Sobota 17. 3. 2018 svátek má Vlastimil, Vlastimila

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Erichvoned / wikimedia.org / CC-BY-SA-4.0

Síla nacistické armády tkvěla v pervitinu. Zdrogovaní vojáci Třetí říše dokázali bojovat od rána do večera

Vůdce, velitelé, pěšáci, tankisté, ale i takoví letci. Na účincích drogy fičel snad celý Wehrmacht.

10. říjen 2017, 18:00

Vůdce, velitelé, pěšáci, tankisté, ale i takoví letci. Na účincích drogy fičel snad celý Wehrmacht.

Když v květnu 1940 zamířilo nacistické pozemní vojsko, tanky a letadla na západ evropského poloostrova, strhlo se 46denní peklo, po kterém padla Francie, Lucembursko, Nizozemsko a Belgie do rukou imperialistickými plány posedlého Adolfa Hitlera. Jeho hrůzostrašně vypadající armáda během několika týdnů doslova rozdrtila úplně každého, kdo se jí postavil do cesty, protože byla dobře organizovaná, dobře vybavená a především byla pod vlivem metamfetaminu.

 

 

Stimulující droga, která je u nás známá pod několika slangovými názvy, poskytla nacistickým vojákům takové výhody, jaké jejich nepřátelé na bojové frontě neměli za běžných okolností k dispozici. Byli podstatně soustředěnější, odhodlanější, rychlejší a mohli bojovat i celé dny bez spánku, proto si vojenští generálové Wehrmachtu oblíbili taktiku s názvem Blitzkrieg. S inovativním farmaceutickým produktem měli totiž vše, co k tomu potřebovali.

 

„Wehrmacht užíval pervitin, aby vypnul inhibitory a zvýšil energii i pozornost vojáků. Droga proměnila tankové velitele na germánské jednoduché jezdce, kteří mohli jezdit celé dny a celé noci. Blitzkrieg napříč Evropou nebyl doprovázen vůní železa, ale silou krystalového metamfetaminu,“ píše ve svém článku o témže tématu web NewStatesman.

 

Bleskové dobytí cizího území, které proběhlo na západní a východní frontě, by bez takzvaných zázračných pilulek zřejmě až tak dobře nefungovalo. A podobný názor přechovává i množství odborníků, kteří věnovali čas odkrytí té části naší historie, o které se na hodinách dějepisu nemluví.

 

Pervitin a nacisté

Podobně jako sám vůdce, tak i jeho armáda využívali to, co jim nabízel stále pokročilejší farmaceutický průmysl vznikající Třetí říše. Jak říká Norman Ohler ve známém knižním díle Blitzed: Drugs in the Third Reich, Německo se po první světové válce stalo největším výrobcem morfia, přičemž mu nebyl cizí ani kokain nebo takový heroin. Země zažila devastující porážku a válkou poznamenané obyvatele trápily obrovské fyzické či psychické problémy. Proto se všichni obraceli na výrobce zázračných léků, aby jim tak pomohli utlumit nesnesitelné bolesti.

 

 

Ze zotavujícího se Berlína zanedlouho vzniklo opicentrum farmaceutických inovací a v roce 1937 si místní společnost Temmler patentovala něco, co nazvala Pervitin. Inspirovaná americkým produktem Benzedrin z amfetaminu, který během roku 1936 pomáhal soutěžícím na olympijských hrách v Berlíně dosahovat citelně lepších sportovních výkonů, vyrukovala s podstatně účinnějšími tabletami z metamfetaminu. Z obyčejného člověka se po užití stal jakýsi nadčlověk - a to přitáhlo pozornost Wehrmachtu.

 

Web Mashable navíc tvrdí, že „Temmler vytvořil svou masivní reklamní kampaň na pervitin na základech reklamy na Coca-Colu. Poslali 3 miligramy metamfetaminu každému doktorovi v Berlíně, většina z nich však byla závislá ještě předtím, než je předepsali pacientům s různými nemocemi“.  

 

Jako každý dobrý generál, i ti nacističtí chtěli disponovat pořádnou a schopnou armádou. A protože účinky, jaké měla farmaceutická novinka, jim ji mohly zajistit, dlouho netrvalo a Temmler získal odběratele, jakého mu mohl závidět každý konkurent z branže.

 

 

„Válka byla vnímána jako úkol, který musí být za každých okolností splněn. Pervitin umožnil tankovým jednotkám nestarat se o to, co dělají v cizí zemi, a místo toho mohli zaměřit pozornost na dokončení úkolu - byť tím bylo zabíjení,“ prozradil Ohler po zhruba pětiletém bádání. Jeho kontroverzní kniha Blitzed si získala srdce mnoha uznávaných kritiků po celém světě, protože hovoří o věcech, o jakých se na veřejnosti donedávna jen šuškalo.

