Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 14. 4. 2021 svátek má Vincenc

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

Největší ostrov na světě, to není jen území plné ledu, ale i mnoha zajímavostí.

27. prosinec 2015, 17:41 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku
Zajímavosti
8
johnnybravo
27. prosinec 2015, 17:41

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

Největší ostrov na světě, to není jen území plné ledu, ale i mnoha zajímavostí.

johnnybravo
27. prosinec 2015, 17:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

Největší ostrov na světě. Většinu jeho území pokrývá led. To vše jsi o Grónsku pravděpodobně věděl, ale co tak se na něj podívat trochu detailněji? I v Grónsku mají lidé své problémy spojené nejen se současností, ale také s historií a od května do července jim tam vůbec nezapadá Slunce. Nezní to jako dostatečně zajímavý důvod k tomu, aby sis o něm něco nejen přečetl, ale jednou ho i možná navštívil?

 

1. Grónsko má svou univerzitu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

 

I když si místní vláda uvědomuje, že většina mladých lidí žijících v Grónsku bude hledat možnosti vysokoškolského studia v jiných zemích, v roce 1987 založila University of Greenland. Nemůžeme říci, že patří mezi největší univerzity v Evropě, protože na ní aktivně studuje asi jen 150 studentů, ale místní profesoři berou vzdělání na univerzitě i tak velmi seriózně. Co se týče počtu akademických pracovníků, těch na univerzitě v Grónsku pracuje zhruba 14, ale pravidelně tam přicházejí zahraniční lektoři, kteří většinou studenty vyučují angličtinu či jiné cizí jazyky. Na univerzitě můžeš vystudovat například management, jazyky, kulturu a teologii, ale počet studentů vůbec nesvědčí o tom, že by byla kvalita nedostatečná. Pravda je taková, že grónští studenti mají možnost bezplatného studia v Evropě a Severní Americe, což v praxi znamená, že většina mladých lidí odchází za svými šancemi právě tam.

 

2. Vězni po čase získávají záviděníhodnou volnost

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto: sbs

 

Grónsko se může pochlubit pouze přibližně 60 tisíci obyvateli, a proto tam různé veřejné instituce fungují trochu jinak, než ty v Evropě či USA. Jednou z věcí, u které bys mohl kroutit hlavou, je i vězeňský systém. V Grónsku už dlouhá léta vězení funguje na principu úcty a znovuzařazení odsouzenců zpět do společnosti, a proto není ničím neobvyklým, že vězni mají klíče od vlastních cel. Během dne tak odcházejí do školy či do práce, aniž by to někoho trápilo, a pak se večer vracejí zpět do cel, které si nechávají zamčené, kdyby náhodou někoho zajímalo to, co v nich mají. Pokud vězni mají chuť, mohou se dokonce vydat na lov divokých ptáků, když jim jsou do rukou svěřeny skutečné zbraně. Všechno však má několik háčků. Velkou svobodu získají vězni až po několika měsících, které stráví v běžném vězeňském režimu. Teprve poté, co se osvědčí, postupně získávají stále více a více svobod. Samozřejmě, že se každý večer musí hlásit zpět ve své cele a nesmí požívat alkohol či brát návykové látky.

 

3. Sebevražda patří mezi nejčastější příčiny smrti

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto:reappropriate

 

Vše v Grónsku však není pouze pozitivní. Největší ostrov na světě, který má pouze 60 tisíc obyvatel, také trpí problémy moderní společnosti a snad největším z nich jsou v současnosti sebevraždy. Mohlo by se ti to zdát zvláštní, ale je to pravda. Statistiky z předchozích let uvádějí, že až 100 lidí z každé tisícovky obyvatel spáchalo sebevraždu, a proto se vedle škol a veřejných prostranství stále častěji objevují plakáty hovořící o tom, že nikdo není sám a sebevražda není správným řešením. Zvyšování počtu lidí, kteří si sami sahají na život, začalo někdy v 60. letech minulého století a přišlo zcela nečekaně, protože do té doby mělo Grónsko jeden z nejmenších počtů sebevražd na celém světě. Nejčastějšími oběťmi sebevražd se v Grónsku stávají zejména mladí muži, ale stále více si na život sahají i ženy a starší lidé. Zřejmě za to mohou nejen životní okolnosti, ale zejména deprese, která přichází hlavně v zimě, kdy je téměř celý den tma a lidé jaksi nenacházejí sílu dál žít.

 

4. Na jednom místě žilo 1 procento obyvatel

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

 

V grónském hlavním a největším městě Nuuk se nachází rozsáhlý komplex bytů umístěných v jediné budově. Budova nesla název Blok P a její stavba začala ještě v 60. letech minulého století, kdy se dánská vláda rozhodla modernizovat grónskou infrastrukturu a zázemí pro obyvatele. Dalo by se říci, že její interiérové řešení nepatřilo mezi ty nejšťastnější rozhodnutí architektů, protože úzké chodby a dveře stěžovaly lidem ve velkých zimních bundách vstup a výstup z budovy. Nejzajímavějším faktem na celém Bloku P je to, že během jeho existence v něm bydlelo až tolik lidí, že jeho obyvatelé tvořily v jednu chvíli celé 1 procento celkové populace Grónska. Bohužel, a možná naštěstí, Blok P již nadále neexistuje, protože se ho vláda rozhodla zbourat.

