Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 11. 4. 2021 svátek má Izabela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

Další dávka zajímavostí, tentokrát o Mexiku.

20. listopad 2015, 10:55 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku
Zajímavosti
8
johnnybravo
20. listopad 2015, 10:55

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

Další dávka zajímavostí, tentokrát o Mexiku.

johnnybravo
20. listopad 2015, 10:55
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

Hodně věcí ve škole nenaučí. Přineseš si z základní poznatky o počtu obyvatel, průmyslu, zemědělství či dopravě, ale co kdyby byly tvoje zeměpisné znalosti obohacené i o nějaké zajímavosti přímo z konkrétní země? Tentokrát jsme si pro tebe připravili něco o Mexiku a můžeme konstatovat, že několik z nich stojí za to.

 

Prostitutky, ale i plazmové televizory ve věznicích

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: foxnews

 

O věznicích Střední a Jižní Ameriky se toho již na internetu popsalo mnoho, ale to, co se stalo v jednom z mexických věznic, překvapí i toho největšího skeptika. Věznice v mexickém městě Acapulco prošla v listopadu roku 2011 velkou očistou, když se do ní neohlášeně přijela podívat početná státní komise, a to, co se jí podařilo najít, nečekali ani ti nejvyšší představitelé. Vězni nejenže rebelovali a nedodržovali pravidla, co by se dalo v drsných podmínkách čekat, ale v celách bylo objeveno rovnou 19 prostitutek, více než 100 plazmových televizorů, sáčky s marihuanou a dokonce i přibližně 100 kohoutů, díky kterým se ve vězení mohly organizovat kohoutí zápasy. Od té doby se toho moc nezměnilo, ale vězeňské složky o trošku více zapracovaly na tom, aby se zvýšila úroveň věznic. Na druhé straně, nedivíme se ani nevidomým a neslyšícím dozorcům, když jim vězni začnou vyhrožovat smrtí. Vlastní bezpečnost je přece prvořadá.

 

Coca Cola versus Pepsi jako léčebné nástroje

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: ecoosfera

 

Máš raději Colu nebo Pepsi? Dva rozdílné nápoje patří mezi potraviny, které dokáží rozdělit společnost na minimálně dvě skupiny, ale i když může osobní preference u nás vést k občasné hádce s kamarády, v mexickém městě Chamula berou boj mezi Coca Colou a Pepsi téměř jako svatou válku. Všechno to začalo, když se místní indiánští šamani rozhodli využít Coca Colu na léčení těch, kteří se svěřili do jejich rukou. Chamula má sice pouze 60 tisíc obyvatel, ale když se o zvláštní léčebné metodě dozvěděli zástupci Pepsi, okamžitě kontaktovali s místními šamany a poskytli jim výhodné podmínky. Pokud budou propagovat Pepsi namísto Coca Coly, získají od společnosti štědré provize. O tom se ale doslechla také společnost Coca Cola, a tak přišla za místními šamany se stejnou nabídkou. Peněžní rozdíl nebyl velký a i kdyby se na první pohled mohlo 60 tisícové městečko zdát jako malý trh, obě značky vzaly boj velmi vážně. Dostalo se to dokonce až do situace, kdy ve městě působí konkurující skupiny věřících, z nichž jedni používají Pepsi a ti druzí Colu. Jedni druhým si nemůžou přijít na jméno, avšak Cola začala postupem času ve městě převažovat, o čemž svědčí i speciální reklamy a plno prázdných lahví všude po okolí. Všelék proto nemusí být pouze ve formě pilulek.

 

Vymírajíci jazyk, který odmítají zachránit dva tvrdohlaví muži

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

 

Představ si, že můžeš svými činy zachránit vymírající jazyk, ale kvůli vlastní tvrdohlavosti tuto možnost odmítneš. Na světě před pár lety existovaly už jen dva lidé, kteří ovládali jazyk Ayapaneco. Jde o jeden z mnoha jazyků původních obyvatel a pouze Manuel Segovia a Isidro Velazquez zvládli jeho náročnost a přežili všechny ostatních lidí, kteří jím hovořili také. Segovia ním mluvil s vlastním bratrem, ale když ten před téměř 15 lety zemřel, starý pán se uzavřel do sebe a přestože v jazyce konverzuje s rodinou a oni rozumějí, o vyprávění nemůže být ani řeči. A nakonec se dostáváme i k jádru našeho problému. Ani jeden z mužů ovládajících Ayapaneco prý nemá s tím druhým nic společného, ​​a tak si oba řekli, že nemají zájem vzájemně konverzovat, případně naučit ostatní lidi způsob, jak jazykem mluvit. Nezajímá je kulturní dědictví a také kvůli takovýmto bizarnostem přichází svět o svoje klenoty.

 

Kartely si staví vlastní telefonní sítě

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: haebc

 

Na Slovensku nebo v Česku působí několik mobilních operátorů a každý z nich nabízí svým zákazníkům pestrou škálu služeb, ale pokud patříš do organizované skupiny prodávající drogy, asi není nejšťastnějším řešením využívat veřejně přístupné služby na dorozumívání. Mexické drogové kartely proto přišly s vlastním řešením. Namísto využívání národních operátorů postupem času na velké části území vystavěly telefonní antény a vysílače, díky čemuž si postavily soukromou telefonní síť. Dorozumívání zda plánování útoků a silnic proto nebylo vůbec složité, neboť policejní složky neměly o ilegální síti ani potuchy. Naštěstí mexickým vojákům ve spojení s policií se podařilo zajistit množství vybavení, díky kterému síť fungovala, a tak se mohli pochlubit úlovkem například 167 kusů antén, více než 150 zesilovačů a upravených vysílaček s mobilními telefony, pomocí kterých členové kartelu přistupovali do sítě. Mexické úřady sice proti podobným ilegálním projektům bojují, ale v zemi, kde v některých oblastech kartely prakticky ovládají celou politickou scénu, to není vůbec jednoduché.

 

Město, kde se lidé bijí, aby přivolali déšť

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: theyucatantimes

 

Období sucha neprospívá nikomu. Nejen lidé, ale zejména zemědělské plodiny a zvířata potřebují déšť, bez kterého rostliny zkrátka neporostou. Ve vyspělejších zemích se suché období řeší například umělým zavlažováním či omezením užívání vody, ale v Mexickém městečku La Esperanza řeší tento problém o něco radikálněji. Namísto dlouhého dovozu vody a používání technologických vychytávek raději vlastními činy nutí bohy, aby jim na Zem seslali kapky deště. Zvláštní rituál se koná pouze jednou ročně a vše začíná docela klidně. Zábava, alkohol a divoký tanec však po chvíli vystřídá tvrdý boj, protože místní věří, že každá prolitá kapka krve se v budoucnu promění na kapku deště. A tak si asi umíš představit, že jeden druhého nikdy nešetří.

 

Každoroční volejbal na hranici

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

 

Hranice mezi Spojenými státy americkými a Mexikem patří mezi nejstřeženější hranice mezi zeměmi na světě, ale mezi obyvateli i tak nakonec vyhrává lidská tvář. Každoročně se proto obyvatelé stejnojmenných příhraničních městeček Naco v americké Arizoně a Naco v Mexiku setkávají u plotu označujícím hranici, aby si společně zahráli několik zápasů ve volejbale. Na levé straně na fotografii leží USA a na té pravé zase Mexiko a i když tato tradice zpočátku začala jako nevinná akce, místní obchodníci rychle zjistili, že by se z dalo něco vytěžit, a tak se kromě volejbalu na hranici objevují i četné stánky s občerstvením a alkoholem.

 

20letá studentka v čele policejní stanice

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: theguardian

 

Situace v Mexiku někdy přerůstá do takových extrémů, že na post policejního náčelníka prostě nechce nikdo nastoupit. Taková situace se odehrála ještě v roce 2010, kdy malé mexické městečko Praxedis Guadalupe Guerrero zažilo otřesnou vraždu policejního náčelníka, které předcházela ohavná vlna násilí, zločinu a vražd v oblasti. Když se hlava náčelníka jednoho dne našla před policejní stanicí, místním policistům nebylo všechno jedno a velmi dlouho přemýšleli, kdo by se měl stát novým velitelem. Když se k tomu nikdo neměl, do hry vstoupila pouze 20letá studentka Marisol Valles Garcia, která se rozhodla vzít spravedlnost do vlastních rukou. Někteří ji podceňovali, někteří ji vynášeli do nebes, ale my můžeme říct jedno. Vzít dobrovolně takovou funkci ve městě ovládaném kartelem Sinaloa, na to je potřeba mít pořádnou kuráž. A kuráž studentce vydržela zhruba jen rok, po kterém svou práci vzdala a raději utekla do USA, kde požádala o azyl

