Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 5. 2020 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
25
johnnybravo
19. říjen 2015, 12:45
Čas čtení: 6:23
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Země tisíců jezer skrývá mnohem více, než si možná myslíš.

johnnybravo
19. říjen 2015, 12:45
Čas čtení: 6:23
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Země tisíce jezer. Finsko se nachází na severu Evropy a pro běžného Čecha není až tak nedostupné jako některé země v Asii či Americe, ale i tak se najdou desetitisíce Čechů, kteří vědí jen to, že hlavním městem jsou Helsinky a finská hokejová reprezentace hraje docela slušný a pěkný hokej. Finsko a jeho obyvatelé toho ale mají mnohem více co nabídnout. A jelikož se v našich článcích o zemích snažíme vyhýbat nudným informacím o geografii či počtech obyvatel, i tentokrát jsme si připravili několik pikantností, které tě ve škole pravděpodobně nenaučili.

 

1. Země zaměřená na budoucnost

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: archeus.fi

 

Finové milují budoucnost. I když si mnozí neumíme představit, jak bude svět vypadat za několik desítek let, Finové se na to důkladně připravují již v současnosti. O finské orientaci na budoucnost svědčí i několik světových prvenství, které pravděpodobně nemají jinde ve světě obdoby, nebo alespoň zpočátku neměla. Jako první země nabízela v rámci univerzit možnost studovat magisterský program zaměřený na studium budoucnosti a aby toho nebylo málo, samotná vláda zřídila komisi zabývající se budoucností a všemu, co nám přinese. Odborníci tvrdí, že právě orientace na budoucnost dokázala z Finska udělat krajinou, jakou je dnes. Díky pravidelným a rozsáhlým zprávám o tom, jak se Finsko a jeho okolí změní a posune v následujících letech dokážou politici a odborníci kvalitněji předpovídat kroky, které by měla země udělat, pokud si chce udržet ekonomickou situaci či jak se poprat se stárnoucím obyvatelstvem.

 

 2. Mrtvý muž se nezdál nikomu podezřelý celé dva dny

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: forbes

 

Finové jsou velmi pracovití lidé. Někdy dokonce až tak příliš pracovití, že si nevšimnou zesnulého člověka sedícího ve své kanceláři po celé dva dny. Zvláštní situace se odehrála už v roce 2004, kdy se v jedné z kanceláří daňových organizací zavřel více než 60letý pracovník, aby se popral se štosem papírů týkajících se vrácení daní. Jelikož seděl za zavřenými dveřmi a jeho obvyklí kolegové přicházeli a odcházeli na různá setkání každých několik minut, nikoho ani nenapadlo podívat se na svého kamaráda a zeptat se, jak se má. Muž tedy zemřel už v úterý, ale nikdo si toho nevšiml až do čtvrtku, když mu jeden z přátel zavolal do kanceláře s otázkou, zda by nechtěl jít na oběd. Bohužel, ani po několikáté mu nikdo nezvedal, a tak zalarmoval ostatní kolegy, kteří muže našli sedícího za stolem, ovšem konstatovat už mohli jen smrt.

 

 3. Mladí se učí finštinu díky metalu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: loudmag.com

 

Mnozí mladí lidé se po dlouhém zvážení rozhodli pro studium finského jazyka a i když finština nepatří mezi češtině blízké jazyky, mladou evropskou generaci to nedokáže odradit. Zájem o finštinu dokonce stoupl až natolik, že se Vídeňská univerzita rozhodla udělat mezi svými studenty průzkum, v němž se jich zeptala, co je přesvědčilo k tomu, aby se začali učit finsky. Možná by si očekával odpovědi jako kultura či historie, ale ve skutečnosti se až 97 procent studentů vyjádřilo, že je k finštině dovedly heavy metalové kapely. Mezi nejpopulárnější patří například Children of Bodom, Lordi či Stratovarius a jelikož oblíbená hudba dokáže s člověkem udělat divy, nemůžeme se divit, že jí lidé chtějí rozumět, i když finština není jejich rodným jazykem.

 

 4. Gamblingem přispíváš na charitu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: freemagazine.fi

 

Milovníci hazardu by se při hraní na automatech ve Finsku mohli cítit mnohem lépe, než kdyby se gamblingu věnovali v nějaké zakouřené české hospodě. Ve Finsku totiž existuje společnost s názvem RAY, která provozuje zejména výherní automaty, ale například už i internetový hazard a spravuje také jediné oficiální finské kasino v Helsinkách. V praxi to znamená, že všechny vydělané peníze, které lidé utopí ve výherních automatech, neputují do kapsy majitelům barů a hospod, ale putují na pomoc charitativním organizacím. Kromě toho se z vydělaných prostředků podporují i programy na léčení závislosti na hazardu, a tak se občasní, ale i pravidelní hráči automatů mohou v koutku duše pousmát nad tím, že i když prohrají polovičku své výplaty, alespoň tím přispěli na správnou věc.

 

 5. Vlastní restaurace bez jakékoliv byrokracie

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: tumblr

 

Co kdyby ses na jeden den mohl stát majitelem restaurace i bez toho, aby ses musel před jejím otevřením zabývat nekonečnými potvrzeními a byrokracií? I tuto otázku si už zřejmě Finové několikrát položili, a tak se rozhodli začít organizovat takzvaný Restaurant Day. Jak již samotný název napovídá, v tento den má kdokoliv možnost přijít do parku, na ulici či jen do svého bytu a prodávat lidem domácí jídlo, které pečlivě připravil den nebo jen pár hodin předem. Jedinou podmínkou je to, aby se na jídelníčku nenacházel žádný alkohol, a tedy, pokud nebudeš ke svým dobrotám podávat sklenici chlazeného piva, můžeš si po celý den přivydělávat díky zvědavým turistům či domácím obyvatelům. Nejvíce dočasných restaurací se tradičně otevírá ve finských Helsinkách, ale od založení tohoto dne v roce 2011 se tradice rozšířila téměř do celého světa. Mimochodem, takový den se pořádá přibližně každé tři měsíce, takže pokud by si ho rád vyzkoušel na vlastní kůži, kupuj letenku už nyní a vydej se do Finska, nebo navštiv například maďarskou Budapešť či dokonce Bratislavu nebo Prešov.

 

 6. Marinovaný sob, který způsobil hanbu Itálii

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: tumblr

 

Psal se rok 2005 a tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi způsobil svými výroky na finskou adresu menší mezinárodní trapas. Po své návštěvě se vyjádřil, že se musel s finskou kuchyní poprat a rovnou si z Finů nezapomněl utáhnout, když řekl, že jedí marinované soby. Italský milovník pizzy těmito výroky Finy docela urazil, a tak se největší finský řetězec pizzerií Kotipizza připravil k tomu, aby to Italovi a celému jeho národu vrátil i s úroky. Tři roky po Berlusconiho výrocích se Kotipizza dostavila na mezinárodní soutěž do New Yorku i se svou pizzu Berlusconi, která se nakonec umístila na prvním místě a porazila i výtvor Američanů s italskými kořeny. Nejzábavnější na celém vítězství však byl fakt, že Pizza Berlusconi sestávala z běžných ingrediencí jako rajčata či sýr, ale dominovalo jí právě uzené sobí maso.

 

 7. Mistrovství v nošení žen

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: chillisauce.co.uk

 

Téměř každá země má svůj charakteristický sport. Slováci milují hokej a fotbal a Finové zase převážně hokej, ale světu dali i sport, který v profesionální sféře neměl obdoby. Ve finštině se nazývá eukokanto a celý se točí kolem závodů mužů nosících své ženy. V soutěži je povolených několik různých stylů nošení svých žen na bedrech a takzvaný Wife-carrying si už získal i mezinárodní uznání, neboť závody v něm se organizují nejen ve Finsku, ale například i ve Spojených státech amerických, Austrálii či dokonce Hongkongu. Zajímavým lákadlem pro soutěživé muže nemusí být pouze ambice navždy se zapsat do historických análů mistrovství světa, které se od roku 1992 každoročně konají ve Finsku, ale skvělá je i cena pro vítěze. Hmotnosti vítězných manželek se totiž přepočítají na pivo a manželé si tak za solidní výkon mohou užívat pořádnou zásobu zlatavého moku.

