Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 19. 9. 2021 svátek má Zita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč? Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč?
Billie Eilish konečně vysvětlila, proč dlouhá léta nenosila šaty a skrývala se pod vrstvami nadrozměrného oblečení Billie Eilish konečně vysvětlila, proč dlouhá léta nenosila šaty…
VIDEO: Hrozivá nehoda v Brně. Řidič v plné rychlosti srazil dívku na přechodu VIDEO: Hrozivá nehoda v Brně. Řidič v plné rychlosti srazil…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec,…
Tech - Mobily

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

Uběhl další rok a my máme před sebou Skové provedení. Co nového přineslo?

Tomáš Macho
18. říjen 2015, 20:36 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)
Tech - Mobily
80
Tomáš Macho
18. říjen 2015, 20:36

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

Uběhl další rok a my máme před sebou Skové provedení. Co nového přineslo?

Tomáš Macho
18. říjen 2015, 20:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

The only thing that's changed is everything. Tímto sloganem byly označovány nové produkty z poslední konference, na které jsme měli možnost poprvé vidět iPhone 6S a 6S Plus či iPad Pro a iPad mini 4. Do rukou se nám tak opět dostala nejnovější generace smartphonů od Apple, konkrétně menší, 4,7 palcové 6Sko. Po pár dnech hraní si a přezkoumání nejdůležitějších součástí smartphonu vám přinášíme těchto pár odstavců textu, které jsme se pokoušeli vypracovat z pohledu běžného, high-end konzumenta. Kolik se toho změnilo a zda si dokáže Apple i v roce 2015 obhájit status jednoho z nejlepších výrobců chytrých telefonů, nechám na vašem posouzení. Smartphone jsme zakoupili u oficiálního Apple Premium Reseller, iStores, zejména kvůli 50 € poukázce na jakýkoliv sortiment ze shopu.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)


Na začátek bych rád zmínil 2 výroky, které se často objevují v diskusích, ať už pod články na našem webu nebo jiných. Doposud jsem jim nevěnoval přílišnou pozornost, ale minimálně dva z nich bych rád připomenul a trošku se nad nimi zamyslel:
 
iPhone je jen módní doplněk. Touto milou větou se ohání nejeden odborník na všechny smartphony, který v ideálním případě držel iPhone tak maximálně u kamaráda. Nepochybně, mnoho “těžkých fashionistů“ má v oblibě ukazovat své jablko, ať už telefon nebo notebook, na fotografiích co nejvíce to jde, ovšem ne každý si kupuje telefon jen pro image.
 
Konkurence prodává stejný výkon za poloviční cenu. Ne, neprodává. Pokud bychom se také zaměřili čistě na výkonnostní benchmark testy, ty vám jasně řeknou, že 6S či 6S Plus se nijak speciálně neliší od jiných high-endů, přičemž se vždy umisťuje na těch vyšších příčkách. No a že by se jiné společnosti zkoušely zrovna přetrhnout s nejnižšími cenovkami. Přejděme ale k důležitějšího.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

 

