Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 3. 12. 2020 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
2
johnnybravo
19. červen 2015, 14:54
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Charles Floyd: Bankovní lupič, který ničil záznamy o půjčkách a byl oslavován lidmi jako Robin Hood

Někdejší americký veřejný nepřítel číslo 1. Jeho přezdívka zněla Pretty Boy Floyd a jeho pohřeb byl největší, jaký se v Oklahomě kdy konal.

johnnybravo
19. červen 2015, 14:54
Charles Floyd: Bankovní lupič, který ničil záznamy o půjčkách a byl oslavován lidmi jako Robin Hood
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Loupežníci a vykradači bank si ve Spojených státech amerických získávali v posledních několika staletích značnou pozornost, a tak nebylo nijak neobvyklým, když se na scénu na počátku 30. let minulého století dostal i chlapík jménem Charles Arthur Floyd. Charles se narodil 3. února 1904 v americkém státě Georgia a i když se během následujících let jeho rodina několikrát přestěhovala, nic nenaznačovalo tomu, že by se z malého sympatického kluka měl zanedlouho stát obávaný vykradač bank v celém okolí.

 

Mnozí dnešní odborníci ho označují za jednu z mnoha obětí Velké hospodářské krize, která začala, stejně jako jeho trestné činy, na počátku 30. let 20. století. Ve skutečnosti však Pretty Boy Floyd, tak zněla jeho přezdívka, začínal s různými menšími krádežemi již v teenagerském věku, stejně jako většina vrstevníků. Po dovršení 18 let ho poprvé zatkla policie za bezvýznamnou krádež několika mincí z budovy pošty, ale činy se postupně nakupily a v roce 1925 byl za loupež odsouzen na 5 let ve vězení. Jelikož Charles neměl na výběr, poslušně se nechal odsoudit a do vězení nakonec i nastoupil, avšak z nápravného centra ho pustili po více než třech letech za dobré chování.

 

Charles Floyd: Bankovní lupič, který ničil záznamy o půjčkách a byl oslavován lidmi jako Robin Hood

 

Neumíš si zřejmě představit, jaký život musel v té době Charles zažívat ve vězení, ale pravděpodobně zážitky a dobrodružství odtud ho přinutili k tomu, aby se zapřísahal, že už nikdy v životě se do jiné věznice nechce podívat. Svými slovy se dlouho řídil, ale netrvalo dlouho a Charles opět sklouzl na špatné chodníčky, když se začal setkávat s pochybnými existencemi v okolí města Kansas City. Stal se členem jedné z místních partií a společnými silami začali muži přepadávat lokální banky, pro které se rázem stali postrachem. Zajímavostí je, že právě z přepadení jedné místní banky pochází Charlesova přezdívka Pretty Boy Floyd, kterou mu nechtěně přisoudil bankovní pracovník během výslechu. Při dotazu vyšetřovatele směřující na vzezření podezřelých, bankéř nevěděl odpovědět, ale rozpomněl si, že jeden z nich byl "a pretty boy with apple cheeks". Od té doby byl Charles na veřejnosti označovaný pouze za "hezkého chlapce" a netřeba dodávat, že přepadávat banky s takovou přezdívkou nemuselo být velmi příjemné, což přiznal i on sám, když řekl, že svou přezdívku nesnáší.

 

V dalším období jeho života ho čekalo množství opletaček se zákonem, z nichž se mu však vždy podařilo zázračně vyvléci nebo uniknout. Několikrát byl zadržen, zatčen, pokutován, ale také odsouzen, avšak jednou ho jen tak znenadání propustili, jindy byli vůči němu obvinění stažena a když se mužům zákona podařilo Charlese konečně dostat za mříže, on prostě z věznice utekl. Charles měl kromě nesčetných bankovních loupeží na svém kontě i několik údajných vražd, které se většinou spojovaly právě s přepadáním bank, kde ne vždy všechno šlo podle plánu a občas padly i výstřely.

 

Na veřejnosti měl Pretty Boy Floyd velmi specifické renomé. Jeden by si řekl, že násilník a loupežník by měl být mezi obyčejnými lidmi považován za odporné monstrum, které by za své činy mělo pykat navždy v base, ale opak byl pravdou. Za svou popularitu v místech, kde působil, mohl vděčit obyvatelům, kteří ho doslova zbožňovali. Ne, samozřejmě, že se ho báli, ale oceňovali práci pro komunitu, protože Charles během jednotlivých přepadeních nemyslel jen na sebe a svou peněženku, ale i na ostatní lidi tam na ulicích, proto někdy v bance vešel do místnosti s uskladněnými dokumenty o půjčkách a jednoduše je všechny zničil. Jelikož se tehdy podobné dokumenty nedaly uložit v počítačových databázích, mnohé banky byly nahrány a neměly žádné důkazy na to, že někdy danému člověku jakoukoli částku peněz půjčili. Za tyto filantropické činy ho dokonce obyvatelé státu Oklahoma začali nazývat Robinem Hoodem Cookson Hills (oblast ležící na východě Oklahomy).

 

Charles Floyd: Bankovní lupič, který ničil záznamy o půjčkách a byl oslavován lidmi jako Robin Hood

rarenewspapers

 

Média pak v roce 1993 Charlese zapletla i do ohromné přestřelky, která se rozpoutala v ulicích Kansas City 17. června 1933, když se několik ozbrojených mužů pokoušelo vysvobodit zadrženého lupiče Franka Nashe během policejního převozu, avšak Pretty Boy Floyd svou přítomnost v přestřelce okamžitě popřel. Místní jsou i dnes rozděleni na dva tábory, kdy jedna skupina tvrdí, že Charles se na události určitě zúčastnil a byl jedním z kompliců, ale ti druzí si zase stojí za svým názorem s tím, že tam nebyl Charles, ale jiný muž podobající se na něj. Velmi netradičně se Charles Floyd rozhodl seznámit o své nevině i policejní složky, když jim přímo na policejní stanici poštou 30. června poslal pohlednici, na níž stálo: "Milí páni, - Charles Floyd - Vám chci sdělit, že jsem se nepodílel na přestřelce v Kansas City. Charles Floyd"

 

Navzdory popularitě mezi lidmi a neobjasněné přítomnosti na masakru v Kansas City se policejní složky rozhodly Charlese Floyda označit za veřejného nepřítele číslo jedna a hlavním cílem důstojníků bylo jeho zadržení či dokonce zastřelení. Smrt si ho našla 22. října 1934, kdy zemřel v kukuřičném poli ve státě Ohio, avšak dodnes se o způsobu a odpovědnosti za jeho smrt vedou rozpory, stejně jako v mnoha dalších oblastech jeho života. Za jeho smrt si totiž chtěli připsat zásluhy nejen místní policisté, ale i agenti FBI. Všechny strany se shodly pouze na tom, že Charles Floyd nejdříve v baru získal od známého jídlo na přežití, pak se vydal ke silnici, kde se mu podařilo stopnout náhodného kolemjdoucího a společně se autem vydali pryč z oblasti. Řidič, netušíce o tom, že mu na sedadle spolujezdce sedí momentálně nejhledanější americký zločinec vůbec, pokračoval v jízdě, dokud Charles z auta najednou nevyskočil, protože zahlédl policejní tým. Tam se už jednotlivé výpovědi rozcházejí, ale konstatovat můžeme, že bezpečnostním složkám se ho nakonec podařilo zabít a pouze 30letý bankovní lupič měl za několik dní pohřeb, jaký by mu závidělo mnoho státníků. Zúčastnilo se ho přibližně 30 tisíc truchlících místních obyvatel a od té doby se ho ještě nikomu nikdy nepodařilo překonat.

 

Charles Floyd: Bankovní lupič, který ničil záznamy o půjčkách a byl oslavován lidmi jako Robin Hood

newsok

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: biography, http://www.history.com/this-day-in-history/pretty-boy-floyd-is-killed-by-the-fbi, newsok Tagy: usa, amerika, banka, pozička, úver, bankový lupič, kríza, 1930
Ohodnoť článek
31
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.