Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 16. 1. 2021 svátek má Ctirad

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Mobily
13
Tomáš Macho
5. prosinec 2015, 9:28

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

V roce 1999 zaregistroval Apple doménu iPhone.org a tím to všechno začalo.

Tomáš Macho
5. prosinec 2015, 9:28
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

Myslím, že mi dáte za pravdu, když řeknu, že Apple jako jedna z nejvlivnějších společností má skutečně bohatou a zajímavou historii. Jen před nedávnem se do kin dostal další film o Stevu Jobsovi, tentokrát však o něco lépe hodnocený. Kdo z vás se zatím nesetkal s nějakými těmi informacemi o minulosti „jablečné“ společnosti? Také bych se rád zeptal, kdo ještě neměl dočinění s iPhonem, iPadem či jiným zařízením. A když už jsme u iPhonu, vedení Applu si s myšlenkou vytvořit perfektní telefon pro masy pohrávalo daleko dříve, než odstartovala vlna nadšení pro tehdy ještě nepředstavený, záhadný telefon. Co se tedy povídalo o iPhone ještě před jeho vznikem?

 

1999

První iMac, počítač a obrazovka v jednom, byl představen v roce 1998. Po jeho vzoru se dalo předpokládat, že Apple neskončí jen při něm a stejně tak i ostatní produkty pojmenuje právě iNěco. Tato předpověď se začala naplňovat jen o rok později, když v Cupertinu zaregistrovali doménu www.iphone.org spolu s jinými doménami jako ikids.com či ischool.com.

 

2001

V roce 2001 zveřejnil zaniknutý portál infoSync.no zajímavý článek. Na dnes již neexistujícím webu se vzpomínalo, respektive nahlas přemýšlelo, jaké by to bylo, kdyby se už tehdy jakžtakž známý pojem iPhone stal skutečností. Autor článku si přál, aby software zařízení měli na svědomí inženýři z HP pracující na PDAčkách s operačním systémem Palm OS. V podstatě tak vyslovil myšlenku, že iPhone by mělo být moderní PDA s funkcí volání. Také přiložil obrázek v podobě konceptu, který charakterizoval jako „very, very good-looking one“. Dokázali byste si představit podobné zařízení i dnes? 

 

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

 

O půl roku později, v říjnu 2001, představil Apple vůbec první přehrávač iPod, který byl schopen díky 5GB paměti pojmout až 1 000 skladeb. Od ostatních přehrávačů se lišil zejména mechanických kolem, se kterým bylo prohlížení velkých hudebních knihoven, ale i nastavení, jednodušší. Jakkoliv byl tento produkt zajímavý, nesklidil příliš velký úspěch. Možno to připsat i faktu, že jistá skupinka fanoušků prostě očekávala oznámení iPhonu. 

 

2002

Rok 2002 můžeme označit jako období, kdy se (ne) oficiálně ohlásil příchod iPhonu v příštích letech. Na začátku roku se na neustále populárnějším webu zabývajícím se společností Apple, MacRumors, objevilo téma, ve kterém se pár jednotlivců opět zabývalo registrovanou doménou iPhone.org. Netrvalo dlouho a nadešel červenec a spolu s ním schůzka finančních analytiků. Během zasedání se Steve Jobs nechal slyšet o možnostech tehdejších PDA zařízení. Podle něj se mohly tyto přenosné počítače přirozeně vyvinout v telefony nové generace a zastínit tak trh s PDA. Také to nebylo poprvé, co se Štefan vyjadřoval na toto téma.

 

O měsíc později (4 roky a 5 měsíců před představením iPhonu), se Steve ujal rozhovoru s deníkem The New York Times. „Říká se, že pan Jobs chce Apple opět nasměrovat do země kapesních počítačů, ale tentokrát se zařízením, které bude kombinovat prvky telefonu a osobního digitálního asistenta na bázi Palmu. Apple sice odmítl potvrdit tyto plány, ale analytici mají důkazy, že Apple uvažuje o nečem, co si v úzkém kruhu pojmenovali iPhone“, tvrdil redaktor a dodával, že iPhone by měl být unikátním zařízením a ne pouze iPodem s možností volání . Ačkoli, v té době to nebylo až tak těžké vydedukovat, protože iPod si jen potažmo sbíral fanoušky. Pouze o týden později opět padla zpráva, že Jobs se spojil s Wozniakem a pracují na, cituji, „smart phone“, který by měl nakopnout trh příští generace mobilních telefonů tak, jak Apple počítače zpopularizovaly „personal computing“. 