 

 8. Pokuty za rychlost podle příjmu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: autoevolution

 

Češi si často stěžují na výši pokut za různé přestupky na silnicích, ale ještě o něco hůře jsou na tom například Finové. V zemi tisíců jezer neexistuje žádná pevná tabulka pokut za překročení rychlosti, která stanoví, kolik musí člověk zaplatit policejní hlídce, ale výše pokuty se vypočítává podle ročního příjmu. Není proto žádným překvapením, že historicky nejvyšší pokuta za překročení maximální povolené rychlosti pochází právě z Finska, kde se jeden 27letý dědic provinil o přibližně 40 kilometrů za hodinu a když později soud zjistil, že chlapík za poslední rok vydělal více než 11 milionů dolarů, rychle mu byla uložena pokuta ve výši 200 tisíc.

 

 9. Finsko se rok co rok vynořuje z moře

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: wallpaperswiki

 

Dalo by se říci, že Finsko se rok co rok vynořuje zpod hladiny moře. Finské území bylo během poslední doby ledové stlačené pod hladinu kvůli obrovským ledovcům a jelikož dobu ledovou už máme dlouho za sebou, i masy hornin reagují na to, že je už téměř nic netlačí a chtějí se dostat zpět na povrch. Samozřejmě, nejde o žádný výrazný posun ve výši desítek centimetrů či dokonce metrů, ale čísla napovídají tomu, že každoročně se díky tomuto přírodnímu jevu zvětší rozloha Finska minimálně o 7 kilometrů čtverečních. Bohužel, těchto změn si člověk v běžných podmínkách nevšimne, vždyť čí bystré oko by dokázalo zaměřit těch pár centimetrů půdy, která se nyní stala opět suchou, ale 7 kilometrů čtverečních ročně je zkrátka 7 kilometrů čtverečních ročně. A to i bez válek či okupaci!

 

 10. Finská mazanost proti sovětským minám

 

Druhá světová válka obsahovala množství bojů a konfliktů a jedním z nich byla i takzvaná Pokračovací válka, v níž proti sobě bojovali vojáci Sovětského svazu na jedné straně a Finové společně s Němci na té druhé. Svůj název dostala zejména kvůli tomu, že Sověti a Finové proti sobě stáli již podruhé v průběhu pár let a právě v Pokračovací válce se ukázala finská vynalézavost v nejlepším světle. Když se sovětská armáda rozhodla ustupovat, v původně okupovaném městě Viipuri za sebou zanechala desítky min, které byly kontrolovány rádiem. Pracovali na jednoduchém principu a na jejich odpálení z dálky stačilo jen to, aby na frekvenci, na níž rádio pracovalo, zahráli jednoduchý trojnotový akord. Když na systém fungování přišli finští odborníci, přivezli do města vysílač, díky kterému na stejné frekvenci vysílaly finskou Vesterinen polku. Aby tak zablokovali všechny ostatní příchozí zvuky a znemožnili tak Sovětům odpálení min, polku museli hrát bez přestávky od srpna roku 1941 do února 1942, což po spočítání činilo více než 1500 přehrání stejné skladby. A to už muselo ovládnout mysl i toho nejvytrvalejšího muže.

 

 

O skandinávských ženách mnozí říkají, že jsou ty nejkrásnější na světě. Podle nás sice českých a slovenských kvalit ani zdaleka nedosahují, ale i tak jsme si pro tebe připravili pár fotografií celkem sympatické Finky Anni Uusivirta, která však momentálně žije v Dubaji. Pracuje jako modelka a i když by si za hodinu procházky po českých městech napočítal i na deset krásnějších Češek, co už mají ti Finové dělat?

 

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
121
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.