Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 22. 4. 2021 svátek má Evženie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

Vychutnej si další pokračování oblíbeného seriálu, tentokrát ze země toreadorů.

29. červen 2015, 15:32 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku
Zajímavosti
13
Tibor P.
29. červen 2015, 15:32

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

Vychutnej si další pokračování oblíbeného seriálu, tentokrát ze země toreadorů.

Tibor P.
29. červen 2015, 15:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

Země ležící na pobřeží Středozemního moře a jedna z nejoblíbenějších turistických destinací. Země bohaté historie, nádherných pláží, krásných žen, Realu Madrid a FC Barcelony. Za chvíli začínají prázdniny a my už pomalu plánujeme, kam se odebereme za odpočinkem a zážitky během léta. Pokud ještě nemáš vybráno, možná tě náš článek přesvědčí, aby sis sbalil to nejnutnější a vyrazil směrem na jihozápad do země, kde města nespí ani v noci a kde je vždy co podniknout. Španělsko

 

 

Národní hymna nemá slova

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

answers.com

 

Španělská národní hymna s názvem La Marcha Real (Královský pochod) je jednou ze čtyř, která není oficiálně otextovaná. Kromě země z Pyrenejského poloostrova nemají jeden ze základních státních symbolů otextován ani Bosna a Hercegovina, Kosovo a San Marino. Hymna patří mezi nejstarší v Evropě, je původní vojenskou písní z dob vlády krále Karla III. První zmínka o ní se datuje do roku 1761 v knize Manuela de Espinosy Libro de Ordenanza de los toques militares de la Infantería Española (Příkazová kniha vojenských signálů Španělské pěchoty). Píseň se zde jmenuje La Marcha Grenadera („Pochod gránátníků“), její autor je neznámý. V roce 1770 byla králem uznána za oficiální sváteční pochod, který se mohl používat při veřejných událostech a ceremoniích. Jelikož ji obyvatelé poslouchali vždy v souvislosti s královskou rodinou, začali ji považovat za svou národní hymnu a nazývali ji současným názvem Marcha Real. Během existence Druhé španělské republiky v letech 1931 až 1939 byla nahrazena písní El Himno de Riego. Ke konci občanské války se k ní země opět vrátila během vlády generála Franca pod původním názvem La Marcha Grenadera. Současná verze se používá nepřetržitě od roku 1978 po návratu ke konstituční monarchii a v říjnu 1997 jí byl královským dekretem oficiálně udělen status národní hymny. Neoficiálně byla slova pro hymnu použita během vlády krále Alfonsa XIII. v letech 1886-1931 a za diktatury Francisca Franca v období let 1939-75.

Ve známé turistické oblasti se nachází mrakodrap bez výtahů

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

gizmodo.com

 

Turistická oblast Benidorm je každoročně navštěvována velkým množstvím turistů. Jako symbol rozmachu měla na jejím území před dvěma lety vyrůst nová dominanta v podobě 47patrového mrakodrapu. Problém však nastal, když stavbaři zjistili, že se jaksi pozapomnělo na jeho důležitou součást - výtah. Ten pokrýval pouze 20 pater, což vzhledem k celkové výši stavby pochopitelně nebylo dostačující. Původní plány z roku 2006 počítaly s dvacetipatrovou dvojicí věžáků, ale vzhledem k realitnímu boomu se developer rozhodl své původní plány rozšířit. InTempo Benidorm, jak se dvojice věží propojená kuželem nazývá, je nejvyšší obytnou budovou v Evropské unii s výškou okolo 200 metrů. Při projektování vyšší stavby s 269 byty se však zapomnělo na potřebu vyšší kapacity výtahu a prostor pro strojovnu. Stavitelé na to údajně přišli až při výšce 110 metrů v lednu 2012. Problém s chybějícími výtahy nebyl jediným, který projekt během výstavby postihl. V roce 2009 zkrachovala stavební firma, o rok později zahynulo 13 pracovníků po pádu výtahu, stavbařům se opozdily výplaty a navíc, INTEMPO se, podobně jako mnoho dalších projektů v regionu, netěšilo takovému zájmu, jaký developer předpokládal. Výsledkem je několik výškových budov podobného typu v blízkém okolí, které zejí prázdnotou. Pokud již na nic, tak minimálně jako atrakce pro početné zastoupení turisty jsou tyto mrakodrapy jako stvořené.

 

Národní paralympijský basketbalový tým vyhrál zlato podvodem

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

bbc.co.uk

 

Když se v roce 2000 v australském Sydney radoval španělský paralympijský basketbalový tým ze zisku zlatých medailí, jen málokdo tušil, za jakých okolností se mu to podařilo. V týmu mentálně postižených sportovců byli ve skutečnosti hendikepovaní pouze dva hráči. V reprezentaci jste mohli najít nejen absolventy vysokých škol, ale třeba i několik let pracující inženýry. „Je smutné, že by mohl být náš úspěch v Sydney zastíněný neférovým přístupem několika sportovců. Proto se prostřednictvím vyšetřování chceme dobrat k nějakým závěrům," řekl tehdejší předseda národního paralympijského výboru José Maria Arroyo. Kromě toho, že sportovci museli vrátit své medaile, celé vyšetřování skončilo trapným fiaskem. Definitivní verdikt v této kauze padl až po třinácti letech a jako jediný vinen byl uznán bývalý prezident španělského svazu mentálně postižených sportovců Fernando Vicente, který musel zaplatit pokutu ve výši 5340 €. Největší škodu si i tak odnesli mentálně postižení reprezentanti, kteří dlouhých 12 let nemohli na paralympiádě startovat. 

 

Zákon neomezuje nahotu na veřejnosti

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

naktiv.net

 

Toto právo mají občané Španělska od roku 1978, kdy se obnovilo státní zřízení ve formě konstituční monarchie. Pokud bychom si prohlédli přesné definice v ústavě, zjistíme několik zajímavých věcí: Španělé nesmějí být diskriminováni za nahotu, neboť je to jejich občanské právo chodit svobodně po ulici tak, jak uznají za vhodné - klidně i nazí; Španělé mají právo na vytvoření si vlastního stylu oblékání, i bez šatů; Španělé mají právo umožnit chodit bez šatů i svým dětem. Zajímavé je, že podle vyjádření kompetentních orgánů se úředníci snaží toto neomezené právo regulovat, ale za 37 let se jim nepodařilo prosadit zákonnou změnu. Na (polo) nahotě postavili své reklamní kampaně i někteří výrobci oblečení. Například, španělský výrobce oblečení Desigual v lednu loňského roku dosáhl toho, aby uprostřed zimy postávalo před jeho butiky několik stovek lidí jen ve spodním prádle. Prvních sto polonahých zákazníků si mohlo domů odnést zdarma dva kusy oblečení, další věci si mohli koupit s 50% slevou, která platila i pro ostatní nakupující. 

 

Město, které je plné potomků japonských samurajů

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

webcoriadelrio.com

 

Coria del Rio je město nacházející se v provincii Sevilla. Vzniklo už na počátku 17. století, když početná delegace samurajů z Japonska v čele s Hasekuro Tsunenagem přišla na příkaz japonského císaře do Evropy. Byla to první diplomatická cesta Japonců do Španělska. Šest z nich se nakonec ve Španělsku i usadilo, aby tu osídlili toto město. Asi 700 z celkového počtu 25 000 obyvatel města používá příjmení Japón, jako znak víry, že jsou potomky japonských zakladatelů města. Tuto domněnku podporují i někteří historici, kteří věří, že jistá část obyvatel města může být živou pozůstalostí po jedné z prvních skupin asijských dobrodruhů zkoumajících Evropu. První písemná zmínka o městě se datuje do roku 1646. Jako poctu svému zakladateli nechali obyvatelé města v roce 1992 postavit sochu Hasekura Tsunenagovi, která dodnes stojí podél řeky protékající městem. Její stavbu zafinancovala japonská vláda. 

 

Velká Británie omylem vojensky napadla Španělsko

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

bbc.co.uk

 

Komická událost se odehrála v únoru 2002, kdy se 20 lodí britské královské flotily plných vojáků objevilo na pláži San Felipe, v blízkosti města La Linea v domnění, že se nacházejí na britském území. „Mariňáky" přivítali dva místní policisté a oběma stranám trvalo dobrých 5 minut, než pochopily, že si Britové spletli cíl své cesty. Armáda chtěla původně zakotvit na pobřeží Gibraltaru - území, o které dlouhodobě vedou spory Španělé právě s Velkou Británií. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tato komická událost bude mít dohru na diplomatické úrovni, nestalo se tak. 

 

Prostitutky musí nosit reflexní vesty

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

telegraph.co.uk

 

Vykonavatelky povolání starého jako lidstvo samo mají již několik let důvod se zlobit. Po tom, co od nich policisté z katalánského městečka Els Alamus začali vybírat 40€ pokuty za stání na cestě bez označení, byly i španělské rozdavačky donuceny svůj strohý pracovní oděv doplnit o reflexní vesty. Podle vyjádření policie byl tento krok opatřením, jak předcházet dopravním nehodám. Policie pokutovala ženy pro porušování zákona z roku 2004, podle něhož musí pěší na dálnicích a hlavních tazích používat křiklavé ochranné vesty. A to všichni, prostitutky nevyjímaje. Přestože místní policejní šéf na jejich protesty reagoval, že jejich přestupky jsou hodnoceny mírnější v porovnání s ostatními chodci, o tomto vyjádření se dá přinejmenším polemizovat. Obyvatelé městečka a přilehlého okolí si stěžovali, že prostitutky za sebou nechávaly velké množství použitých prezervativů. Otázkou je, do jaké míry jsou ženy pro své zákazníky v reflexních vestách atraktivní. 

 

Španělsko s Portugalskem spojuje společná lanová dráha

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

dailymail.co.uk

 

Pokud máte rádi adrenalin a nevadí vám kvůli němu vycestovat i do zahraničí, je pro vás tato atrakce jako stvořená. Lanová dráha spojující města Sanlucar de Guadiana ve španělské Andalusii a portugalský Alcoutim je první svého druhu na světě, jejíž úsek probíhá přes území dvou zemí. Z jedné země do druhé se můžete přemístit v průběhu jedné minuty, a to rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Díky tomu, že se země nacházejí v odlišných časových pásmech, příjezd do Portugalska vás posune o jednu hodinu zpět v čase. Autorem 720 metrů dlouhé lanové dráhy je Angličan David Jarman. Trasa vede přes 150 metrů širokou řeku Guadiana, která obě města odděluje a tvoří přirozenou hranici mezi oběma zeměmi. Za hodinu se tímto způsobem může do Portugalska přepravit 24 - 30 pasažérů, cena za jednu jízdu je přibližně 15 €. Pokud se po návštěvě Portugalska rozhodnete vrátit zpět do Španělska, odveze vás tam loď. Celkem zajímavý tip na letošní léto, co říkáte?

 

Alfonso XIII. byl nejmladším králem na světě

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

britannica.com

 

Alfonso XIII. se narodil 17. května 1886 v Madridu jako potomek zesnulého krále Alfonsa XII., který zemřel ještě před jeho narozením, 25. listopadu 1885 ve věku 28 let na tuberkulózu, a tak se po právní stránce ihned v den svého narození stal novým španělským králem, což z něj dělá nejmladšího krále, jaký kdy nastoupil na trůn ve své zemi. Do jeho plnoletosti měla všechny úřední záležitosti na starost jeho matka - regentka. Na rozdíl od svého otce, který se během své krátké, jen deset let trvající vlády stihl v očích Španělů zapsat jako král mírotvůrce, který stabilizoval politickou a ekonomickou situaci v zemi, nezískal očekávanou popularitu. Napomohla tomu napjatá situace mezi obyvateli během první světové války a neschopnost prosadit v zemi potřebné reformy. Situaci ještě více vyhrotil jeho krok svěřit na sedm let správu nad krajinou svému generálovi Primo di Riverovi. Nespokojenost obyvatelstva se naplno projevila v prvních svobodných volbách v roce 1931, které s přehledem vyhráli republikáni a o dva dny později oznámili vznik republiky. Král ještě v ten den odešel bez jakékoliv formální abdikace do exilu. Nejdříve do Francie, pak se usadil v Římě. I jeho osobní život byl doprovázen mnoha překážkami. Nejprve v den své svatby prožil se svou manželkou - vnučkou anglické královny Viktorie pokus o pumový atentát, během kterého zahynulo 28 lidí a dalších 40 bylo zraněno. Měl dohromady 6 dětí, ale jen čtyři se dožily dospělosti. Nejstarší Alfonso a nejmladší Gonzalo zemřeli na hemofilii, nemoc, která se z matčiny strany v anglické královské rodině šíří již několik století. Druhý syn Jaime zůstal po nevydařené operaci hluchoněmý. Alfonso XIII. se na přání diktátora Franca vzdal nároku na trůn ve prospěch svého v pořadí třetího (a zdravého) syna, současného krále Juana Carlose. 

 

Město před krachem vyhrálo v největší celosvětové loterii

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Španělsku

theguardian.com

 

Španělsko čelí několik let vážné ekonomické krizi. Mnoho obyvatel země se snažilo vyřešit své problémy s nedostatkem peněz sázením v loterií El Gordo, která je nejštědřejší loterií na světě. V roce 2011 utratili obyvatelé země za tikety 2,7 miliardy € (průměrně za losy dal jeden Španěl 57 €), přičemž celková částka, která se přerozdělovala mezi výherce, byla 2 miliardy €. Nejvyšší obnos, 700 milionů, si odneslo malé město na severu země Grañén, které se díky těmto penězům vyhnulo bankrotu. Městečko, společně s okolními vesnicemi, je domovem přibližně pro 2000 obyvatel, kteří si před losováním zakoupili akcie svého města, a tak se výhra mezi ně rovnoměrně přerozdělila - každý z nich si odnesl domů 400 000 €. 23 % obyvatel Grañénu je nezaměstnaných, vzhledem k poloze města, které se nachází v blízkosti pouště.  

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
2 Miroslava Němcová: Zeman by měl abdikovat
3 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
4 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
5 Nejstarší česká pornoherečka: Porno je procházka růžovou zahradou. Vždy jsem přidala plyn a něco dokázala, jsem spokojená
1 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
2 Arenberger: Od pondělí se otevřou školky pro více dětí ve všech krajích, kde je dobrá epidemická situace
3 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
4 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
5 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
3 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
4 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
5 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
1 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
2 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
3 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
4 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
5 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
více z témy zajímavosti
„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali
Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení
Přitahovaly ho výkaly, po měsíci se přiznal své přítelkyni. Proč může být koprofilie nebezpečná?Přitahovaly ho výkaly, po měsíci se přiznal své přítelkyni. Proč může být koprofilie nebezpečná?
více článků
Sponzorované články
Potřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarketPotřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarket
Noční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radostNoční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radost
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Švédsku10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Švédsku
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Kanadě
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Japonsku10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Japonsku
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Novém Zélandu
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.