 

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

 

V dalším interview položila redaktorka Jobsovi přímou otázku ohledně iPhonu, na kterou odpověděl: „Jeden nikdy neví. Obvykle nediskutuji o produktech, které jsme nepředstavili.“ Zanedlouho se na jistém, dnes již mrtvém webu, objevily fotografie údajně připravovaného telefonu. Přestože se nám k těmto obrázkům nepodařilo dostat, šlo zřejmě o vůbec první zavádění nepravými fotografiemi od přemotivovaných fanoušků. Už v říjnu toho roku však Apple začal žádat o uznání ochranné známky „iPhone“ ve více státech, zmíním Singapur nebo Spojené království. 

 

2004

V roce 2004 ohlásila Motorola spolupráci s Applem. Pracovali na telefonu, který měl obsahovat a později opravdu obsahoval mobilní verzi iTunes. Série telefonů s názvem ROKR odstatrovala v roce 2005 a pokračovala až do 2009, ačkoli i přes integraci Apple služby se nedalo mluvit o přehnaně úspěšném a populárním zařízení.

 

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

 

2006

Zatím, co rok 2005 se až na pár předpovědí nesl ve znamení „tiché vody“, už první měsíce toho nadcházejícího byly předzvěstí dlouho očekávaného příchodu. Portál Think Secret v březnu informoval o zdržení, které nastalo v Cupertinu při vývoji. Apple prý toužil vybudovat iPhone od základů a ne jen navázat na již existující design, což vedlo k technickým problémům v jednotlivých komponentech. iPhone prý neměl přijít na trh dříve než v roce 2007, avšak ne později než v březnu 2007. Nebýt těchto problémů, telefon by pravděpodobně šel do oběhu již v roce 2006, protože i portál MacRumors uváděl, že se v kuloárech hovoří o představení telefonu na prezentaci WWDC 2006 konající se 5. srpna. Navzdory nenaplnění předpovědí se však Jobs podle zdrojů svěřil bližším známým, že iPhone přijde opravdu dřív než sám předpokládal.

 

I v září Apple nadále pokračoval v podávání ochranných známek, přičemž popisoval iPhone jako mobilní zařízení na posílání a přijímání hovorů, faxů, mailů a jiných dat. Také zmínil MP3 přehrávač. Jistou dobu se říkalo, že na konferenci budou uvedeny rovnou dva modely, přičemž jeden měl představovat vylepšený MP3 přehrávač. Tato předpověď se jako už dnes víme, nenaplnila. První iPod touch se objevil až o půl roku později. Analytik také vyslovil obavy o reakci trhu na takový smartphone a také zapochyboval o dostatečné výdrži baterie (och, jak moc toho věděl). 

 

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

 

V listopadu jsme mohli být svědky úniku informací, na jaké jsme zvyklí i dnes. Zprávy hovořily o 12 miliónech predobjednaných kusů (Apple si celkem troufal), 4GB, respektive 8GB vestavěné paměti a ceně 249 a 449 dolarů. Další a relativně poslední bližší informace poskytly zdroje o konektivitě. iPhone neměl disponovat 3G připojením. Volba 2.5G datové sítě nebo také GSM/EDGE byla z důvodu menších komponentů a spolehlivější komunikace. Jako závěrečný „únik“ lze považovat prohlášení Gizmodo-a: „Vůbec to není to, co jsme očekávali.“

 

Co se povídalo o prvním iPhonu před jeho samotným představením a proč je na každém čas 9:41?

 

9. leden 2007

9:41„Toto je ten den, na který jsem se těšil dva a půl roku ", prohlásil Steve Jobs na konferenci Mac World při představování telefonu. „Inu, dnes odhalíme tři revoluční nové produkty. Prvním je iPod s velkým displejem a dotykovým ovládáním. Druhým je revoluční mobilní telefon a třetím je průlomové internetové zařízení. Toto však nejsou samostatná zařízení!“ A právě z toho důvodu se i během nadcházejících prezentací zobrazuje na displejích iPhonech právě čas 9:41. Zajímavostí je, že pouze pár týdnů před Mac World, Steve po takové snaze zachovat roušku tajemství nad tehdy ještě záhadným kouskem techniky téměř odhalil funkční telefon zaměstnanci FedEx. Když mu přišel balíček, Steve se vydal ke dveřím s telefonem v ruce a při otevírání dveří ho jen mírně zastínil zády. Kdyby se kurýr pouze trochu nahnul, uviděl by telefon v celé kráse. Jak jste reagovali na příchod telefonu od Apple vy?

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
7
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.