Úterý 24. 10. 2017 svátek má Nina

hledej na refresheru

Hudba

Studie naznačuje, že psychopati mají odlišný hudební vkus a nejraději poslouchají rap

Výzkum by mohl v budoucnu pomoci při identifikaci psychopata i bez jeho spolupráce či souhlasu.

2. říjen 2017, 14:49
zdroj: pexels.com
2. říjen 2017, 14:49

Nejnovější zjištění o hudební preferenci psychopatů ukazují, že nejraději poslouchají rap a nemají v oblibě klasickou hudbu. Studie se zúčastnilo 200 lidí, kteří poslouchali 260 písní. Nejvyšší skóre u psychopatů dosáhla skladba od Blackstreet – No Diggity a oblíbená byla i Lose Yourself od Eminema.

 

Tým z New York University uvádí, že výsledky jsou předběžné a nepublikovatelné, ale testování je natolik zaujalo, že plánují zahájit rozsáhlou studii s tisíci lidmi, kteří budou podrobeni testu. Experimenty také ukazují, že by mohly napomoci ke zjištění diagnózy. Bez ohledu na osobnostní rysy, fanoušci The Knack a jejich písně My Sharona či skladby Titanium od Sii měli nejmenší sklony k poruše. Také výzkumníci mají jasnou vizi – pokud mají psychopati výrazně odlišný hudební vkus, mohlo by to přispět k identifikaci člověka v případě trestného činu.

 

„V médiích zobrazují psychopaty jako sériové vrahy či zločince se sekerami, ale skutečnost je taková, že jsou nenápadní, tedy nejsou jako Joker v Batmanovi. Mohou klidně pracovat vedle vás a zcela splynou s davem. Jsou ztělesněním jakési temné hmoty,“ řekl Pascal Wallish, vedoucí výzkumu.

 

Studie naznačuje, že psychopati mají odlišný hudební vkus a nejraději poslouchají rap

 

Psychopat je podle definic člověk, trpící antisociální poruchou osobnosti. V širším smyslu jde o poruchu osobnosti, ale kromě asociální poruchy může zahrnovat i narcistickou, paranoidní, schizofrenickou osobnost a v kritických případech jde o duševní poruchu či poruchu chování. Jde o zakořeněnou a přetrvávající psychickou vlastnost, stav, který se vyznačuje extrémními a významnými odchylkami v porovnání s názory, myslí, cítěním a vztahy průměrného člověka.

 

Přibližně 1 % populace spadá pod popis psychopata, ale ve skutečnosti je toto číslo mnohem vyšší. Ve věznicích se nachází až 1 z 5 lidí trpících touto poruchou. Podle odhadu psychologa z University of New Mexico, Kenta Kiehla, stojí psychopati americkou vládu ročně 460 miliard dolarů.

 

„Nechcete mít v ulicích tyto lidi, mohli by totiž napáchat velké škody,“ řekl pro The Guardian Wallisch. „Potřebujeme nástroj, jak je identifikovat bez jejich spolupráce či souhlasu.“

 

Psychopati podle vědců disponují určitými změnami v genech, ale je náročné z nich poruchu předpovídat. Zkoumání mozku se také neosvědčilo jako důvěryhodná varianta. Vědec James Fallon dokonce objevil známky psychopatických znaků ve snímku vlastního mozku, ale stále nejde o samotné chování člověka.

 

Studie naznačuje, že psychopati mají odlišný hudební vkus a nejraději poslouchají rap

 

Wallisch seskupil dobrovolníky pro výzkum hudebního vkusu, kde byli podrobeni několika hudebním a psychologickým testům, včetně jednoho s názvem Levenson Self-Report Psychopath Scale, který se zaměřuje na psychopatické rysy lidí. Tím, že zkombinoval odpovědi s testy hudebního vkusu, psychopatickými testy a jejich výsledky, dokáže Wallish rozeznat populární a méně populární skladby mezi psychopaty.

 

Zatímco No Diggity a Lose Yourself byly mezi psychopaty překvapivě oblíbené, několik jiných skladeb se dalo jednoduše předpovědět. Vedoucí výzkumu je však odmítl jmenovat z obavy, že by výsledky mohly ovlivnit budoucnost výzkumu.

 

Rozsáhlejší studie budou zkoumat, zda je spojení mezi hudebním vkusem a psychopaty reálné, a pokud ano, zda specifické skladby dokáží potenciálně předpovídat psychopata. To by však podle Wallische mohlo vést ke kontroverzním závěrům. Pokud se týmu podaří určit skupinu 30 písní, u kterých by bylo dokázané spojení s možným psychopatem, pak by mohli na základě internetových playlistů přejít k identifikaci.

 

Oxfordský psycholog a autor knihy Wisdom of psychopats, Kevin Dutton, také shromažďoval údaje o hudebním vkusu a dalších preferencích při studiích o psychopatů. Více než 3 miliony lidí dosud odpovídaly na test a i když online průzkumy bývají často nedůvěryhodné, dosavadní výsledky naznačují, že psychopati upřednostňují rap před klasickou hudbou či jazzem.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější