Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 26. 2. 2021 svátek má Dorota

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
4
LukasBCitnar
13. srpen 2015, 13:42

Klasika Hollywoodu: Občan Kane, film, který navždy změnil světovou kinematografii

Nejslavnější film Orsona Wellese, který svoji originalitou a pojetím ovlivnil celé filmové vyprávění.

LukasBCitnar
13. srpen 2015, 13:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Klasika Hollywoodu: Občan Kane, film, který navždy změnil světovou kinematografii

Člověk s úžasným talentem a nesnesitelnou arogancí – tak nějak bych mohl popsat charakter režisérského velikána Orsona Wellese. Jestli jste tohle jméno v životě neslyšeli, tak nijak nezoufejte. V následujících řádcích si připomeneme, proč je právě tenhle chlapík jedním z nejoslavovanějších režisérů Hollywoodu. Ještě dneska si pamatuji, když jsme na střední dostali krátký výňatek z rozhlasové hry War of The Worlds. Autorem byl samozřejmě Welles a ve své době, kdy právě vysílal, pobláznil Američany natolik, že někteří ve strachu utíkali z domů, poněvadž měli reálnou obavu z mimozemské invaze, o které hra velmi přesvědčivě informovala. Nicméně zpátky k filmu. Snímek Občan Kane (1941) je podle mého asi nejcitovanějším, nejřešenějším a nejvíce vlivným filmem, který vznikl za celou éru Hollywoodu. Film, který výrazně změnil filmovou řeč, postupy vyprávění, kamerové snímání a celkový přístup k filmu. Občan Kane je povinností pro každého filmového vědce, historika či začínajícího tvůrce. 

 

V roce 1939 byl angažován produkční společností RKO a dostalo se mu na danou dobu nevídané tvůrčí volnosti. Mohl filmy točit autorsky, vybírat si herce a to nejhlavnější: měl možnost definitivního (finálního) střihu, což není pravidlem ani dnes a jde o opravdovou režisérskou výhodu. V několika jeho dalších filmech se konečný střih ukázal jako klíčový. Ve svých pouhých pětadvaceti letech natočil jeden z nejkontroverznějších snímků, jaké do té doby Amerika viděla. Děj popisuje příběh Charlese Fostera Kanea, miliardáře, ale osamoceného člověka. Díky postavě novináře sledujeme v retrospektivách, které byly v té době patřičným ozvláštněním, příběh budování impéria Charlese Fostera Kanea. Co bylo však nevídaným, byla jeho práce s ostrostí a hloubkou filmového pole. 

 

Vidíme úžasný smysl pro symetričnost záběru a hlavně ta zmíněná hloubka pole nám dodává pocit velikost prostoru, ve kterém máme v několika velikostech hned tři plány. Práce se světlem je naprosto evidentní a v mnohém předbíhá styl filmu noir, který přijde do Hollywoodu za několik let po uvedení Občana Kanea. 

Klasika Hollywoodu: Občan Kane, film, který navždy změnil světovou kinematografii

 

Další známý příklad. V popředí sledujeme sklenku a ampulku s jedem a v pozadí přicházející pánové. Záběry detailů byly natočeny zvlášť a následně spojeny se záběrem postav a dekorací. 

Klasika Hollywoodu: Občan Kane, film, který navždy změnil světovou kinematografii

 

Potvrzením o tom, proč má cenu vidět tohle dílo, je následující ukázka, kde vidíme nejen onu hloubku obrazu, ale i nebývale vynikající kamerovou jízdu, která je s ohledem na velikosti kamer a omezené prostorové řešení více než geniální.

 

Welles se nebál experimentovat i se zvukem, a tak si můžeme povšimnout, že zvuková stopa má vlastní dramaturgii a je navržena tak, že například objekt, který je dál od kamery, je slyšen méně než postava hovořící v detailu. Navíc se uvádí, že více jak polovina všech záběrů ve filmu byla vytvořena za pomocí triku, takže vidíme, že jde opravdu o komplexní dílo. 

 

Důkazem o jedinečnosti Občana Kanea svědčí i jeho nesmrtelnost. V roce 2005 zařadila Americká filmová instituce slovo Rosebud (Poupě), na kterém je vystavěna celá zápletka, na 17. místo mezi nejlepší filmové hlášky kinematografie. Britští filmoví režiséři a kritici ho dokonce označili za nejlepší film vůbec. V roce 1995 vydal Vatikán seznam nejvýznamnějších filmů, kde byl i na přání Jana Pavla II. Občan Kane zařazen na základě své velké umělecké hodnoty. Různými žebříčky, cenami a statistikami bychom se mohli zaobírat do nekonečna. Paradoxem ovšem je, že v době svého uvedení byl film naprostým propadákem, rok po uvedení byl v mínusu 150 000 dolarů, kritika ani diváci nebyli filmem nijak nadšeni. O dvacet let později RKO prodala práva na film do televize. Bylo tak možné sledovat, jak film ovlivnil tvůrce 40. let. O jeho jedinečnosti hovoří i slavní režiséři dnešní doby. Woody Allen ho zařadil mezi své nejoblíbenější a Steven Spielberg mu vzdal poctu na konci svého snímku Dobyvatelé ztracené archy, jehož poslední záběr se právě inspiroval u Občana Kanea. 

 

 

Jestli nepatříte mezi fanoušky starých černobílých klasik, pokuste si stejně udělat čas na tuhle vydařenou pecku, jejichž znalost by neměla chybět z žádného poctivého cinefila.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.