Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 15. 4. 2021 svátek má Anastázie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Itálii

I jihoevropská země skrývá pár zajímavostí, které si stojí za to přečíst.

25. srpen 2015, 11:54 Čas čtení: 5:37
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
5
johnnybravo
25. srpen 2015, 11:54
Čas čtení: 5:37

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Itálii

I jihoevropská země skrývá pár zajímavostí, které si stojí za to přečíst.

johnnybravo
25. srpen 2015, 11:54
Čas čtení: 5:37
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Prázdniny se blíží ke svému konci, období letních dovolených už také odchází, ale mnozí z vás se pravděpodobně před pár týdny vydali právě do Itálie, kde obdivovali její krásy, historické památky nebo skvostnou architekturu, ale možná sis ani neuvědomil, že během procházky Římem ses kvalitně nadýchal i částeček kokainu. Nejen o tom, ale i o dalších zajímavostech se můžeš dočíst v následujících řádcích.

 

 

1. „Nemáš na to koule“

 

 

Pokud rád hecuješ své kamarády až do takové míry, že je dokážeš vyprovokovat k těm nejbláznivějším činům, pak jsi už pravděpodobně někdy použil frázi "nemáš na to koule". Na první poslech obyčejná fráze bez žádného hlubšího významu, ale před třemi lety získala kvůli soudnímu rozhodnutí v Itálii mnohem větší vážnost, protože místní soud rozhodl, že člověk nesmí muži říct, že "nemá koule", protože by šlo o hrubou urážku. Soud se tímto případem začal zabývat poté, co podal stížnost jeden italský advokát, který se odkazoval na to, že fráze "nemáš koule" dokáže muži enormně poškodit reputaci a renomé například na pracovišti, kde se dennodenně setkává s ostatními lidmi. Aby toho nebylo málo, nejenže nesmíš ostatním chlapům urazit jejich pýchu, ale pokud by se ti to náhodou povedlo, pak si můžeš připravit peněženku, protože za takovou urážku bez pokuty nevyvázneš.

 

2. Adopce studentů seniory

 

 

Určitě tento fenomén funguje i jinde ve světě, ale právě v Itálii se studentské ubytování u starších lidí osvědčilo snad nejvíce. V principu jde o to, že nemajetní studenti mají možnost vyměnit přeplněný internát za útulný dům nebo byt důchodce či důchodkyně výměnou za to, že s nimi budou trávit alespoň trochu času a pomohou jim s běžnými domácími pracemi. Taková nabídka se mnohým italským studentům hned zalíbila, protože najednou měli možnost za minimální náklady bydlet v pěkném a tichém pokoji a ještě i trávit část svého volného času se staršími lidmi, kteří si toho v životě zažili dost. Média pak tento styl studentského ubytování začali nazývat jako "adopce" seniory a čím dál tím se o ni zajímá více a více lidí.

 

3. Vlastní ostrov s obchody, restauracemi a hlavně bez daní!

 

 

Kdo by nechtěl být sám sobě pánem ve vlastním státě, kde si může člověk určit vlastní pravidla a nikdo by mu do jeho života nekecal? Pravda je taková, že před několika desítkami let napadla podobná myšlenka i Itala jménem Giorgio Rosa, a tak se rozhodl postavit si několik metrů od pobřeží v oblasti Rimini ostrov, který nazval Růžový ostrov a sám se prohlásil prezidentem. Růžový ostrov začal svou existenci 24. června roku 1968 a pyšnit se mohl rozloze přibližně 400 metrů čtverečních. Jako oficiální jazyk se používalo esperanto a prezident Rosa na svůj ostrůvek ihned toužil přivést i turisty, tak na něm vystavěl několik obchodů či restauraci. Italské vládě se však umělý ostrůvek očividně nelíbil, protože se vyhýbal například i placení daní, a netrvalo ani rok, než byl celý Růžový ostrov zničen výbušninami.

 

4. Posedlý ostrov, kam by lidská noha vkročit neměla

 

Nenápadný ostrov u severní části Itálie v sobě skrývá tolik hrozivých tajemství, že jeden člověk by je během několika minut snad ani nedokázal vstřebat. Jmenuje se Poveglia a během stovek předchozích let se pravidelně stával místem, kde lidé umírali. Za vše totiž mohou mrtvoly, které se na ostrov házely poté, co podlehly moru, aby se nákaza nešířila i na pevnině. Lidé se na Poveglii v historii spalovali hned několikrát a různé statistiky uvádějí, že za ty stovky let se na jeho území mohlo spálit až 160 tisíc lidí, kteří začali vykazovat i jen jemné známky jakékoli nákazy. Od té doby není problém v okolí ostrova najít částečky, ale i celé lidské kosti, avšak rok 1922 znamenal další změny. Na posedlém ostrově byla zřízena psychiatrická léčebna a pacientům se prý zanedlouho začali zjevovat duchové a o ostrově se mezi lidmi v okolí začaly tradovat hrozivé příběhy a legendy, které způsobily, že dokonce ani rybáři nenacházejí tolik odvahy, aby se i jen trošku přiblížili k břehům Poveglie.

 

5. Vzácná mutace odhánějící kardiovaskulární choroby

 

 

Na severu Itálie se nachází nevelké městečko s názvem Limone sul Garda, které nezaujme výjimečnou architekturou, ale ani počtem obyvatel, ovšem právě lidé v něm žijící se mohou pochlubit neobyčejnou dlouhověkostí a mutací, která z nich udělala odolnější jedince. Množství místních obyvatel se dožívá dlouhého věku, ba co víc, víc než tucet z nich již přes 100 let. Vědci zjistili, že ještě v 17. století v Limone žila dvojice, z níž by měla mutace pocházet. Jde o vzácnou formu apolipoproteinu v krvi, který se projevuje při tvorbě jisté formy cholesterolu, díky čemuž získali místní jakousi imunitu před ucpáváním cév nebo kardiovaskulárními chorobami. Nemusí se proto bát, že pokud si tři dny po sobě dopřávají mastné hranolky s masem a slaninou, budou mít problém se ucpanými cévami, což si i patřičně uvědomují a prý mimořádně rádi hodují.

 

6. Kokain či marihuana ve vzduchu

 

 

Psal se rok 2012 a institut zabývající se znečišťováním vzduchu v italském Římě se vydal do míst v každém koutu země, aby zjistil, jak na tom stojí italské ovzduší. Samozřejmě, že se primárně zaměřoval na nebezpečné látky v ovzduší, které by mohly mít dopad na lidské zdraví, ale vedle zkoumání přišli i na to, že běžný vzduch z navštívených míst v sobě obsahuje i další zvláštní látky. Ve městech jako Řím, Milán, Florencie nebo Bologna se totiž ve vzduchu permanentně nacházejí stopy po kokainu, ale i marihuaně. Největší koncentrace kanabinoidů byla zjištěna právě v Bologni a Florencii, co výzkumníci připsali na konto velké populaci studentů, ale mnohem lépe na tom nebyl ani samotný Řím, kde si člověk prakticky s každým nádechem do těla vpouští i maličké množství proslulých drog. Naštěstí, nebo pro některé bohužel, jde opravdu jen o stopová množství, a tedy na organismus nemají žádný efekt, avšak už pomyšlení na vdechování aktivních látek v marihuaně během procházky kolem Kolosea musí být zajímavé.

 

7. Zákaz cizích slov!

 

 

Italský diktátor Benito Mussolini bojoval před a během druhé světové války proti americkému vlivu nejen v podobě vojenských jednotek na frontě, ale i různými nařízeními a příkazy, které dnes mohou vypadat docela zvláštní. Ještě před začátkem války se Mussolini rozhodl, že zabrání amerikanizaci a v Itálii nastolí tradici, což vyústilo například do zákazů cizích slov či zmrzliny. Mražená pochoutka byla podle Mussoliniho příliš americká, a tak na jistý čas pozastavil její prodej v celé Itálii, ale nezastavil se ani před takovými slovy jako "gól" nebo Mickey Mouse. Jelikož v angličtině je gól prostě goal, odmítl používání tohoto slova a nahradil ho italskou verzí, která zněla "meta". Známá kreslená postavička Mickey Mouse se pak v Itálii nazývala Topolino.

 

8. Uniformy jen nejvyšší kvality

 

 

Je všeobecně známo, že z Itálie pocházejí desítky a desítky známých módních návrhářů, ale věděl jsi o tom, že mnozí z nich kromě komerčně dostupných kousků oblečení věnují svůj čas i výrobě uniforem pro policejní složky? Pokud se podíváme na uniformy italské vojenské policie, kterou určitě znáš pod názvem Carabinieri, na první pohled samozřejmě neuvidíme žádnou značku, ovšem pravdou je, že o jejich výrobu se stará módní dům Valentino. O jeho založení se postaral dnes již legendární designér Valentino Garavani, aktuálně 83 let, a brzy se z jeho značky stal celosvětový hit, což dokazují i obchody v českých městech.

 

9. Mafie? Výrazný ekonomický činitel

 

Pokud se řekne mafie, mnohé Čechy ihned napadne Itálie. Organizovaný zločin měl a ještě stále má v Itálii hluboké kořeny, ale zajímavě může vyznít i fakt, že celkem výraznou částí přispívá i v rámci ekonomiky a národního hospodářství. Statistiky ukazují, že ilegální činnost italské mafie tvoří 7 procent z hrubého domácího produktu země a jelikož italská ekonomika patří mezi ty největší na světě, nedokážeme si ani představit, jaké množství peněz se přes narkotika, prostituci či vydírání vydělá. Abychom ti řekli i přibližné číslo, všechny mafiánské skupiny v Itálii prý podle dostupných informací ročně vydělají neuvěřitelných 126 miliard dolarů.

 

10. Červené kalhotky a trenýrky na Nový rok

 

 

Novoroční tradice se liší od oblasti k oblasti u nás v Česku, ale například v Itálii mají téměř všichni obyvatelé jednu společnou. Přesně 31. prosince si většina z nich bez ohledu na pohlaví či věk místo běžného spodního prádla vybere to, které je zabarvené červeně. Italové totiž věří, že nošení červených trenýrek nebo kalhotek na přelomu starého a nového roku bude znamenat štěstí do nadcházejícího roku a nemysli si, že červenou módu začali praktikovat Italové před několika lety. Informace hovoří o tom, že červené prádlo se na nový rok snažili nosit obyvatelé na území dnešní Itálie ještě ve středověku. Muži se tehdy báli, že se jejich nářadí pokusí zmocnit zlé čarodějnice, a tak ho nosívali překryté červeným kusem látky, aby v případě setkání s čarodějnicemi mohli být dokonale chráněni.Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
2 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Usedlost Cibulka koupili manželé Vlčkovi. Hodlají v ní vybudovat hospic pro děti
5 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Repasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříšRepasovaný iPhone: Zjisti, jak si vybrat kvalitní a zároveň na něm ušetříš
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.