 

Vyšetřit zločin v Mexiku? Téměř nemožné

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: badassoftheweek

 

Loňská rozsáhlá zpráva týkající se zločinnosti v Mexiku přinesla zcela nevídané výsledky. Odborníci se zaměřovali na různé statistiky, ale nás nejvíce zaujala ta, která hovořila o počtu spáchaných trestných činů v poměru s tím, kolik z nich i policie vyšetří a vyřeší. Zjištěné informace hovořily jasně a pro mnohé byly alarmující. 94 procent trestných činů zůstává podle zprávy nevyšetřeného takže i když se policie snaží případy objasnit, mexické kartely mají ve většině případů takovou efektivní taktiku, že jim prostě nikdo nemůže nic dokázat. Samozřejmě, výsledky se liší podle jednotlivých oblastí a států, ale pokud bys žil v jednom z odlehlejších krajů Mexika, pak by ses spravedlnosti domáhal asi jen velmi těžko.

 

Stačí jen 12 let

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

 

V Česku stačí člověku dosáhnout hranice věku 15 let, aby byl podle zákona způsobilý k tomu mít pohlavní styk. V 15 letech jsou mnohé dívky v dnešní době dostatečně vyspělé na to, aby si mohli s nějakým partnerem užívat slastné chvilky, ale věděl jsi o tom, že federální zákon v Mexiku hovoří o tom, že člověku stačí 12 let na to, aby mohl mít sex? Samozřejmě, jednotlivé lokální vlády mexických států mohou tuto hranici upravovat podle vlastních představ, ale teoreticky vzato může mít i 12letá slečna pohlavní styk s partnerem za předpokladu, že s touto aktivitou souhlasí. Pokud by se ale například stalo, že 12letá slečna sex s 18letým mužem, i když dobrovolně, stát může rozhodnout, zda bude partner trestně stíhán na základě několika podmínek.

 

Cortés, Aztékové a čokoláda

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

foto: profesionaldeabajo

V roce 1519 se španělský dobyvatel Hernan Cortés úspěšně dopravil na dnešní území Mexika a kromě jiných zajímavých věcí tam narazil i na civilizaci AztékůCortés zpočátku nevěděl, co si o nich myslet, ale zřejmě vůbec neprotestoval, když ho místní obyvatelé začali považovat za jejich boha Quetzalcoatla a odvedli si ho přímo do svého centra. Namísto agrese či násilí začali Cortése obsluhovat, přinášet mu dary a oběti, ale nakonec nezapomněli také na jejich specialitu, kterou považovali za nápoj hodný pouze bohů. Cortesovi tehdy přinesli horkou čokoládu, neboť za dlouhá léta své existence přišli na to, že čokoláda chutná mnohem lépe v tekutém stavu a ve vysoké teplotě. Cortés Aztéky sice zklamal, protože jejich bohem ve skutečnosti nebyl, ale přesto se mu na zpáteční cestě podařilo zpět do Evropy přinést kakao a způsobit tak nové šílenství, protože Evropané si lahodný pokrm a nápoj rychle oblíbili.

 

Mexiko se může pochlubit i nádhernými slečnami. Dokonalým příkladem může být například Yanet Garcia, která získala popularitu před pár měsíci díky své práci rosničky. Od té doby již začala chodit se známým hráčem Call of Duty a nabídky ze světa modelingu se hrnou ze všech stran.

 

10 zajímavých věcí, které jsi (možná) nevěděl o Mexiku

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
2 Zabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v Česku
3 Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
4 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
5 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
1 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
2 Zabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v Česku
3 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
4 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
5 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
1 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
2 Spojené státy zvedají varovný prst pro Rusko. Žádají, aby Moskva přestala „zastrašovat“ Ukrajinu
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
Práce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojíPráce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.