Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 22. 4. 2021 svátek má Evženie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Země tisíců jezer skrývá mnohem více, než si možná myslíš.

19. říjen 2015, 12:45 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku
Zajímavosti
25
johnnybravo
19. říjen 2015, 12:45

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Země tisíců jezer skrývá mnohem více, než si možná myslíš.

johnnybravo
19. říjen 2015, 12:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Země tisíce jezer. Finsko se nachází na severu Evropy a pro běžného Čecha není až tak nedostupné jako některé země v Asii či Americe, ale i tak se najdou desetitisíce Čechů, kteří vědí jen to, že hlavním městem jsou Helsinky a finská hokejová reprezentace hraje docela slušný a pěkný hokej. Finsko a jeho obyvatelé toho ale mají mnohem více co nabídnout. A jelikož se v našich článcích o zemích snažíme vyhýbat nudným informacím o geografii či počtech obyvatel, i tentokrát jsme si připravili několik pikantností, které tě ve škole pravděpodobně nenaučili.

 

1. Země zaměřená na budoucnost

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: archeus.fi

 

Finové milují budoucnost. I když si mnozí neumíme představit, jak bude svět vypadat za několik desítek let, Finové se na to důkladně připravují již v současnosti. O finské orientaci na budoucnost svědčí i několik světových prvenství, které pravděpodobně nemají jinde ve světě obdoby, nebo alespoň zpočátku neměla. Jako první země nabízela v rámci univerzit možnost studovat magisterský program zaměřený na studium budoucnosti a aby toho nebylo málo, samotná vláda zřídila komisi zabývající se budoucností a všemu, co nám přinese. Odborníci tvrdí, že právě orientace na budoucnost dokázala z Finska udělat krajinou, jakou je dnes. Díky pravidelným a rozsáhlým zprávám o tom, jak se Finsko a jeho okolí změní a posune v následujících letech dokážou politici a odborníci kvalitněji předpovídat kroky, které by měla země udělat, pokud si chce udržet ekonomickou situaci či jak se poprat se stárnoucím obyvatelstvem.

 

 2. Mrtvý muž se nezdál nikomu podezřelý celé dva dny

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: forbes

 

Finové jsou velmi pracovití lidé. Někdy dokonce až tak příliš pracovití, že si nevšimnou zesnulého člověka sedícího ve své kanceláři po celé dva dny. Zvláštní situace se odehrála už v roce 2004, kdy se v jedné z kanceláří daňových organizací zavřel více než 60letý pracovník, aby se popral se štosem papírů týkajících se vrácení daní. Jelikož seděl za zavřenými dveřmi a jeho obvyklí kolegové přicházeli a odcházeli na různá setkání každých několik minut, nikoho ani nenapadlo podívat se na svého kamaráda a zeptat se, jak se má. Muž tedy zemřel už v úterý, ale nikdo si toho nevšiml až do čtvrtku, když mu jeden z přátel zavolal do kanceláře s otázkou, zda by nechtěl jít na oběd. Bohužel, ani po několikáté mu nikdo nezvedal, a tak zalarmoval ostatní kolegy, kteří muže našli sedícího za stolem, ovšem konstatovat už mohli jen smrt.

 

 3. Mladí se učí finštinu díky metalu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: loudmag.com

 

Mnozí mladí lidé se po dlouhém zvážení rozhodli pro studium finského jazyka a i když finština nepatří mezi češtině blízké jazyky, mladou evropskou generaci to nedokáže odradit. Zájem o finštinu dokonce stoupl až natolik, že se Vídeňská univerzita rozhodla udělat mezi svými studenty průzkum, v němž se jich zeptala, co je přesvědčilo k tomu, aby se začali učit finsky. Možná by si očekával odpovědi jako kultura či historie, ale ve skutečnosti se až 97 procent studentů vyjádřilo, že je k finštině dovedly heavy metalové kapely. Mezi nejpopulárnější patří například Children of Bodom, Lordi či Stratovarius a jelikož oblíbená hudba dokáže s člověkem udělat divy, nemůžeme se divit, že jí lidé chtějí rozumět, i když finština není jejich rodným jazykem.