Design
Jak jste si mohli všimnout, Apple si u Skových modelů až na pár detailů zvykl držet stejné designové šablony, a tak je tomu i v tomto případě. Jedinou, i když víceméně neznatelnou změnou, je navýšení tloušťky o 0,2 milimetru a celková objemovka, která způsobila o 14 gramů větší hmotnost. Zatím, co zmíněných 0,2 milimetrů lze pocítit u některých druhů pouzder, které větší telefon nemusí přijmout tak jako loňskou šestku, zvýšené hmotnosti si všimne asi jen málokdo. Každopádně, telefon sedí v ruce velmi dobře, celková konstrukce se zdá být robustní a protože víme, že většinu těla tvoří vylepšený hliník 7000 series, dovolím si tvrdit, že nový iPhone se vám v kapse neohne, ani kdybyste se o to pokoušeli nejnepřírodnějším krčením nohou v nejužších kalhotách. Stačí si prohlédnout například tento test. Zpočátku jsem u uniklých obrázků iPhonu 6 vnímal design velmi negativně, stejně jako miliony uživatelů odsuzovali za dob 3GSka podpultové fotografie iPhonu 4. S odstupem času mi však anténní pásy na zadní straně nepřijdou až tak rušivé, spíše působí jako doplněk jednoduchého vzhledu. Vypíchl bych však, že menší iPhony měli v něčem navrch, a to že čtyřpalcový displej se jednou rukou ovládá mnohem pohodlnější než 4,7 či dokonce 5,5palcové monstrum. Pokud však nemáte problém s dvěma rukama, případně si zvyknete na využívání dvojího tapnutí po snímači otisků prstů, čímž dočasně přiblížíte obraz na dosah vašich prstů, je vše v pořádku. Navzdory velkému šílenství kolem nového, růžového provedení jsme zvolili právě stříbrné, jak lze vidět i na fotografiích.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)
Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)
 

Displej
4,7 palců a HD rozlišení s IPS technologií a LED podsvícením (5,5 palců a FULL HD rozlišení v případě iPhonu 6S Plus). Už si ani nepamatuji, kdy nebyl Apple odsuzován pro zaostávání za konkurencí, která při stejných velikostech displejů nabízí značně vyšší hustotu pixelů na palec jako 326ppi. Je však takové rozlišení potřebné? Při běžném používání většina uživatelů prostě rozdíl mezi 2K a HD displejem nepostřehne, pokud nebudete skutečně šilhat na displej z půl centimetru a snažit se zaostřit na hranu drobného písmena či jiného znaku. Nátlak okolí je však skutečně velký, a tak je možné, že nadcházející generace bude mít přece jen o něco vyšší rozlišení. Displej disponuje opravdu nádherným podáním barev, jasným a čistým obrazem s relativně dobrou viditelností i na denním světle. Laminování, tedy spojení tří vrstev displeje do jediné působí opravdu pěkně, nelze spatřit žádnou mezeru mezi ochranným sklem a jednotlivými pixely.

 

3D Touch
Přímo s displejem souvisí technologie 3D Touch, která dává dotykovému ovládání zbrusu nový rozměr. Kromě klasického dotyku tak dokáže telefon rozpoznat, jaký tlak vyvíjíte na displej. Tuto novou “dimenzi“ uvidíte, ale i ucítíte díky Taptic Engine, jinak řečeno vibračnímu motorku, respektive “kladívku“, které vám při aplikování 3D touch fyzicky “bouchne“ po konstrukci. Mnozí označili tuto funkci jako zbytečnost, doplněk, který si Apple vymyslel jen, aby měl čím upoutat pozornost. Já to vidím jinak. Nahazování kontaktů jednoduchým přitlačením na číslo v historii hovorů, rychlé kopírování fotografie, otevírání části stránky v novém tabu a také vytváření dočasného touchpadu ze softwarové klávesnice pro zjednodušený pohyb kurzoru ve větších textů je opravdu šikovná věc, na kterou si zvyknete téměř okamžitě. S určitostí vám dokážu říci, že 3D Touch se uplatní i při aplikacích a hrách třetích stran, jeho potenciál je totiž opravdu obrovský.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

 

Touch ID
Nedávno jsem zachytil, že Apple není vůbec revoluční, neboť jeden nejmenovaný telefon lze odemknout tváří i v noci. Ne že by taková funkce nebyla dobrá, každopádně, v Cupertinu se zaměřili spíše na zdokonalení již existujícího, a tak nové iPhony osadili svižnějším senzorem pro detekci otisku prstu. Telefon se odemyká téměř ihned po stisknutí IDčka, přičemž se mi nejednou stalo, že jsem potřeboval pouze zobrazit zamčenou plochu, ale telefon byl rychlejší než můj prst, a tak jsem se prokliknul na hlavní plochu. Senzor využijete i při nakupování aplikací.

