Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 1. 3. 2021 svátek má Bedřich, Bedřiška

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Filmy
3
harlan_wade
17. říjen 2015, 13:56

Jen obraz doprovázený hudbou. Dokumentárně-hudební trilogie vás donutí k zamyšlení

Nebaví vás už tradiční filmová schémata a jste příznivci kinematografie, která má "hloubku"? Pak je trilogie režiséra Godfreye Reggia určena právě vám.

harlan_wade
17. říjen 2015, 13:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Zní to vskutku děsivě, o to více překvapí, že se jedná o americká filmová díla, která si své názvy propůjčila z Hopijštiny, jazyka, kterým dnes už mluví jen mizivé množsví indiánů žijících v rezervaci v severní části státu Arizona. Jejich tradiční účení nabádá k respektu ke všemu živému a inspirovalo mnohá ekologická hnutí, využití jejich jazyka není tedy zdaleka náhodné.

 

Geofrey Reggio je jméno, o kterém jste mimo Qatsi triolgii nejspíše neslyšeli – celkem totiž natočil jen čtyři celovečerní filmy. Ovlivněn životem duchovního a filantropa se rozhodl natočit film, který měl s jeho nepříliš růžovým viděním vývoje společnosti seznámit širokou veřejnost a třeba se stát zárodkem nějaké změny. Cesta ke Koyaanisqatsi trvala 7 let, ale rozhodně to stálo za to; mezi výkonnými producenty druhého filmu, Powaqqatsi, můžeme najít jména jako Francis Ford Coppola nebo George Lucas. Těžko podávat přesvědčivější důkaz o tom, že ve "vyšší filmové lize" Reggio rozhodně není pan nikdo.

 

Jen obraz doprovázený hudbou. Dokumentárně-hudební trilogie vás donutí k zamyšlení

 

A v čem jsou tato filmová díla tak výjimečná? V první řadě v tom, že vytváří děj bez použití jediného slova a z velké části tak poskytují prostor pro vlastní výklad. Jen obraz, hudba Philipa Glasse a to, co divák přečte mezi řádky. Pokud k tomu člověk apriori nepřistoupí jako k nudné záležitosti, uteče mu to rychleji než nejvyhypeovanější letní blockbuster. Děj zde nechybí, naopak (i když není na první pohled tak zjevný), hudba nemá jen doplňující funkci, ale mnohdy i hodnotí nebo reguluje tempo, kterým divákovi servíruje netradiční obrazovou epopej. Sama o sobě je pak vlastně samostatnou svébytnou jednotkou, kterou si dovedu představit jako něco, co si pustím před spaním.

 

Téma Koyaanisqatsi: Life Out of Balance (jinak přeloženo také a state of life that calls for another way of living) je vcelku jasně nastíněno hned v prvních minutách: příroda vs. člověk. Do toho, co mělo vlastní řád a rovnováhu, zasáhl člověk těžkou technikou a vytvořil zde řád vlastní. Nabízí se otázky jako: Je to, co děláme, správné? Je tento způsob života udržitelný? To můžeme vyčíst například z hodnotícího charakteru hudby, který je na určitých místech velmi výrazný. Neustále se zrychlující tempo, kterým se věci ve filmu dějí (a které po čase může působit až trošku psychedelicky), je pak zjevnou paralelou ke zrychlování života obecně. Závěr mimojiné při záběrech na lidi s cigaretou v ruce nastoluje otázku, zda si lidstvo technologickým pokrokem vlastně pomohlo. Za zmínku určitě stojí, že se divák podívá třeba do procesu výroby jeansů nebo párků.

 

 

Druhý díl, Powaqqatsi: Life In Transformation se zaměřuje především na obyvatele oblastí třetího světa, jejichž každodenní život je s tím naším zcela nesrovnatelný. Nesnaží se ho však srovnávat s vyspělým západem a jakkoli moralizovat nebo hodnotit, jde spíše o zajímavý způsob představení kultury a zvyků tamějších domorodců. Skýtá pohled na to, co pro lidi v některých oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky znamená náboženství a co jsou v jeho jménu schopni dělat (myšleno hlavně v dobrém). Sám Reggio v rozhovoru řekl, že ve filmu jde hlavně o dojem a o to ukázat, jak se život lidí mění. Při pohledu na kreativitu, s jakou například nativní Afričané přistupují k běžným věcem v životě, se opět vracíme k úvaze o naší přetechnizované společnosti. Hudba dojem z filmu umocňuje, narozdíl od prvního dílu se ale na ději příliš nepodílí.

 

 

Přestože nese třetí díl, Naqoyqatsi, podtitul Life As War, s válkou jako takovou nemá zprvu mnoho společného. Spíše se zajímavou formou snaží ukázat technologie jako fenomén, součást našeho života, nebo možná lépe řečeno jako náš život samotný. Takový, který nemá na první pohled nic společného s tím, který žili naši prapředci. Vidíme zde konzumerismus, showbyznys, slavné vědce, binární kód, vše je nám ale tentokrát podáno víceméně bez emocí, jako něco, co tu zkrátka je. Forma je tentokrát zajímavější. Čaruje se tu s barevností obrazu, rozmazanými záběry, scény ze života střídají scény z útrob mozků vědců a vůbec celý film navozuje takový pocit surrealistična, za který by se nemusel stydět ani David Lynch. Na konci se přeci jen film zabývá zbraněmi hromadného ničení coby nevyhnutelným důsledkem technologického pokroku a tím, co mohou způsobit (a už koneckonců i způsobily). Z trilogie působí Naqoyqatsi asi nejvíce extravagantně.

 

 

Možná více než jiné filmy je tato trilogie uměním v pravém slova smyslu a umění by kromě jiného mělo upozorňovat, nastolovat otázky, agitovat, provokovat – a to je zde splněno na jedničku. I kdyby na vás některý z filmů působil až příliš zvláštně, vnitřního filozofa ve vás jistě nenechá v klidu. Líbila-li se vám např. 2001: Vesmírná odysea nebo Stalker, mělo by pro vás zhlédnutí být samozřejmostí, a jestliže ne, i tak doporučuji alespoň jeden díl zkusit. Všechny tři díly můžete zdarma zhlédnout na www.disclose.tv. Pokud jste kterýkoli z filmů viděli, neváhejte se o své dojmy podělit v komentářích.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Disclose TV, Youtube Tagy: filmy, človek, príroda, dokumenty, umění, filmová hudba, společnost, kinematografie
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.