 

Na více než 38 milionech kusech z fabrik německého farmaceutického giganta si pochutnávali jak velitelé, tak i běžní vojáci nebo piloti nacistických bojových letadel. Droga jim zvyšovala koncentraci, fyzický výkon, ale i zmírňovala úzkosti. Ano, život na bitevním poli byl díky ní citelně jednodušší, proto ji milovali téměř všichni příslušníci Wehrmachtu včetně samotného vůdce.

 

„Adolf Hitler, známý jako abstinent a vegetarián, byl ve skutečnosti beznadějný feťák,“ s čímž se web Rollingstone odvolává na knihu Blitzed a dodává, že poslední dny války strávil konzumací koktejlů, které sestávaly z vitamínů, oxykodonu, metamfetaminu a občas i z morfia.

 

Mince však měla i svou druhou stranu.

 

Vypadali jako zombíci

Varšava s Paříží padly jen po několika dnech od spuštění velmi intenzivní ofenzívy, takzvaného Blitzkriegu. Po prvním útoku přicházely další a další, bez ohledu na čas nebo aktuální počasí. Vypadalo to, jako by se na území Polska a Francie valila armáda nezastavitelných robotů bez špetky únavy, strachu či jakékoli empatie.

 

Nebylo se ale ani čemu divit, nadrogovaní nacisté vydrželi na nohou podstatně déle. Někteří dokázali koncentrovaně bojovat od rána do večera, několik dní po sobě, a to aniž by si museli jen na chvilku odpočinout. Sranda skončila až když zázračné tabletky přestávaly účinkovat.

 

 

Jak tvrdí historik Lukasz Kamieński: „Voják,který šel do boje na pervitinu, obvykle nebyl další den nebo dva schopen efektivně fungovat. Pod vlivem drogového dojezdu a vypadajíc spíš jako zombík než velký bojovník, se musel zotavovat z vedlejších účinků“.

 

Postupem času se tedy ukázalo, že podávání pervitinu vojákům sice přináší ohromné účinky, ale jen v krátkodobém časovém horizontu. V tom dlouhodobém se proměňovali na zmíněné zombíky s fyzicky slabými těly, bez energie a jakékoli chuti držet zbraň nebo z ní střílet. Proto Wehrmacht v roce 1940 výrazně zredukoval zásoby a razantně tak omezil užívání drogy, která měla prsty jak v bleskovém dobytí Polska, tak i více zemí ze západní strany Evropy.

Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-278-0899-26 / Wehmeyer / CC-BY-SA 3.0, Valerie Everett / flickr.com Tagy: hitler, drogy, Wehrmacht, nacisti, pervitin, Tretia ríša
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse8 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
8 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Richard Kuba12. říjen 2017, 20:44

co to psalo za kokota větší pičovinu jsem ještě nečetl...sám autor ćlánku musí být zdrogovaný

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Karel Flanderka12. říjen 2017, 19:20

Takovej žvást jsem dlouho nečetl.

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
janfoitzik12. říjen 2017, 17:29

Je mozne, ze nekteri dustojnici neco takoveho brali, ale muj otec byl u nemecke armady od zacatku valky, ale nikdy se nezminil,ze by nejake drogy dostavali. A tvrzeni historika Kamienskeho ze by dva dny nebyli schopni fungovat je pro mne smesne. Myslim si,ze autor tohoto clanku cerpal informace z babiccinych pohadek. Skutecnost, ze rusove sli do boju pod vlivem alkoholu je holy fakt a bylo jim jedno zda preziji ci nikoliv. Pokud A.Hitler pouzival leky(nebo drogy ) tak podle toho taky skoncil. Kdyby vojaci Treti rise brali drogy, tak by valka skoncila behem mesice.Je to muj nazor anikdo ho nemusi brat vazne.Dekuji.

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Werewolf12. říjen 2017, 17:49

No, je neskutečný, že autora tohohle škváru nezavřou do blázince. Nehorázná lež a popliváni cti německých vojáků... Hnus!!!

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jan Dostalík13. říjen 2017, 8:14

Za 1) si myslím, že úspěchy německé armády byly úplně někde jinde než to, že někteří z nich brali pervitin (moderní taktika tankových sborů, nepřipravenost opozičních armád na válku, překvapující útoky pro nepřítele z těžko prostupných terénů atd... moderní byla německá armáda jen v některých věcech ). Za 2) obsah článku si sám sobě protiřečí. Nejdříve píšete , že mohli němečtí vojáci na pervitinu bojovat celé dny a pak zase píšete, že na druhý den z nich byli zombie - tak jak teda ?...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jiis12. říjen 2017, 18:59

Sranda skončila, ona to žádná sranda nebyla. Mimochodem previtin nedostávali všechny jednotky, pokud mám info dostávali to například letci , ale jako pomocný prostředek po sestřelení nad nepřátelským uzemím atp.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Martin Tima12. říjen 2017, 20:58

Jak čítam tie komentáre tu, tak Kotleby sú už aj na refresheri

-5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
halo13. říjen 2017, 7:35

za to že niekto vie z histórie viac jak ty, neznamená že ho treba hneď škatulkovať

2 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější