Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 21. 1. 2021 svátek má Běla

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Móda - Oblečení
12
Jakub P.
22. červen 2015, 21:13

Algoritmy v módě? Program zanalyzuje fotografii a poradí ti, jak se obléci lépe

Technologie zasahují stále více i do odvětví módy, což potvrzují i výzkumníci z University of Toronto. Ti přišli s algoritmem, pomáhajícím všem, kteří nejsou obdarováni smyslem pro vkus.

Jakub P.
22. červen 2015, 21:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Algoritmy v módě? Program zanalyzuje fotografii a poradí ti, jak se obléci lépe

Dá se pravému vkusu naučit nebo je to vlastnost, se kterou se jednoduše narodíš a jinou cestou ji získat nemůžeš, maximálně tak vylepšit? Zákeřná otázečka s různorodými odpověďmi. Já osobně se spíše přikláním k druhé alternativě, ale to teď není prvořadé. V případě, že nejsi se svým stylem spokojený a v množství oblečení dostupného v obchodech si s jistotou neumíš vybrat, co se ti líbí a vypadá dobře, možná ti brzy bude, díky technologiím, podána pomocná ruka. S jejich pokrokem totiž stále více zasahují i do módního odvětví, přičemž to potvrzuje i program Fashion144k Dataset, se kterým přišla skupina badatelů z University of Toronto. Jeho cílem je na základě analýzy fotografie uživateli poradit, jak se lépe obléci a jaké jednotlivé kousky zvolit.

 

144 169 outfitů získaných ze stránky chictopia, která je celosvětovým místem pro jejich zveřejňování, představovala elementární stavební kámen. Podrobným zkoumáním a děláním statistik, počítajíc i komentáře od ostatních přispívajících, byli tvůrci schopni vytvořit algoritmus, který posuzuje na základě několika podmínek, jak stylová je daná fotografie a člověk na , ale také schop podat doporučení, jak se do budoucna zlepšit. Při nahrání záběru aplikace vyhodnotí například typy jednotlivých kousků, barevnost či prostředí. Následně vypočítá celkový počet bodů, které by si na stupnici od 1 do 10 uživatel odnesl. Ve druhé části předestře rady, jak svůj výtvor vytáhnout na kladnější známku, většinou přímou změnou oblečení.

 

Algoritmy v módě? Program zanalyzuje fotografii a poradí ti, jak se obléci lépe

 

Přestože se ještě nejedná o veřejně dostupný program, za krátkou dobu zaujal celý internet, který cítí potenciál jeho využití. Kromě pomoci lidem, obdarovaným menším množstvím vkusu, by mohlo něco podobného najít úspěch při procesu tvorby módních návrhářů nebo v internetovém pojetí zvednout úroveň stylovosti fotografií na sociálních sítích. I přesto, že jde o chytrý a užitečný výtvor si zatím nemyslím, a asi ani nikdy nebudu, že překoná cítění, se kterým se někteří jedinci narodili, nebo pokud chceš, kterému se naučili. Jaký je tvůj názor, umíš si představit, že brzy budeš mít obdobnou aplikaci v telefonu?

 

Algoritmy v módě? Program zanalyzuje fotografii a poradí ti, jak se obléci lépe
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.