Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 24. 10. 2020 svátek má Nina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
63
Tomáš Macho
11. říjen 2015, 18:07
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

Selský rozum nejednou zvítězí nad zbytečným komplikováním problému.

Tomáš Macho
11. říjen 2015, 18:07
Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
63
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Ve škole jste se určitě naposlouchali řečí, že zdravý selský rozum je častokrát vhodnější než zbytečné komplikování a hledání problému tam, kde očividně není. Inu, i v tomto případě tomu částečně bude, a proto raději zapojte oba “mozky“ současně. Pochybuji, že matematika byla oblíbeným předmětem byť jen desetiny z vás, ale předpokládám, že podobné logicko-matematické úlohy zabaví a potrápí mysl i těm, kteří tyto vědy příliš v lásce nemají. Pro co možná největší zážitek, respektive nervozitu z hádanek se pokuste přijít na správný výsledek či odpověď ještě předtím než nahlédnete do nápovědy.

 

3 žárovky

Začneme zlehka, něčím, co zřejmě nejeden čtenář už dávno zná. Máme 2 místnosti. V jedné jsou 3 stejné vypínače a v druhé 3 stejné žárovky. Vaším úkolem je přijít na to, který vypínač patří ke které žárovce, avšak do vedlejší místnosti můžete vstoupit jen jednou.

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

!ŘEŠENÍ: Rozsvítíte dvě žárovky. Jednu z nich však po chvilce opět zhasnete a následně využijete svůj jediný vstup do dalšího pokoje. Zmáčknutý vypínač patří k rozsvícené žárovce. Před chvílí zhasnutý vypínač bude propojen se zhasnutou, ale zároveň teplou žárovkou, čímž zbývá už jen jeden. Se studeným světlem by však byl už trochu problém.

 

Tajemná rovnice

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

Proč na konci rovnice vychází X jiné číslo, než na jejím začátku? Není to jen obyčejný chyták na pomatení mysli? Odpověď je ne. Podle všeho se “nula celých devět periodických“ skutečně rovná jedné. Většina lidí si totiž představuje pod periodou dlouhou řadu čísel, který jednou musí skončit. To však není pravda, tedy řada devítek pokračuje až do nekonečna. Stále se dá namítnout, že tak či onak na konci zůstane rozdíl 0,00..1. Jelikož ale máme nekonečnou řadu čísel, můžeme se dostat “nekonečně blízko“ k jednotce, tím pádem můžeme hovořit o konvergenci, přibližování k určitému limitu. 

 

Únos mimozemšťany

Představte si, že na Zemi zaútočí mimozemská civilizace a místo vroucího vítání unese desítku lidí na meziplanetární stanici. Aby přežili, musí zapojit nejeden mozkový závit. Desítku unesených seřadí v pořadí od nejvyššího po nejnižšího. Nikdo z nich se nesmí otáčet, tedy poslední vidí hlavy všech před ním a první nikoho. Každý jeden dostane barevný klobouk, buď bílý nebo černý. Následně od nejvyššího po nejnižšího vykřikne každý právě jedno slovo, tedy “černá“ nebo “bílá“. Přípustná je maximálně 1 chyba, tedy 9 z 10 vystrašených pozemšťanů musí trefit správnou barvu. Před osazením klobouků dostanou 5 minut na diskusi. Jak vyřeší problém?

 

 

!ŘEŠENÍ: Jediným východiskem je opřít se o sudý/lichý počet. Pokud nebude pár obětí natvrdlých jak vypíchl jeden z komentujících, stačí přiřadit k určité barvě buď sudý nebo lichý počet. Pokud nejvyšší osoba uvidí před sebou sudý počet bílých klobouků, vykřikne bílá. Šance, že správně trefí barvu právě jeho klobouku je 50%, avšak ufóni dovolili jeden omyl, čímž nám skutečná barva jeho klobouku může být ukradená. Osoba před ním už však bude vědět, jestli na zbývajících 9 hlavách včetně jejího sedí sudý nebo lichý počet bílé. Pokud před sebou uvidí lichý, bude jasné, že poslední bílá do páru je na jeho hlavě a tím je úloha řešitelná při jakémkoliv poměru barev.

 

Výtah (lateral thinking puzzle)

Chlapík bydlí na desátém patře. Každý den sjede výtahem do přízemí a jde do práce. Když se vrací z práce, jede opět výtahem, ovšem jen na sedmé patro, odtud přejde zbytek po schodech. Přímo na desáté patro jede pouze v případě, že s ním jede ještě někdo nebo prší. Proč?


Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

!ŘEŠENÍ: Chlápek je trpaslík a tedy jakkoli se snaží, dokáže zmáčknout maximálně sedmé tlačítko. Pokud však cestuje ve výtahu s někým dalším, poprosí ho o stlačení desátého patra, případně během deště stiskne desítku i deštníkem. Netřeba v tom samozřejmě hledat něco hlubokého, tyto typy úloh se zaměřují na boční, laterální myšlení.

