Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 3. 3. 2021 svátek má Kamil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
16
Hofo
25. září 2015, 11:03

Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

Kdoví, zda by se mu tento husarský kousek podařil i v dnešní době.

Hofo
25. září 2015, 11:03
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

Existuje mnoho tajemných, podivných a nevyřešených případů, které se policii nepodaří nikdy rozlousknout. Málokterý z nich je však tak bizarní jako únos letadla z podzimu 1971. 24. listopadu vešel v odpoledních hodinách do Boeingu 727 asi 180 centimetrů vysoký muž s letenkou na jméno Dan Cooper. Nastoupil na let číslo 305 směřující z Oregonu do washingtonského Seattlu. Svědkům jeho vzhled připomínal podnikatele, nakolik měl oblečené černé sako, kravatu, bílou košili, tmavé sluneční brýle a v ruce si nesl kufřík. Jakmile se letadlo odlepilo od země, zapálil si cigaretu, objednal bourbon (v té době byla pravidla v letadlech o dost liberálnější) a letušce podal papírek s odkazem. Ta si nejprve myslela, že je to jeho telefonní číslo a bez přečtení ho strčila do kapsy, ale Cooper zakřičel, že by se na něj přece jen měla podívat. Na lístku stálo: Ve svém kufříku mám bombu. Pokud to bude nezbytné, použiji ji. Chci, abyste seděli u mě. Toto je únos.

Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

Letuška okamžitě seznámila pilota se speciálními požadavky jednoho z pasažérů. Ten si vyptal dva padáky a 200 000 amerických dolarů (v dnešní době by měly hodnotu 1 160 000 dolarů) v neoznačených 20dolarových bankovkách, které chtěl dostat na letišti v Seattlu. Pilot okamžitě kontaktoval letovou věž a ta se obrátila na FBI. Od nich dostal příkaz spolupracovat s tajemným Cooperem. Nejdříve se ho letuška Florence Schaffnerová zeptala, zda neukáže bombu. Cooper klidně otevřel kufr, ve kterém ležely dráty, baterie a dvě červené nálože – bomba vypadala jako pravá. Záhadný únosce vydal příkaz k přistání, když mu zdola zavolali, že všechny jeho požadavky splnili. Kolem půl šesté se letadlo dostalo na zem. Cooper přikázal schovat boeing na odlehlé místo letiště a ztlumit světla, aby se tak vyhnul případným odstřelovačům.

 

Únosce byl podle svědků překvapivě klidný a milý. Popíjel bourbon a na svobodu pustil dohromady 37 rukojmích včetně letušky Florence. Na palubě s ním zůstali jen dva piloti, druhá letuška a technik. Cooper požádal FBI, po někom pošle zbývající posádce jídlo. Nikdo netušil, co dalšího v plánu, pokoušeli se ho tedy na zemi co nejvíce zdržet, například zdržováním při tankování a zbytečným natahováním času. Únosce brzy ztratil trpělivost, pohrozil odpálením bomby, a tak FBI nechala letadlo odletět (v těsném závěsu ho však sledovaly americké stíhačky). Znovu byl ve vzduchu a za 45 minut si Cooper vzal padák, tašku s penězi a vyskočil do náruče noci. V letadle po sobě zanechal jen druhý padák a kravatu. To bylo naposled, kdy někdo viděl Coopera živého.

 

Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

 

Od té doby se po tajemném muži, který ukradl letadlo s cestujícími, sebral výkupné a zmizel, intenzivně pátralo, ale dodnes se nepodařilo najít skutečného pachatele. FBI si samozřejmě nechce přiznat neúspěch a jako v mnoha tajemných případech i v tomto naznačuje, že Cooper nepřežil samotný skok. I profesionální parašutisté potvrdili, že pokud skákal poprvé, s největší pravděpodobností zemřel. Avšak podle svědků styl, s jakým si nasazoval padák, naznačoval, že s ním Cooper zkušenosti. Dalším problémem bylo chladné počasí i lesní prostředí, na které nebyl únosce řádně připraven. I když FBI všemocné popírá úspěšný útěk, jeho tělo ani padák se nikdy nenašli a zda záhadný muž přežil skok, zůstává sporné. noci dokonce lilo, čímž se pro zloděje ztížil postup. Na druhé straně jej alespoň v špatné viditelnosti nemohly spatřit stíhačky, které Boeing 727 po celou dobu sledovaly.

 

Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

 

Pokud tedy tajemný únosce přežil, musel se spolehnout sám na sebe. Okamžitě po něm začaly pátrat stovky policistů, ti později zjistili, že hledají ve špatné lokalitě a museli se přesunout o 32 kilometrů na východ, kde také nenašli jedinou stopu. Skutečné místo dopadu se však nepodařilo objevit a zůstává záhadou. Krátce po únosu se stal hlavním podezřelým D. B. Cooper z Portlandu, k čemuž dopomohla chyba ve jménu únosce (překroutila ho média), ale po pár dnech ho propustili. Trocha světla vnesl do případu o devět let později mladý chlapec jménem Brian Ingram, který našel v zemi zakopány peníze z Cooperova lupu – dohromady 5580 dolarů. Vyšetřovatelé ve spolupráci s leteckou společností oznámili bankám po celém světě sériová čísla hledaných peněz, ale nikdy se takto nepodařilo najít jedinou z nich (i na základě tohoto faktu usoudila FBI, že Cooper nepřežil).

Nejzáhadnější loupeže: Tajemný muž, kterému se podařilo unést letadlo a navždy zmizet s obrovským výkupným

Po podobných případech se o něco posílily letové kontroly a přidaly se například detektory kovů. 7. dubna 1972 došlo k únosu letadla, který se v mnohém podobal tomu Cooperovu. Richard McCoy, vydávající se za Jamese Johnsona, vytáhl v Boeingu 727 falešnou zbraň a granáty. Opět požadoval padáky, palivo, mezipřistání a 500 tisíc dolarů. McCoy se však nechtěně prozradil před kamarádem a ten ho okamžitě udal policii (poučení: nechlubte se kamarádům částkou vašeho lupu). Po prohlídce našli v jeho domě padák a většinu ukradených peněz. Také se dozvěděli, že McCoy je bývalý pilot a vášnivý parašutista. Poslali ho na 45 let do vězení. Mříže ho však dlouho neudržely, díky vynalézavosti vyrobil ze zubní pasty (měl přístup k zubařské ordinaci) falešnou zbraň a z basy ujel. Mnozí se domnívají, že Cooper a McCoy jsou vlastně jednou a tou samou osobou, zejména díky (téměř) identickému zločineckému postupu. McCoy zahynul při policejní přestřelce o pár měsíců později a kolem listopadového únosu z roku 1971 stále visí rouška tajemství, protože Richard nikdy nepřiznal ani nepopřel, že by Danem Cooperem byl.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.