 

Výkon
Přichází moje nejoblíbenější část. Výkon zařízení. Ano, čip A9 použitý v iPhone 6S a 6S Plus nabízí jen a pouze dvě jádra s taktem 1,85GHz, kterým sekunduje 2GB RAM. Každý, kdo si právě povzdechl, že jeho telefon má daleko větší počet jader při vyšší frekvenci a větší paměti RAM, by se měl nad problematikou ještě jednou zamyslet. Celkový výkon telefonu je velmi příznivý. Reaguje prakticky okamžitě a za týden používání jsem zaznamenal přesně jeden drobný lag systému, který trval asi 3 sekundy. Skutečně nijak jsem nepostřehl, zda se pod “skořápkou“ nachází větší počet jader než můj věk nebo jen zmíněné dvě. Důležitým faktem totiž je, že drtivá většina aplikací prostě nedokáže využít potenciál více jader a všechny úkoly provádí jen jedním. O problematice správného počtu jader na mobilním procesoru lze diskutovat opravdu dlouho, dokud se však podíváte na benchmarky, zjistíte, že dvoujádro se s přehledem umisťuje mezi čtyř, šesti či osmijádra. Také zde máme nepřehlédnutelnou vadu zvanou přehřívání, kterou trpěla první verze Snapdragonu 810, i díky nezvládnutí výkonu většího počtu jader. Naopak ani při hraní graficky náročných her jsem na zadním krytu nepostřehl extrémně horký povrch, ačkoli nemůžu říct, že by byl zrovna studený.


Rád bych se také vyjádřil ke kauze rozdílných procesorů. Snad každý web obletěla zpráva ve znění “Skandál: Apple osazuje iPhony rozdílnými procesory, odlišnosti ve výdrži sahají až na tři hodiny užívání.“ Nejedno médium nafouklo situaci do takových rozměrech, že udávalo až tříhodinový rozdíl čistého užívání, což je totální hoax. Maximální rozdíl v praxi je totiž 2 až 3 procenta. Není to úplně zanedbatelná hodnota, avšak ani taková, při které bychom se měli s hrůzou chytat za hlavu. Tolik k užitečnému výkonu.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

 

iOS 9
Co nového přináší iOS 9? Inu, z každého trošku, ale opět nám zde chybí funkce, která by všem vyrazila dech, alespoň co se týče iPhonů, pokud si odmyslíme 3D Touch. S ohledem na bezpečnost je defaultní heslo nastaveno až na 6 znaků, tedy místo 10 000 možných kombinací se dostáváme rovnou na jeden milion. Synchronizace iCloudu mezi zařízeními pracuje opravdu perfektně, navíc máte k dispozici samostatnou aplikaci iCloud Drive, obdobu Dropboxu. Hlasový asistent Siri rovněž obdržel aktualizaci, nově totiž stačí zavolat “Hey Siri“ a místo výčitek proč na ní křičíte “hej“ si vás ochotně vyslechne. Do auta určitě skvělá věc, pokud jste opravdu zaneprázdněni, samozřejmě třeba brát na vědomí, že podpora češtiny stále chybí. Vylepšeními si také prošly poznámky, Safari či zprávy. Velmi musím ocenit pohotový backgrounding, který si díky 2GB RAM zapamatuje poměrně velké množství aplikací, přičemž jejich vypínání z pozadí je otázkou pár rychlých tahů prstu.

 

Fotoaparát
Většina očekává, že Apple vyrazí svým fotoaparátem všem dech, což se bohužel nestalo. Tak či onak, zlepšení z 8 na 12,1 Mpix je citelné, minimálně při přiblížení fotografie. Navzdory nezměněné optice tak máme možnost zachytit o něco detailnější záběry. Hlavní předností kamery jsou její pohotové reakce, tj rychlý a přesný autofocus stejně jako rychlé přeostřování. Na dobrém světle zachycuje fotografie ukázkově, při slabším osvětlení je to o něco horší. Zhotovili jsme pro vás pár ukázkových záběrů, kdo se však o fotoaparát zajímá více, doporučuji prostudovat následující video a článek. Novinkou jsou takzvané Live fotky, tedy fotografie, na kterých se po aplikování 3D Touch objeví pár momentů před a po stisknutí spouště spolu se záznamem zvuku. Nelze hovořit o nějaké speciální vychytávce, ale při rodinných záběrech, fotografování známých či u přítelkyně úsměvu se takové zajímavosti jistě budete pochvalovat. Přední kamera získala kromě 5 Mpix senzoru také Retina blesk, který v překladu znamená, že před pořízením snímku displej zanalyzuje okolní osvětlení a na malý moment zazáří správným odstínem bílé při trojnásobném jasu. Optické stabilizace jsme se však opět nedočkali, respektive jí disponuje jen větší 6S Plus. Video dosáhlo konkurenční standard, tedy 4K rozlišení při 30fps, případně 1080p při 30/60fps. Co se týče slo-mo videí, kromě 240 a 120fps při 720p máme na výběr také 1080p a 120fps.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)
Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

 

Baterie
No, co si budeme povídat. Jeden pracovní den. Ano, přibližně tolik vydrží baterie, takže se téměř jistě připravte na cyklus ranního odpojování z nabíječky a večerního opětovného připojení zpět do sítě. Získali jsme si sice úspornější procesor, ale také jsme se nevyhnuli nižší kapacitě baterie. Malou útěchou je úsporný režim, tedy spořič energie, který omezuje výkon procesoru a vypíná zbytečné součásti systému vysávající procenta. Zde bych doporučil na delší cesty externí nabíječku, jinak se snadno stane, že zůstane na pár posledních procentech a vaše úkony omezíte na úplně minimum jen, abyste vydrželi se zapnutým telefonem co nejdéle.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

 

Verdikt
3D Touch, lepší fotoaparát, zrychlené reakce, větší paměť RAM, přední “blesk“, svižný Touch ID a v neposlední řadě růžové provedení. Takto nějak bych charakterizoval změny vůči předchozí generací “ajfonů“. Pokud vlastníte iPhone 6 či 6 Plus, pravděpodobně bych vám nedoporučoval přecházet na další generaci, jedině, že byste nutně toužili právě po výše zmíněných novinkách. Pokud vlastníte starší generace, případně jste se s iPhonem ještě nesetkali, nyní je ten nejvyšší čas. Bez vázanosti se ceny pohybují kolem 750€, konkrétně 759€ u iStores.sk v případě 6Ska nejnižší kapacity, tedy 16GB. Je tak trochu smutné, že Apple stále nezanevřel na tento historický objem pamětí. Pokud však neplánujete zahltit telefon rozměrnými aplikacemi a desítkami videí, vystačíte si i s tímto základem. Telefon sám o sobě splňuje snad všechny požadavky běžného high-end konzumenta, přestože už je to nějaký ten pátek, kdy nám Apple dokázal svými produkty podlomit kolena. Uvidíme, co přinese sedmička.

 

Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)
Je nový iPhone jen módním doplňkem, nebo splnil všechna očekávání high-end uživatele? (Recenze)

(Fotografie v plném rozlišení najdeš tady)

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč? Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč?
Billie Eilish konečně vysvětlila, proč dlouhá léta nenosila šaty a skrývala se pod vrstvami nadrozměrného oblečení Billie Eilish konečně vysvětlila, proč dlouhá léta nenosila šaty a…
VIDEO: Hrozivá nehoda v Brně. Řidič v plné rychlosti srazil dívku na přechodu VIDEO: Hrozivá nehoda v Brně. Řidič v plné rychlosti srazil dívku na…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít