Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 18. 9. 2020 svátek má Kryštof

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
6
Michal Kovačik
17. listopad 2015, 8:52
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

17. listopad připomíná doby, kdy se studenti nebáli vyjít do ulic, aby vyjádřili své přesvědčení

Michal Kovačik
17. listopad 2015, 8:52
Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Den boje za svobodu a demokracii je v současnosti vnímán hlavně jako den, kdy (většinou) nemusíme jít do práce či do školy. Ne vždy to byl však klidný den a navzdory nastávající zimě se v tento den společnost výrazně rozohnila. Zásluhy na tom měli hlavně studenti z vysokých škol, kteří 17. listopadu 1939 protestovali proti nacistickému režimu a v roce 1989 v ten samý den odstartovali pád komunismu v Československu. Díky tomu je tento den nejen našim státním svátkem, ale také Mezinárodním dnem studentstva. Takže všem aktivním studentům zároveň přejeme všechno nejlepší. 

 

17. listopad 1939 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Demonstrace z 28. října 1939 v Praze

 

V roce 1939 byl 17. listopad vyvrcholením událostí, které začaly ještě v říjnu téhož roku. Vše začalo 28. října 1939, když si stovky obyvatel Protektorátu Čechy a Morava připomínaly v Praze jednadvacáté výročí založení Československé republiky. Vzpomínkovou akci připravili, zorganizovali a vedli právě pražští studenti, kteří ještě před tímto datem vylepovali plakáty o připravované akci. Událost měla ve společnosti výrazný ohlas, neboť hněv a beznaděj z likvidace suverénního státu byly stále čerstvé (Československo zaniklo 14. března 1939, kdy se osamostatnilo Slovensko a ze západní části republiky byl vytvořen Protektorát Čechy a Morava). Tato nespokojenost postupně přerostla až do demonstrace. Navzdory masové účasti se celá akce konala v klidném duchu a bez jakýchkoliv výtržností.

Protektorátní úřady za asistence nacistické policie a jednotek SS však tuto vzpomínkovou akci rozbily. Během rozhánění davu, na Václavském náměstí, okupační úřady začaly do davu střílet. Na místě byl zastřelen pekařský dělník Václav Sedláček (22 let) a vážně zraněn student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal (24 let). Na rozehnání demonstrantů se také podíleli pražští Němci a studenti německého původu, kteří vůči svým kolegům vystupovali se značnou dávkou agrese. Akce však neměla kýžený úspěch. Ve společnosti vyvolala ještě větší vlnu odporu, hněvu a pohrdání, a tak následovaly další protesty a demonstrace, které byly již namířeny přímo vůči okupačnímu režimu.

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Jan Opletal

 

Na branickém hřbitově se 4. listopadu uskutečnil pohřeb Václava Sedláčka, kterého se zúčastnily stovky lidí. Okupační a pořádkové síly hřbitov střežily ze všech stran a jakýkoli projev odporu či demonstrace okamžitě trestaly. Některé osoby byly zatčeny a převezeny k výslechu. Jan Opletal byl zatím hospitalizován na Klinice Arnolda Jiráska, kde bylo i jeho zranění břicha operované. Před klinikou se shromažďovaly davy lidí, které Opletalovi přišly vyjádřit svou podporu. Ten nakonec svůj boj o život prohrál a zemřel 11. listopadu 1939. Smrt Jana Opletala vyvolala další vlnu odporu, která byla stupňovaná spory o pohřeb studenta. Okupační úřady žádaly jeho tělo v tichosti převést na Moravu (pocházel z vesnice u Olomouce), a studentské řady zase požadovaly veřejné rozloučení přímo v Praze. To se nakonec konalo 15. listopadu za účasti stovek lidí v prostorách lékařské fakulty na Albertově. Rozloučení bylo klidné, proběhlo v absolutní tichosti a navzdory přítomnosti protektorátní policie a gestapa zazněla státní hymna. Rakev s ostatky Jana Opletala dav doprovodil na hlavní nádraží odkud byla poslána na Moravu.

Zastrašování protektorátních úřadů nemělo žádnou odezvu, protože jakmile se vlak s ostatky studenta Opletala pohnul z Prahy, vypukly po celém městě demonstrace proti okupaci. Těchto demonstrací se zúčastnily tisíce lidí a protesty ochromily život v stověžaté na několik hodin. Jejich síla si vyžádala speciální svolanou poradu v říšském sídle za přímé účasti Adolfa Hitlera (16. listopad). Hitler se na této poradě vyjádřil následovně: 15. březen byl můj velký omyl. Lituji, že nebylo s Čechy zacházeno jako s Poláky. Události 28. října a 15. listopadu ukazují, že Češi nezasluhují jiný osud... Z tohoto důvodu nařizuji: Zavření českých vysokých škol na tři roky. Jakékoliv demonstrace ihned potlačit ... Nebudu se ostýchat do ulic postavit třeba i děla. Do každé skupinky se bude střílet kulomety. A pokud bude ještě nějaká demonstrace, srovnám Prahu se zemí…

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Smuteční rozloučení s Janem Opletalem v Praze 

 

Na poradě, kde Hitler přednesl i tato slova, byl přijat dokument Sonderaktion Prag vom 17. November 1939, který určil přesně akce následujících dní. O tom, že demonstrace v Praze měly svou sílu není pochyb, i vzhledem k tomu, jak rychle dokázal Hitler a jeho nohsledi reagovat. Den po konzultaci byla zralizována akce, kterou byly zavřeny všechny české univerzity. V Hitlerově prohlášení se mluvilo o době tří let, ale do konce války zůstaly tyto školy zavřené. V Protektorátu fungovaly pouze německé univerzity - Německá Univerzita Karlova v Praze, Německá vysoká škola technická v Praze a obdobná německá technická škola v Brně. Po raziích na univerzitních kolejích v Praze byly zatčeny stovky studentů a učitelů. Zatýkání studentů se neomezilo pouze na Prahu, ale i na ostatní česká a moravská města. Pražští studenti byli ze začátku zavření v dělostřeleckých kasárnách v Ruzyni. Tam bylo následně popraveno 9 představitelů českého studentstva - Jaroslav Klíma, Josef Adamec, František Skorkovský, Jan Weinert, Bedřich Koula, Václav Šaffránek, Jan Černý, Marek Frauwirth, Josef Matoušek. V dalších dnech deportovali 1 200 zatčených do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Studenti byli odtud propuštěni v roce 1942, resp. 1943, ale ve výrazně zuboženém stavu. Teror koncentračního tábora nepřežilo 35 z nich.

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Vyhláška o zavření českých univerzit a o dalších akcích vůči demonstrantům

 

Prostory českých univerzit využívaly okupační orgány - gestapo, jednotky SS a pododbně. Odboj proti jejich postupům však po této likvidační akci neskončil. Mnohým studentům se podařilo kontaktovat zahraniční organizace a exilovou vládu v Londýně, kde se také v roce 1941 konal sraz Mezinárodní studentské komise. Členové komise z 26 zemí označili 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva na počest českých studentů. 

 

17. listopad 1989

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče17. listopad 1989 v ulicích Prahy

       

Události Sametové revoluce jsou o něco známější, ale i tak si je třeba připomenout právě studenty a jejich přínos k pádu komunistického režimu. Studenti ve větším počtu vyšli do ulic 16. listopadu 1989 v Bratislavě. Klidný průběh akce na Hodžově náměstí nebyl narušen, pouze kontrolován Sborem národní bezpečnosti (SNB). Studenti demonstrovali za akademickou svobodu, proti tehdejšímu návrhu vysokoškolského zákona a za demokracii.

Demonstrace studentů v Bratislavě sice nebyla potlačena silou, ale napětí ve společnosti vyvolalo mnohem větší protesty na druhý den. Právě na Albertově se 17. listopadu 1989 shromáždil několikatisícový dav, aby během pietní vzpomínky uctil 50. výročí smrti Jana Opletala a následné perzekuce českých studentů v roce 1939.

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Demonstranti prosí policii, aby neútočila

 

Pietní vzpomínka proběhla ještě klidně, ale když se dav vydal směrem do centra, aby pokračoval v demonstraci proti komunistickému režimu, jednotky SNB mu zahradily cestu. Studenti nesli státní zástavy a skandovali hesla na změnu politických poměrů v zemi, čímž se z původně pietní akce stala oficiální politická demonstrace. Jednotky bezpečnosti uzavřely všechny ulice v okruhu, aby zabránily účastníkům demonstrace utéci. Přibližně 10 000 demonstrantů tak zůstalo v obležení, ale přesto se dav choval klidně. Známým se stal hlavně skandovaný pokřik - Máme holé ruce - kterým demonstranti chtěli podotknout klidný průběh akce. Mnozí studenti dokonce podávali těžkooděncům květiny a fotografie, které to zachycují, se staly známými po celém světě.

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Jedna z fotografií, které sa staly symbolom Sametové revoluce po celém světě

 

Krátce po 20.00 se však situace změnila. Policejní jednotky zaútočily na dav, následovala bitva obušky a tvrdé rozhánění davu. Situace se vyhrotila až do takové míry, že z davu bylo do sanitky odnesena tělo studenta Martina Šmída alias Milana Růžičky. Zakrátko vypukla fáma, že Šmíd (Růžička) po útoku policie zemřel, což vyvolalo skutečnou davovou hysterii. Ve skutečnosti však při této akci nikdo nezemřel. Martin Šmíd bylo fiktivní jméno (a samozřejmě i fiktivní identita, stejně jako Milan Růžička) agenta Státní bezpečnosti Ludvíka Žifčáka. Ten pracoval jako zpravodajský důstojník StB, jehož fiktivní skupina Nezávislé studentské sdružení infiltrovala většinu tehdejších disidentských skupin (mezi nimi i Chartu 77). Jejich úkolem bylo zorganizovat v rámci demonstrací takové prostředí v republice, aby mohlo dojít k výměně špiček v rámci komunistické strany. Tento plán se podařilo (neúmyslně) překonat, protože nakonec tyto události vedly k totálnímu pádu režimu.

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodiče

Ludvík Zifčák během demonstrací 17. listopadu 1989

 

17. listopad 1989 a studentské akce odstartovaly vlnu dalších demonstrací v Česku i na Slovensku, které nakonec vedly k definitivnímu pádu komunistického režimu. I při dalších protestech v obou částech republiky sehráli výraznou roli studenti, jejich organizace a hnutí, které se tak staly skutečnými lídry obou národů. Možná právě nezkušenost vedla pak k politickým chybám v 90. letech, ale jejich přínos k pádu komunismu byl a je nesporný.   

 

Studenti pozor! 17. listopad je svátek vás všech a postarali se o to vaši rodiče a prarodičeStudenti zmobilizovali celou zemi, což nakonec vedlo k pádu komunismu v Československu 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
6
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.