 

 4. Gamblingem přispíváš na charitu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: freemagazine.fi

 

Milovníci hazardu by se při hraní na automatech ve Finsku mohli cítit mnohem lépe, než kdyby se gamblingu věnovali v nějaké zakouřené české hospodě. Ve Finsku totiž existuje společnost s názvem RAY, která provozuje zejména výherní automaty, ale například už i internetový hazard a spravuje také jediné oficiální finské kasino v Helsinkách. V praxi to znamená, že všechny vydělané peníze, které lidé utopí ve výherních automatech, neputují do kapsy majitelům barů a hospod, ale putují na pomoc charitativním organizacím. Kromě toho se z vydělaných prostředků podporují i programy na léčení závislosti na hazardu, a tak se občasní, ale i pravidelní hráči automatů mohou v koutku duše pousmát nad tím, že i když prohrají polovičku své výplaty, alespoň tím přispěli na správnou věc.

 

 5. Vlastní restaurace bez jakékoliv byrokracie

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: tumblr

 

Co kdyby ses na jeden den mohl stát majitelem restaurace i bez toho, aby ses musel před jejím otevřením zabývat nekonečnými potvrzeními a byrokracií? I tuto otázku si už zřejmě Finové několikrát položili, a tak se rozhodli začít organizovat takzvaný Restaurant Day. Jak již samotný název napovídá, v tento den má kdokoliv možnost přijít do parku, na ulici či jen do svého bytu a prodávat lidem domácí jídlo, které pečlivě připravil den nebo jen pár hodin předem. Jedinou podmínkou je to, aby se na jídelníčku nenacházel žádný alkohol, a tedy, pokud nebudeš ke svým dobrotám podávat sklenici chlazeného piva, můžeš si po celý den přivydělávat díky zvědavým turistům či domácím obyvatelům. Nejvíce dočasných restaurací se tradičně otevírá ve finských Helsinkách, ale od založení tohoto dne v roce 2011 se tradice rozšířila téměř do celého světa. Mimochodem, takový den se pořádá přibližně každé tři měsíce, takže pokud by si ho rád vyzkoušel na vlastní kůži, kupuj letenku už nyní a vydej se do Finska, nebo navštiv například maďarskou Budapešť či dokonce Bratislavu nebo Prešov.

 

 6. Marinovaný sob, který způsobil hanbu Itálii

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: tumblr

 

Psal se rok 2005 a tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi způsobil svými výroky na finskou adresu menší mezinárodní trapas. Po své návštěvě se vyjádřil, že se musel s finskou kuchyní poprat a rovnou si z Finů nezapomněl utáhnout, když řekl, že jedí marinované soby. Italský milovník pizzy těmito výroky Finy docela urazil, a tak se největší finský řetězec pizzerií Kotipizza připravil k tomu, aby to Italovi a celému jeho národu vrátil i s úroky. Tři roky po Berlusconiho výrocích se Kotipizza dostavila na mezinárodní soutěž do New Yorku i se svou pizzu Berlusconi, která se nakonec umístila na prvním místě a porazila i výtvor Američanů s italskými kořeny. Nejzábavnější na celém vítězství však byl fakt, že Pizza Berlusconi sestávala z běžných ingrediencí jako rajčata či sýr, ale dominovalo jí právě uzené sobí maso.

 

 7. Mistrovství v nošení žen

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: chillisauce.co.uk

 

Téměř každá země má svůj charakteristický sport. Slováci milují hokej a fotbal a Finové zase převážně hokej, ale světu dali i sport, který v profesionální sféře neměl obdoby. Ve finštině se nazývá eukokanto a celý se točí kolem závodů mužů nosících své ženy. V soutěži je povolených několik různých stylů nošení svých žen na bedrech a takzvaný Wife-carrying si už získal i mezinárodní uznání, neboť závody v něm se organizují nejen ve Finsku, ale například i ve Spojených státech amerických, Austrálii či dokonce Hongkongu. Zajímavým lákadlem pro soutěživé muže nemusí být pouze ambice navždy se zapsat do historických análů mistrovství světa, které se od roku 1992 každoročně konají ve Finsku, ale skvělá je i cena pro vítěze. Hmotnosti vítězných manželek se totiž přepočítají na pivo a manželé si tak za solidní výkon mohou užívat pořádnou zásobu zlatavého moku.

 

 8. Pokuty za rychlost podle příjmu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: autoevolution

 

Češi si často stěžují na výši pokut za různé přestupky na silnicích, ale ještě o něco hůře jsou na tom například Finové. V zemi tisíců jezer neexistuje žádná pevná tabulka pokut za překročení rychlosti, která stanoví, kolik musí člověk zaplatit policejní hlídce, ale výše pokuty se vypočítává podle ročního příjmu. Není proto žádným překvapením, že historicky nejvyšší pokuta za překročení maximální povolené rychlosti pochází právě z Finska, kde se jeden 27letý dědic provinil o přibližně 40 kilometrů za hodinu a když později soud zjistil, že chlapík za poslední rok vydělal více než 11 milionů dolarů, rychle mu byla uložena pokuta ve výši 200 tisíc.

 

 9. Finsko se rok co rok vynořuje z moře

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

foto: wallpaperswiki

 

Dalo by se říci, že Finsko se rok co rok vynořuje zpod hladiny moře. Finské území bylo během poslední doby ledové stlačené pod hladinu kvůli obrovským ledovcům a jelikož dobu ledovou už máme dlouho za sebou, i masy hornin reagují na to, že je už téměř nic netlačí a chtějí se dostat zpět na povrch. Samozřejmě, nejde o žádný výrazný posun ve výši desítek centimetrů či dokonce metrů, ale čísla napovídají tomu, že každoročně se díky tomuto přírodnímu jevu zvětší rozloha Finska minimálně o 7 kilometrů čtverečních. Bohužel, těchto změn si člověk v běžných podmínkách nevšimne, vždyť čí bystré oko by dokázalo zaměřit těch pár centimetrů půdy, která se nyní stala opět suchou, ale 7 kilometrů čtverečních ročně je zkrátka 7 kilometrů čtverečních ročně. A to i bez válek či okupaci!

 

 10. Finská mazanost proti sovětským minám

 

Druhá světová válka obsahovala množství bojů a konfliktů a jedním z nich byla i takzvaná Pokračovací válka, v níž proti sobě bojovali vojáci Sovětského svazu na jedné straně a Finové společně s Němci na té druhé. Svůj název dostala zejména kvůli tomu, že Sověti a Finové proti sobě stáli již podruhé v průběhu pár let a právě v Pokračovací válce se ukázala finská vynalézavost v nejlepším světle. Když se sovětská armáda rozhodla ustupovat, v původně okupovaném městě Viipuri za sebou zanechala desítky min, které byly kontrolovány rádiem. Pracovali na jednoduchém principu a na jejich odpálení z dálky stačilo jen to, aby na frekvenci, na níž rádio pracovalo, zahráli jednoduchý trojnotový akord. Když na systém fungování přišli finští odborníci, přivezli do města vysílač, díky kterému na stejné frekvenci vysílaly finskou Vesterinen polku. Aby tak zablokovali všechny ostatní příchozí zvuky a znemožnili tak Sovětům odpálení min, polku museli hrát bez přestávky od srpna roku 1941 do února 1942, což po spočítání činilo více než 1500 přehrání stejné skladby. A to už muselo ovládnout mysl i toho nejvytrvalejšího muže.

 

 

O skandinávských ženách mnozí říkají, že jsou ty nejkrásnější na světě. Podle nás sice českých a slovenských kvalit ani zdaleka nedosahují, ale i tak jsme si pro tebe připravili pár fotografií celkem sympatické Finky Anni Uusivirta, která však momentálně žije v Dubaji. Pracuje jako modelka a i když by si za hodinu procházky po českých městech napočítal i na deset krásnějších Češek, co už mají ti Finové dělat?

 

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Finsku

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
2 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
3 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
4 Arenberger: Od pondělí se otevřou školky pro více dětí ve všech krajích, kde je dobrá epidemická situace
5 Nejstarší česká pornoherečka: Porno je procházka růžovou zahradou. Vždy jsem přidala plyn a něco dokázala, jsem spokojená
1 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
2 Arenberger: Od pondělí se otevřou školky pro více dětí ve všech krajích, kde je dobrá epidemická situace
3 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
4 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
5 Pátrání po patnáctiletém Tomášovi z Brna pokračuje. Nepomohlo ani snížení hladiny řeky
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
3 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
4 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
5 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
1 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
2 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
3 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
4 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
5 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
více z témy zajímavosti
„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali„Natáčet domácí porno jako koníček zní šíleně,“ říká mladá dvojice z PornHubu. Prozradili nám, kolik vydělávají a jak začínali
Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení Modelky z balkonu v Dubaji prozradily, proč se nechaly přemluvit k nahému focení
Přitahovaly ho výkaly, po měsíci se přiznal své přítelkyni. Proč může být koprofilie nebezpečná?Přitahovaly ho výkaly, po měsíci se přiznal své přítelkyni. Proč může být koprofilie nebezpečná?
více článků
Sponzorované články
Potřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarketPotřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarket
Noční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radostNoční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radost
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.