a konec konců je to vlastně i v některých částech nuda.

 

Přiznávám, že jsem se víceméně bavil, ale hluchých míst bylo až příliš mnoho a uřvaný ředitel věznice mě po čase také přestal bavit. Tom Six se chlubil, že trilogie Lidská stonožka bude za pár let takovým kultem, jako pro nás Texaský masakr motorovou pilou. Po delším rozmýšlení mu mohu dát za pravdu, avšak s jedním velkým ale.

 

Poslední díl sice propojil humor s notnou dávkou surovosti a úchylnosti, avšak k dokonalosti mu chybí větší spád děje. Film jako je Lidská stonožka může nalákat diváka pouze na nechutné záběry, ale těch nebylo tolik, kolik by bylo bývalo třeba. Aby vyrovnal tento nedostatek, musel by oplývat dostatečně kvalitním dějem, což se v tomto případě příliš nevydařilo. 

 

Poslední Lidská stonožka je plná zvrácených scén, které ti obrátí žaludek vzhůru nohama (Recenze)
Zdroj: Six Entertainment Company

 

Abych jen nekritizoval, musím vyzdvihnout i pozitiva, která sebou závěrečný díl nese. Z pohledu obyčejného „popcornového“ diváka jde o podívanou, po které kyblík s popcornem využije opakovaně i po skončení filmu. Jako divák chtivý senzací, musím být také víceméně spokojený, protože některé scény uvidíte jen a pouze v tomto filmu.

 

Znásilnění ženy v kómatu, water boling-water boarding, lidská housenka atd. jsou sekvence, které jen tak nezapomenu. Co se týče zvrhlostí, režisér vytáhl skutečná esa z rukávu. Bohužel je však nepředložil v adekvátním kabátku, stejně tak, jako nedodržel slib, že poslední díl bude nejnechutnější ze všech.

 

Pokud chcete vidět film, z kterého se vám bude zvedat žaludek, podívejte se na druhý díl. Trojku doporučím spíše lidem prahnoucím po zvrácené originalitě. Za toto velké plus filmu a povedené herecké výkony udělím, na tento žánr slušných 6/10.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.