 

5. V Grónsku neroste dost trávy na to, aby mohlo vstoupit do FIFA

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto: timeincuk

 

Divil ses někdy tomu, proč si grónský národní výběr nikdy neviděl v kvalifikaci na evropský šampionát ve fotbale či v jiných fotbalových soutěžích? Pak ses divil oprávněně, protože Grónska fotbalová asociace zatím oficiálně nepatří do FIFA a důvod tohoto rozhodnutí je zcela jednoduchý. I když Grónsko o vstup již několikrát usilovalo, prezident Sepp Blatter vždy vyjádřil ostrý nesouhlas s jeho přijetím, protože na grónském území tráva neroste tak, jak by měla podle pravidel organizace. Uvidíme, zda se na tomto postoji něco změní poté, co Sepp Blatter upadne do zapomnění, avšak i kdyby ne, grónský tým patří do světové organizace N.F.-Board, která sdružuje fotbalové týmy závislých zemí, menšin či států mimo FIFA.

 

 6. Po druhé světové válce ho chtěli koupit Spojené státy americké

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto: mentalfloss

 

Studená válka začala krátce po skončení druhé světové války a USA společně se Sovětským svazem začali brzy dělat všechno pro to, aby měli vůči svému tichému nepříteli jakoukoli výhodu. V roce 1946 proto na dánském stole přistála zajímavá nabídka. Jelikož Dánové vlastnili Grónsko, Američané se rozhodli nabídnout jim za jeho prodej celých 100 milionů dolarů. V dnešní době by to byla za největší ostrov na světě směšná částka, avšak 100 milionů v té době by se rovnalo něco více než 1 miliardě dolarů dnes. Američané předpokládali, že jim Dánové Grónsko prodají a protože Grónsko leží relativně blízko Ruska, mohli by na jeho území postavit základny a nainstalovat detekční systémy, které by jim v případě útoku výrazně usnadnily reakci. Nabídku však Dánové odmítli a zdálo se, že Američané odejdou s dlouhým nosem. Přesto měli již během druhé světové války kontroverzní povolení od dánského velvyslance na ochranu grónského obyvatelstva, a tak nakonec na jeho území vystavěli leteckou základnu Thule.

 

7. Grónsko nemá žádnou armádu

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

 

Na předchozí bod úzce navazuje právě tento. Státní armáda tvoří důležitou složku národní bezpečnosti, pomáhá při neštěstích a v krajních případech i brání zemi před agresory. Co ale dělat v případě, že země vlastní armádu prostě nemá? V případě Grónska by to mohlo být docela pochopitelné, protože patří Dánsku, ale Grónsko nemá žádného profesionálního vojáka, který by se po jeho území mohl procházet v grónské vojenské uniformě. Na druhé straně, zachovávat územní suverenitu obrovského grónského ostrova může být čas od času docela složité, takže dánská armádní letadla a plavidla se pravidelně vydávají na obhlídkové lety a plavby, zajišťují, že nikdo se jen tak na grónské území nevylodí.

 

 8. Cesty mezi městy prakticky neexistují

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto: polartrec

 

Transport po grónském území nepatří mezi ty nejjednodušší úkoly, které by ti mohly být svěřeny. Obrovské zamrzlé oblasti pokryté ledem nejsou právě ty nejideálnější podmínky pro výstavbu silnic a protože ji komplikuje i nespočet fjordů, existence cest mezi městy v Grónsku je velmi mizivá. Nejenže je jejich výstavba téměř nemožná, ale kdyby se o ně ještě musel někdo starat, Grónsko by to stálo příliš mnoho finančních prostředků za malou efektivitu transportu. Zboží a lidé se proto z jednoho města do druhého, i když ne příliš často, dopravují většinou jen lodí nebo letadlem.

 

9. První křesťanský kostel v Severní Americe stál v Grónsku

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

foto: history.com

 

I když Grónsko patří Dánsku a lidé si ho spíše spojují s Evropou, Grónsko geograficky patří k Severní Americe. Právě díky tomu může Grónsko držet i jedno zajímavé prvenství. Před stovkami a stovkami let se na území dnešního Grónska podařilo doplout norským obyvatelům, kteří hledali nové kontinenty a místa na Zemi. Jelikož v Grónsku se jim celkem zalíbilo, rozhodli se tam postavit nejen pár domků, ale i křesťanský kostel, který se stal prvním křesťanským kostelem v Severní Americe. Jeho název zní Hvalsey a prvenství se dá jednoduše pochopit, protože v té době ještě Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku, a tak se do dnešního USA křesťanství nemělo jak dostat.

 

10. Slunce občas vůbec nezapadá

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku

 

Umíš si představit, že by tvůj den neměl ani začátek, ani konec? I když tmavé zimy dokáží zapříčinit depresi, grónské období od konce května do konce července způsobuje pravý opak. Slunce tehdy jednoduše večer nezapadá a ráno nevychází, ale celou noc se jen vesele usmívá nízko nad horizontem a ohřívá již tak chladné Grónsko. V té době se život v Grónsku mění k nepoznání. Hodinky si můžeš nechat doma, protože ti může být jedno, jestli je dvanáct hodin na oběd, nebo jedna hodina v noci, Slunce stále svítí. Není proto nic neobvyklého, že se o jedné či druhé v noci děti prohánějí po ulicích na bruslích a lidé se vydávají lovit ryby na svých loďkách pár stovek metrů od pobřeží.

 

A pokud tě někdy zajímalo, jak vypadají grónské ženy v tradičním oděvu, pak se můžeš pokochat.

10 fascinujících věcí, které jsi (možná) nevěděl o Grónsku
foto: flickr 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
4 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
5 Registrace covid 65+: Jak se registrovat na očkování a kdy to bude možné
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
5 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepšíNápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Jackpot v americké loterii momentálně dosahuje 1,6 miliardy dolarůJackpot v americké loterii momentálně dosahuje 1,6 miliardy dolarů
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.