 

Bertrandův paradox pravděpodobnosti

Představte si tři krabičky se dvěma přihrádkami jako na obrázku níže. Máme tedy 2x3 cihly umístěné v separovaných “nádobách“. Náhodně otevřete jednu přihrádku. Pokud natrefíte na zlatou cihlu, jaká je šance, že v druhé části krabice bude opět zářivě žlutý kousek kovu? Odpověď si pořádně promyslete.

 

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

!ŘEŠENÍ: Kolik z vás odpovědělo 50%? To však není pravda. Šance, že v druhé části boxu bude opět zlato je 2/3. Cihly jsou totiž tři a to, že se dvě z nich nacházejí ve stejné dvojité krabici, neznamená, že si je nemůžete náhodně vybrat. Pouze v jednom případě je tedy možné, že na druhé straně bude stříbro a ne zlato.

 

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

Sudá čísla versus přirozená čísla

V jakém poměru jsou všechna přirozená čísla oproti všem sudým číslům?

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

!ŘEŠENÍ: Odpověď polovina, respektive 1:2 není správná. Ve skutečnosti je tento poměr absolutně rovný. Jak je to možné? Na základě těchto tří faktů: Obě číselně řady jsou nekonečné. Každé přirozené číslo má své další číslo, které představuje dvojnásobek jeho hodnoty. Stejně tak má však každé sudé číslo svoji doslova polovičku, tedy číslo, která je rovná poloviční hodnotě.

 

Šejkův majetek

Bohatý šejk si na smrtelné posteli zavolal své dva syny. Prozradil jim, že všechen svůj majetek přenechá tomu z dvojice, jehož velbloud dorazí do města jako druhý. Bratři se tak několik dní jen tak poflakovali při městě, dokud nepotkali moudrého starce. Ten jim pošeptal cosi, po čem oba rychle vyskočili na velbloudy a hnali k městu. Co to bylo?

 

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

!ŘEŠENÍ: Moudrý stařec jim poradil, aby si velbloudy jednoduše vyměnili.

 

Tabletky

Představte si, že jste na opuštěném místě bez jakéhokoli zdroje světla. Máte 4 velikostně stejné tabletky, avšak 2 jsou modré a 2 červené. Protože jste nemocní, potřebujete si dát přesně jednu červenou a jednu modrou, jenže netušíte, která má ve skutečnosti jakou barvu a pokud si jich dáte víc, předávkujete se a zemřete. Jak na to?

 

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

!ŘEŠENÍ: Ve skutečnosti se naskytují dvě řešení. Prvním je, že z každé ukousnete přesně polovinu, čímž si budete na 100% jisti, že jste si dali přesně jednu červenou a jednu modrou. Dalším, tak trochu šalamounským řešením, je rozdrcení léků a požití půlky prášku.

 

Záchranný most

Představte si 4 osoby, které uvízly na vyvýšeném ostrově plném zombíků. Jedinou záchranou je přechod přes lanový most. Moudrý děda vypočítal, že zombíci je doženou za 17 minut. Problémem je, že přechod přes most je možný současně pouze pro dvě osoby a zároveň mají k dispozici pouze jednu lucernu (bez ní je přechod nemožný, však po tmě ?!). Za 17 minut tedy musí být všechny 4 osoby na druhé straně. Osoba A projde most za 1 minutu. Osoba B za 2 minuty. Osoba C za 5 minut a starý dědeček za 10. Jak stihnou svůj přechod do 17 minut?

 

 

!ŘEŠENÍ: Jako první projde dvojice A+B (2 minuty), přičemž A se vrátí (3 minuty). Následně projde C a D (13 minut). B se z druhé strany vrátí pro A (15 minut) a spolu opustí nebezpečný ostrov (17 minut).

 

Pár kratších na závěr

1. Dívám se na fotografii. Nemám žádné sourozence. Otec muže na fotografii je syn mého otce. Kdo je na fotce?
2. Je jaro a na zahradě najdete mrkev, vedle níž leží dva uhlíky. Proč jsou tam?
3. Jak se říká ženě, která nemá všechny své prsty na jedné ruce?
4. Jak je možné, že předevčírem mi bylo 13 let a příští rok mi bude 16?
5. Jaké matematické znaménko vložíme mezi čísla 1 a 6, abychom dostali číslo větší než jedna, ale zároveň menší než 6?

 

Nejzajímavější logické hádanky, které mohou dát vaší mysli pořádně zabrat

 

!ŘEŠENÍ:

1. Můj syn
2. Protože ještě nikdo nestihl uklidit pozůstatky po roztaveném sněhulákovi
3. Úplně normálně, chtěli byste mít všechny vaše prsty na jediné ruce?
4. Protože jsem se narodil 31.12. a větu výše jsem řekl 1.1.
5. Desetinnou čárku

 

Doufám, že vás alespoň některé úkoly zabavily a potrápily. Pokud máte i vy nějakou zajímavou hádanku, klidně se o ni podělte v komentářích.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
549
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.