Čtvrtek 23. 11. 2017 svátek má Klement

hledej na refresheru

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

I přes rakovinu kostí v mladém věku se dokázala vypracovat na jednu z předních hollywoodských hvězd.

13. listopad 2017, 1:31
zdroj: commons.wikimedia.org
13. listopad 2017, 1:31

Bazén je dobrým místem, jak začít neobyčejný příběh Annette Kellermanové, přezdívané také jako Miliondolárová mořská panna. Kromě toho, že je považována za synonymum vody, ve svém životě dokázala i jiné, úžasné úspěchy. Narodila se v roce 1886 v Sydney, nedaleko místa, kde dnes stojí po ní pojmenované vodní centrum. V rámci moderního komplexu jsou k dispozici tři bazény, kavárna a rozsáhlá travnatá plocha s fíkovníky. Součástí je i kavárna, která pomocí plakátů a fotografií rozšiřuje povědomí o životě australské legendy. Byla vytrvalostním plavcem, bavičkou, hvězdou němých filmů, podnikatelkou, spisovatelkou, filantropkou a vytvářela různé kampaně v oblasti zdraví a cvičení.

 

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

 

Zlatý věk magie, jehož byl součástí i legendární Harry Houdini, přinesl do života Kellermanové různé zajímavé a nepředvídatelné situace. Takový příběh se jednoduše nedá vymyslet, a pokud by se o to někdo pokusil, nikdo by mu nevěřil. Fotografie v rámci výstavy Million Dollar Mermaid: Annette Kellerman popisují život od křehkého mládí v Sydney až po mezinárodní hvězdu. Spousta falešných zpráv tvrdí, že Kellermanová byla už jako dítě diagnostikována s obrnou. Ve skutečnosti však měla rakovinu kostí. Doktor jí doporučil nosit ocelové podpěry, a také se rozhodla začít plavat, aby neustále posilovala své nohy. Následně se stala mistryní mezi dospívajícími a prolomila rekordy v dlouhých i krátkých vzdálenostech.

 

Kellermanová se jako 18letá pokusila přeplavat v roce 1905 kanál La Manche v Londýně, ale neúspěšně. Měla na sobě poměrně kontroverzní plavky pánského stylu, které odhalovaly části stehen. A právě to je jeden z přetrvávajících úspěchů Kellermanové - popularizovala jednodílné plavky. Rozšířila představy o tom, co je vhodné a jak by mělo být zobrazeno tělo ženy, čímž umožnila generaci dám a dívek začít se věnovat plavání.

 

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

 

Kellermanová přijela do Ameriky v polovině roku 1907 a rok poté byla už na obálce známého časopisu Variety. V roce 1910 byla považována za čtvrtého nejvíce placeného estrádní umělce, přičemž v roce 1914 byl její příjem více než 2 350 dolarů za týden, což je dnes zhruba více než 58 000 dolarů. Proslavily ji zejména představení mořské panny, podvodní balet a úžasné vodní choreografie. Na rozdíl od ostatních umělců působila poměrně dlouhou dobu a neustále dokázala přitáhnout davy lidí sezónu po sezóně. Program byl prováděn různými způsoby - tancem, zpěvem, akrobacií, chůzí po laně a také rutinami, kde vystupovala jako muž.

 

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

 

Byla zejména přirozená, sebevědomá a také rozhodnuta, že se chce stát filmovou hvězdou. Kellermanová to dokázala a spolu s jejím vodním uměním mořské panny se stala první australskou ženou, která hrála v americkém filmu. V letech 1914 až 1920 se objevila dohromady ve čtyřech filmech. Hrála odvážnou hrdinku a také dostala prostor i na své kousky. To například znamenalo, že se v rámci filmu Královna moře z roku 1918 potopila do 20metrové hloubky a samozřejmě bez jakéhokoli přívodu kyslíku. Film byl v té době pod záštitou legendárního maďarsko-amerického „zakladatele Hollywoodu“ - Williama Foxe (spoluzakladatel 20th Century Fox).

 

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

 

Annette byla vegetariánkou a byla posedlá péčí o své tělo, přičemž její fyzická kondice byla opravdu neobyčejná. Jeden z mnoha neobvyklých příběhů popisuje, jak byla posuzována lékařem z Harvardovy univerzity v roce 1908, který údajně posuzoval tisíce žen v rámci výzkumu o dokonalé postavě ženy. Podle fyzikálních vlastností je měla právě Kellermanová nejvíce podobné Méloské Venuši. Ta o zjištění neměla žádné pochybnosti, přičemž dokonce napsala knihu o tom „jak mít dokonalou postavu jako já“.

 

Disponovala i podnikatelským talentem a vydávala časopisy a brožury s jejími vlastními fotografiemi, ale její názory a postoje ke cvičení a zdraví jí také velmi dopomohly k úspěchu. V té době bylo mnoho reklam pro ženy zaměřených na budování postavy, ne hubnutí. Právě Kellermanová věřila, že klíč k lepšímu zdraví a postavě je dieta a cvičení. Dnes to bereme za samozřejmost, ale v roce 1912 tyto věci dohromady nebyly ani zdaleka běžnou záležitostí. Její pohyby a choreografie pod vodou také přispěly ke vzniku dnes známého synchronizovaného plavání, a proto ji lze považovat za babičku zmíněného sportu.

 

Zapomenutá hvězda Kellermanová. Její postava byla považována za ideál krásy a díky ní dnes ženy nosí jednodílné plavky

 

Byla dlouhodobě vdaná za manažera Jamese Raymonda Loius Sullivana. Během druhé světové války se výrazně zapojila do charitativní činnosti Červeného kříže. Své poslední roky strávila ve městě Gold Coast v australském státě Queensland. Dožila se 88 let a zemřela v roce 1975.

 

Život Annetty Kellermanové je zdokumentován i v životopisném filmu Million Dollar Mermaid nebo ve Velké Británii pod názvem The One Piece Bath Suit. Její život ztvárnila herečka Esther Williams pod vedením legendárního choreografa Busbyho Berkeleyho. Otázkou však je, zda je tato mimořádná žena dostatečně v paměti i v současnosti? Podle odborníka si zaslouží více pozornosti i dnes, zejména kvůli jedinečné kombinaci úspěchů, které za svůj život dosáhla. Její vliv, vynálezy a názory přežily její slávu.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 1 komentář
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
prof kohout13. listopad 2017, 7:13

brigadnik, mas tam preklep, syndey

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější