Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 10. 2021 svátek má Beáta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Kultura - Knihy

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý

Výběr desítky nejzajímavějších příběhů z tvorby slavného amerického autora.

Hofo
14. září 2015, 8:58 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kultura - Knihy
9
Hofo
14. září 2015, 8:58

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý

Výběr desítky nejzajímavějších příběhů z tvorby slavného amerického autora.

Hofo
14. září 2015, 8:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Edgar Allan Poe psal své povídky v první polovině 19. století, ale stejně jako dříve, i dnes dokáží v čtenáři vzbudit hrůzu i nadšení. Americký básník, spisovatel, kritik a esejista nás vždy napíná do poslední věty. V jeho žánrově bohaté knihovně najdeme kriminální (Vraždy na ulici Morgue), dobrodružné (Zlatý skarabeus) vědecko-fantastické (Metzengerstein) i hrůzostrašné příběhy (Jáma a kyvadlo). V následujícím článku jsme pro vás připravili výběr deseti povídek, které na nás nejvíce zapůsobily svou fantazií, mystikou i originálním zpracováním. Jelikož jde o výběr krátkých příběhů, Poeho nejslavnější dílo Havran jsme do žebříčku nezařadili. Bez pochyby však jde o geniální báseň, slovenských i českých překladů najdete hned několik a je už jen na vás, který z nich vám bude nejbližší (i když Havrana doporučujeme přečíst zejména v originále).

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý
 

10. Sud vína amontilladského

Krátká povídka od začátku směřuje k důkladně připravené a naplánované pomstě. Znalec vín jménem Fortunato urazí svého známého a ten se mu to rozhodně odplatit. Musí si dát pozor, aby ho za jeho revanš nikdo nemohl potrestat a zároveň, aby Fortunato věděl, kdo pomstu provedl (jinak by podle slov protagonisty neměla pomsta smysl). Znalce vín potká opilého na karnevalu a pozve ho k sobě domů, ať ochutná slavné víno Amontillado. Fortunato souhlasí, až se nechá zavést do sklepa, kde ho jeho přítel pohřbí zaživa. Poe staví na jednoduchém příběhu dvou postav, po jehož přečtení vám bude běhat mráz po zádech.

 

9. Zlatý skarabeus

Vypravěč nás v této povídce vezme na zvláštní ostrov, na kterém žije jeden jeho známý - Legrand. Ten najde na pláži zlatého skarabea a rozhodne se pátrat po ztraceném pokladu, který tu měl kdysi zakopat jistý pirát Kidd. Legrand má v očích vidinu neslýchaného bohatství a postupně řeší různé šifry, které k němu mají údajně vést. Poe povídku napsal v roce 1843, jde spíše o jakousi pátrací detektivku, což jí však díky poutavému jazyku vypravěče neubírá na kvalitě.

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý
 

8. Maska červené smrti

Ne každý bude souhlasit s tímto pořadím a mnoho z vás by pravděpodobně jednu ze tří nejslavnějších Poeho povídek posunulo na mnohem vyšší příčky. Ostatní příběhy na nás zapůsobily jaksi více, tím pádem skončila Maska červené smrti „jen“ na osmém místě. Příběh se odehrává za hradbami kláštera, kde se princ Prospero s tisícovkou bohatých a blízkých ukryl před „červenou smrtí,“ která vyplenila polovinu jeho říše. Princ uspořádá pompézní ples plný radosti, masek a ... vždyť nechte se překvapit závěrečnou pointou, která čtenáře přesvědčí o tom, že před smrtí se nedá utéct.

 

7. Skokan

Stejně jako u povídky „Sud vína amontilladského“, i zde hlavní postava - dvorní kašpar a trpaslík Skokan - prahne po pomstě. Svému králi a sedmi ministrům se chce odvděčit za to, že se k němu a jeho přítelkyni chovali jako ke zvířatům. Král miluje šaškování a uspořádá karneval, před kterým požádá Skokana, aby pro něj vymyslel co nejlepší masku. Surový konec vzbudí v čtenáři odpor i potěšení, protože atmosféra na karnevalu divoce vzplane. Doslova.

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý

         

6. Jáma a kyvadlo

Na šesté místo jsme zařadili snad nejznámější povídku, které se dostalo několik televizních, animovaných i filmových zpracování. Hlavní hrdina se po rozsudku ocitá v tmavé cele, v jejímž prostředku je široká a hlubokánská jáma. Po nějakém čase se probouzí ležíc přivázaný provazy k lavici, přičemž shora se k němu postupným kmitáním blíží velké kyvadlo s ostrou čepelí na konci. Pokud jste zvědaví, zda si protagonista nakonec zachrání život, pusťte se do čtení.

 

5. Pád domu Usherů

Neznámý vypravěč se vydává do panství rodiny Usherů, jakmile obdrží od starého přítele Rodericka Ushera spěšný dopis o pomoc. Navštíví jeho velké sídlo, kde potkává vyzáblého a bledého majitele. Roderick se příteli svěří, že ho trápí nemoci, cítí jakoby ho pohlcoval samotný dům a bojí se, že brzy zemře. Hlavní postava se ho snaží rozptýlit čtením a hraním hudby. Chvíli se mu to daří, dokud nezemře Roderickova sestra Madeline. Pár dní poté, co ji pohřbí v rodinné hrobce, se zdola ozývají hrůzostrašné zvuky, které směřují k strašidelnému vyvrcholení. Brilantní příběh potrápí vaše nervy od začátku do konce.

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý

 

4. Případ pana Valdemara

Zprvu nás zaujal název, po kterém následoval zdrcující příběh plný hrůzy a hororu. Psaný je jako lékařské pozorování a hlavní postavou je vědec, který svého umírajícího pacienta (monsieura Valdemara) těsně před smrtí uloží do stavu hypnózy. Valdemarovo tělo následně dlouhé měsíce nepodléhá zkáze a jeho duše zůstane viset kdesi mezi lidským světem a “tím druhým.“ Je podroben výzkumu a postupně promlouvá k doktorům. Poe vydal povídku v roce 1845 a té se okamžitě podařilo vyvolat paniku, protože si všichni mysleli, že jde o skutečný příběh. Poe později uklidnil lidí, že je jen čirým výmyslem jeho fantazie.

     

3. Vraždy v ulici Morgue

Detektivka se jako žánr stala populární zejména v období Arthura Conana Doyla či Agathy Christie, ale právě Poe se považuje za jednoho z jejích prvních autorů. Vraždy v ulici Morgue jsou dokonale zpracovaným příběhem, který klasicky začíná záhadou v podobě brutální vraždy matky a dcery. Hlavní postavou je idealizovaný detektiv Dupin, snažící se pomocí dedukce a vlastního rozumu odhalit vraha. Důkazy jsou nejasné, protože každý svědek tvrdí o vrahovi něco jiného a v bytě se podaří najít jen zvláštní zrzavé vlasy. Dupin se svým charakterem stal velkou inspirací například pro postavu Sherlocka Holmese či Hercula Poirota a pokud vás to potěší, v závěru se mu skutečně podaří případ rozlousknout. 

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý
    

  2. Černý kocour

Vypravěč začíná svůj příběh tím, že miluje zvířata. Se ženou kdysi vlastnili i černého kocoura jménem Pluto. Z muže se však postupně stal alkoholik a jednoho dne, když se opilý vrací domů, vyřízne Plutovi oko. O něco později během dalšího opileckého tripu, vezme kocoura ven a oběsí ho na nejbližším stromě. Tutéž noc jeho dům vzplane a shoří na popel. O něco později když se hlavní postava vzpamatuje z katastrofy, najde na ulici dalšího černého kocoura, kterému podobně jako kdysi Plutovi chybí oko, liší se jen jakýmsi bílým chomáčem srsti na hrudi. Postupně ho však kocour přivádí do šílenství a vypravěč se ho pokusí zabít sekerou. Do cesty se mu postaví jeho žena, kterou nechtěně usmrtí. Poe nám napíná nervy do poslední věty a Černý kocour je definitivně jedním z jeho nejbrilantnějších děl.

 

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý

 

1. Zrádné srdce

Na první místo umísťujeme povídku z roku 1843. Je podobná Černému kocourovi, ale neobsahuje téměř žádné mystické či fantastické prvky a soustředí se spíše na realistické podání příběhu. Hlavní postavou je neznámý mladík, žijící v chatrči se starým pánem. Ten nikdy neopouští svůj dům a mladíka straší jeho vypouklé oko, podobné supímu. Oko ho přivádí do šílenství a na pokraj nervového zhroucení, dokud starce jednoho dne nezavraždí. Tělo rozseká na kusy a skryje jeho pozůstatky pod podlahu. Policisté přijdou na podnět sousedů (ti slyšeli z domu výkřik) a hledají starce. Mladíkovi se dokonale daří schovávat důkazy, ale brzy začne v uších slyšet nepříjemné zvuky, vycházející zpod podlahy - údery staříkova srdce. Zrádné srdce obsahuje to nejlepší, co se kdy Edgarovi podařilo napsat a první místo mu patří zejména kvůli perfektně zvládnuté hře s lidskou psychikou.

  

10 brilantních povídek Edgara Allana Poa, které by si měl přečíst opravdu každý
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 32 minutami
Neočkovaní tenisté si na Australian Open nezahrají.„Toho nechci být součástí,“ zuří Djokovič.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let Ve Švédsku zastřelili slavného rapera. Bylo mu pouhých 19 let
Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku kulturistiky chodí o berlích Ronnie Coleman: posilovna ho stála více než dům, v důsledku…
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od Burberry, Gucci kabelky nebo kašmírové svetry za pár korun Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš v nich kousky od…
Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících. Latinskoamerické Too Hot to Handle ztrácí všechny zábrany Divoká soulož a ukájení bez studu před plnou ložnicí soutěžících.…
Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow dají, křičela Plačková, když ji brali v poutech Čekala na Lamborghini, přišla pro ni kriminálka: Ať mi alespoň follow…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít